Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Yaşamı Tamamlayan Uğraşılar > Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç

Bağ, Bahçe, Çiçek, Ağaç Ağaçları, çiçekleri sevelim, koruyalım

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 27.08.2015, 19:13   #1
Tura
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Adenium (Çöl Gülü) | Yetiştirilmesi ve Bakımı

Adenium (Çöl Gülü) Adenyum
Adenyum (Çöl Gülü) bakımı, yetiştirilmesi, çoğaltılması, toprak isteği, gübreleme. Çöl Gülü'nden bonsai yapımı

Arkadaşlar sizi harika bir bitki ile tanıştırmak istiyorum. Çöl Gülü….

Tropikal kökenli, uzun ömürlü bir sukulenttir. Çöl Gülü denilir ama çöl bitkisi değildir. Yabani olarak ıslah edilmiş cinsleri, sadece nemli koşullarda yetişmektedir. Zakkum ailesindendir.

Zakkumdan farklı olarak etli bir bitkidir.
Yaşlıları antika gibi çok değerlidir. Yetişmiş bir Adenyumu öldürmenin tek yolu, drenajsız bir toprakta haddinden fazla sulamak veya soğuk bir ortamda bırakmaktır. Ilık, nemli ve güneşli bir ortamda büyümesi çok sağlıklıdır.

Adenium (Çöl Gülü) Toprak İstekleri:

Benim şimdiye kadar edindiğim tecrübeye göre 3 Ölçü Hindistan cevizi torfu (Cocopeat) + 1 ölçü Yanmış büyükbaş çiftlik gübresi (Çok iyi yanmış olmalı) + 2 ölçü, 3 mm- 4 mm arası boyutunda parçalanmış fıstık kabukları + 1 ölçü vermikülit + 1 ölçü 4 mm. yi geçmeyen mozaik parçaları veya çakıl + 2 ölçü 3-4 mm. arası parçalanmış strafor parçaları.

Burada dikkat edilmesi gereken; nem tutan ve nem tutmayan bileşimler orantı olarak dengeli kullanılmasıdır. Çünkü gübre olarak almış olduğu besini, yetişmesinin sağlıklı olması için az miktarda tutmak gerekiyor.

Adenium - Çöl Gülü'ne Saksı Seçimi:

Ben, bulunduğum ortam olarak karasal iklimde yaşadığımdan, saksıda yetiştiriyorum. Edindiğim tecrübeye göre, plastik saksılar ve toprak saksılar hiç fark etmiyor. Her ikisi de sağlıklı olarak kullanıla bilinir. Tek şart saksının derin olanının seçilmesidir. Saksı değişiminde toprak seviyesi yükselir. Tahliye delikleri çok ve açık olmalı.

Adenium - Çöl Gülü'nü Sulama:

Sulaması kolaydır. Büyüme döneminde tahliye deliğinden su çıkıncaya kadar sulanmalıdır. Büyüme döneminde, sıcak ve kuru günlerde günde 1 kez, soğuk kış günlerinde 10 günde 1 kez sulanmalıdır. Ancak adeniumlardan Arabicum cinsi oldukça kuru bir ortama ihtiyaç vardır. Büyük saksılar daha seyrek sulanır. Genç bitkiler, aktif büyüme zamanlarında daha sık sulanır. Kışa girerken kademeli olarak azaltılan, gübreleme ve sulama, bitkiyi daha dirençli yapar. Yapraklarına, çiçeklerine ve gövdelerine yapılacak sprey usulü sulamayı çok severler.

Adenium - Çöl Gülü'nün Isı, Nem ve Gübre İsteği:

Çok sıcak ve aynı oranda nem problem yaratmaz. Koyu kırmızı renk çiçekler çabuk deforme olur. Çok nemden hoşlandığından az nemli ortamlarda da çiçekler bozulur. Nem sağlamak oldukça kolaydır. Bitkiyi bir sera altına alınıp nem sağlanır. Şeffaf bir naylon bu iş için kafidir. Güneşe dayanıklı bitkilerdir ve güneşten çok hoşlanırlar. Yaşadığım yer yazın aşırı sıcak ama az nem olan bir yer. Bunun için de güneşin dik geldiği öğle zamanları az nemden etkilenmesinler diye gölge yapıyorum.

Gübreleme sık sık azar azar yapılması en doğru olandır. Azot, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve kükürt ile beraber mikro besinleri de (demir, manganez, bakır, çinko, ve molibden) içeren sıvı gübre kullanılmalıdır.

Adenium (Çöl Gülü) Bonsai Yapımına Çok Uygundur.

Adenium (Çöl Gülü) Doğada Bu Şekilde Bulunur.

Adenium'un tohumların çimlenmesi ve yetiştirilmesi ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız...

Eski 27.08.2015, 20:41   #2
Basakca
Müdavim

Standart Cevap: Adenium ( Çöl Gülü) | Yetiştirilmesi ve Bakımı

Güzel gülmüş. Adı da kendiside çok güzelmiş.

Tam konuyu düzenliyordum ki; son kez bakayım da pişti olmayayım dedim. İyi kide demişim. Yoksa pişti olacaktı yine Canan'la.

Bonzai şeklinde saksıda yetiştirilebiliyormuş. Real kişisi şimdi çicekçisinin yakasına yapışır.

Tanıtım ve bilgilendrme için teşekkürler Tura.

16 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.08.2015, 21:06   #3
Çengelli İğne
«... Beklenen Şarkı ...»

Çok güzel bir çiçekmiş buuuu.

Bir çiçeği daha tanımış oldum.

Ellerine,emeklerine sağlık @Tura

Düzenleme için teşekkürler @Canan ellerine sağlık.
13 Üyemiz Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.08.2015, 22:38   #4
Gülce
Müdavim

Bilmediğim ne kadar çok çiçek türü varmış.

Çok güzel bir çiçek. Tanıtım için teşekkürler, Tura.
Eski 28.08.2015, 00:39   #5
ReaL
Deniz Sevengillerden

Standart Cevap: Adenium (Çöl Gülü) | Yetiştirilmesi ve Bakımı

Bonsaisi de çok güzelmiş ama herkesin harcı değil işte. Eve gelince bozulma riski çok fazla.

Normaline rastlarsam kaçırmam. Bakımı da kolaymış üstelik. Çiçekleri de görkemli.

Olur da çiçekçilerde rast gelirsem mutlaka alırım, artık konuya da sık sık bakar, bilgilerimi tazelerim.

* * *

Güzel bilgiler için ellerine sağlık, teşekkürler @Tura

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
15 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.08.2015, 01:05   #6
Canan
Çiçekci kız

Çöl Gülü'nün tanıtımı, hakkında verdiğin her türlü bilgi için teşekkürler Tura.

Güzel çiçekmiş.
Eski 28.08.2015, 07:50   #7
Tura
Müdavim

Konu güzelleşmiş. @Canan ellerine sağlık, teşekkür ederim.

Konuya gösterdiğiniz ilgiden dolayı da @ReaL, @Basakca, @Çengelli İğne, @Gülce, sizlere de teşekkür ederim. Bu güzel çiçeği unutmayın.

Adenium, çiçekçilikte çok önemli bir yer teşkil eder. Dünyada fan kulüpleri kurulmuştur. Kokulu cinsleri vardır. Melezleme yolu ile binlerce çeşidi yetiştirilmiştir. Çok yaşlıları antika değerinde ve oldukça yüksek bedellere ulaşır.
Tohumdan yetiştirilmesi kolaydır ve çok zevklidir.

Geçen sene, 8 yıl önce açılmış olan çalıştığım iş yeri kapandı. Bütün elemanlar işten çıkartıldık. Çalışanlar bir birimize oldukça bağlıydık. Elimde bulunan ve iş yerinde bir serada yetiştirdiğim tüm adeniumları elemanlarıma hediye olarak verdim. Bu sene fırsatım olmadı. Ama artık bir bahçeli yerim var. Önümüzdeki ilk baharda yeniden yetiştireceğim. Tohum siparişi verdim bile. Yetiştirmek isteyen arkadaşlara, tohum gönderebilirim.
Eski 28.08.2015, 11:07   #8
Canan
Çiçekci kız

Tohum için sıraya girebilirim ama, ortamımız Adenium yetiştirmeye uygun değil.
Ona yağmur ve az güneşten başka, çöl ortamı sağlamak mümkün değil

Yine de denemekte fayda var dermişim

Eski 30.08.2015, 21:38   #9
Tura
Müdavim

Adenium'a çöl gülü denildiğine bakmayın. O bir tropik bitkidir. Nemi ve güneşi sever.
Eski 14.10.2015, 10:00   #10
ReaL
Deniz Sevengillerden

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
14 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
adenium, adenyum, adenyum'dan, bakımı, bonsai, çimlendirme, çöl gülü, çöl gülünden, desert, gülü, rose, tohumdan, yapım, yapımı, yetiştirilmesi, yetiştirme

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler