Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Görsel ve İşitsel Sanat Yapıtları > Resim | Fotoğraf | Heykel > Türk Ressamların Biyografileri

Türk Ressamların Biyografileri Türk ressamların biyografi ve eserlerinden örnekler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 22.11.2015, 04:34   #11
ReaL
Deniz Sevengillerden

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Rahmi Pehlivanlı (1926 - 1992) | Türk Ressam

Atatürk ve Varashilov

Balıkçı

Aşık Veysel

Rahp

Karpuz Tarlası

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
6 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 31.01.2021, 19:05   #12
Ben kimim
Yasaklı Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi LaLe Mesajı göster

• Rahmi Pehlivanlı'nın Biyografisi
1926 yılında günümüzde Kırıkkale sınırlarına eklenen Keskin- Ankara'da Gülşen Hanım ve Hacı Ömer Efendi'nin çocukları olarak dünyaya gelmiştir. İlkokulu Keskin'de, ortaokulu Kırıkkale Askeri Ortaokulu'nda 1932 yılında bitirmiştir. 1941-1944 yılları arasında Ankara Süvari Alayı'nda yaptığı askerliğinin ardından Ankara'ya yerleşmiştir. 1940-1950 yılları arasında hem Ankara hem de Kırıkkale'de ticaret yaparak geçimini sağlamıştır. Ankara'da Bahçelievler Ortaokulu'nda öğretmenlik yaparken bir yandan da dönemin ünlü yöneticilerinin portlerini yapmıştır. Yine bu dönemde yaptığı Aziziye kahramanı Nene Hatun portresi 1952'de Milli Savunma Bakanlığı'nın davetiyle Harbiye Askeri Müzesi'ne alınmıştır.

Teşekkür ederim LaLe, çok güzel bir sunum yapmışsın, konuyu görünce çocukluk günlerime döndüm.

**

Rahmi pehlivanlı çocukluğumda bizim sokakta kendi yaptığı boya ve fırçalarla sokağın resmini yapar bizde seyrederdik.

Zühtü Pehlivanlı : ( Rahmi pehlivanlının kardeşi)

Baba adı Hacı Ömer, anne adı Gülüşan. Lise mezunu. Almanca biliyordu.

Ticaretle uğraştı. Keskin Belediye Başkanı idi. Milletvekilliği, Huzur ve Yükseliş Derneği Kurucu Üyesliği, Türkiye Ticaret Odaları, Sanayi Odaları ve Borsalar Birliği Müşavirliği yaptı.

Keskin'de evlerimiz çok yakındı, eşinden ayrıldığı için (eşi tarafından kaçırılma korkusu ile) annesi Gülüşan hanım beni çağırır iki çocuğu Mümtaz ve Alpaslan ile çok büyük olan bahçelerinde birlikte oynardık.

Kendisi Keskin Belediye Başkanıydı, Demokrat partiden milletvekilliğine aday oldu, hiç unutmam seçim pazar günü yapıldı, pazartesi günü ben eniştemin evine gitmiştim, o dünemde bugünkü iletişim araçlar yoktu, eniştem Demokrat partinin kurucularındandı ve evinde sandık gibi bir radyo vardı, radyo bile herkeste bulunmazdı, bana koş Zühtü amcana git haber ver kendisi seçimi kazandı milletvekili oldu dedi. Ben 7-8 yaşlarında idim hemen Zühtü amcanın evine gittim kendisi traş oluyordu, milletvekili olduğundan haberi yoktu "Zühtü amca gözün aydın milletvekili seçildin" dedim hemen beni yanına çağırıp sabunlu yüzü ile yüzümden öptü ve cebinden çıkarttığı bir 10 lirayı bana verdi, o dönemde benim harçlığım 5 kuruştu, 10 lira benim için büyük para idi, sevinçle dışarıya koşup çarşıya gittim.

27 Ekim 1975’te hayatını kaybetti.

**

Alpaslan Pehlivanlı :

Zühtü Pehlivanlı'nın küçük oğlu.

ANAP kurucusu, Hukukçu, Serbest Avukat, Siyasetçi, XVII. ve XVIII. Dönem Ankara Milletvekili (D. 1947, Keskin / Kırıkkale - Ö. 14 Nisan 1994 Kırıkkale). Baba adı Zühtü Nihat, anne adı Fikret. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Türk Metal, Çimse-İş, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü İş Sendikaları Hukuk Müşaviri olarak görev yaptı.

Alpaslan Pehlivanlı, 1983 ve 1987 genel seçimlerinde ANAP’tan XVII. ve XVIII. Dönem Ankara Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. XVIII. Dönemde Adalet Komisyonu Başkanı oldu.

Alpaslan Pehlivanlı, 14 Nisan 1994’te Kırıkkale’de suikaste uğrayarak öldürüldü. Evli, 2 çocuk babasıydı.

**

Mumtaz Pehlivanlı

İlkokulda aynı okulda, aynı sırada birlikte okuduk, aynı yaşta idik, çok iyi arkadaşlığımız oldu, aynı yaşta idik.

Ankara Kolejinden sonra girdiği Mülkiye'de çok başarılı bir ögrenci olarak temayüz etti. Çok iyi bir eskrim oyuncusu idi. Yurtdışında yüksek lisansını yaptı. Devlet Planlama Teşkilatı, Fiskobirlik Genel Müdürlüğü ve Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinden sonra Halkbank Genel Müdürlüğü yaptı. Yakın arkadaşım ve dostumdu. Hayatında yalan dolan olmadığına adım gibi eminim. Güç görevleri başarıyla ve onuruyla başardı.

Halk Bankası eski Genel Müdürü ve Net Holding Yönetim Kurulu üyesi Mümtaz Pehlivanlı 2013 Yılında hayata gözlerini yumdu.

Ben kimim'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 01.02.2021, 00:34   #13
Ben kimim
Yasaklı Üye

'Kralların ressamı'nın doğduğu ev, ziyaretçilerini bekliyor
Kırıkkale'nin Keskin ilçesinde, "Kralların ressamı" olarak tanınan merhum Rahmi Pehlivanlı'nın doğup büyüdüğü evin restore edilmesinin ardından, sanatçının bazı eserleri ve kişisel eşyaları evde sergilenmeye başlandı
22.04.2018
'Kralların ressamı'nın doğduğu ev, ziyaretçilerini bekliyor.

KIRIKKALE - FATİH GÖKMEN

"Kralların ressamı" olarak tanınan merhum Rahmi Pehlivanlı'nın doğup büyüdüğü Kırıkkale'nin Keskin ilçesindeki evde, restorasyonun ardından sanatçının bazı eserleri ve kişisel eşyaları sergilenmeye başlandı.

Sanatçının ilçedeki doğup büyüdüğü eve, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından "Rahmi Pehlivanlı Müze Evi" adı verildi. Çok sayıda ödül kazanan ve çeşitli ülkelerdeki 17 farklı müzede ve önemli koleksiyonlarda eserleri sergilenen ressam Pehlivanlı'nın, bazı eseleri ve kişisel eşyaları müze evinde sergileniyor.

Keskin Kaymakamı Muammer Köken, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Kralların Ressamı" olarak herkesçe bilinen Rahmi Pehlivanlı'nın 1926 yılında Keskin'de doğduğunu ve birçok çalışmanın ardından 1992 yılında vefat ettiğini aktardı.

Sanatçının tüm Anadolu'da kendi imkanlarıyla sergiler açtığını, kralların davetlerine gittiğini ve resimlerini yaptığını anlatan Köken, "Hiçbir krala 'sizin ressamınız olayım, resminizi yapayım' diye teklif götürmemiştir. Teklifler hep krallardan gelmiştir. Çok orijinal resimleri olan birisidir. Bir eğitim almamasına rağmen, alaylı dediğimiz şekilde yetişen ama Gazi Üniversitesinde de resim dersi verecek kadar başarı elde etmiş bir ressamdır." diye konuştu.

Köken, kendilerinin de Pehlivanlı'nın ölüm yılında tören düzenleyerek, resimlerini doğup büyüdüğü evinde sergilemek istediklerini dile getirdi.

Orijinallerini getiremeseler bile sanatçının aslına uygun kopyalarını bu müzede sergilemek istediklerini belirten Köken, şunları kaydetti:

"Doğup, büyüdüğü ev restore edildi ve şu anda 'Rahmi Pehlivanlı Müze Evi' olarak kullanılıyor. Aynı zamanda proje ofisi olarak kullanıyoruz. İnsanlarımız sanatsal faaliyetlerini de burada sürdürüyorlar. Şu anda müzede Rahmi Pehlivanlı'nın kopya resimleri var. Hayatı ile ilgili bilgiler var. Önümüzdeki günlerde kaymakamlık, belediye ve Kırıkkale Üniversitesi olarak burayla ilgili daha çok tanınması ve sanatsal faaliyetlerin sürdürülmesiyle ilgili Konya Ovası Projesi'ne proje önermeyi düşünüyoruz. Öğrencilerimizin resim derslerini burada yaptırmayı planlıyoruz."

Herkesi müzeyi görmeye davet eden Köken, "Vatandaşlarımız Rahmi Pehlivanlı Müze Evi'ne gelsinler. Onları burada misafir edebiliriz. Rahmi Pehlivanlı Müze Evi'ni resme ilgi duyan kardeşlerimize ücretsiz kullandırabiliriz. Rahmi Pehlivanlı'nın havasını soluduğu bu konakta bir resim yapsalar hatırası daha büyük olur diye düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Rahmi Pehlivanlı'nın bazı eserleri ve ödülleri

1956 yılında Avrupa'da pek çok ünlü atölye ve müzede resim etütleri yaptı. 1961 ile 1969 yılları arasında ünlü lider ve kralların daveti üzerine Afrika'ya gitti, sergiler açtı. 1967 yılında Roma'da Dal Vaticano Floransa Müzesi'ne alınan tablosu nedeniyle Papa IV. Paul tarafından madalya ile taltif edildi. 1969 yılında Cote d'azur'da düzenlenen uluslararası sanat sergisinde "Kel Mıstık" isimli tablosu ile portre dalında birincilik ödülü kazandı. 1978 yılında ünlü Yavuz Zırhlısı'nın resmini yaptı. Türkiye'de 5, dünyada ise 60'ın üzerinde kişisel sergi açtı. 1984 yılında eşi Nurhan Pehlivanlı ile bütün Türkiye'yi dolaşarak "Renk Renk Türkiyem" koleksiyonunu oluşturmaya başladı. 1988 yılında "Ephesus" adlı tablosu Papa II. Jean Paul tarafından gümüş madalya ile ödüllendirildi.

https://www.aa.com.tr/tr/kultur-sana...kliyor/1125149

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
1992, afganistan kralı, anılan, atatürk, atatürk'ün evi, avrupa, gustave adolphe, iran şahı, isveç prensi, japonya prensi takamatsu, kliment voroshilov, kralların, kralların ressamı, macaristan, nene hatun, pehlivanlı, rahmi pehlivanlı, rıza pehlevi, selanik, türkiye

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler