Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türkiye ve Dünyadan Haberler > Ülkemiz ve Dünya Gündemi > Serbest Kürsü

Serbest Kürsü Her konuda tartışma açılan konular burada

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 04.08.2021, 03:09   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Yılmaz Özdil Felaketi Anlattı: Böyle Bir Çaresizliğe Şahit Olmadım

Yılmaz Özdil Felaketi Anlattı: Böyle Bir Çaresizliğe Şahit Olmadım

4 gündür Bodrum'da yangın bölgelerinde bulunan SÖZCÜ yazarı Yılmaz Özdil, "40 yıllık gazeteciyim, 17 yaşımdan beri orman yangını haberi yaparım. Böyle bir çaresizliğe şahit olmadım. Askerin söndürme çalışmalarına katılmadığı bir orman yangınını hayatımda ilk defa görüyorum" dedi.

SÖZCÜ yazarı Yılmaz Özdil, yangın bölgelerine gitti. 4 gündür Bodrum'da yangın bölgesinde dolaştığını belirten Özdil, “40 yıllık gazeteciyim, 17 yaşımdan beri orman yangını haberi yaparım. Böyle bir çaresizliğe şahit olmadım. Askerin söndürme çalışmalarına katılmadığı bir orman yangınını hayatımda ilk defa görüyorum” dedi.

İstanbul'dan, İzmir'den, Kayseri'den, Giresun'dan Türkiye'nin dört bir yanından itfaiye ve orman ekiplerinin geldiğini aktaran Özdil, “Hemen her şehrimiz burada. Gönüllü, sivil vatandaşlarımız burada. Asker olmadığı için organize olunamıyor. Hangi noktaya ne zaman, hangi ekibin müdahale etmesi gerektiğine kimse karar veremiyor. Var olan kısıtlı çabalar da heba oluyor” diye konuştu.

“İSİMSİZ KAHRAMANLAR KENDİLERİNİ SİPER ETTİ”

Özdil, yangınlardaki son durumu şöyle aktardı:

* Bodrum'daki yangın Kumbahçe ve Umurca'da başladı; burası kendi kendine söndü diyebiliriz. Ama ağaçlık bölgelere sıçradı. Mumcular'dan çıkar çıkmaz Mazı'ya doğru yangın var. Mazı adı üstünde yaz-kış yemyeşil olan bol yapraklı bir ağaç türüdür.

* Mazı kül oldu. Hemen yanında Çökertme var dünya cenneti. Meşhur Çökertme türküsünün çıktığı yer yandı. Onun yanında Ören'e sıçramış vaziyette. Ören'i alevlerin saracağı gündüzden belliydi. Saat 16.00 civarında Ören bölgesindeki köylerdeki hayvanların tahliye edilmesi için acil araç aranıyordu.

* Şu an itibarıyla termik santrale en fazla 500 metre mesafede çok ağır bir şekilde orman yangını devam ediyor. Kemerköy Termik Santrali'nin sırtını yasladığı dağ şu anda meşale gibi yanıyor. Kemerköy Termik Santrali'nin kuzey tellerine kadar yangın gelmiş vaziyette.

* Bu karanlıkta görmemiz imkansız ama köylerin tamamen yanmış olduğunu düşünüyorum. Köylüler Milas yönünde tahliye edildi. İtfaiyecilerimiz ve ormancılarımız, isimsiz kahramanlarımız, Kemerköy Termik Santrali'ne siper olmak için resmen kendilerini etten duvar yapmış vaziyetteler. Gerçekten konuşmakta güçlük çekiyorum. Hakikaten bu çocuklar kahraman.

VİDEO

“BİR TANE UÇAK YOK”

Bodrum'un Gökova körfezine bakan cepheleri, Kisebükü, Mazı, Çökertme, Ören bölgelerinin Halikarnas Balıkçısı'nın mavi tura çıkmak için izlediği güzergah olduğunu belirten Özdil, “Buralar gerçekten yeryüzü cenneti, cayır cayır yanıyor. Ben bugün bütün gün bu bölgedeydim, bir tane uçak yok. Bir tane helikopterin geldiği söylendi. Rüzgar Santrali var Mumcular'da. Yangın ona yanaşınca helikopter ona su atıp gitmiş. Sadece Rüzgar Santrali'ni korumak için su atmışlar ve gitmişler. Burada gerçekten hazin bir tablo var” diye konuştu.

“AKILALMAZ BİR DURUM”

Özdil, yangın bölgesinde 1-2 kilometre mesafede Mumcular'da Kara Havacılık Eğitim Komutanlığı olduğunu hatırlattı ve şunları söyledi:

* Bu komutanlık bir helikopter üssü. Kara Kuvvetlerimize ait belki 20-30 tane helikopter burada yatıyor.

* Yangın söndürme helikopterlerinde var olan sepet tabir ettiğimiz aparatları bu helikopterlere taksak, Bodrum'da bugün bir tane bile ağaç yanmazdı. İnsanlar motosikletleriyle, kayıklarıyla hatta özel yatlarıyla ellerinden gelen bütün imkanlarla bölgeye su taşımaya çalışıyor.

* Kara Havacılık Komutanlığı'ndaki helikopterler Mumcular'da yatıyor. Gerçekten akılalmaz bir durum. Sabah kalktığımızda ne olur bilmem ama saat 22.00 itibarıyla Kemerköy Termik Santrali'ne ramak var.^
kaynak
Eski 04.08.2021, 20:49   #2
Heliosaga
Cehennem Yolcusu

Standart Cevap: Yılmaz Özdil Felaketi Anlattı: Böyle Bir Çaresizliğe Şahit Olmadım

Ödenmesi gereken nice bedellerden biri sadece...

Üzücü ama gerçek. Devlet devlet olmaktan çıkmışsa üç beş kişinin elinde oyuncak olmuşsa bunu hakediyoruz.

Ben evi yanan insanlara hayatta üzülmüyorum bu yüzden. Üzüldüğüm tek şey masum hayvanlar ve onların evi olan ağaçlar.

Doğa onların intikamını er veya geç alır.
Eski 05.08.2021, 17:57   #3
Tura
Müdavim

Standart Cevap: Yılmaz Özdil Felaketi Anlattı: Böyle Bir Çaresizliğe Şahit Olmadım

http://www.youtube.com/watch?v=drwVI90RbMA

Yangın sonrası Başbakana küfür etti ama sanırım hâlâ yaşıyor.
Eski 05.08.2021, 18:14   #4
Bursalı68
Yönetici

Ülkeyi batırmışlardı, şimdi bir de göz göre göre yanmasına seyirci kaldılar...
3 Üyemiz Bursalı68'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.08.2021, 02:48   #5
Insanlikarayan
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Bursalı68 Mesajı göster
Ülkeyi batırmışlardı, şimdi bir de göz göre göre yanmasına seyirci kaldılar...

Seyirci kalmadilar!.

Somada yaptiklari gibi, ilk önce Can Kurtarma odalari yapmayip, en azindan veri olarak verilen 301 Yurttasimizi Cayir Cayir Yaktilar!.

Yardim ekiplerini bile boykot edip, Milletin Parasinla aldiklari 10.000 $´lik ayakkabilari camura batmasin diye ilk önce Cakil dösettiler!.

Gösteris olarak bir Madenciyi bir Kapidan cikartirken öbür kapidan yeniden sokup, yeniden Basina birisini kurtardiklarini gösterdiler!.

Halbuki Zavalli Madenci bile buna sasirmis, Sedyeyi Kirletmemesi icin acaba Ayakkabilarini cikartsinmi diye danismisti!.

Ayni bu Cinayetlerini sürdüre bilmeleri icin yeni bir sinir uydurarak mevcut olan Yangin Söndürme Ucaklarinin 100 Litre az atiyor diye Boykot ederek Türk Milletine karsi Ag Babalari Ermeniler gibi Yakmaya basladilar!.

Yahudi Üstün Cesaret Madalyasi Sahibi AKEPE, bilincli ve Türklügünü RED edip,Türk Düsmani olarak yapacagini geride birakmadi!.

-Gurbet Ellerde Aldatılamadı-

Türkiyede
yasamasa bile!.
Ne Mutlu Türk'üm Diyebilene!.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
anlattı, böyle, çaresizliğe, felaketi, olmadım, özdil, yılmaz, şahit

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler