Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler

Her Konuda Kısa Bilgi ve Haberler Her konuda, gerekli - gereksiz kısa bilgi ve haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 07.03.2013, 18:54   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Damacana Sulara Çipli Takip Geliyor

Damacana sulara çipli takip geliyor

Damacana sular, dolumdan tüketiciye ulaşıncaya kadar elektronik sistemle merkezden takip edilecek. Damacanalar üretim tarihinden itibaren en fazla 3 yıl veya 75 kez kullanılacak

Sağlık Bakanlığı’nca ambalajlı suların denetimiyle ilgili yapılan düzenlemeyle elektronik sistemle takip mekanizması getirildi. Çip takılacak damacana sular, dolumdan tüketiciye ulaşıncaya kadar elektronik sistemle merkezden takip edilecek.

İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Doğal Mineralli Sular Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Yapılan düzenlemeyle damacana suların elektronik sistemle takibi için mevzuat altyapısı oluşturuldu.

TAKİP 3 AŞAMADA OLACAK

Damacana suların elektronik takibi 3 aşamada gerçekleşecek. Damacanaların yıkanması gereken 55-70 derecelik su sıcaklığı, Sağlık Bakanlığı’nca merkezden takip edilecek. İkinci aşamada ise dolumu yapılan suya dışardan su eklenmesinin önlenmesi için iletkenlik takibi merkezden yapılacak.

Çipli takip sistemiyle de damacanın ne kadar süreyle kullanıldığı ve kaç kez dolum yapıldığı da denetlenecek. Damacanalar üretim tarihinden itibaren en fazla üç yıl veya 75 kez kullanılacak. Bunun için elektronik takip sistemi işletmeci tarafından oluşturulacak.

Çipli takip TÜBİTAK ile yürütülen projeyle hayata geçirilecek. Daha önce izin verilen işletmelere, yıkama suyu ile ilgili takip sistemi için 1 yıl, çipli takip için 3 yıl tanınacak.

ÜRETİM TARİHİ DAHA İYİ GÖRÜLECEK

Geri dönüşümlü polikarbonat kaplarda, suyun adı ve kabın üretim tarihi artık altta değil boyun veya gövdede kabartma şeklinde olacak. Düzenlemeyle damacana içinde satılan sular için de son kullanma tarihi getirildi. Buna göre piyasada satışa sunulan damacanadaki suyun 3 ay içinde tüketilmesi gerekecek.

DENETİMDE YENİLİK

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle damacana suların denetim yöntemleriyle ilgili de yenilikler getirildi. Daha önce lüzum görüldüğünde yapılan denetimler, artık 3 ayda bir gerçekleştirilecek.

Sağlık Bakanlığı ekiplerinin 3 ayda bir piyasadan topladığı numuneler incelenecek. Uygunsuzluğu saptanan firmalar için cezai işlem uygulanacak. Düzenlemeyle ayrıca uygunsuzluğu saptanan firmalara uygulanacak yaptırımlar netliğe kavuşturuldu. Hangi ihlalde ne tür cezalar uygulanacağı daha ayrıntılı hale getirildi. Bir diğer yenilikle firmalara çalışma saatlerini Sağlık Bakanlığına bildirme zorunluluğu getirildi.

Bakanlık yetkilileri, bildirilen çalışma saatlerine göre denetimlerini yapacak. Damacana suların nakliyesinde kullanılan araçlarla satış yerleri artık yerel yönetimlerce ruhsatlandırılacak. Sular, İşyeri Açma ve Çalışma İzin Belgesi bulunmayan yerler ile tüpgaz, otogaz, petrol ve petrol ürünleri depolama ve dağıtımı yapılan yerlerde, suyun fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özelliğini olumsuz yönde değiştirebilecek ısı, ışık, toz, duman, yağış gibi olumsuz şartlara açık ortamlarda satılamayacak ve depolanamayacak.

DOLUMDA MESUL MÜDÜR ŞARTI

İşletmelerde dolum yapıldığı sürece mesul müdür yerinde bulunacak. Mesul müdürün görevden ayrılması halinde 24 saat içinde Sağlık Bakanlığı’na bildirilecek. Yeni atama yapılıncaya kadar geçici mesul müdür atanacak. Kaynak analizleri de bundan böyle rutin olarak yapılacak. Kirlilik saptanırsa işletmenin ruhsatı iptal edilecek.

Damacana suyu reklamlarında tüketiciyi aldatıcı ve yanıltıcı, belirlenen niteliklere aykırı, hastaları, yaşlıları, çocukları ve engellileri istismar edici bilgi ve sembollere yer verilemeyecek. Daha önce izin verilen işletmeler, üretim izinlerini, analiz sertifikalarını ve etiketlerini bu yılın sonuna kadar uyumlaştıracak. Bu tarihe kadar uyumlaştırmalarını tamamlamayanların faaliyeti durdurulacak. Faaliyeti durdurulanlar 31 Aralık 2014’e kadar işlemlerini tamamlamazsa üretim izinleri iptal edilecek.
AA
Kaynak
Eski 07.03.2013, 19:15   #2
Kartal
Müdavim

Standart Cevap: Damacana Sulara Çipli Takip Geliyor

Yine kimbilir kimler köşeyi dönecek. Eşek, eşek olduktan sonra altın semer vursan nafile.
8 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.03.2013, 20:21   #3
Muradyum
...Çevre dostu...

Bu güne kadar,içtiğim damacana suyunun referans kaynak'tan dolup dolmadığını,
Kaç gün beklediğini,bileşimini bilmiyorum;sorüşturma şansım da yok.
Sistem uygulanırsa çok iyi olacak.
Eski 07.03.2013, 20:27   #4
Kartal
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Muradyum Mesajı göster
Bu güne kadar,içtiğim damacana suyunun referans kaynak'tan dolup dolmadığını,
Kaç gün beklediğini,bileşimini bilmiyorum;sorüşturma şansım da yok.
Sistem uygulanırsa çok iyi olacak.
Bu sistemi denetleyecek, uygulayacak zihniyetin önemi yok diyorsunuz, çip takmakla herşey hallolacakmı ki. Çip takılmadan,da yaptırımlar vardı, hangisini bu güne kadar layıkı ile uyguladı ki, uygulansa zaten gerekde kalmazdı.
7 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.03.2013, 21:05   #5
Muradyum
...Çevre dostu...

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Kartal34
Bu sistemi denetleyecek, uygulayacak zihniyetin önemi yok diyorsunuz, çip takmakla herşey hallolacakmı ki. Çip takılmadan,da yaptırımlar vardı, hangisini bu güne kadar layıkı ile uyguladı ki, uygulansa zaten gerekde kalmazdı.
Bak bu gözümden kaçmıştı Kartal..
O zaman "Bu gün hangisi uygulanıyor?." diye başta Anayasa olmak üzere,Ceza Kanunlarını,Yargılama yasalarını;Eğitim-öğretim yasalarını...Kaldırıp çöpe atalım.
Demek istediğim,toplum huzur ve güvenliğini sağlayan yasaların,normların,kuralların,çiplerin bulunması ayrı,
Bunların sadakatla uygulanması ayrı konulardır.
Birinciler Hukuk Devleti olmanın koşulu,uygulanmaları ise baştaki siyasi iktidar'ın namus borcu.
Hepsi de gelir,Vatandaş,halk veya seçmen denen öge'de düğümlenir.O sahip olacak,iyi seçecek ve denetleyecek..
Olay bu sevgili Kartal.
Eski 07.03.2013, 21:25   #6
Kartal
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Muradyum Mesajı göster

Hepsi de gelir,Vatandaş,halk veya seçmen denen öge'de düğümlenir.O sahip olacak,iyi seçecek ve denetleyecek..
Olay bu sevgili Kartal.
En başta yazacağınızı en sona yazmışsınız En can alıcı cümleniz

İktidarında bu güne kadarki geçmiş uygulamaları ile zaten belittiğiniz namus borcu konusunda kendilerinden bir şüpheleride yok
4 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.03.2013, 04:27   #7
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Kafalarını çiplerle bozdular. Plakalara, damacanalara, nufus kağıtlarına, son olarak sıra bizlere gelecek sanırım.
5 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.03.2013, 04:49   #8
ReaL
Deniz Sevengillerden

İnsanlar sahtekar olduktan sonra tedbirlerin bir faydası ancak ilk zamanlar olur.

Sahte rakı yapılmasını önlemek için kapaklar değiştirilmişti.. Sahtekarlar, o kapakları da yapmaya başladılar.

Değişen bir durum yok yani..

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
5 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.03.2013, 07:12   #9
No Pasaran
« Çapulcu »

Günümüzde damacanaya tecavüz bile oluyor. Çip takılmış farkeder mi (haberi kaçırmış olanlar google da aratabilirler)

Şakası bir yana, çip takılmış, şu değişecek, bu değişecek... Yine de birşey değişeceğini sanmıyorum. Sermayenin kar etme hırsı halkın sağlığından önce geliyor. Bunu bizzat devlet eliyle ilkokul çocuklarının zehirlenmesinde açık açık görmüştük. Burada yapılan küçük işletmelerin önünü kesmek, büyük su tekellerinin önünü daha fazla açmak.
Eski 08.03.2013, 08:57   #10
Muradyum
...Çevre dostu...

Alıntı:
Kartal hariç,bizden sonra yazan arkadaşlarımız,bu yargımıza itibar etmedikleri gibi,bir çözüm de önermemişler.
Bir nevi çaresizlik ve teslimiyet var adeta.
O zaman konu geliyor Adam Smith'e dayanıyor:"laissez faire, laissez passer"*.
Sonra da bir yetkili çıkıp:''Her damacana'nın başına bir zaptiye mi dikelim?."derse cevabımız ne olur bilmiyorum.

*Bırakınız yapsınlar,bırakınız geçsinler.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
çipli, damacana, geliyor, kadar, sulara, takip

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler