Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Diğer Köşe Yazıları

Diğer Köşe Yazıları Ülkemiz Yazarlarının Ulusal Basında Yazdıkları Köşe Yazıları ve Bizlerin Yorumları

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 12.11.2014, 10:39   #1
Deniz
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Elleme Dereme, Söylerim Neneme

Elleme dereme, söylerim Neneme!..

Beşikler vermişim Nuh‘a
Salıncaklar hamaklar
Havva Anan dünkü çocuk sayılır
Anadolu‘yum ben, tanıyor musun?

Ahmed Arif

Anadolu’yum ben tanıyor musun?
Bu soruya “evet” dediğim gün daha gün batmadan anlıyorum ki boşuna evet demişim. Her tanıdığımı sandığım gün yeniden öğreniyorum Anadolu’yu ve bu coğrafyanın insanını…
Egemene, zalime boyun eğip biat ettiği gün, tamam işte bu kadar, ötesi yok dediğim gün, bir yerlerde bir isyan patlak veriyor. Bitti dediklerim polis, jandarma, özel güvenlik demiyor karşı koyuyor, direniyor.
Bir lokma ekmek için bazen, bazen bir avuç toprak ve bir tutam yeşil için..
Kapitalizm daha fazla tüketim ve daha fazla kazanç için, taşeronu tiranlar ise kudret ve ihtişam için; reklam panolarını, devasa alışveriş merkezlerini, köprülerini, pespaye şehir giriş kapılarını, binalarını, camilerini, bin odalı saraylarını geceyi gündüz kılacak derecede aydınlatırken doğayı tarumar etmekten zerre imtina etmiyorlar.
Kapitalizmin bütün asli ve taşeron unsurları enerjinin üretim ayağına toplumu yönlendirip, tüketim ayağının tartışılmasından ısrarla kaçıyor, gözden uzak tutmaya çabalıyorlar. Tıpkı, Arınç gibi. Arınç, “Dağ taş zeytin ağaçlarıyla dolmuştur. Ama Türkiye’nin enerjiye de ihtiyacı var” derken misyonun gereğini yerine getiriyor elbette.
Öte yandan binlerce zeytin sökülürken duruma seyirci kalan Tarım Bakanlığı, televizyonlarda, “Tarım arazilerini koruyalım!” sloganıyla kamu spotu yayınlatıyor. Adı geçen kamu spotunda “Atalarımız yüzyıllardır tarım arazilerini, tepelere yerleşerek korumuşlar” derken; Eyy sen Tarım Bakanı, sen niye bugün o arazileri korumuyorsun?
“Bu toprakların miras değil, torunlarımıza emanet” olduğunu söylerken bu emanete neden hıyanet ediyorsun?
Tarım Bakanlığı takiye yaparken, torunlara emaneti bu toprağın nineleri, dedeleri onları sahipleniyor. Tıpkı geçtiğimiz Pazar günü Trabzon’daki mitingde olduğu gibi.
Özellikle kadınlar ve de nineler.. Hep ön saflarda, hep kaşları çatık, hep hesap sorar bakışlarıyla direnişin ön cephelerindeler.
Onları gördükçe Anadolu’yu tekrar tekrar görüyor ve tanıyorum.
Korkusuzca ellerindeki asaları sallıyorlar, binlerce yıl öncesinden çıkıp gelen Kibele gibi, Ea, Ma ve diğerleri gibi.. Ataerkil toplum yapısına bu coğrafyada onlar hâlâ direniyorlar, hala kendini köyde, varoşta var eden anaerkil yapının köşe taşları olarak varlar. Nineler pek çok yerde hala saygı ve biraz da korku unsuru olarak otorite sahibiler. Ve bu otoriter yapılarının sevgi kısmını evde torunlarına, dışarıda toprağına karşı beslerken zalime öfke olarak yöneltiyorlar.
Ve ey muktedirler bilin ki sokaktakiler bütünün çok küçük bir parçasıdır ve binlercesi henüz ne olup bittiğinin farkında değildir. .
Farkına vardıkları gün, o gün hiç de uzak değildir.
Eyy, Erdoğan, eyy Arınç ve eyy takiyeci Mehdi Eker çekin kirli ellerinizi toprağımızdan, deremizden parkımız ve bahçemizden! Bırakın insanımız çimento külü değil orman gülü koklasın dağlarında..
Yoksa, Pazar günkü Trabzon mitinginde, benim gibi ellisini aşmış Mustafa Meriç’in elindeki dövizde dediği gibi ;
“Elleme dereme, söylerim Neneme!”
12.11.2014

Kemal ULUSALER
Birgün Gazetesi

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
3 Üyemiz Deniz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.11.2014, 14:54   #2
Mislina
Süper Üye

Standart Cevap: Elleme dereme, söylerim Neneme

Bir zeytin fidanı kaç senede yetişip, sağlıklı meyve başlıyor?

Eski 12.11.2014, 15:08   #3
Deniz
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mislina Mesajı göster
Bir zeytin fidanı kaç senede yetişip, sağlıklı meyve başlıyor?
Bir zeytin fidanın anca 5-6 yıl sonra ürün vermesi hatta tam olarak randıman vermesi için 10 yıl geçmesi gereki.Tabii bunda toprağın,ekilen fidanın yaşının,bilginin ve bakımın önemi çok ama yinede çok uzun demi...

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
Eski 12.11.2014, 15:28   #4
Mislina
Süper Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Deniz68 Mesajı göster
Bir zeytin fidanın anca 5-6 yıl sonra ürün vermesi hatta tam olarak randıman vermesi için 10 yıl geçmesi gerekli.Tabii bunda toprağın,ekilen fidanın yaşının,bilginin ve bakımın önemi çok ama yinede çok uzun demi...
Yazık, onca yıl emek ver onca sene gözün gibi bak. Bir çırpıda hepsi yerle bir olsun.

"Elleme dereme, söylerim Neneme"

Nenem, nereden başlasam bilmiyorum; Sen onca emeği termik santral projesi için bir çırpıda yok et, insanların geçim kaynaklarını tüket, Danıştay iş işten geçtikten sonra durdurma kararı versin, sonra güçlerini köylün için şiddete yönünde kullan, şiddeti uygulayanlar, köylüden şikayetçi olsun. Sonra şiddeti uygulayanlar, uygulatan tarafından işten atılsın, sonra kararın gerekçesi alanın projeye uygun olmadığı olarak açıklansın. Sonra... Sonra.. Sonra...

"Sonra?"
Haklısın nenem sonralar bitmiyor, bizde nerede son bulacak diyoruz, bir türlü ipin ucunu getiremiyoruz... Fakat sen emekten, o toprağı biçerken gösterilen özveriden anlarsın daha ne söyleyeyim, En güzeli sen söyle biz dinleyelim.:/

Anadolu'ya selam olsun.

Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
dereme, elleme, gibi, neneme, söylerim

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)