Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Mutfağı > Yemekler > Çorbalar

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 10.04.2021, 20:16   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Kabızlığa İyi Gelen Prebiyotik Çorba Tarifi

Kabızlığa İyi Gelen Prebiyotik Çorba Tarifi

Beslenme Danışmanı Dyt. Ceren Çetin Asdemir, sindirim sistemi problemi yaşayanlar için kabızlığa iyi gelen prebiyotik çorba tarifi paylaştı. İşte hem lezzetli hem de sağlıklı o çorbanın tarifi...

Bağışıklık sistemini destekleyen ve sindirim sistemini düzenleyen prebiyotiklerin sağlığımıza birçok faydası var. İşte bağırsaktaki yararlı bakterilerin çoğalıp, zararlı bakterilerin azalmasını sağlayan prebiyotikli çorba tarifi...

Malzemeler:

• 3 dal uzun pırasa
  • 1 dilim balkabağı
  • 3 bardak et suyu
  • 6 bardak su
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 limon suyu
  • 1 yumurta sarısı
Tarifi:

Pırasalar ince ince doğranır,
küçük küpler halinde doğranmış 1 dilim balkabağı zeytinyağında biraz sotelenir,
üzerine et suyu ve su ilave edilerek pişirilir.
Kemik suyu oranı damak tadına göre değiştirilebilir.
Bu karışım piştikten sonra blender ile çekilerek çorba haline getirilir ve içerisine ayrı bir yerde limon suyu ve yumurta sarısı çırpılarak hazırlanan terbiyesi ilave edilir.
İsteğe göre baharat da eklenebilir.
Bu ve benzeri prebiyotik sebzelerle hazırlanan çorbalar sağlıklı bağırsakların florasını desteklerken, özellikle kabızlık durumunda bağırsak hareketlerini hızlandıracaktır.

Eski 10.04.2021, 20:21   #2
Rosebud
Müdavim

Standart Cevap: Kabızlığa İyi Gelen Prebiyotik Çorba Tarifi

Yahu içindeki malzemelere baktım da bu sefer de motoru bozmayalım.
Şaka bir yana bal kabağı çorbasını çok severim, tatlısını da seviyorum üzerine ceviz ufalayacaksın, hiç ayarım yok o tatlıya.

TEARS AND SOUVENIRS

Rosebud'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 10.04.2021, 20:51   #3
Canan
Çiçekci kız

Bu çorba tam da benlik. Müzmin kabızlardanım ben. Ne yediysem kâretmedi. Yiyip içtiklerimin faydası sadece bir seferlik
Eski 10.04.2021, 21:51   #4
Ben kimim
Yasaklı Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster
Bu çorba tam da benlik. Müzmin kabızlardanım ben. Ne yediysem kâretmedi. Yiyip içtiklerimin faydası sadece bir seferlik

Kabızlık deyip geçmeyin, barsaklar insanın ikinci beyinidir ve beyin kadar önemlidir.

Kronik kabızlık varsa sakın Bekanus gibi kabızlık ilaçları kullanma, sinameki, acı çehre gibi hiçbir bitki alma, kabızlığın bir tek çaresi var, kuru erik veya kuru kayısıile sızma zeytinyağı, mevsiminde bunları tazesi de olur ve hiçbir zararı yok, aksine zamanla seni kronik kabızlıktan bile kurtarır, barsakların normal haline gelir.

Akşam yemeğinden önce bir çorba kaşığı zeytinyağı iç (içemezsen salatanın üzerine döksen de olur) daha sonra az miktarda kuru erik hoşafı ye.

Benden söylemesi.

Geçmiş olsun
Ben kimim'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 10.04.2021, 22:08   #5
OkyanusunKalbi
WoodStock

Kabızlık sorunum yok. Bağırsaklarıma çok iyi bakarım. Sık sık yulaf yiyorum, kuru kayısı, kuru erikte evde eksik olmaz. Lifli besinler seçmek gerekiyor kabızlık için. Ama fazla lifin de zararı olabilir, probiyotik tüketmek gerekiyor. Turşu, kefir, yoğurt, peynir almalı..Mayalı besinler bana biraz zarar verdiği için probiyotik vitamin kullanıyorum.
OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 10.04.2021, 22:41   #6
Canan
Çiçekci kız

Kabızlığım kronik ama, kendi haline bırakmıyorum. En iyi çaresini, kuru erik, (ama yumuşacık ) ve ıspanakta buldum. Ispanak yemeği her zaman yenmez ama, çiğ olarak sabah kahvaltımın olmazsa olmazı salatama doğrarım.

Müsli artık yiyemiyorum çünkü, potasyum fazlalığı sorunum var. Henüz yeni normale geldi.

Biraz da tembel olduğumdan, ne hoşafı, ne zeytin yağını içmeyi alışkanlık haline getiremedim.
Doktorumla irtibat halindeyim. Onun kontrolünde, bağımlılık yapmayan gerektiği zaman aldığım bir toz ilacım var.
He... rütun kolonoskopi de yaptırıyorum. Şimdilik temiz
Eski 10.04.2021, 23:24   #7
Ben kimim
Yasaklı Üye

Kabızlık Problemi Yaşamınızın Nedeni Doğru Bildiğiniz Yanlışlar Olabilir!

Kabızlıkla ilgili doğru bilinen yanlışları Hisar Intercontinental Hospital Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İlker Abcı’dan öğrendik.

İçindekiler

❌ Her gün tuvalete çıkmak gerekir. Yoksa vücudunuzda toksin birikir.
❌Kabızlığın çözümü lifli beslenmektir.
❌ Süt kabızlığa neden olabilir!
❌ Sakız yutmak kabızlığa neden olabilir!
❌ Tatil kabızlığa neden olabilir.
❌ Depresyon kabızlık nedeni mi?
❌ Kabızlığın nedenlerinden biri de ilaçlardır.
❌ Kuru erik tüketin!
❌ Su içmek kabızlığı azaltır.
❌ Düzenli egzersiz kabızlığı engeller.
❌ Kahve kabızlığı geçirir.
❌ Lavman kabızlığı giderir.
❌ Laktasifler ve dışkı yumuşatıcılar bağırsağı hemen çalıştırır.
❌ Hint yağı kabızlığın çözümlerinden biridir!
❌ Kabızlık sadece yaşlılarda görülür.
❌ Kabızlıkta kanama görülmesi normaldir.

❌ Her gün tuvalete çıkmak gerekir. Yoksa vücudunuzda toksin birikir.

Bu kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar günde 3 kez tuvalete çıkabilirken bazıları ise haftada 3 kez çıkabilir. Kabızlıktan bahsedebilmek için kişinin haftada 3’ten az tuvalete çıkıyor olması gerekir. Eğer haftada bir tuvalete çıkma söz konusuysa ciddi bir kabızlık olabilir. Kabızlık iki haftadan fazla sürüyorsa mutlaka hekiminize başvurun. Bazı insanlar kabızlığın dışkıdaki zehirli maddelerin vücut tarafından tekrar emilmesine neden olduğuna; artrit ve astım gibi hastalıkların bundan kaynaklandığına inansa da bu yanlıştır.
❌Kabızlığın çözümü lifli beslenmektir.

Diyetinizde yeterli lif olmaması sık sık kabızlığa yol açar. Bunu önlemek için günde en az 20 gram lifli gıda tüketmeye çalışın. Meyve ve sebze yiyin. Ekmek, makarna ve beyaz pirinç yerine tam tahıllı ürünleri tercih edin. Gaz ve şişkinlik problemi yaşamamak için lif alımınızı yavaş yavaş artırın. Bir günde her zaman içtiğinizden en az 2-4 bardak daha fazla su için. Düzenli lif alımının sonucunu aynı gün beklemeyin; birkaç gün sonra iyileşme görmeye başlayacaksınız. Diyetinizde lifli gıdalara yer vermeniz kabızlığın azalmasına yardımcı olsa da kronik kabızlık; Parkinson, inme, az çalışan tiroid bezi, şeker hastalığı ya da kullandığınız ilaçların yan etkisi sonucu oluşabilir. Kabızlığınız iki haftadan fazla sürdüyse, dışkınızda kan ve açıklanamayan kilo kaybı ile şiddetli karın ağrınız varsa mutlaka hekiminize başvurun.
❌ Süt kabızlığa neden olabilir!

Eğer laktoz intoleransınız varsa süt kabızlığa neden olabilir. Çocuklar üzerinde yapılan bir araştırmada çocuklarda görülen kabızlığın nedenlerinden birinin de laktoz intoleransı olduğu ortaya çıkmıştır. Laktoz intoleransınız varsa her gün en azından bir bardak süt içebilirsiniz.
❌ Sakız yutmak kabızlığa neden olabilir!

Çok nadir de olsa özellikle küçük çocuklarda sakız yutmak kabızlığa neden olabilir. Kısa süre içerisinde çok fazla ya da büyük miktarlarda yutulan sakız sindirilemediğinde özellikle sindirim sistemi üzerinde bloke eden bir kitle oluşturarak kabızlığa neden olabilir. Ama bu durum çoğu zaman geçerli değildir. Yani arada bir sakız yutmanın zararı yoktur.
❌ Tatil kabızlığa neden olabilir.

Seyahatler özellikle de uzun uçuşlar günlük diyetinizde değişikliklere yol açabildiği için kabızlığa da neden olabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca sıvı ağırlıklı beslenin, alkol tüketiminizi sınırlayın ve daha çok sebze-meyve tüketin.
❌ Depresyon kabızlık nedeni mi?

Depresyon kabızlığınızı tetikleyebilir ya da daha kötü hale getirebilir. Meditasyon, yoga, spor gibi tekniklerle stresinizi azaltmayı deneyin. Karın bölgenize yapacağınız masajla bağırsağınızı destekleyen kaslarınızı gevşeterek bağırsak hareketlerinizi hızlandırabilirsiniz.
❌ Kabızlığın nedenlerinden biri de ilaçlardır.

Ağrı, depresyon, yüksek tansiyon ve Parkinson hastalığı için kullanılan bazı ilaçlar kabızlığa neden olabilir. Aynı şekilde çok fazla kalsiyum ve demir de kabızlık yapabilir.
❌ Kuru erik tüketin!

Bu küçük, kuru meyve kabızlık için “doğanın çaresi” olarak büyük bir ün kazanmıştır. Çözünmüş liflerden zengin olan kuru erik doğal laksatifler ile yüklüdür ve kolesterolün düşürülmesine de yardımcı olur.
❌ Su içmek kabızlığı azaltır.

Bol su içmek dışkıyı yumuşatarak kabızlığın azaltmasının yanı sıra dehidratasyonu da engeller. Ancak sıvı tüketiyorum diyerek gereğinden fazla kahve ve çay tüketmeniz kabızlığınızı tetikleyebilir.
❌ Düzenli egzersiz kabızlığı engeller.

Fiziksel aktivite azlığı kabızlığı tetikleyen unsurlardan biridir. Egzersiz, bağırsak hareketlerinin düzenli olmasına yardımcı olur ve stresi azaltır. Gıdaları sindirmek için vücudunuza zaman verin ve yemek yedikten en az bir saat sonra egzersiz yapın.
❌ Kahve kabızlığı geçirir.

Aksine kahve idrar söktürücü olduğu için dışkı içerisindeki sıvıyı çeker ve dışkı katılaştığı için kabızlığa zemin hazırlar. Eğer kabız olduysanız kahve, çay, kola ve alkol tüketmeyin.
❌ Lavman kabızlığı giderir.

Lavman geçici olarak sizi rahatlatsa da kabızlığı önlemek için etkili bir yöntem değildir. Düzenli olarak yapılan lavman yaşlılarda kabızlığa neden olabilir.
❌ Laktasifler ve dışkı yumuşatıcılar bağırsağı hemen çalıştırır.

Kullandığınız laktasif ve dışkı yumuşatıcı türüne göre bağırsak hareketi üretmeniz birkaç dakika ile birkaç gün arasında değişebilir. Çoğu laksatifler, kısa süreli kullanım içindir. Uzun süreli laktasif kullanımı diğer sindirim sorunlarına yol açabilir.
❌ Hint yağı kabızlığın çözümlerinden biridir!

Güçlü bir müshil olan hint yağı diğer laksatifler gibi, uzun süreli kullanılmamalıdır. Laksatifler, besin ve bazı ilaçları emmek için vücudun yeteneğine zarar verebilir. Hint yağı; bağırsak, kaslar, sinirler ve dokulara gereksiz yere zarar verebilir. Bu nedenle hekiminizin önerisi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.
❌ Kabızlık sadece yaşlılarda görülür.

Kötü beslenme, gençlere göre daha fazla ilaç kullanımı ve yeterli fiziksel aktivitede bulunmamaları nedeniyle yaşlı insanların kabız olma ihtimali gençlere göre daha yüksektir. Ancak kabızlık hemen hemen her yaş grubunda özellikle de doğum veya cerrahi operasyonlar sonrasında görülen bir sağlık problemidir.
❌ Kabızlıkta kanama görülmesi normaldir.

Dışkılama sırasında görülen kan her zaman ciddi bir hastalığın habercisi olmayabilir ama mutlaka hekiminize danışmanız gereken bir durumdur. Parlak kırmızı kan genellikle anal bölge problemleri söz konusu olduğunda görülür. Bordo veya siyah kan pıhtıları veya katran rengi kanama genellikle üst gastrointestinal sistemde bir problem olduğunun göstergesi olabilir.

https://hisarhospital.com/kabizlik-p...slar-olabilir/

**

Kabızlığı araştırırken kabızlığın kanama yaptığını da öğrenmiş oldum, 2017 yılında bir kanama geçirmiştim, Patagonyada olduğum için doktora gidememiş, mide kanaması olduğunu düşündüğüm için 2 gün içerisinde öleceğimi kesin kanaat getirmişken aniden kanama durmuş ve ölümden kurtulmuştum. bu güne kadar kanamanın sebebinin ne olduğunu bilmiyordum, bu gün kabızlıktan olduğunu öğrenmiş oldum, mide kanaması olsaydı kanama durmazdı devamlı kan verilmesi lazımdı ayrıca antepsin gibi kanamayı durduracak ilaçların alınması gerekirdi.
Ben kimim'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
çorba, gelen, kabızlığa, prebiyotik, tarifi

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler