Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 01.03.2021, 16:50   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Üniversiteler Nasıl Çürütüldü

Üniversiteler Nasıl Çürütüldü

Üniversitelerde başlayan “nitelik” sorunu her geçen gün daha da fazla açığa çıkıyor. Akrabalık ilişkileri, mulakatlar, adrese teslim atamalar. Odatv üniversite dosyasını açıyor...

Türkiye’de Boğaziçi Üniversitesine atanan AKP’li rektör Melih Bulu’nun ardından başlayan “nitelik” sorunu her geçen gün daha da fazla açığa çıkıyor.

Özellikle Anadolu’da yer alan üniversitelerde ataması yapılan kişilerin birbirlerinin akrabası olması akademideki çürümeyi apaçık ortaya koydu.

İşin tuhaf yanı liyakat yerine akrabalığa önem veren rektörlerin ortak yanı, iktidarla girdikleri yakın ilişkiler olmasıydı.

Gelin bu çürümenin dosyasını açalım…

BİRBİRİYLE EVLİ OLAN 30 AKADEMİSYEN

Çorum Hitit Üniversitesi'nde eski dekan, profesör, öğretim görevlilerinin çoğu aynı soyadını taşıyor. Yaklaşık 30 akademisyen birbiriyle evli.

Üniversite rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan Rektör “Karı kocanın birlikte çalışması yasak mı? Evlenmeyin mi diyeyim? Karı koca başvurmuş, ne yapayım almayayım mı? Ayrılıp, boşanın gelin mi diyeyim? Benim bin 400 elemanım var. 20-30 kişiyle nasıl genelliyorlar anlamakta güçlük çekiyorum” diyerek kendini savunuyor.

Çorum Hitit Üniversitesi devlet ve özel üniversiteler dahil 166 üniversite arasında 57. sırada bulunuyor.

27 KİŞİ AKRABA ÇIKTI

Katip Çelebi Üniversitesi'nde rektör, rektör yardımcısı, dekan ve öğretim görevlileri arasındaki 27 kişinin birbiriyle akraba olduğu ortaya çıktı.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Saffet Köse, yönetim ve akademik kadrolardan 27 kişi arasında akrabalık bağı olduğunu açıkladı. Bu kişilerden 16'sının ise sınavsız olarak doğrudan şube müdürlüğü kadrolarına atandığı belirtildi.

Üniversitedeki akraba kadrolaşması, CHP Milletvekili Mahir Polat'ın TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesi üzerine ortaya çıktı

Polat'ın soru önergesi üzerine Rektör Prof. Saffet Köse yazılı olarak şu cevabı gönderdi:

"Şube müdürlüğünden daha üst görev niteliğinde bulunan kadrolardan 16'sının şube müdürlüğü kadrolarına sınavsız olarak atamasının yapıldığı; rektör, rektör yardımcısı, dekan ve öğretim görevlileri arasından tespit edilebilen 27 kişinin birbiri arasında akrabalık bağı bulunduğu görülmüştür."

Bu arada Katip Çelebi Üniversitesi devlet ve özel üniversiteler dahil 166 üniversite arasında 39. sırada bulunuyor.

EŞİ MÜLAKATI GEÇTİ

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde (DPÜ) Rekreasyon Bölümü Başkanı Osman Gümüşgül'ün eşi Ceren Gümüşgül de Rekreasyon bölümü için açılan araştırma görevlisi kadrosu için mülakatı geçen isim oldu. DPÜ bu alımla ilgili olarak tüm işlemleri iptal etti.

Dumlupınar Üniversitesi ise devlet ve özel üniversiteler dahil 166 üniversite arasında 86. sırada bulunuyor.

REKTÖRÜN ÜÇ KIZI VE DAMADI AYNI FAKÜLTEDE

Bir aile ataması da Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde gerçekleşti.

KTÜ Rektörü Selayman Baykal'ın üç kızı, bir damadı ve yeğeni üniversiteye öğretim üyesi olarak yerleşti. Rektör'ün kızlarından ikisi ve damadı Tıp Fakültesi'nde öğretim üyesi.

Dr. Hanife Baykal Şahin, Rehabilitasyon ana bilim dalında, eşi Dr. Mürsel Şahin ise Kardiyoloji ana bilim dalında öğretim üyesi oldu.

Dr. Leyla Baykal Şahin, KTÜ Dermatoloji ana bilimde. Üçüncü kızı Elif Baykal Kablan ise KTÜ Mühendislik Fakültesi Bilgisayar bölümünde.

KTÜ ise devlet üniversiteleri arasında 20. sırada yer alıyor.

EŞiNi VE OĞLUNU ÜNiVERSiTEYE ALDIRDI

Batman Üniversitesi Rektörü Aydın Durmuş da aynı kadrolaşmayı yapan isimlerden biri oldu.

Rektör Durmuş işini ve oğlunu üniversiteye öğretim görevlisi olarak aldı. Durmuş'un oğlu Mimarlık Fakültesi'nde Araştırma Görevlisi oldu. Rektör Durmuş'un eşi Ayla Durmuş ise Teknoloji Fakültesi'nde Öğretim Üyeliği yapmaya başladı.

İşin ilginci bu durumu ortaya çıkan rektörler liyakat yerine akraba kayırmacılığına eşe dosta koltuk sağlayan bu atamaları “normal” bir durum olarak görüyor.

Batman Üniversitesi ise devlet ve özel üniversiteler dahil 166 üniversite arasında 121. sırada bulunuyor.

MERSİN’DE YEĞEN, SİVAS’TA OĞUL

Mersin Üniversitesi'nde Rektör Ahmet Çamsarı'nın yeğeni Sena Karakuş, Eğitim Fakültesi'nde görev yapıyor.

Mersin Üniversitesi devlet ve özel üniversiteler dahil 166 üniversite arasında 45. sırada bulunuyor.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde de benzer bir durum yaşanıyor Öğretim Üyesi Osman Alacahan'ın oğlu Ömer Faruk Alacahan, Rektörlük'te uzmanlık yaptığı anlaşıldı.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi de devlet ve özel üniversiteler dahil 166 üniversite arasında 58. sırada bulunuyor.

EŞLERİNİ DE ALDILAR

Gaziantep Üniversitesi'nde ise yöneticilerinin eşleri de öğretim görevlisi olarak çaşıyor.

Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Melike Özyurt'un eşi öğretim görevlisi Serdar Özyurt.

Makine Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Hakan Çandar'ın eşi öğretim görevlisi Dürdane Çandar.

Öte yandan aynı üniversitede verilen bir vefat ilanı akraba kayırmacılığını da ortaya çıkardı. İlanda vefat ettiği belirtilen kişi, üniversitede görev alan çok sayıda akademisyenin akrabası çıktı.

Gaziantep Üniversitesi web sayfasında verilen ilanda şu ifadeler kullanıldı:

"Üniversitemiz Makina Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Yıldırım’ın kayınpederi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakülte Sekreteri Ayfer Yıldırım’ın babası, Sosyal Bilimler MYO Öğr. Gör. Aykut Direnzici’nin dedesi, Rektörlük Özel Kalem Aysun Şahan’ın dedesi vefat etmiştir."

Gaziantep Üniversitesi ise devlet ve özel üniversiteler dâhil 166 üniversite arasında 37. sırada bulunuyor.

DİĞER ADAYLARDAN DÜŞÜK PUANLI KIZI VE ÖĞRENCİYİ ATADILAR

Bir benzer olay da Bandırma Üniversitesi'nde yaşandı.

Balıkesir Üniversitesi Susurluk Meslek Yüksekokulunu Bandırma Üniversitesine devretti. Devretmeden önce Rektör Yardımcısı Mehmet Narlı kızını (Merve Begüm Özyürek), diğer Rektör Yardımcısı Turgut Kılıç da kendi öğrencisini (Kürşat Can Ateş) buraya öğretim görevlisi olarak aldırdı.

Merve Begüm Özyürek ve Kürşat Can Ateş'in diğer adaylardan düşük puanlı olması ise dikkat çekti.

Bandırma Üniversitesi ise devlet ve özel üniversiteler dâhil 166 üniversite arasında 158. sırada bulunuyor.

ADRESE TESLİM ATAMA İDDİASI

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörlüğü’nün 240 öğretim görevlisi alımı için 20 Mayıs’ta Resmi Gazete’de yayımladığı ilanda belirtilen kriterler ve akademik çalışmalara ilişkin ayrıntılı detaylar “adrese teslim kadro” iddiasını gündeme getirdi.

Rektörlüğün verdiği ilanı inceleyen CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, “Ülkenin yıllardır en önemli sorunlarından biri olan keyfiyete ve eş dost, ahbap ilişkilerine dayalı kadro atamalarını burada da görüyoruz” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi veren Emir, önergesinde şartları tek tek sıralayarak şu kadrolara işaret etti:

- İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Kardiyoloji bölümüne profesör,

- Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi Radyoloji bölümüne profesör,

- Ankara Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’ne alınacak profesör,

- Trabzon Kanuni Hastanesi Genel Cerrahi bölümüne alınacak profesör.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi ise devlet ve özel üniversiteler dâhil 166 üniversite arasında 135. sırada bulunuyor.

ÜNİVERSİTEDE AKRABA SALTANATI

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde “Taşeron kadro” listesine giren bin 100 kişi arasından, üniversite üst yöneticilerinin eşleri, oğulları, gelinleri, kardeşleri, baldızları, kuzen ve yeğenleri de çıktı.

Eşi kadro listesine alınan Bilgi İşlem Daire Başkanı Ayhan Özdemir “Listeye alınmasında etkim olmadı. Şartları uymuş” açıklamasını yaptı. İşte listede yer alan akrabalar:

– Genel Sekreter Doç Dr. Hakan Yekbaş'ın 2 yeğeni.

– Kütüphane Daire Başkanı Mustafa Hasbek'in 2 oğlu ve gelini.

– Bilgi İşlem Başkanı Ayhan Özdemir'in eşi.

– Yapı İşleri Başkanı Vural Ercins'in oğlu.

– Rektör Alim Yıldız'ın yeğeninin baldızı.

– Rektör Danışmanı Oğuzhan Görler'in kardeşi ve kuzeni.

– Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ünal Kılıç'ın akrabası.

– Rektör Yardımcısı Dr. Hilmi Ataseven'in amcasının oğlu.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ise devlet ve özel üniversiteler dâhil 166 üniversite arasında 58. sırada bulunuyor.

AYNI ÜNİVERSİTEDE 250 AKRABA

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde (ÇOMÜ) on yılı aşan süredir yapılan akraba atamaları ile üniversite kadrolarının şişirildiği tespit edildi. Eski Rektör Prof. Dr. Yücel Acer'in eşi Aysun Acer, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na memur olarak, FETÖ’den yargılanıp 9 yıl ceza alan bir önceki rektör Sedat Laçiner döneminde atandı. Genel Sekreter Sami Yılmaz’ın kızı Behiyye Yılmaz da Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde araştırma görevlisi.

Araştırma görevlisi giriş sınav sonuçlarına göre, 2018’de göreve başlayan Yılmaz ile bir aday daha ÇOMÜ’ye başvurdu. Yılmaz’ın yabancı dil notu 67 rakibinin 70, Yılmaz’ın lisans mezuniyet notu 78 rakibinin 86 olmasına karşın üniversitede yapılan giriş sınavında genel sekreter kızı Yılmaz’a 70 rakibine ise 50 verilerek Yılmaz göreve alındı.

Genel Sekreter Yardımcısı Ayhan Monus’un eşi Yeşim Monus da öğretim görevlisi olarak Çanakkale Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Finans Bankacılık ve Sigortacılık bölümünde.

Yapı İşleri Daire Başkanı Karabulğu’nun eşi Nihal Karabulğu da üniversitenin kreş memuru. Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Alper Dardeniz eşi Gül Dilek Dardeniz de Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı’nda şube müdürü olarak görev yapıyor.

Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Ali Karabayır’ın eşi Filiz Karabayır da İletişim Fakültesi’nde fakülte sekreteri görevinde.

Üniversitenin şu anki Rektör Yardımcısı Süha Özden’in de 2005 yılında babası İrfan Özden’in genel sekreterliği döneminde üniversiteye atandığı ortaya çıktı.

Baba Özden’in görevi döneminde atanan oğullardan Süha Özden hem rektör yardımcılığı hem de Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanlığı görevini yürütüyor.

Kardeşi Serkan Özden de babasının döneminde atanarak günümüzde Çanakkale Sağlık Yüksekokulu’nda Acil Yardım ve Afet Yönetimi alanında Dr. öğretim üyesi sıfatı ile çalışıyor.

Serkan Özden’in eşi Mehtap Güneş Özden de Dr. Öğretim Üyesi sıfatı ile Eğitim Fakültesi’nde Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı’nda görev alıyor.

Üniversitede yaklaşık 250 akademisyenin ÇOMÜ çatısı altında bir akrabası bulunuyor.

Üniversitenin akademik personel listesinde, 2 Monus, 5 Özden, 2 Karabulğu, 2 Tarhan, 2 Eryaman, 4 Koyuncu, 2 Baysal, 20 Yılmaz, 2 Dardeniz, 2 Dilgin, 12 Aydın, 7 Genç, 2 Özpınar, 3 Yiğitbaş, 4 Taşkın, 2 Soydurgan, 2 Gökkuş, 20 Şahin, 5 Ekici, 2 İşmen, 2 Erenoğlu, 8 Güven, 4 Çolakoğlu, 2 Akın, 2 Adiloğulları, 2 Atay, 2 Karabayır, 2 Timur, 2 Zorba, 2 İzmirli, 2 Özdilek, 2 Camcı, 3 Cesur, 2 Gencel, 4 Kara, 3 Sönmez, 3 Topkaya, 7 Bulut, 2 Bozatay, 2 Beceren, 7 Işık, 2 Acarlı, 2 Akay, 3 Akbaş, 2 Akbulak, 2 Başar, 5 Bayram, 2 Sağlık, 7 Kahraman, 4 Ekinci soyadlı akademisyenin olması dikkat çekiyor.

ÇOMÜ’nin ise devlet ve özel üniversiteler dâhil 166 üniversite arasında 52. sırada bulunuyor.

PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİNDEKİ OLAY

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ’ın ilk önce eşi Derya Bağ’ı enstitüde sekreter yapmıştı.

Tepkiler üzerine bu görevden alınan Derya Bağ için Hüseyin Bağ daha sonra adrese teslim ilan açmıştı.

Olayın ardından YÖK Denetleme Kurulu ilk olarak Hüseyin Bağ hakkında soruşturma açarak görevden uzaklaştırmıştı. Daha sonra ise Bağ’ın rektörlük görevi sonlandırılmıştı.

Tüm bunların üstüne eşine yaptığı kıyaklar nedeniyle görevden alınan eski Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ’ın üniversitenin ortak olduğu şirkete kendisini yönetici yaparak aylık 11 bin TL maaş aldığı açığa çıktı. Bağ, “Lisans mezunuyum” diyerek kendisini savunmuştu.

Pamukkale Üniversitesi ise devlet ve özel üniversiteler dâhil 166 üniversite arasında 43. sırada bulunuyor.

Odatv.com

Eski 01.03.2021, 18:05   #2
Smashmouth
Süper Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Üniversiteler Nasıl Çürütüldü

Şu üniversitelere bakar mısınız ne ponçik bilim yuvaları bunlar..
Smashmouth'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
Çürütüldü, nasıl, üniversiteler

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler