Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi

Ülkemiz ve Dünya Gündemi Ülkemizde ve Dünyada yaşanan gelişmelere dair haberler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 22.10.2020, 21:50   #1
OkyanusunKalbi
WoodStock

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Çok Tartışılacak Düzenleme: Devlet Artık İstediği Şirkete El Koyabilir

Çok tartışılacak düzenleme: Devlet artık istediği şirkete el koyabilir

14 Ekim tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulan Sanayileşme İcra Komitesi’nin, risk gördüğü takdirde, ülke için kritik öneme sahip şirketlere, ulusal güvenlik gerekçesiyle el koyabileceği ortaya çıktı.

14 Ekim tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile kurulan Sanayileşme İcra Komitesi’nin, risk gördüğü takdirde, ülke için kritik öneme sahip şirketlere, ulusal güvenlik gerekçesiyle el koyabileceği ortaya çıktı.

Sözcü'den Yusuf Demir'in haberine göre; 14 Ekim 2020 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 68 numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nde yerli üretimin ve teknolojik kabiliyetlerin geliştirilmesini sağlamak, üreticilerin yatırım, üretim ve finansman süreçlerini kolaylaştırmak üzere kısa adı SAİK olan Sanayileşme İcra Komitesi'nin kurulmasına karar verildiği duyuruldu.

Kararnamede, Başkanlığını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yapacağı Komite'nin görev ve yetkileri de sıralandı. Kararname'de Komitenin görev ve yetkilerinin sıralandığı 4'üncü maddenin e bendi, “Devlet artık istediği her şirkete el koyabilir” yorumlarına ve endişelere neden oldu.

4. Madde'nin e bendinde şu ifadelere yer verildi: Ülke için kritik öneme sahip şirketlerin ortaklık yapılarında, yurtiçi üretimin sürekliliğini ve ulusal güvenliği riske atabilecek değişikliklere ilişkin yapılacak işlemler konusunda karar almak.

YABANCI ORTAKLIK

Başkent Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Uğur Emek, tartışmalara neden olan kararnamedeki bu maddeyi SÖZCÜ'ye değerlendirdi. “e” bendindeki ifadenin çok net yazılmadığını vurgulayan Prof. Emek, “Bu kararnameyle devlet riskli gördüğü şirkete el koyabilir, bana sat diyebilir” dedi.

Kararnamede amacın yerli üretimin ve teknolojik kabiliyetlerin artırılması olarak gösterildiğini kaydeden Emek, “Kararnamenin ideal bir biçimde uygulandığını varsaydığımızda, bu amaç çerçevesinde yerli üretimdeki bir faaliyette bir şey yapmaması gerekiyor. Ancak yabancı ortaklık söz konusu olduğunda devreye girmesi gerekiyor. Risk gördüklerinde de bir karar alınması öngörülmüş. Bu kararda “Yabancı ortağı sokma” diyebilirler. Şirket satmakta ısrar ettiğinde, “Varlık Fonu'na alıyorum” diyebilirler” diye konuştu.

EL KOYMA ETKİSİ

Prof. Uğur Emek, “Varlık Fonu'na alıyorum” dediği zaman fiyatlandırmada kritik bir sorun yaşanabileceğini belirterek şöyle devam etti: “Devlet benim anlaştığım fiyattan alırsa benim için sorun yok. Ama ben 100 milyona anlaşmışken, 50 milyona, 30 milyona alıyorum, derse bu benim mülkiyet hakkıma müdahale anlamına gelir. bu kamulaştırma, devletleştirme, el koyma etkisi yaratır.”

DÜNYADA ÖRNEKLERİ VAR

Emek özetle şu değerlendirmeleri yaptı:
“Burada cümleden anlaşılıyor ki, şirket normal faaliyetini sürdürürken bir müdahale öngörülmüyor. Ancak ortaklık yapısında bir değişiklik yapmaya kalktığımda devreye girilecek. İzlemeye alacaklar ve bir karar verilecek. Yapabilirsin ya da yapamazsın diyecekler.

Bunun örnekleri var. ABD'de uygulanıyor, özellikle Çin'e karşı, ABD böyle bir önlem aldı. Çinlilerin doğrudan yabancı sermaye girişine izin vermiyorlar Amerika'da. Kararname bu niyetle hazırlanmış gibi duruyor.

Dünyada bir trend var. Ticaret savaşlarının başlamasına neden olan Çin'in sanayileşme politikası var. Çin Devleti, kendi şirketlerine, yabancı şirketleri satın alsın diye, para veriyor. “Gidin satın alın ve ordaki teknolojiyi bana getirin” diyor.

Mesela Çinli Midea Group, dünyanın en büyük sanayi robotu üreticisi Alman Kuka’yı satın aldı, Almanya ayağa kalktı. Bizimkilerin de bu kararnameyle bir yetkilendirmesi olmuş. Yani risk görülen şirketleri yabancı bir şirket almaya kalktığında bunu izleyelim diye bir karar alınmış.”

Kaynak
5 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.10.2020, 00:22   #2
Bursalı68
Yönetici

Standart Cevap: Çok Tartışılacak Düzenleme: Devlet Artık İstediği Şirkete El Koyabil

Merhaba,

Devlet istediğine istediğini satacak, özel sektör hisselerimi satıyorum veya şirketi tümden satıyorum dediğinde dur bakalım diyecek...Öncelikle devlet istediğine satamamalı...!

Bizim şirket satışlarından daha çok, şirketlere KAYYUM atanmasına bakmamız gerek...Atanan kayyumlar nato mermer nato kafa...İşle ilgili hiçbir bilgilerinin olmaması da cabası...

Bu kanuna göre, şirket satmakta ısrar ederse, devlet " varlık fonuna " alacak, sonra da sen beceremedin ben satayım deyip istediği şirkete veya şahsa satışı yapacak...Neresinden yersen ye...!

Almanya örneği bence çok doğru bir örnek değil...Almanya uzun zamandır Çin firma veya şahıslarına şirket satışlarına engel olmaya çalışıyor...Sırf bu yüzden ODELO firması, Türk FARBA firmasına satıldı, hem de kat be kat güçlü Çin şirketi teklifte bulunmuşken...Kayyum atandı ve FARBA firmasına satışı yapıldı...Yani FARBA kendisinden çok çok büyük bir firmayı satın almış oldu, kendileri de şaşırdılar bu işe...

Sağlıcakla kalınız...
4 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.10.2020, 00:43   #3
NaNaNe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Standart Cevap: Çok Tartışılacak Düzenleme: Devlet Artık İstediği Şirkete El Koyabil

Nasıl bir aç gözlülüktür bu hayret bir şey.
İstediği araziyide alabiliyormuş.
Mesela,
Yaşlı bir komşum var onun köyüne devlet geçen sene el koydu .
Elinden alırken burası tarla demiş aldıktan sonra turistik olmuş.

Birde 25 senelik evli ev kadınlarına emeklilik yasası çıkacak denmişti.
Çıkan yasada peşin para yatırırsan emekli olacağın söylendi.
Milleti borca harca sokmak elinde neyi var neyi yoksa almak için düzenlenmiş yasalar.

Soya soya soğana çevirdiler ülkeyi.

Sattıkları yetmedi milletin elindekilere de el koymaya başladılar.

4 Üyemiz NaNaNe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.10.2020, 01:39   #4
OkyanusunKalbi
WoodStock

Gelibolu’da denize sıfır arsamız vardı sit alanına girdi. Bize sit alanı olan, onlara hak alanı olmuş.
3 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.10.2020, 02:25   #5
Antares
Tam Üye

Şükredelim henüz bizzat bizlere el koymadı.

Yarın bir gün bedeninize el koyuyorum artık sadece bizim için yaşayacaksınız derlerse ne yapacağız?

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
artık, devlet, düzenleme, istediği, koyabilir, tartışılacak, İstediği, şirkete

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler