Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Görsel ve İşitsel Sanat Yapıtları > Resim | Fotoğraf | Heykel

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 08.02.2009, 21:50   #1
ReaL
Deniz Sevengillerden

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart En Pahalı 10 Tablo

En Pahalı 10 Tablo
İşte Türk Ressamlarımızın toplam değeri 18 milyon TL sını aşan 10 adet tablosu

1 - Osman Hamdi Bey | İstanbul Hanımefendisi - (8 milyon TL)

Sadrazam İbrahim Ethem Paşa'nın oğludur. 1842 yılında İstanbul'da doğdu,öğrenimini İstanbul'da tamamladı.
Daha 16 yaşında öğrenci iken yaptığı kara kalem resimlerle çevresinin dikkatini çekti. Babası ile birlikte gittiği Viyana'da müze ve sergilerle ilgilendi. Aynı yıl Hamdi Bey'i, Paris'te hukuk tahsiline gönderdiler.
Hukuk Fakültesi'ne yazıldı, arada bir derslere de devam etti
ama asıl eğilimi olan ressamlıktan vazgeçmedi ve Güzel Sanatlar Akademisi'nde, çağın önemli imzalarından, Boulanger, Gerome'nin atölyelerinde resim çalışmaları yaptı.

2 - Osman Hamdi Bey | Kaplumbağa Terbiyecisi (5 milyon TL)

3 - Şeker Ahmet Paşa | Narlar ve Ayvalar (1.3 milyon TL)

Şeker Ahmet Paşa (1841 - 1907) Gerçek adı Ahmet Ali olan Şeker Ahmet Paşa, 1841 yılında İstanbul’un Üsküdar semtinde dünyaya geldi. 1855 yılında Tıbbiyeye giren Şeker Ahmet Paşa; daha sonra Harbiye Mektebine geçti. Resim sanatına olan ilgisi, onun Harbiye Mektebi’nin resim öğretmenliğine atanmasını sağladı. Resim sanatındaki başarılarından dolayı Paris’e gönderilen Şeker Ahmet Paşa, 1855 yılında Paris’te açılan Mekteb–i Osmanî’de, resim sanatı üzerine öğrenim gördü.

4 - Osman Hamdi Bey | Rüstem Paşa Camii - (850.000 TL)

5 - Naci Kalmukoğlu | Haliç - (650.000 TL)

1896 doğumlu olan ressam Kalmuk Türkleri'ndendir. Rus ihtilali dolayısıyla, Markof'ta sürdürdüğü tahsilini yarıda bırakarak 1920'de İstanbul'a gelmiştir. Markof'ta 4,5 yıl Güzel Sanatlar Akademisi'nde eğitim görmüştür. Türk yurttaşlığına geçtikten sonra bir süre tiyatro dekorları yaptı ve yaşamını bu yoldan kazandı. İstanbul'un büyük sinemalarında, otellerinde ve lokantalarında panolar, halkevi sahne dekorları ve İzmir Fuarı'nın pavyon resimlerini gerçekleştirdi.

6 - İbrahim Çallı | Üsküdar - (600.000 TL)

İbrahim Çallı, 13 Temmuz 1882’de, Denizli'nin Çal kasabasında doğdu. Çal’da rüştiyeyi, İzmir’de de Mülki İdadisi’ni bitiren Çallı'yı ailesi hayatını kazanması için İstanbul'a gönderdi. Ama Çallı'nın içinde çocukluğundan beri resim tutkusu vardı. Ailesinin isteği dışında böylece resim yapmaya başladı. İstanbul'da kaldığı handaki Vefa idadisi öğrencilerinin resim dersleri aldıklarını duyunca, o da onların arasına katıldı. Ancak İstanbul'da maddi olarak sıkıntı içindeydi. Bu yüzden ‘Arzuhalcilik’ daha sonra ise ‘Katiplik’ gibi çeşitli işlerde çalıştı.

7 - Nazmi Ziya Güran | Sokak Manzarası - (560.000 TL)

Türk resminin gelişiminde Nazmi Ziya'nın da içinde bulunduğu kuşağın son derece önemli bir yeri vardır. Avni Lifij, Namık İsmail, İbrahim Çallı gibi diğer isimlerin yer aldığı bu kuşak, çağdaş Türk sanatındaki ilk devrimci kuşaktır. Çoğu Avrupa'da burslu olarak ya da kendi imkanlarıyla bulunan sanatçılar, kendilerinden önceki klasik/akademik resim geleneğini aşan yeni bir sanat anlayışının temsilcileri olmuşlardır.

8 - İbrahim Çallı | Adada Gezintiye Çıkan Kadınlar (505.000 TL)

9 -
Hoca Ali Rıza | Göl Kenarı - (500.000 TL)

1858 yılında Üsküdar'da doğduğu için sanat tarihimize Üsküdar'lı Hoca Ali Rıza adıyla geçmiştir. Süvari binbaşısı Mehmet Rüştü Bey'in oğludur. Rüştiyedeki öğrenciliği sırasında resim derslerindeki yeteneği ile dikkat çeken Hoca Ali Rıza, resim derslerini Osman Nuri Paşa, Süleyman Seyyid Bey ve Kez'den almıştır. 1884'te teğmen olarak Harbiye'yi bitiren genç ressam, bu yüksek okula resim öğretmeni olarak girmiştir.

10 - Süleyman Seyyit Bey | Kirazlar - (487.000 TL)

1842’de doğdu. Anadolu Maltepesi eşrafından Hacı İsmail Efendi’nin oğludur. İdadi ve Harbiye’de iken yaptığı karakalem ve suluboya etütleri ile hocaları Schranz ve ve Kes’in dikkatini çekmiştir.

1862’de Paris’te açılan Mektebi Osmaniye’ye Seyyid Bey de ilk talebeler arasında katılmış ve bu okulda eğitim görmüştür. Bu okulun 1875’te kapanmasından sonra dönemin ünlü hocalarından ressam Cabanel’in (1823 – 1889) atölyesine girerek burada 9 sene çalıştıktan sonra İstanbul’a geri dönmüştür.

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
Eski 08.02.2009, 22:19   #2
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Standart Cevap: En Pahalı 10 Tablo

Hepsi ayri ayri güzeller, ama Osman Hamdi Bey tablolari sanki daha agirliktaymis gibi, yani benim icin öyle.

Osman Hamdi Bey'in Kaplumbag Terbiyecisi'nin Puzzle ini almistim 1500 parcalik Ah o kirmizi tonlari yokmu, beni perisan etmisti

Paylasim icin tesekkürler.
9 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.09.2010, 13:30   #3
ReaL
Deniz Sevengillerden

Burhan Doğançay, yaşayan en pahalı ressam

Burhan Doğançay’ın ‘Mavi Senfoni’ adlı büyük boy tablosu Swissotel’de düzenlenen Antik AŞ. müzayedesinde 2.2 milyon liraya satılarak bir rekora imza attı. Doğançay, yaşayan en pahalı Türk ressam oldu.

1 milyon liradan açık artırmaya çıkan 162 X 285 cm. boyutlarındaki ‘Mavi Senfoni’ için çekişme müzayedeye telefonla katılan bir koleksiyoner ile salondaki bir koleksiyoner arasında yaşandı. 50 ile 100 bin liralık artışlarda devam eden açık artırma sonucunda ‘Mavi Senfoni’, telefonla katılan ve adının açıklanmasını istemeyen koleksiyoner tarafından satın alındı. Eserin açık artırmaya çıkış fiyatı da bir rekor. İlk kez yaşayan bir sanatçının eseri bu kadar yüksek fiyata satışa sunulmuş oldu.

Müzayedede ayrıca, 700 bin lira muhammen bedelle satışa çıkan Fahrelnissa Zeid’in ‘Londra’ adlı tablosu 1 milyon 50 bin liraya satılarak bir Zeid rekoru kırıldı. Ömer Uluç’un ‘Levni’ tablosu ise 425 bin liraya satıldı.

Burhan Doğançay'ın "Mavi Senfoni" isimli Tablosu

Doğançay’ın Mavi Senfoni’si Sultanahmet Camii’ndeki İznik çinilerini anlatıyor. Satış öncesi, Milliyet’in pazar ekinde yayımlanan söyleşisinde Doğançay şunları anlatıyordu: “Bu tarihi bir resim. 1987 tarihli bir eser. O yıl Türkiye’de bienaller başlamıştı. İlk İstanbul bienalinde yer aldı bu resim. En büyük ebattaki tuvalim ‘Mavi Senfoni’ aslında Sultanahmet Camii’nin içini gösteriyor. Sultanahmet’i nasıl yaparım diye yıllarca düşündüm ve aklıma içindeki mavi İznik çinileri geldi. Bunları tuvale yansıttım. Osmanlı dönemini yansıtan en önemli eserim bu eser üzerinde iki-üç yıl düşündüm, iki-üç ayda bitirdim.

Bu resmi 1987’de bir koleksiyonere sattım. Çok da düşük bir fiyata sattım. O zaman yatırdığı para 5 ise bugün 500. Öyle şeyler oluyor ki 100 dolara sattığım bir resim bazen 50 bin dolara gidebiliyor. Resmimi zamanında alanlar ileriyi gören insanlar. 1 milyon liranın çok üzerinde satılması gereken bir resim bu. Resmim satılmazsa Türkiye için bir felaket olur. Resmim satılmazsa bence Türkiye sanat meselesini kapatsın.”

Doğançay, “Bir resme değer nasıl biçilir” sorusu üzerine ise şu yanıtı veriyor: “Bu işin eksperleri var. Bir fiyat belirlerken sanatçının hangi müzelere girdiği, hangi koleksiyonerlere resim sattığı hakkında kaç kitap yazıldığı, nerelerde sergi açtığına bakılır. Bir resim satın alırken de bunlara bakılmalı. Bu tür resimlerin fiyatları hiç düşmez. Eğer siz sadece mobilyaya, salona uyuyor diye bir resim satın alırsanız o resmi çocuklarınız 10 yıl sonra yakar.”

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
6 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 10.09.2010, 18:10   #4
ZehirLi.:.Cicek
Üye

Sanattan anlamamak ne kötü :S Eminimki gercekten o kadar para verip alinasi resimler ama... (:
Tesekkürler paylasima
Eski 10.09.2010, 18:54   #5
Öykü
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ZehirLi.:.Cicek Mesajı göster
Sanattan anlamamak ne kötü :S Eminimki gercekten o kadar para verip alinasi resimler ama... (:
Tesekkürler paylasima
Benim içinde öyle. Paylaşım için teşekkürler.
Eski 30.08.2011, 22:35   #6
Canan
Çiçekci kız

Gerçekten de güzelmiş resimler. Lakin daha da güzel resimler çok gördüm bu forumda. ( sanki çok anlıyormuşum gibi )
Teşekkürler Real.
Eski 30.08.2011, 23:06   #7
vera
Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster
Osmanlı dönemini yansıtan en önemli eserim bu eser üzerinde iki-üç yıl düşündüm, iki-üç ayda bitirdim. Bu resmi 1987’de bir koleksiyonere sattım. Çok da düşük bir fiyata sattım.
Kesin zengin olduktan sonra kendisi almıştır. İlerde daha çok kar edeceğini düşünerek

Teşekkürler ReaL
Eski 31.08.2011, 01:28   #8
Starlight
Uzman Üye

Kartalin´da yazdigi gibi dünyanin en pahali Tablosu 140 mil. $ Tabloya bak cay demle tamam sanat´da bazi tablolari mesela bunun gibi olanlarin nesi bukadar pahali ben anlamiyorum. Zaten anlasam bunu böyle yazmazdim herhal´de oda ayri

3 Üyemiz Starlight'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.03.2012, 01:04   #9
trenci
Yasaklı Üye

Bu değerli ve pahalı resimler şimdi ne durumda biliyormusunuz?

Türk resim sanatı, böyle zulümle karşılaşmadı! Daha önce birçok skandalın yaşandığı Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi, bu kez yeni bir skandalla daha çalkalandı! İddiaya göre, kurumda çalışan memur Birgül Baran'ı iterek belini kıran ve bu yüzden görevden alınan müze müdürü Osman Ömer Gündoğdu, görevi sırasında müzedeki tabloları elden geçirmeye karar verdi!
Hizmetli kadrosundaki personelin eline birer fırça tutuşturup, milyon dolarlık tabloların çerçevelerini soba boyası ile boyattı! Ancak haliyle, hizmetliler bu konuda uzman değildi. Fırçaların ucundaki soba boyaları, tarihi tabloların üzerine sıçradı. Osman Hamdi'den İbrahim Çallı'ya kadar birçok ünlü ressamın tablosu, hizmetlilerin istemeden yaptığı eklemelerle bambaşka br görüntü kazandı!
3 Üyemiz trenci'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.03.2012, 01:13   #10
Anjelik
☆ hayy-ı meyyit ☆

Osman Hamdi beyin kaplumbağa terbiyecisi çok ünlü bir tablo,

emeğine sağlık Real..

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
pahalı, tablo

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)