Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > İnsan Sağlığı ve Hastalıklar > Cilt Hastalıkları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 26.07.2021, 16:27   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Ciltteki Güneş Lekeleri | Neden Olur | Nasıl Geçer

Ciltteki Güneş Lekeleri

Güneş lekeleri, sıklıkla koyu tenli kişilerde görülen koyu kahverengi renkli lekelerdir. Alın, yanak, üst dudak bölgesi, burun, çene, boyun ve kollar gibi güneşe maruz bölgelerde ortaya çıkar. Kozmetik açıdan bireylerde sıkıntı yaratır.

Güneş Lekesi Neden Oluşur?

Oluşumunda bir çok faktör yer almaktadır. En önemli iki faktör genetik yatkınlık ve ultraviyole (Görünmeyen zararlı güneş ışınları) ışınlarına maruz kalmaktır. Bunun dışında gebelik, doğum kontrol ilaçları, kozmetik uygulamalar, ilaçlar ve guatr hastalığı diğer nedenler arasında yer alır. Güneş ışınları sadece lekelerin oluşumuna değil, oluşmuş lekelerin üzerinde karartıcı etki ile lekelerin artışına da neden olur.

Gebelikteki Güneş Lekeleri Diğerlerinden Farklı mıdır?

Pigmentasyon olarak tanımlanan lekeler gebelik döneminde ortaya çıkarsa gebelik maskesi olarak adlandırılır. Tedavi edilmeyen pigmentasyon kalıcıdır, kendiliğinden iyileşmez. Pigmentasyon şikayeti olan hastalar bu lekelerin basit güneş lekeleri olup olmadığı ve oluşum nedenlerinin saptanması açısından dermatologdan bilgi almalıdır.

Güneş Lekeleri Nasıl Geçer

Doktor tarafından, özel bir ışık olan wood ışığı incelemesi ile lekelerin derinin hangi tabakasında olduğu, derecesi değerlendirilir ve sonuca göre tedavi seçenekleri hastayla birlikte belirlenir. Genellikle uzun süreli bir tedavi gerekir.

Gebelik ve lohusalık döneminde tedavide güneş korumalar ve bu döneme uygun krem tedavileri ile sınırlı tutulur. Genel önlemler olarak güneşten kaçınılmalı, kozmetik ürün ve güneş duyarlılığı yapacak ilaçlar sınırlandırılmalıdır. Güneşten koruyucu ürün doktorunuzun önerdiği, en az 15 faktörlü, hem UV-A hem UV-B korumalı krem olmalı, yaz ve kış 4 mevsim kullanılmalıdır.

Tedavi amacı ile sıklıkla kullanılan kimyasal soyucular arasında; hidrokinon, tretinoin, azeleik asit ve kojik asit içeren ürünler gelmektedir. Bu ajanlar ile tedavi süresi tek kimyasal ürün kullanıldığında uzun süre alabilmektedir.

Kimyasal peeling de hastalığın tedavisinde etkilidir çünkü derinin üst tabakasının soyulması ile leke nedeni olan melanin pigmenti yavaş yavaş kaybedilir. Tedavide derin peelingler yan etkiler nedeni ile tercih edilmemektedir. Peeling amacıyla kullanılan ürünler arasında alfa hidroksi asitler (AHA), fenol, beta hidroksi asitler, kojik asitler ve salisilik asitler yer alır. Kimyasal peelingler topikal kimyasal soyucular ile birlikte kullanılabilir. Peeling ajanının türüne göre 3-8 seans arasında tedavi uygulanır. En sık görülen yan etki kızarıklık, kabuklanma ve deride hassasiyettir, bu etkiler de 3-10 günde gerilemektedir.

Krioterapi olarak bilinen dondurma tedavisi; likid nitrojen veya karbondioksit karı ile uygulanabilmektedir. Pigmentasyonları azaltabilmektedir. Seans sayısı hastalığın derecesine göre değişebilmektedir.

Laser uygulama pigmentasyon tedavisinde diğer bir seçenektir. IPL (intense pulsed light), pulsed dye, Nd:yag, Q-switched alexandrite, erbium yag, argon ve cupper vapor lazer kullanılabilir. Özellikle dirençli olgularda önerilmektedir. Melanin pigmenti içeren hücreleri yıkarak ve derinin üst katmanını soyarak etkili olur. Hücreler tekrar yenilenir. Bazen lazer ile kimyasal peelingin birlikte uygulanması daha başarılı sonuç verir. Lazer tedavisi sırasında yan etki olarak kaşıntı, ağrı, yanma, kabuklanma ve morarmalar görülebilir.

Sık karşılaşılan bir diğer lekelenme çillenmedir. Bu hastalar özellikle bahar ve yaz aylarında güneşten kaçınmalı ve güneşten koruyucular kullanmalıdır. Bu kişilerde kozmetik nedenler ile lazer iyi bir tedavi seçeneği olabilir.

Yaşlılık veya güneş lekesi olarak bilinen lentigolarda da krioterapi ve lazer tedavisi uygulanabilir. Bazı hastalarda lazer tedavisi ile tek seansta bile sonuç alınabilmektedir.

Kaynak

Eski 27.07.2021, 12:22   #2
Efruz
Dost Nâzım

Standart Cevap: Ciltteki Güneş Lekeleri | Neden Olur | Nasıl Geçer

Ben yaz kış, hiç aksatmadan güneş kremi kullanıyorum bir süredir ve filtrelere dikkat ederek alıyorum. Hassas ciltli olmadığım için hibrit güneş kremlerini tercih ediyorum, hem çinko hem yeni nesil kimyasal filtreler içeriyor.

Güneş kremi alırken filtreleri öğrenmek gerekiyormuş, öğrendikten sonra fark ettim. Ürünler hem UVA hem UVB ışınlarına karşı korumalı.

Etkisi var mı bilmiyorum ama birkaç senedir fiziksel peeling yerine, konuda adı geçen azeleik asit, alfa ve beta hidroksi asitlerle kimyasal peeling yapıyordum zaten. Pigmentasyon şikayetime iyi gelen bir yöntem.

Cilt bakımı yüz temizlemeden bile ibaret olsa muhakkak güneş kremi uygulanmalı ve bol bol uygulanmalı.

Teşekkürler Canan

Sakın sen kuş vurma yavrum,
En engin bir kardeşlikte uçar kuşlar gökyüzünde.
Tüfekle oynama yavrum,
Şakacığı bile çirkin bir canlıyı öldürmenin.

2 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.07.2021, 23:56   #3
Canan
Çiçekci kız

Güneşe ve sıcağa karşı, hassas bir yüz cildim var. Hemen kızarır. Öyle durumlarda kullandığım bir kremim var onu kullanıyorum.

Eski 28.07.2021, 00:50   #4
Sevda
Dönersen Islık Çal..

Gitmiş olduğum dermatoloğumun önerisiyle üç senedir yaz kış güneş kremi kullanmaya başladım. İlerde ciltte geri dönüşü olmayan lekelenmeler yaşanmaması için herkes güneş kremi kullanmalı bence.

Teşekkürler canım.

Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ciltteki, geçer, güneş, lekeleri, nasıl, neden, olur

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)