Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 16.10.2013, 23:48   #11
Zorba
F£N£RBAHÇ£

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Alevilere Küfredilirken | Tayfun Şahin

Bir insana kendince doğru olduğunu bildiğini göstermek, doğruya çağırmak ancak hoşgörü ve anlayışla mümkün olur. Dışlamak kimsenin haddine olmayıp karşındakine yapılabilecek en büyük saygısızlıktır.

Peygamber efendimiz bir çok kez gayrimüslimlere karşı hoşgörüsü sayesinde onları kendi yoluna davet etmiştir. Şöyle ki;

Alıntı:
Bir gün Cebrail Aleyhisselam, Peygamber Efendimiz’e Dıhye’nin (Peygamber Efendimizin tacir arkadaşlarından) iman edeceğini müjdeler. Bir süre sonra Peygamberimiz sahabelerle birlikte otururken, Dıhye’nin uzaktan yaklaştığını görür. Hemen yanına çağırır. Davet edildiğini gören Dıhye, Hz. Muhammed’i her ne kadar sevse de:”Yine müslüman olmamı söyleyecek” diye düşünür fakat kaçsa ayıp olacağından mecburen yanlarına gider. Yanlarına vardığında Allah’ın Resulü’nün hırkasını (cübbesini) çıkarıp kumun üzerine serdikten sonra:”Ya Dıhye, hırkamı şereflendirmez misin?” hitabına mazhar olunca beyninden vurulmuşa döner. Çünkü kendisi henüz Müslüman dahi değildir ve Allah’ın Resulü olduğunu söyleyen kişi, farklı dindeki biri üzerine otursun diye hırkasını çıkarıp yere sermiştir. Bu nasıl bir muameledir… Bu nasıl bir anlayıştır… Dıhye, hırkayı hemen yerden kaldırıp yüzüne gözüne sürer ve:”O nasıl söz Ya Resulallah! O beni şereflendirir ancak” cevabını verir ve biat edip Müslüman olur.
"Her koyun kendi bacağından asılır" diye öğrendik biz. Herkesi inancıyla, cinsel tercihiyle, eğrisiyle doğrusuyla kabullenemiyorsak nasıl kardeş, arkadaş yada millet olabiliriz ki?

Etrafımda bir çok alevi var ve emin olun çoğu sunniden daha çok saygı gösteriyorlar bana. Ben Ramazanda oruç tutarken bana iftarda yiyebileyim diye yemek getiren sunni arkadaşım olmadı. Ama alevi arkadaşım bana yemek getirmekle kalmayıp iftara bi kaç dakika kala bana kendisi sofra hazırladı.
Önemli olan inandığı mı yoksa karakteri, kişiliği ve davranışları mı?
Eski 17.10.2013, 11:38   #12
ala'turka
Yasaklı Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Inatci Mesajı göster
Bakış açını beğenmedim kusura bakma zihniyetin bana ters.Ben insanı kişiliği ile kabullenirim.Mezhebi,rengi ile değil. Yahudiler gibi ari ırk meraklısı olanlarla işim olmaz. Benim inanışımda Allah'ın verdiği canı Allah'tan başkası alamaz ve inancıma uymuyor diye yargılamaz. Siz hiç mi Mevlana'nın yazılarını okumadınız.Ne olursan ol gel diyor bundan ötesi var mı?
Ne yani Sünni anne babadan doğdum diye şanslı gruptan mıyım ben öfff saçma meseleler bunlar.
Pardon ama siz bunları banamı söylediniz, öyle ise inanamıyorum,
nasıl bu kanıya vardınız, söylermisiniz lütfen,
bana karşı biraz önyargılı gördüm sizi
insanları ırkından inancından dolayı ayrımcılık yaptığımı belirten bir yazımı gösterin özür dileyeyim,
Bunu ispat edemezseniz, galiba siz özür dilemelisiniz,

Bir birlerimizin dünya görüşleri farklı olabilir, bir birimizin görüşlerini beğenmek zorundada değiliz, bu gayet normal,
ama en azından evrensel değerlerde birleşmeliyiz,
benim tabularım yok, her düşünceye saygılıyım,

Tartışma konusuna dönecek olursak, ''sizin zihniyetinizi beğenmiyorum'' diyerek genelleme yapmak yerine, katılmadığınız yerleri belirtseydiniz bunu tartışabilirdik,
kaldıki, ben sizin yazılarınıza katılmıştım, katılmadığım yerleride, anladığım kadarı ile belirtmiştim, doğru veya yanlış,

Keşke sizde böyle yapmış olsaydınız, belkide ortak bir noktada birleşecektik
ala'turka'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 17.10.2013, 11:47   #13
ala'turka
Yasaklı Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Aristo Mesajı göster
40 yılın başında doğru bir tavır koyuyor derken yine şapıp, sıvadın...

Yani aleviler artık kendini dillendirebiliyorlar diye mi sorunlar çıktı?

Bu kafa aslında ''alevileri susturursak, sorunu hasırlatı ederiz'' diye düşünen Erdoğan kafasıdır...
Erdoğan ve AKP mezhepçi bir partidir ve tek işleri de bir yandan alevileri kandırmaya çalışırken diğer yandan açık açık alevi düşmanlığı yapmaktır.

Bunlar zaten ''kürt sorununu çözüyoruz'' masallarıyla dev gibi bir ''TÜRK SORUNU'' yaratmaktalar...

O yüzden aman alevilerin sorunlarıyla uğraşmasınlar. Alevilerin sorunları, alevi düşmanı kafalarla çözülmez!

Sorunlar da özgürlük var diye değil, yok diye çıkar zaten.
Senin beğenip beğenmemen o kadar önemli değil, ortada bir gerçek var
Tekrar ediyorum, 15-20 yıl öncesine dönecek olursak,
o yıllarda alevi ve kürt vatandaşlarımız kendilerini şimdiye nazaran daha rahat ifade edimiyorlardı, fazla seslerini çıkaramıyorlardı,
ben bunu demeye çalıştım,
Ne yani sen bunamı itiraz ediyorsun,
ala'turka'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 17.10.2013, 12:07   #14
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Kürt insanların mağduriyeti zaten vardı.

Ama bu mağduriyetleri yanlış ellerde ve yanlış kişiler tarafından kullanılmakta bir koz gibi şu an.. Kürtlerin temsilcisi ne PKK dir nede BDP, nede AKPdir.

Alevilere şu an uygulanan politika tıpkı kürtlerin 1980 darbesi sonrasında uygulanan nefretleştirme politikasının aynısıdır. Yok alevilerin elinden yemek yenmez yok alevilerden kız alıp verilmez vs vs gibi demeçler, cami cemevi gibi cemaat eli tarafından yapılan asimilasyon adımları, Gezi ve gülsuyu olaylarında öldürülen alevi kardeşlerimizin adaletlerinin sağlanmamış olması katillerin korunması hatta atanması bunun işareti..

Bir alevi sorunu yaratılmaya çalışılıyor direkt devlet eliyle. Neyseki alevilerimiz bu sorunun bu tuzağının farkında ve kürtler gibi bu tuzağa düşmeyeceklerdir.
Eski 27.11.2020, 00:00   #15
OkyanusunKalbi
WoodStock

Neden biliyor musunuz? Çünkü aleviler bu ülkenin en aydın, en yiğit, en dürüst insanlarıdır. Yobaz değildir cumhuriyete ve laikliğe en çok sahip çıkan kişiler olduğu için döneklik yapmazlar. En başarılı sanatçılara, tiyatroculara bakın hepsi alevidir. Neden alevidir diye düşündünüz mü? Zeki ve kabiliyetli oldukları için. Bu başarılarını kıskanan bazı emevi kafalar, gerilikle beslendikleri için asimile ederek veya öldürerek yok etmeye çalışıyorlar onları..
OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
alevilere, alevilerin, küfredilirken, olarak, sadece, tayfun, Şahin

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler