Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 26.10.2020, 20:25   #1
OkyanusunKalbi
WoodStock

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Son Dakika… Erdoğan’dan Fransız Mallarına Boykot Çağrısı

Son dakika… Erdoğan’dan Fransız mallarına boykot çağrısı

Avrupa'da İslam'a yönelik saldırıların Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un söylemlerinden sonra arttığını belirten Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, boykot çağrısı yaptı: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Milletime sesleniyorum. Sakın Fransız markaları satın almayın.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da Mevlid-i Nebi Haftası açılış programında konuştu. Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un İslam karşıtı söylemlerinin ardından yaşanan saldırılara ilişkin, şu ifadeleri kullandı:

İLTİFAT ETMEYİN, SATIN ALMAYIN
– Fransa’da Müslümanlara bir zulüm varsa hep birlikte biz oraya da sahip çıkalım diye buradan dünya liderlerine sesleniyorum. Avrupa ülkelerinde İslam ve Müslüman düşmanlığının adeta veba gibi toplumlara sirayet ettiğini görüyoruz. Müslümanlara ait iş yerleri, evler, okullar hemen her gün faşist grupların saldırısına uğruyor.

– Nasıl ki Fransa’da “Türk markalı mal satın almayın” deniliyorsa, ben de buradan milletime sesleniyorum; sakın Fransız markalara asla iltifat etmeyin, bunlardan satın almayın.

SİZ GERÇEK ANLAMDA FAŞİSTSİNİZ
– Bizde gerçek din özgürlüğü var ama bunlarda bu yok. Gün geçmiyor ki Müslümanların inanç hürriyetlerini kısıtlayan bir uygulamayla karşılaşmayalım.

– İslam ve Müslüman düşmanlığı, kimi Avrupa ülkelerinde bizzat devlet başkanı seviyesinde desteklenen politika haline geldi. Siz gerçek anlamda faşistsiniz.

CAMİLERE POLİS BASKINLARI YAPILIYOR
– Son günlerde yaşanan hadiseleri, devlet başkanı düzeyinde sergilenen hadsizlikleri, sabah namazı vaktinde camilerimize yapılan polis baskınlarını sıradan vakalar olarak görmüyoruz. Altı milyon insanı Avrupa’da yaşayan bir ülkenin cumhurbaşkanı olarak muhataplarımıza şu ikazı yapmakta fayda görüyorum; Müslümanları düşmanlaştırarak elde edebileceğiniz hiçbir kazanım yoktur.

– Macron’un hoşuna gitmese de, önceki gün yaptığım çağrıyı tekrarlamak istiyorum; ırkçılık ve İslam düşmanlığı; görevi, konumu, makamı ne olursa olsun insanın akli ve vicdani melekelerini yok eden bir psikozdur.

Kaynak

4 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.10.2020, 20:35   #2
Tura
Müdavim

Standart Cevap: Son dakika… Erdoğan’dan Fransız Mallarına Boykot Çağrısı

Bu çağrıyı destekliyorum.

Artık asla ve asla Hermes'den 500 bin tl verip bir çant almayacağım.
Eski 26.10.2020, 20:58   #3
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Tura Mesajı göster
Bu çağrıyı destekliyorum.

Artık asla ve asla Hermes'den 500 bin tl verip bir çant almayacağım.

Bu yorumu beğenen oki kişisi çok güldü.

Emine Erdoğan'ın hermes çantası konusunu bulsaydım konuyu netleştirecektim. ^^
Eski 26.10.2020, 21:04   #4
Tura
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster

Bu yorumu beğenen oki kişisi çok güldü.

Emine Erdoğan'ın hermes çantası konusunu bulsaydım konuyu netleştirecektim. ^^
Yorum için teşekkürler OKİ

Tura; aaa...Emine Hanım'da mı Hermes çanta almış diye şaşkınlık geçiren forum kişisi
Eski 26.10.2020, 22:54   #5
Antares
Tam Üye

Standart Cevap: Son Dakika… Erdoğan’dan Fransız Mallarına Boykot Çağrısı

Ben bu çağrıyı kişisel fikrimce desteklemiyorum.
Sonuçta benim sorunum değil
Eski 27.10.2020, 01:15   #6
Bursalı68
Yönetici

Merhaba,

Kızdık Fransız mallarını boykot edelim, kızdık Alman mallarını boykot edelim, kızdık İsveç mallarını boykot edelim, kızdık Japon mallarını boykot edelim...

Bunun sonu yok...Özellikle kızdığımız ülkenin lisansı ile bu ülkede üretim yapan firmalarda çalışanlar bizim insanımız...İthal edilenleri boykot ederek, ithal etmezsen olur...Ama burada üretene de zarar verirse " keskin sirke kübüne zarar verir " misali olup, kendi insanımıza zarar vermiş oluruz...O firmanın üretiminin durması demek, binlerce insanın işsiz kalması, ekmek kazanamaması demektir...

Komediden başka birşey değil...

Sağlıcakla kalınız...
4 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.10.2020, 12:47   #7
Ehli_Rey
Tam Üye

Macronun yaptığı çok büyük hata
Devlet eliyle İslami fobiyi ateşlemiştir.
Bütün dünyanın huzuru kaçacaktır.
Dinler arası ve medeniyetler çatışması olacaktır.
Radikal İslamla başetmenin yolu bu değildir
Macron yanlış yapmıştır
Keşke tepkiler boykotlarla sınırlı kalsa.
İslami terör hortlarsa
Bütün dünyanın huzuru kaçar
Eski 27.10.2020, 16:51   #8
OkyanusunKalbi
WoodStock

Bloomberg’den Erdoğan yorumu: İslam dünyasını ikiye bölebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün Fransız mallarını boykot çağrısı uluslararası kamuoyunun gündemine oturdu... ABD medyası ,"Erdoğan'ın boykot çağrısı İslam dünyasını ikiye böldü" yorumunu yaptı.

Merkezi New York’ta bulunan medya kuruluşu Bloomberg, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün yaptığı “Fransız ürünlerini boykot” çağrısını yorumladı. Bloomberg’in muhabirleri Caroline Alexander ve Zainab Fattah imzalı kapsamlı analizde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısının İslam dünyasını ikiye bölebileceği öne sürüldü.

“Erdoğan’ın Fransız ürünlerine boykot çağrısı İslam dünyasını ikiye bölebilir” başlığının kullanıldığı haberde, “Fransa Cumhurbaşkanı Macron, radikal İslam konusunda yaptığı açıklamalardan rahatsızlık duyan Pakistan ve Cezayir gibi ülkelerin liderlerinin tepkisiyle karşılaştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan pazartesi günü boykot çağrısı yaparak bu tepkiye liderlik etti ve kendisini Müslüman dünyanın lideri olarak öne çıkarmak için fırsat elde etti” yorumu yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 4 Kasım 2019’da NATO Zirvesi’nde bir araya gelmişti. (Arşiv fotoğrafı: Reuters)
EKONOMİK ETKİYİ TÜRKİYE HİSSETTİ
Analizde, “Diğer ülkeler de tepki gösterse de ilk ekonomik etkiyi Fransa’nın aksine Türkiye hissetti. Erdoğan’ın Ankara ile batı arasında yeni bir gerilimin fitilini alevleyebilecek açıklamalarıyla birlikte TL ve borsa düştü. Erdoğan’ın çağrısı hafta sonunda Arap sosyal medyasında gündem oldu. Birçok süpermarkette Fransız peyniri, yoğurdu ve kozmetik ürünü raflardan kaldırıldı. Ayrıca Fransız süpermarket zinciri Carrefour SA’ya gitmeme çağrısı yapıldı” ifadesi kullanıldı.

Bloomberg’de yayınlanan makalede, boykotun ne boyutlara ulaşacağının henüz net olmadığı belirtilirken Türkiye ve Erdoğan’ın çağrısına destek olanlar ile Suudi Arabistan ve Riyad yönetimini destekleyenler olarak İslam dünyasının ikiye ayrıldığı yorumu yapıldı. İran ve Katar’dan aynı Türkiye’ninki gibi bir tepki geldiği belirtilirken Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin ise sessiz kaldığı belirtildi.

Bloomberg, internet sitesinde yayınlanan analize geniş yer ayırdı.

BOYKOTUN ETKİSİ MİNİMUM
Geçen yıllarda Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, İran’la bağlantısı olduğu gerekçesiyle Katar’la diplomatik ve ekonomik bağlarını kesmişti. O dönemde Türkiye Katar’a destek olmuş ve Doha yönetiminin ambargo şokunu atlatmasını sağlamıştı.

Bloomberg’in haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce ABD ürünleri ile ilgili de boykot çağrısı yaptığı hatırlatıldı. Makalede, “2018 yılında iki NATO müttefiki ABD’li rahip Brunson yüzünden diplomatik kriz yaşamıştı. Erdoğan o dönemde Türklerden iPhone’lar gibi ürünleri boykot etmesini istemişti. Fakat bu çağrı beklenen etkiyi yaratmamış ve Türk tüketici alışkanlıklarını değiştirmemişti” yorumu yapıldı.

Bloomberg’in analizinde Türkiye’nin Fransız ürünlerine boykotunun yeterli etkiyi yapmayacağı belirtilirken, “NATO müttefikine etkisini minimum olacak. Türkiye, geçen yıl Fransa’nın en büyük 16’ncı ticari ortağı. Fransa’nın en büyük 20 ticari işlem yaptığı ülke arasındaki bir diğer ülke de Fas. Fransa’nın bu iki ülkeyle yaptığı ticaretin toplamı İrlanda ile yapılan ticaretten daha düşük. İrlanda’nın ekonomisi Türkiye’nin yarısı kadar” ifadesi kullanıldı.

Kaynak
Eski 27.10.2020, 17:56   #9
Tura
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Ehli_Rey Mesajı göster
Macronun yaptığı çok büyük hata
Devlet eliyle İslami fobiyi ateşlemiştir.
Bütün dünyanın huzuru kaçacaktır.
Dinler arası ve medeniyetler çatışması olacaktır.
Radikal İslamla başetmenin yolu bu değildir
Macron yanlış yapmıştır
Keşke tepkiler boykotlarla sınırlı kalsa.
İslami terör hortlarsa
Bütün dünyanın huzuru kaçar
Samuel Paty Fransa'da bir öğretmen. 4 Ekim günü okulda “ifade özgürlüğü” konusunu işledi. Aynı zaman da Charlie Hebdo’nun yayınladığı Muhammed karikatürlerini de gösterdi.
Bir öğrencisi, durumu babasına anlattı ve öğrenci velisi öğetmeni okula şikayet etti. Okulda aradığını bulamayan asabi veli durumu polise de bildirir. Aynı zamanda bu olayı sosyal medyaya taşır.
Olayların gelişimini sosyal medyadan takip eden 18 yaşındaki Rus kökenli Abdouallakh Anzorov, öğretmene bir ders vermeye karar verir ve 16 Ekim Cuma günü öğretmeni ıssız bir yerde yakalar bıçaklayarak öldürür ve kafasını kesip sosyal medyada hem resmi hemde şu mesajı ile Macron’a seslenir. “Muhammed’i ayaklar altına alma cüretinde bulunduğundan dolayı cehennemlik köpeklerinden birini katlettim, ona benzerleri sakinleştir yoksa daha sert bir ceza veririz..” der.
Eski 27.10.2020, 21:58   #10
Antares
Tam Üye

Çok merak ettiğim birşey...
Şeriat isteyenler bu konuda insan öldürecek kadar fanatik olanlar neden hep batı ülkelerini tercih ediyor?
Daha iyi bir ekonomi için demeyin çünkü Suudi arabistan, Katar, Kuveyt vb ülkeler petrol zengini...

Sahi şeriatçı bir insan neden Almanya, Fransa, Kanada, İsveç gibi yerlere göç eder?
Neden yukarıda saydığım zengin arap şeriatçı ülkeleri tercih etmez?

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
boykot, çağrısı, dakika…, erdoğan’dan, fransız, mallarına

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler