Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 26.09.2021, 13:33   #1
Ben kimim
Yasaklı Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Erdoğan Şangay beşlisine girme hazırlığında

Bana göre Erdoğan Nato'dan ayrılıp Şangay beşlisine girme hazırlığında.

Amerika'nın Türkiye'ye saldırma ve Türkiyeyi parçalama planı var, böyle bir durumda Türkiyenin Amerika ile tek başına savaşması mümkün değil, kendisini koruyabilmesi için nato benzeri bir teşkilatın içerisinde olması lazımdır.zannederim Erdoğan da bunun farkında ki şu günlerde şangay beşlisine girme hazırlığında olduğunu düşünüyorum.

Erdoğan'ın bütün projelerini onaylamıyorum, fakat eğer natodan ayrılıp şangay beşlisine girebilirse kendisini kutlarım.
Ben kimim'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 26.09.2021, 13:36   #2
Ben kimim
Yasaklı Üye

Standart Cevap: Erdoğan Şangay beşlisine girme hazırlığında

İşte Şangay 5'lisinin Türkiye'ye kazandıracakları

Erdoğan Putin’le yaptığı ortak basın toplantısında Rus lidere dönüp, "Şangay İşbirliği Teşkilatı'na Türkiye'yi alın ve bizi bu sıkıntıdan kurtarın" demişti.

Sıkıntıdan kasıt AB’ydi.
Tarih, Kasım 2013’tü.
Erdoğan, Şangay üyeliğini ilk zikrettiğinde süreç, Gezi kalkışması sonrası, 17 Aralık öncesiydi.
Yani bundan tam 3 yıl önce de Türkiye-AB ilişkilerinde aynı olumsuz durum söz konusuydu.

Ve 2016’nın Kasım’ı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan bir kez daha “Şangay” dedi.
Rusya ve Çin’den gelen ilk açıklamalar olumlu yönde, örgütün iki dev üyesi, Türkiye’nin üyeliğine çok sıcak bakıyor.

Rus medyası Ağustos ayında Putin’in, uçak krizi sonrası Türkiye-Rusya yakınlaşmasında Türkiye’nin Avrasya Entegrasyonuna dahil olması gerektiği yönünde yoğun çaba sarf ettiğini yazmıştı.

ABD’NİN DE ROTASI DEĞİŞİYOR

Türkiye’nin AB’ye karşı alternatifleri Şangay’da aramasının esaslı gerekçeleri var.
Gelinen nokta itibarıyla AB’nin ekonomik bir kazanç olarak Türkiye’ye fayda sağlaması neredeyse artık imkansız.
Üyelik olsa da olmasa da AB’nin ekonomik açıdan içinde bulunduğu durum Türkiye’e ne avantaj getirebilir ki?

Türkiye bu durumun farkında.

KAYNAK: HABER7

https://www.haber7.com/dis-politika/...zandiracaklari
Eski 26.09.2021, 13:37   #3
Ben kimim
Yasaklı Üye

Amerika'nın dünya liderliği dönemi sona erdi

Trump yönetimi şimdiye kadar UNESCO ve BM insan hakları konseyinden çekildi ve dünya sağlık örgütü DSÖ'ye mali yardımlarını kesti ve en son bu örgütten de çekildiğini açıkladı.

Tüm bunlar Washington'un Avrupalı müttefiklerini Donald Trump yönetiminin politikaları ve uygulamalarına çok menfi ve kötümser bakmalarına ve Batı dünyası ve esasen dünya liderliği iddiasını sorgulamalarına yol açtı. Bu bağlamda Almanya Başbakanı Angela Merkel, Amerika'nın dünya liderliği dönemi sona erdiğini belirtti. Merkel'den sonra Avrupa Birliği Dış Politika Sorumlusu Josep Borrell ve ardından Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron da bu dönemin artık sona erdiğini vurgulayan liderler oldu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel Haziran 2020'de Avrupa ülkelerini dünyanın karşı karşıya bulunduğu yeni bir gerçeğin üzerinde, yani Amerika'nın muhtemelen artık dünya lideri olmak istemediği gerçeği üzerinde ciddi bir şekilde düşünmeleri konusunda uyardı. Merkel açıklamasında şöyle dedi:

Biz Amerika küresel bir güç olmak istediği düşüncesiyle büyüdük. Ancak şimdi bu devlet bu rolden vazgeçebileceği anlaşılıyor. Dolayısıyla Avrupa Amerika'nın liderlik etmediği bir dünya üzerinde derin derin düşünmelidir.

Amerika terör devletinin başta Batı dünyası olmak üzere dünya liderliğinde ifa ettiği rolünün gerilediğini ortaya koyan durumlardan biri, Washington'un Batı Asya, Doğu Asya ve Avrupa'daki bölgesel müttefikleriyle geleneksel ilişkilerine bakışını değiştirmesidir. Amerika Başkanı Donald Trump şimdiye kadar birçok kez artık Amerika'nın bölgesel müttefiklerinin güvenliğini bedava karşılama dönemi son erdiğini ve Washington'un ortakları bunun bedelinin önemli bir bölümünü karşılamaları gerektiğini açıkladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Haziran 2020'de Avrupa ülkelerini dünyanın karşı karşıya bulunduğu Amerika'nın muhtemelen artık dünya lideri olmak istemediği gerçeği üzerinde ciddi bir şekilde düşünmeleri konusunda uyarması ise şimdiye kadar birçok düşünür ve uzmanın dile getirdiği gerçeği yansıtmaktadır. Bu kavram, Amerika'nın çöküşü ve küresel liderlik konumundan yavaş yavaş çekilmesi başlığı altında gündeme gelmiştir. Şimdi ise AB de açıkça bu konuyu itiraf etmeye başladığı anlaşılıyor. Bundan önce Avrupa Birliği Dış Politika Sorumlusu Josep Borrell de Amerika liderliğindeki küresel düzenin sona erdiğinden söz etmişti. Borrell Mayıs 2020'de yaptığı açıklamada, uzmanlar bir süredir bu konuyu dile getirdiğini, şimdi ise bu gelişme gözlerin önünde yaşanmakta olduğunu vurguladı.

Amerika şimdi her zamankinden daha çok yalnızdır; zira Trump birçok ülke ile ilişkileri kesti. Şimdi dünya ülkeleri Amerika'dan izlediği yöntemi düzeltmesini istiyor ve ABD müttefikleri Amerika'nın bir sonraki Başkanı kim olacağını bekliyor ve bunun için Kasım seçimlerini beklemeleri gerekiyor

Bugün Amerika sürekli gerileyen ekonomisi, borçlarının görülmemiş düzeyde artması, tek taraflı ve zorba politikalarını sürdürmesi, uluslararası anlaşmalardan ve kurumlardan çekilmesi, Avrupa ile artan ihtilafları, uluslararası rakipleri olan Çin ve Rusya ile anlaşmazlıklarının tırmanması ve diğer birçok benzer sebepten ötürü küresel rolünü kaybetmeye başladı ve başta BM olmak üzere birçok uluslararası platformda da yalnız kaldı.

Bu durumun son örneği, korona virüs salgını şartlarında dünya sağlık örgütüne mali yardımlarını kesmesi ve nihayetinde bu örgütten çekilmesidir. Bu karar da Amerika'nın diğer kararları gibi rakipleri ve hatta müttefiklerinin sert eleştirilerine yol açtı.

Parstoday

http://intizar.web.tr/alintilar/habe...i#.YVBDdGqhmpo
Eski 26.09.2021, 18:26   #4
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Öncelikle ilk haberdeki kaynağa tüküreyim, "Gezi Kalkışması" demek...

Adamı kuyruğundan yakalamışlar (başka bir yer daha verebilirdim örnek olarak ama terbiyem elvermedi) istedikleri şarkıyı söyletiyorlar ve ReiZ onlara rağmen adım atacak he! güldüm yine.

Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
beşlisine, erdoğan, girme, hazırlığında, şangay

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)