Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Psikoloji

Psikoloji Psikoloji, psikiyatri ve kişisel gelişim

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 27.02.2009, 08:02   #1
Kartal
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Mutlu musunuz ??

MUTLULUĞUN FORMÜLÜ

Mutlumusunuz Tıklayın !

Şöyle bir düşünüp de,dünyada paylaştıkça artan tek şeyin sevgi olduğunu farkettiğinizde;onun ne kadar özel bir kavram ve ne kadar güzel bir duygu olduğunu da keşfedersiniz.

Sevgi bir bütündür;bu bütünlük,farklı farklı parçacıklardan oluşur. Tıpkı kalbimiz gibi.Kalbimizde de birçok odacıklar ve bu odacıkların kapıları vardır.Her kapının arkasında da farklı sevgiler vardır: Allah sevgisi,insan sevgisi,anne-baba,kardeş sevgisi,doğa,hayvan sevgisi,aşk sevgisi...

"Ruhun dili bedendir,kalbin dili ise sevgidir."
Yaşam,her yönüyle bir koşuşturmacadan ibarettir;bir mücadeledir...Mutluluk mücadelesi.Varoluşumuzun temeli olmasa da,yaşamımızı sürdürmenin temelinde "mutluluk mücadelesi" yatar.

Mutluluk yolunda en büyük silahımızdır sevgimiz.İşte bu yolda en büyük çabamız da,bu sevgiler arasındaki koşuşturmacadan oluşmalıdır. Yaşamımız boyunca,mümkün olduğu kadar bu odacıkların kapılarını çalmalı,ihtiyaçlarımız ölçüsünde bu farklı sevgileri tatmalıyız.

"Mutlu musun,için içine sığmıyor mu;çal bir odanın kapısını,paylaş sevgiyi doyasıya.Derdin,kederin mi var,yüreğin mi yanıyor;ne duruyorsun,çalsana bir kapıyı!"
Unutmayalım ki,mutluluk bir amaç,sevgi ise,bu yoldaki en büyük araçtır.Ve bu yolda ne kadar çok sevgiyi tadarsak,mutluluk yolunda o kadar yol almış oluruz.Bunun bir "Pollyanna"cılık olmadığının farkına vardığınızda,yüzünüzdeki tatlı tebessümün,mutluluğun resmini çizin...

MUTLULUK

Once evlendigimizde hayatin daha iyi olacagina inandiririz kendimizi.

Evlendikten sonra, bir cocugumuz dogduktan hatta ardindan bir tane daha olduktan sonra hayatin daha iyi olacagina inandiririz.

Sonra cocuklar yeterince buyuk olmadiklari icin kizar, onlar buyuyunce daha mutlu olacagimiza inaniriz.

Bundan sonra, ergenlik donemlerinde cocuklarla ugrasmamiz gerektigi icin ofkeleniriz.

Kendimize cocuklarimiz bu donemden cikinca daha mutlu olacagimizi, yasantimizin yeni bir araba alinca, guzel bir tatile cikinca, emekli olunca dort dortluk olacagini soyleriz.

Gercek ise su andan daha iyi bir zaman olmadigidir.
Eger simdi degil ise ne zaman?...

Hayatiniz her zaman mucadelelerle dolu olacaktir. En iyisi bunu kabul edip her ne olursa olsun mutlu olmaya karar vermektir.

En sevdigim sozlerden biri Alfred D. Souza'ya aittir.
Der ki, "Uzun zamandan beridir hayatin -gercek hayatin-baslamak üzere oldugu izlenimine kapilmistim. Fakat her zaman yolumun uzerinde bir engel, oncelikle erisilmesi gereken bir sey, bitmemis bir is, hala hizmet edilecek zaman, odenecek bir borc oldu. Sonra hayat baslayacakti.

Sonunda anladim ki bu engeller benim hayatimdi."
Bu gorus acisi, mutluluga giden bir yol olmadigini gosterdi.

Mutluluk yoldur, oyleyse sahip oldugunuz her anin kiymetini bilin ve mutlulugu ozel biriyle paylastiginiz (vaktinizi harcayacak kadar ozel) icin ona daha fazla deger verin. Unutmayin, zaman hic kimse icin beklemez.

Öyleyse

* okulu bitirene kadar,
* 10 milyon kazanana kadar,
* cocuklariniz olana kadar,
* cocuklariniz evden ayrilana kadar,
* ise baslayana kadar,
* emekli olana kadar,
* evlenene kadar,
* cuma gecesine kadar,
* pazar sabahina kadar,
* yeni bir araba yada ev alana kadar,
* borclari odeyene kadar,
* ilkbahara kadar,
* yaza kadar,
* sonbahara kadar,
* kisa kadar,
* maas gunune kadar,
* sarkiniz soylenene kadar,
* olene kadar,

MUTLU olmak icin icinde bulundugunuz andan daha iyi bir zaman olduguna karar vermek icin beklemekten vazgecin.
MUTLULUK bir yaris degil yolculuktur. MUTLULUĞU YAKALAMINIZ DİLEKLERİMİZLE
Mutsuzsak seçtiğimizin hayatın sonucu mudur? Mutluysak birçok şeye aldırmadığımız için mi?

Seçiminiz acıysa acıdan sorumlu olmayı bilmelisiniz; seçiminiz mutluluksa onu da taşımasını, korumasını bilmelisiniz..Sevdiğimiz insan bize hayatı zehir ediyorsa seçimimizi ondan yana yaptığımız içindir.Bir insanla mutluysak onu seçerken doğru karar verdiğimiz içindir.

Leo Buscaglia diyor ki,

Karşılaştığımız güçlükler eylem gerektirir. Sevgi eylemi çözüm getirir. Sevgimizin gücü, sorunlarla ve düş kırıklıklarıyla nasıl başa çıktığımızda kendini gösterir. Yaşamımızda her şey güzelce akıp giderken hoş ve olumlu olmak kolaydır. Ama yaşamın akışı değişip de geçici olarak bizi güçsüz bırakırsa, o zaman gerçek gücümüz ortaya çıkar.

Sevgi bize "Neden ben?" diyerek zaman kaybetmemeyi, onun yerine, "Şimdi ne yapmalı?" demeyi öğretir. Birinci soru gereksiz ve anlamsız bir çatışmaya götürür, ama ikincisi kendine acımanın ve anlamsız suçlamanın yükünü taşımayan bir eylemi akla getirir. Eğer sevgi varsa, güçlükler bozulan ilişkilerin nedeni değildir. Aslında bu durum bizim değişip ayakta kalmamızı sağlar.

MUTLU YAŞAM İÇİN 13 SATIR

1. Seni sen olduğun için değil, seninle birlikte olduğumda ben olduğum için seviyorum.

2. Hiç kimse gözyaşlarını hak etmez, onlara layık olan kişi ise seni ağlatmaz.

3. Sen istediğinde sana âşık olmaması, sana âşık olmadığı anlamına gelmez.

4. Gerçek arkadaş, elini tutan, kalbine dokunandır.

5. Birisine yabancılaşmanın en kötü biçimi yanında oturuyor olup ona hiçbir zaman ulaşamayacağını bilmektir.

6. Hiçbir zaman gülümsemekten vazgeçme, üzgün olduğunda bile! Gülümsemene kimin, ne zaman aşık olacağını bilemezsin...

7. Tüm dünya için sadece bir kişi olabilirsin, fakat bazıları için sen bir dünyasın.

8. Zamanı onu seninle birlikte geçirmeye hazır olmayan biriyle geçirme.

9. Belki de Tanrı uygun kişiyi tanımandan önce yanlış kişilerle tanışmanı, onu tanıdığıda minnettar olman için istedi.

10. "Bitti" diye üzülme, "yaşandı" diye sevin.

11. Her zaman seni üzecek birileri olacaktır, yapman gereken insanlara güvenmeye devam etmek, kime iki defa güvenecegine daha fazla dikkat etmektir.

12. Birini daha iyi tanımadan ve bu kişinin senin kim olduğunu bilmesinden önce kendini daha iyi bir kişiye dönüştür ve kim olduğunu bilerek kendine güven.

13. Kendini çok zorlama, en güzel şeyler onları en az beklediğinde olur. "Yaşanan her şeyin bir sebebi vardır" Gabriel Garcia Marquez

ÜZÜNTÜSÜZ YAŞAMA SANATI
Epiktetos yirmi asır önce demiştir ki: "Kader önünde sonunda şöyle veya böyle günahlarımızın bedelini önümüze koyar. Görünen ya da görünmeyen zaman içinde herkes günahlarının bedelini öder. Ektiğini biçer.

Bunu bilen adam kimseye kızmaz, gücenmez, kimseyi aşağılamaz, kimseyi itham etmez, kimseden nefret etmez, kimseye kin tutmaz. Bunu bilen adam karşılaştığı aksiliklere şaşmaz. Önüne çıkan maddi-manevi engellerin kendi günahlarından başka bir şey olmadığını bilir."

Düşmanlarınızı düşünmek için ayıracağınız bir dakika bile düşmanlarınızdan daha değerlidir. Nefret ve intikam hissi size büyük zararlar verir.

Aristo şöyle diyor: "İdeal insan iyilik yapmaktan zevk alır. Kendisine iyilik yapılırsa mahcubiyet duyar. Çünkü iyilik yapmak üstünlük işareti, bir iyiliğe muhtaç duruma düşmek zaaf işaretidir."

Karşılaşacağımız nankörlükten dolayı üzülmemek için hazırlıklı olalım. Karşılık beklemeden iyilik yapalım.
Mutluluk minnet beklemekte değil, minnet gösterilmesinden rahatsızlık duyulacak olgunluğa erişmektir.

8 Özel Armağan
1) Dinleme... Ama gerçekten dinleyin. Kesmeden, hayal kurmadan, vereceğiniz cevabı düşünmeden... Can kulağıyla dinleyin.

2) Sevgi... Kucaklamalar, öpücükler, sırt sıvazlamalar ve el tutmalar konusunda cömert olun. Bu ufak hareketler, aileniz ve dostlarınıza olan sevginizi daha açık göstermenizi sağlayabilir.

3) Kahkaha... Fıkra anlatın, neşeli hikâyeleri paylaşın. Bu armağanınız "seninle birlikte gülmeyi seviyorum" anlamına gelir.

4) Yazılı bir not... Basit bir "Yardımın için teşekkürler" notu, ya da belki bir şiir... Kısa, elle yazılmış bir not bazen ömür boyu hatırlanır.

5) İltifat... Basit, içtenlikle söylenen bir söz ("Bu renk sana ne çok yakışmış", "Harika bir is çıkardın", "Yemek nefis olmuş" gibi) karşınızdakinin içini aydınlatır.

6) İyilik... Her gün, rutininizi kırıp birisine hoş, nazik bir şey yapın.

7) Yalnızlık... Bazen tek istediğimiz yalnız kalmaktır. Bu anlara duyarlı olun ve ihtiyacı olana yalnız kalma armağanını verin.

8) Neşeli bir yapı... Birine tatlı bir söz söylemek gibisi yoktur. Selâm vermek veya teşekkür etmek o kadar zor mu?
15 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.03.2009, 02:40   #2
Minerva
Uzman Üye

Standart Cevap: Mutlumusunuz ??

Çok güzel bir paylaşım olmuş
Ellerine sağlık Kartal Abi,

Ve cevap ; Ben Mutlu Değilim

2 Saat Mutlu Olmak istiyorsan Alışverişe çık...
2 Gün Mutlu Olmak istiyorsan Saçını Boyat.
2 Ay Mutlu Olmak istiyorsan Evlen .
Ömür Boyu Mutlu Olmak İstiyorsan
Bekar Kal

.......
Yüz Verip Adam Ettiysem
Sıfırla Çarpar Yok Ederim

....

4 Üyemiz Minerva'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.03.2009, 03:09   #3
Kartal
Müdavim

Standart Cevap: Mutlumusunuz ??

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Minerva Mesajı göster
Çok güzel bir paylaşım olmuş
Ellerine sağlık Kartal Abi,

Ve cevap ; Ben Mutlu Değilim
Üzüldüm.

Paylaşımın amacıda zaten insanın kendisine ayna tutması!! Sen ne güzel rahatça söyleyebiliyorsun.Bu bile senin mutlu olman için bir sebep...Kendinle barışıksın ve sorunu biliyorsun.En zor olanı kabullenmektir..

En azından bundan sonrası için mutlu olmaya çabalayacaksın ve inanıyorum başarırsın....

Birde şöyle düşün!!!!

Kendini mutlu zannedip, daha sonraları hayal kırıklıkları yaşayanlar,onların toparlanması ve tekrar hayata aynı şevkle bakmaları çok zor..

Herşey biz insanlar için bunu bil,önümüzde neler olduğunu ve neler yaşayacağımızı bilmiyoruz.Yön verebilmekte biraz bizlerin elinde.Acısı tatlısı hayat yinede güzel!!

Acı olmasa, tatlı olmaz
Eski 04.10.2010, 17:22   #4
Pitsy
. . . En Çatlak Kiremit . . .

Standart Cevap: Mutlu musunuz ??

Mutluyum allaha şükür sağlığım sıhatim yerinde sevdiklerim yanımda ve sağlıklılar.

(Ah birde şu deprem olmasa.)
4 Üyemiz Pitsy'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.10.2010, 17:44   #5
aksoy
Tam Üye

Kartal çok sağol. Çok güzel bir konu.
Ama şu 8 numara özel armağan kısmı tam bir harika.
Keşke hayatı bu felsefe ile yaşayabilsek. Bence mutlu olmanın anahtarı.
Eski 11.11.2010, 09:06   #6
Nazlı
Süper Üye

Çok hoş bir yazı
Eski 27.11.2014, 15:02   #7
Kartal
Müdavim

Eski bir konuyu canlandırayım bakalım, yeni arkadaşlarımız var okumaları iyi olur diye düşündüm,
yalnız en başındaki link çalışmıyor, çok güzel bir amimasyon vardı aradım ama bulamadım.
6 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.11.2014, 15:09   #8
Gülümsün
Yönetici

Mutluyum çok şükür Allah'ıma sağlığım yerinde, elim ayağım tutuyor kimseye muhtaç değilim. Paylaştığın için teşekkürler Kartal34 iyi ki yeniden gündeme getirdin.
Eski 27.11.2014, 15:35   #9
yasemen
» Vous et l'Amour «

Şair demiş ki; yaşamak çok güzel be kardeşim! Ne güzel demiş. Hayatın bize bir hediye olduğunu düşünecek olursak ve onun hakkını vermeye çalışırsak bizden mutlusu olabilir mi? Mesela siz mutlu musunuz? Ya siz?

-Birkaç saat önce kardeşimin sınavı için okulunda tabiri ne kadar doğru bilemicem fakat ağaç oldum. Ama çok mutluydum. O benim onu beklediğimi biliyordu, işte ben o huzurunu taa içimde hissediyordum çünkü. Mutluydum. O da öyle. Hiç tanımadığnız bir insana gülümseyebiliyor musunuz mesela, hadi gülümseyin ve hayatınızı ısıtın.

Mutlu olmak bu kadar basit işte. Ama zorlaştıranlarda yokmu? Elbette var, işte onlardan en önemlisi de bencil insanlardan uzak durmalı.

Keza, yazar yine demiş ya. Mutluluk insanı sevmekle başlar diye. Mutlu olmak çok kolay ve kendini sevmekle başlıyor aslında. İnsanı sevmekle..

aragon'un dedigi gibi, görünüşte herkes insan.

6 Üyemiz yasemen'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.11.2014, 16:03   #10
Mihri Sultan
Uzman Üye

Bu aralar çok mutlu hissetmiyorum. Bunun sebebi yapmam gereken sorumluluk gerektiren yetişemedim şeylerin olması..

Ben biraz sonuç ve başarı odaklı yaşayan biriyim bu kendimdeki en acımasız taraf.. İşler yolundayken sorun yok ama en küçük aksilikte durum toparlanıncaya kadar huzursuz oluyorum.

Belki de benim mutluluğa bakış açımı değiştirmem lazım.. Mükemmelliyetçiği bir tarafa bırakıp olurana bırakmam gerekiyor ama bunlar biraz yapı meselesi.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
mutlumusunuz

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)