Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > Sosyal Bilimler

Sosyal Bilimler Sosyoloji, felsefe, hukuk

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 01.02.2021, 13:44   #11
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Tanrı-Şeytan-İnsan Mücadelesi...!

Masal okur gibi okudum
Mesajların altlarındaki sorular da pek yerinde
Yoruma geçmemeyi tercih ediyorum
Sağol Bursalı.
Eski 01.02.2021, 23:45   #12
Bursalı68
Yönetici

Şu ünlü tufana bakalım, NUH TUFANI na...:

TEVRAT
YARADILIŞ (TEKVİN)

BAP-6
5-RAB baktı, yeryüzünde insanın yaptığı kötülük çok, aklı fikri hep kötülükte.
6-İnsanı yarattığına pişman oldu. Yüreği sızladı.
7-“Yarattığım insanları, hayvanları, sürüngenleri, kuşları yeryüzünden silip atacağım” dedi, “Çünkü onları yarattığıma pişman oldum.”
8-Ama Nuh RAB'bin gözünde lütuf buldu.
9-Nuh'un öyküsü şöyledir: Nuh doğru bir insandı. Çağdaşları arasında kusursuz biriydi. Tanrı yolunda yürüdü.
10-Üç oğlu vardı: Sam, Ham, Yafet.
11-Tanrı'nın gözünde yeryüzü bozulmuş, zorbalıkla dolmuştu.
12-Tanrı yeryüzüne baktı ve her şeyin ne denli bozulduğunu gördü. Çünkü insanlar yoldan çıkmıştı.
13-Tanrı Nuh'a, “İnsanlığa son vereceğim” dedi, “Çünkü onlar yüzünden yeryüzü zorbalıkla doldu. Onlarla birlikte yeryüzünü de yok edeceğim.
14-Kendine gofer ağacından bir gemi yap. İçini dışını ziftle, içeriye kamaralar yap.
15-Gemiyi şöyle yapacaksın: Uzunluğu üç yüz , genişliği elli , yüksekliği otuz arşın olacak.
16-Pencere de yap, boyu yukarıya doğru bir arşını bulsun. Kapıyı geminin yan tarafına koy. Alt, orta ve üst güverteler yap.
17-Yeryüzüne tufan göndereceğim. Göklerin altında soluk alan bütün canlıları yok edeceğim. Yeryüzündeki her canlı ölecek.
18-Ama seninle bir antlaşma yapacağım. Oğulların, karın, gelinlerinle birlikte gemiye bin.
19-Sağ kalabilmeleri için her canlı türünden bir erkek, bir dişi olmak üzere birer çifti gemiye al.
20-Çeşit çeşit kuşlar, hayvanlar, sürüngenler sağ kalmak için çifter çifter sana gelecekler. 21-Yanına hem kendin, hem onlar için yenebilecek ne varsa al, ilerde yemek üzere depola.”

BAP-7
1-RAB Nuh'a, “Bütün ailenle birlikte gemiye bin” dedi, “Çünkü bu kuşak içinde yalnız seni doğru buldum.
2-3-Yeryüzünde soyları tükenmesin diye, yanına temiz sayılan hayvanlardan erkek ve dişi olmak üzere yedişer çift, kirli sayılan hayvanlardan birer çift, kuşlardan yedişer çift al.
4-Çünkü yedi gün sonra yeryüzüne kırk gün kırk gece yağmur yağdıracağım. Yarattığım her canlıyı yeryüzünden silip atacağım.”
5-Nuh RAB'bin bütün buyruklarını yerine getirdi.
6-Yeryüzünde tufan koptuğunda Nuh altı yüz yaşındaydı.
7-Nuh, oğulları, karısı, gelinleri tufandan kurtulmak için hep birlikte gemiye bindiler.
8-9-Tanrı'nın Nuh'a buyurduğu gibi temiz ve kirli sayılan her tür hayvan, kuş ve sürüngenden erkek ve dişi olmak üzere birer çift Nuh'a gelip gemiye bindiler.
10-Yedi gün sonra tufan koptu.

*Tanrı'nın ilk emrinde tüm canlılardan BİRER ÇİFT,
*Tanrı'nın ikinci emrinde temiz canlılardan YEDİŞER ÇİFT, temiz olmayan canlılardan ( bu da ne demek oluyor ise) BİRER ÇİFT, kuşlardan YEDİŞER ÇİFT,
*Tanrı'nın üçüncü emri, tüm canlılardan BİRER ÇİFT...

Kesin Tanrı'nın kafası karışık...! Bu Tanrı nasıl bir Tanrı, ömür törpüsü mübarek...Yahu bir karar verin birer çift mi, yedişer çift mi...Tevrat'ta bu hikayeyi okuyunca aklıma Recep İvedik'in " kim 500 Milyar ister sahnesi " geliyor...:

" A mı diyeyim, B mi diyeyim, ben ÇEKİ ALAYIM "...!

Sanırım NUH da öyle yapmış çeki almış...!

Sağlıcakla kalınız....
2 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.02.2021, 00:25   #13
OkyanusunKalbi
WoodStock

Kirli hayvan, yabani olanlar.
Temiz hayvan, evcil olan hayvanlar olabilir.

Hz. Nuh, kendi oğlunu, ona inanmadığı için gemiye almamış.
Hayvanlarda ise kararsız kalmışlar. Tanrı'nın varlığını canlılar; ya inkâr etmiş, ya da yer kalmamış gemide..3-4 sefer de yapmış olabilir.

Tanrı ve Nuh, inanların hepsini gemiye doldurmamış onda da hata yapmış. Nuh'a özenenler de gemicikler alıyor. Tufan olursa şayet, ilk alacakları gemiciklerine doldurdukları paracıkları olacak.
2 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.02.2021, 00:35   #14
Bursalı68
Yönetici

Merhaba,

Tabii burada bir de şöyle bir durum var...Adem ve Nuh, her ikisini de dahil edersek 9-10 nesil yapıyor, babadan oğula...Ne ara insan toplumu yok edilecek kadar bozuldu da tufan ile yok edildi...?

Sağlıcakla kalınız...
Eski 02.02.2021, 20:46   #15
Dilem
» Angel Fall «

Ellerine sağlık, bilgiler için teşekkürler Bursalı

Uzun zamandır bu konularla hiç ilgilenmemiştim. Bir ara çok meraklıydım.
Hatırladığım kadarıyla Nuh oğlu Yafet'i gemiye almamıştı. Soyu düşmüş meleklerden biriyle karışmış. Bazı kaynaklara göre Tufanın amacı o soyu kurutmaktı. O neslin kıyameti gibi bir şey sanırım.

Tufan detaylarını yanlış hatırlamıyorsam senin şuan okuduğun kitapda yazıyordu. Peygamber Enok'un kitabı, müslümanlar İdris peygamber olarak biliyor. Batık denizde bulunan yazmalar. Kitabı okuyalı 9-10 sene oldu. Detaylar aklıma fazla aklıma gelmesede, kurtların kuzulara masalı gibi bir şeydi.

Regretsmistakes they’re memories made.
3 Üyemiz Dilem'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.02.2021, 00:01   #16
Bursalı68
Yönetici

Merhaba,

Sevgili @Dilem, bazen Tevrat, İncil, Kur'an veya Avesta...v.b. referans kitaplardaki ilginç konular, farklı kitaplarda işlenirken ezoterik anlamı varmışçasına sunulabilmektedir...Gerçekten var mı yok mu çok fazla bilememekle birlikte, bu referanslardaki bir çok konu hem sembolik, hem de yaşanıp-yaşanmadığı bilinemeyen konular...

Örneğin " kandırma " davranışı, bir şekilde kutsal kabul edilen kişilerin de sığındıkları bir davranış biçimi olarak karşımıza çıkıyor bu referanslarda...

Özellikle Tevrat, bu anlamda çok zengin bir içeriğe sahiptir...

Sağlıcakla kalınız...
Eski 03.02.2021, 00:28   #17
Bursalı68
Yönetici

Kandırmacalar....Kandırmacalar....

TEVRAT
YARADILIŞ (TEKVİN)

BAP-12
10-Ülkedeki şiddetli kıtlık yüzünden Avram geçici bir süre için Mısır'a gitti.
11-Mısır'a yaklaştıklarında karısı Saray'a, “Güzel bir kadın olduğunu biliyorum” dedi,
12-“Olur ki Mısırlılar seni görüp, ‘Bu onun karısı’ diyerek beni öldürür, seni sağ bırakırlar. 13-Lütfen, ‘Onun kızkardeşiyim’ de ki, senin hatırın için bana iyi davransınlar, canıma dokunmasınlar.”

14-Avram Mısır'a girince, Mısırlılar karısının çok güzel olduğunu farkettiler.
15-Kadını gören firavunun adamları, güzelliğini firavuna övdüler. Kadın saraya alındı.
16-Onun hatırı için firavun Avram'a iyi davrandı. Avram davar, sığır, erkek ve dişi eşek, erkek ve kadın köle, deve sahibi oldu.

17-RAB Avram'ın karısı Saray yüzünden firavunla ev halkının başına korkunç felaketler getirdi.
18-Firavun Avram'ı çağırtarak, “Nedir bana bu yaptığın?” dedi, “Neden Saray'ın karın olduğunu söylemedin?
19-Niçin ‘Saray kızkardeşimdir’ diyerek onunla evlenmeme izin verdin? Al karını, git!”
20-Firavun Avram için adamlarına buyruk verdi. Böylece Avram'la karısını sahip olduğu her şeyle birlikte gönderdiler.

BAP-20
1-İbrahim Mamre'den Negev'e göçerek Kadeş ve Şur kentlerinin arasına yerleşti. Sonra geçici bir süre Gerar'da kaldı.
2-Karısı Sara için, “Bu kadın kızkardeşimdir” dedi. Bunun üzerine Gerar Kralı Avimelek adam gönderip Sara'yı getirtti.
3-Ama Tanrı gece düşünde Avimelek'e görünerek, “Bu kadını aldığın için öleceksin” dedi, “Çünkü o evli bir kadın.”

4-Avimelek henüz Sara'ya dokunmamıştı. “Ya Rab” dedi, “Suçsuz bir ulusu mu yok edeceksin?
5-İbrahim'in kendisi bana, ‘Bu kadın kızkardeşimdir’ demedi mi? Kadın da İbrahim için, ‘O kardeşimdir’ dedi. Ben temiz vicdanla, suçsuz ellerimle yaptım bunu.”

6-Tanrı, düşünde ona, “Bunu temiz vicdanla yaptığını biliyorum” diye yanıtladı, “Ben de seni bu yüzden bana karşı günah işlemekten alıkoydum, kadına dokunmana izin vermedim.
7-Şimdi kadını kocasına geri ver. Çünkü o bir peygamberdir. Senin için dua eder, ölmezsin. Ama kadını geri vermezsen, sen de sana ait olan herkes de ölecek, bilesin.”

8-Avimelek sabah erkenden kalktı, bütün adamlarını çağırarak olup biteni anlattı. Adamlar dehşete düştü.
9-Avimelek İbrahim'i çağırtarak, “Ne yaptın bize?” dedi, “Sana ne haksızlık ettim ki, beni ve krallığımı bu büyük günaha sürükledin? Bana bu yaptığın yapılacak iş değil.”
10-Sonra, “Amacın neydi, niçin yaptın bunu?” diye sordu.

11-İbrahim, “Çünkü burada hiç Tanrı korkusu yok” diye yanıtladı, “Karım yüzünden beni öldürebilirler diye düşündüm.
12-Üstelik, Sara gerçekten kızkardeşimdir. Babamız bir, annemiz ayrıdır. Onunla evlendim.
13-Tanrı beni babamın evinden gurbete gönderdiği zaman karıma, ‘Bana sevgini şöyle göstereceksin: Gideceğimiz her yerde kardeşin olduğumu söyle’ dedim.”

14-Avimelek İbrahim'e karısı Sara'yı geri verdi. Bunun yanısıra ona davar, sığır, köleler, cariyeler de verdi.
15-İbrahim'e, “İşte ülkem önünde, nereye istersen oraya yerleş” dedi.
16-Sara'ya da, “Kardeşine bin parça gümüş veriyorum” dedi, “Yanındakilere karşı senin suçsuz olduğunu gösteren bir kanıttır bu. Herkes suçsuz olduğunu bilsin.”

17-İbrahim Tanrı'ya dua etti ve Tanrı Avimelek'le karısına, cariyelerine şifa verdi. Çocuk sahibi oldular.
18-Çünkü İbrahim'in karısı Sara yüzünden RAB Avimelek'in evindeki kadınların hamile kalmasını engellemişti.

BAP-26
6-Böylece İshak Gerar'da kaldı.
7-Yöre halkı karısıyla ilgili soru sorunca, “Kızkardeşimdir” diyordu. Çünkü “Karımdır” demekten korkuyordu. Rebeka yüzünden yöre halkı beni öldürebilir diye düşünüyordu. Çünkü Rebeka güzeldi.

8-İshak orada uzun zaman kaldı. Bir gün Filist Kralı Avimelek, pencereden dışarı bakarken, İshak'ın karısı Rebeka'yı okşadığını gördü.
9-İshak'ı çağırtarak, “Bu kadın gerçekte senin karın!” dedi, “Neden kızkardeşin olduğunu söyledin?”

İshak, “Çünkü onun yüzünden canımdan olurum diye düşündüm” dedi.

10-Avimelek, “Nedir bize bu yaptığın?” dedi, “Az kaldı halkımdan biri karınla yatacaktı. Bize suç işletecektin.”
11-Sonra bütün halka, “Kim bu adama ya da karısına dokunursa, kesinlikle öldürülecek” diye buyruk verdi.

Hadi buyrun...İshak da aynı YALANI söylemiş...!

*Avram/İbrahim, birden fazla defa, karısı Sara için " kızkardeşimdir " der...Nedeni ise " öldürülmemek"...
*İshak, karısı Rebeka için " kızkardeşimdir " der...Nedeni İbrahim ile aynıdır " öldürülmemek "...

Yani kandırmaktadır...Şöyle düşünebiliriz...:

" eee Sara için karımdır deseydi öldürürlerdi yani mecburen yalan söylemek zorunda " diye savunu getirilebilir...

Soru şu ...: Sara'yı karısı olarak alan firavun için bir sürü felaket getiren Tanrı, Sara'nın hamile kalmaması için Avimelek'in evindeki kadınların hamile kalmasını engelleyen Tanrı, zırt pırt herkese görünen Tanrı, öldürülmelerini de başka bir şekilde engelleyemez mi...? İlle de yalan söylenmesi mi gerekiyor...?

Ayrıca sürekli aynı yalana sığınanlar peygamberler...! Son iki kandırmaca da Avimelek'in başına geliyor...Harbi harbi saftirik biri heralde bu kişi...Önüne gelen adamı kandırıyor...!

Sağlıcakla kalınız...
3 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.02.2021, 01:37   #18
Bursalı68
Yönetici

Kandırmaca, kandırmaca....Buna bir de ENTRİKA eklenir...!

TEVRAT
YARADILIŞ (TEKVİN)

BAP-25
27-Çocuklar büyüdü. Esav kırları seven usta bir avcı oldu. Yakup'sa hep çadırda oturan sakin bir adamdı.
28-İshak Esav'ı daha çok severdi, çünkü onun getirdiği av etlerini yerdi. Rebeka ise Yakup'u severdi.

29-Bir gün Yakup çorba pişirirken Esav avdan geldi. Aç ve bitkindi.
30-Yakup'a, “Lütfen şu kızıl çorbadan biraz ver de içeyim. Aç ve bitkinim” dedi. Bu nedenle ona Edom adı da verildi.

31-Yakup, “Önce sen ilk oğulluk hakkını bana ver” diye karşılık verdi.

32-Esav, “Baksana, açlıktan ölmek üzereyim” dedi, “İlk oğulluk hakkının bana ne yararı var?”

33-Yakup, “Önce ant iç” dedi. Esav ant içerek ilk oğulluk hakkını Yakup'a sattı.
34-Yakup Esav'a ekmekle mercimek çorbası verdi. Esav yiyip içtikten sonra kalkıp gitti.

Böylece Esav ilk oğulluk hakkını küçümsemiş oldu.

BAP-27
1-İshak yaşlanmış, gözleri görmez olmuştu. Büyük oğlu Esav'ı çağırıp, “Oğlum!” dedi.
Esav, “Efendim!” diye yanıtladı.

2-İshak, “Artık yaşlandım” dedi, “Ne zaman öleceğimi bilmiyorum.
3-Silahlarını –ok kılıfını, yayını– al, kırlara çıkıp benim için bir hayvan avla.
4-Sevdiğim lezzetli bir yemek yap, bana getir yiyeyim. Ölmeden önce seni kutsayayım.”

5-İshak, oğlu Esav'la konuşurken Rebeka onları dinliyordu. Esav avlanmak için kıra çıkınca,
6-Rebeka oğlu Yakup'a şöyle dedi: “Dinle, babanın ağabeyin Esav'a söylediklerini duydum.
7-Baban ona, ‘Bana bir hayvan avla getir’ dedi, ‘Lezzetli bir yemek yap, yiyeyim. Ölmeden önce seni RAB'bin huzurunda kutsayayım.’
8-Bak oğlum, sana söyleyeceklerimi iyi dinle:
9-Git süründen bana iki seçme oğlak getir. Onlarla babanın sevdiği lezzetli bir yemek yapayım.
10-Yemesi için onu babana sen götüreceksin. Öyle ki, ölmeden önce seni kutsasın.”

11-Yakup, “Ama kardeşim Esav'ın bedeni kıllı, benimkiyse kılsız” diye yanıtladı,
12-“Ya babam bana dokunursa? O zaman kendisini aldattığımı anlar. Kutsama yerine üzerime lanet getirmiş olurum.”

13-Annesi, “Sana gelecek lanet bana gelsin, oğlum” dedi, “Sen beni dinle, git oğlakları getir.”

14-Yakup gidip oğlakları annesine getirdi. Annesi babasının sevdiği lezzetli bir yemek yaptı.
15-Büyük oğlu Esav'ın en güzel giysileri o anda evdeydi. Rebeka onları küçük oğlu Yakup'a giydirdi.
16-Ellerinin üstünü, ensesinin kılsız yerini oğlak derisiyle kapladı.
17-Yaptığı güzel yemekle ekmeği Yakup'un eline verdi.

Vayyy vayyy vay...ENTRİKA ya bak...! Devam edelim...

18-Yakup babasının yanına varıp, “Baba!” diye seslendi.
Babası, “Evet, kimsin sen?” dedi.

19-Yakup, “Ben ilk oğlun Esav'ım” diye karşılık verdi, “Söylediğini yaptım. Lütfen kalk, otur da getirdiğim av etini ye. Öyle ki, beni kutsayabilesin.”

20-İshak, “Nasıl böyle çabucak buldun, oğlum?” dedi.
Yakup, “Tanrın RAB bana yardım etti” diye yanıtladı.

21-İshak, “Yaklaş, oğlum” dedi, “Sana dokunayım, gerçekten oğlum Esav mısın, değil misin anlayayım.”

22-Yakup babasına yaklaştı. Babası ona dokunarak, “Ses Yakup'un sesi, ama eller Esav'ın elleri” dedi.
23-Onu tanıyamadı. Çünkü Yakup'un elleri ağabeyi Esav'ın elleri gibi kıllıydı. İshak onu kutsamak üzereyken,
24-bir daha sordu: “Sen gerçekten oğlum Esav mısın?”
Yakup, “Evet!” diye yanıtladı.

25-İshak, “Oğlum, av etini getir yiyeyim de seni kutsayayım” dedi. Yakup önce yemeği, sonra şarabı getirdi. İshak yedi, içti.
26-“Yaklaş da beni öp, oğlum” dedi.
27-Yakup yaklaşıp babasını öptü. Babası onun giysilerini kokladı ve kendisini kutsayarak şöyle dedi:
“İşte oğlumun kokusu
Sanki RAB'bin kutsadığı kırların kokusu.

28-Tanrı sana göklerin çiyinden
Ve yerin verimli topraklarından
Bol buğday ve yeni şarap versin.

29-Halklar sana kulluk etsin,
Uluslar boyun eğsin.
Kardeşlerine egemen ol,
Kardeşlerin sana boyun eğsin.
Sana lanet edenlere lanet olsun,
Seni kutsayanlar kutsansın.”

Ve YALANLAR ve KANDIRMACALAR uygulandı, İshak KANDIRILDI...!

TESNİYE (YASANIN TEKRARI)

BAP-21
15-“Eğer bir adamın iki karısı varsa, birini seviyor, öbüründen hoşlanmıyorsa; iki kadın da kendisine oğullar doğurmuşsa; ilk oğul hoşlanmadığı kadının oğluysa;
16-adam malını miras olarak oğullarına bölüştürdüğü gün sevdiği kadının oğlunu kayırıp ona ilk oğulluk hakkını veremez.
17-Hoşlanmadığı kadının oğlunu ilk doğan oğul olarak tanıyacak ve ona bütün malından iki pay verecektir. Çünkü bu oğul babasının gücünün ilk ürünüdür. İlk oğulluk hakkı onun olacak.”

Evet yasa gayet açık...Ancak REBEKA ve YAKUP, dolambaçlı yol ile İshak'ı kandırarak " ilk oğulluk hakkını " GASP ediyorlar...!

Sağlıcakla kalınız...
Eski 03.02.2021, 01:54   #19
Bursalı68
Yönetici

Arada ENSEST ilişkiler de karışır...!

TEVRAT
YARADILIŞ (TEKVİN)

BAP-19
30-Lut Soar'da kalmaktan korkuyordu. Bu yüzden iki kızıyla kentten ayrılarak dağa yerleşti, onlarla birlikte bir mağarada yaşamaya başladı.
31-Büyük kızı küçüğüne, “Babamız yaşlı” dedi, “Dünya geleneklerine uygun biçimde burada bizimle yatabilecek bir erkek yok.
32-Gel, babamıza şarap içirelim, soyumuzu yaşatmak için onunla yatalım.”
33-O gece babalarına şarap içirdiler. Büyük kız gidip babasıyla yattı. Ancak Lut yatıp kalktığının farkında değildi.
34-Ertesi gün büyük kız küçüğüne, “Dün gece babamla yattım” dedi, “Bu gece de ona şarap içirelim. Soyumuzu yaşatmak için sen de onunla yat.”
35-O gece de babalarına şarap içirdiler ve küçük kız babasıyla yattı. Ama Lut yatıp kalktığının farkında değildi.

36-Böylece Lut'un iki kızı da öz babalarından hamile kaldılar.
37-Büyük kız bir erkek çocuk doğurdu, ona Moav adını verdi. Moav bugünkü Moavlılar'ın atasıdır.
38-Küçük kızın da bir oğlu oldu, adını Ben-Ammi koydu. O da bugünkü Ammonlular'ın atasıdır.

*İşin içinde bir çapanoğlu var ama neyse, daha derine inmeyelim, sadece Tevrat bayağı bayağı sallamış...
*İşte Hitler'in " Ari Irk " projesinin temellerinden biri de Lut'un kızlarından olma iki Yahudi Irkını yoketmek idi...
*Yahudiler sırf bu olay yüzündendir ki bir insanın yahudi olup olmamasını " anne soyu " ile kabul veya red ederler...Amon ve Moav kabileleri yahudi kabul edilmezler...

Sağlıcakla kalınız...
Eski 03.02.2021, 02:47   #20
OkyanusunKalbi
WoodStock

İncili okudum ama Tevrat’ı okumadım. Merakta etmiyorum açıkçası, sapkın kitap olduğu söyleniyor. Gerçi tarih böyle sapkınlıklarla dolu. Ortadoğu’ya neden hep peygamberler gönderilmiş insanlık orada çoğaldığı için mi yoksa ensestlik çok yaygın olduğundan mı bilmiyorum. Enteresan konular. Okudukça daha çok ilgimi çekmeye başladı. Teşekkürler Bursalı.
2 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
mücadelesi, tanrışeytaninsan, tanrıŞeytanİnsan

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler