Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Kültür | Sanat | Edebiyat > Türkçe'miz

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 12.01.2010, 11:22   #1
Queen
Tam Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Türk Dili, Yaşayan ve Zengin Bir Dildir

Yol olmasa bari - 'Milletin dili ruhudur ruhu da dili' (HUMBOLDT)

Münferit dil yanlışlarından bahsetmek bir fayda sağlar mı? Büyük yazarların eserlerinde bile rastlandığına göre üstünde durmamak daha mı iyidir?

İhmalse farkına varılır bilgisizlikse öğrenilir sürçme ise düzeltilir. Belki aceledendir bir defaya mahsus oluvermiştir.

Hoca'nın rüyasında bıyığının üzerinden fare geçmesi gibi!
Ama ya yol olursa?

Siz elinizdeki çiklet kağıdını buruşturmuş çöp kutusu bulunmayan caddelerde çöp kutusu gözleyerek yürürken birileri bagaj dolusu çöpü ortalığa boca ediyorsa;

Kimse tepki göstermiyor birileri de çıkıp 'Bu kirlilik falan değil canım temizlenince bir şeycikler kalmaz' diyebiliyorlarsa...

Zehirli atığın havayı suyu kirletmenin çöp dökmenin zararı kabul edilmiş belki cezası kanunla tesbit edilmiştir de kültüre dile tarihe zarar vermenin cezası yoktur.
Çünkü önemli sayılmamaktadır belki kimse farkında bile değildir.
Trafiği alt üst edene ceza kesilir de dil kurallarını ihmal edene ceza kesmek kimsenin aklına gelmez.

İnsanların kafasını karıştırmak binlerce yıllık kültür mirasını alt üst etmek de neymiş?

Dil yanlışı yapmak hele bunun başkaları tarafından düzeltilmesi insanı mahcup eden şeylerdendir.
En müthiş espriler çoğu zaman dil hataları ile ilgilidir.
Babanzade Ahmet Naim Bey'in soyadını 'Yabanzade' olarak söyleyen zata 'Babandır o' demesi anlık bir espridir ve dil hatasının affedilir yanı olmadığını ihtar eder.

İnsanoğlu Hakk'ın emrini de ana dili ile idrak eder dualarını Hakk'ın yüce katına onunla iletir.
Ana dili ile sevinir üzülür insanlığının şuuruna ana dil ile varır.
Dil insandır kısaca hatta insan daha çok dildir tabii ki ana dilidir.

Yabancı bir diyarda meramını anlatacak bir Allah'ın kulunu arayanlar ana dillerini konuşan bir insanla karşılaşınca bunu iliklerine kadar hissederler.

Karşılarına çıkan bu insan adeta yine kendileridir.

Hissetmek deyince:
Yeni moda şöyle kullanılıyor;
- Nasıl hissediyorsun?

- İyi hissediyorum. (Neyi yahu! Bu fiil nesne ile kullanılır. Dikkatsiz tercüme edip seslendirmeler sonucu Türkçe böyle bozuluyor. Her dilin yapısı mantığı kendine göredir. Tercüme eden ana diline çok iyi hakim olmalı.)

Köşe yazılarından haber sütunlarına kadar her zaman göz önünde bulunan gazeteler Türkçe'nin kullanılması açısından ister istemez örnek teşkil eder. Bu açıdan kısa sürede hazırlanıp kısa süre içinde geçerliğini kaybediyor gibi görünse de gazetenin etkisinin yirmi dört saatle sınırlı olduğunu düşünmek doğru olmasa gerekir.

Aşağıdaki hatalı cümleleri gazete okurken dikkatimi çekenler arasından seçtim. Bazı örneklerde kelimelerin yerli yerinde kullanılmadığı görülüyor. Halbuki mana bakımından önemli olan cümle unsuru fiile (yükleme) yakın kullanılır. Yani en çok vurgulamak istediğimiz kelimeleri asıl hüküm ve habere en fazla yaklaştırırız.

'... beni almadan uçak uçacaktı.' (uçak ile uçacak kelimelerinin yan yana gelmesindeki tenafür bir yana uçak kelimesinin cümlenin başına alınması gerekir.)

'Başkalarının ölçütünde niye evliliği yaşıyorsun?' (evliliği cümle başına...)

'Arkadaşım böyle bir insan asla değil.' (asla böyle bir insan değil.)

'Gamze'nin yerinde kimse olmak istemiyor.' (kimse başta olmalı)

'... sadece teşhir amaçlı basına sunulan pırlantanın...' (basına sadece teşhir amacıyla...)

'...bir sürü dostumla bir arada...' (dostlarımı sürü olmaktan tenzih ederim.)

'Dayak yemesine vesile olan...' (barışa vesile olunur...)

'Polemik sanatını beceremeyenlerden ya yazar hiç olmaz...' (hiç yerinde değil.)

'Onu evlatlıktan ret ederim.' (bazen imla kılavuzuna da bakılır.)

'İyi şarkı iyi sunumun nakıs talihi değiştireceği...'

'Gündemden 'mefta' oldular.'

'Kopan dalın dalında durması ne kadar zorsa...'

'Neden herkesin midemiz ağırıyor?' (Neden herkesin (!) midesi ağrır?)

'Haberlerde şiddetten başkasıyla karşılaşmıyoruz.' (Şiddetle karşılaşmayı kim ister? Ayrıca şiddet şahıs da değil. Şiddetten başka bir şey göremiyoruz...)

Ne demiş Hocamız:
'Bir farenin bıyığımın üzerinden geçmesi mühim değil hatun. Yol olur diye korkuyorum!'

Alıntıdır.

10 Üyemiz Queen'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.01.2010, 16:04   #2
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Standart Cevap: Türk dili yaşayan ve zengin bir dildir.

En salak cümle de ''Döncem Sana'''

Teşekkürler Queen.
3 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.01.2010, 17:05   #3
denise
Gerçek Üye

Dili bu hale gelmesinde, yabanci dillerdeki icerik de onemli oldugu kadar, hemen her dilde yerlesmis bulunan Argo kavraminin da etkili oldugunu dusunuyorum.

Yanisira Turkce'nin dinamik (statik olmayan) yapisi da onemli bir etken..
Eski 12.01.2010, 17:29   #4
Outlaws
Ziyaretçi

Teşekkürler bu önemli konu için ..
'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 12.01.2010, 18:09   #5
aksoy
Tam Üye

Benim kanaatime göre dilin bozulmasına; Düşünce ve fikirlerimizi en kısa sürede ve en kısa şekilde söyleme isteği yatıyor.

Oysa ki arkamızdan kovalıyan mı var? Yavaş yavaş tane tane izah etsek söylemlerimizi. Karşımızdakiler de bizi doğru anlasın.

Konuşmalarımız polemiklere yol açmaz . Hatta böylelikle zamandan da tasarruf etmiş oluruz.
''Ya işte ben öyle anladım, sen böyle söylememiş miydin?'' gibi tekrar başa dönüp yeniden açıklamalara gerek duymayız.

Eski 12.01.2010, 18:23   #6
Megan
Uzman Üye

bir toplumun dili ,o ulkenin her şeyidir .eger dilinizi kaybederseniz zamanla özgurlugunuzu de kaybedersiniz .

elimizden geldigince dilimize sahip çıkalım ,yıllar once gelişmiş ulkeler topla tufekle ele geçiremedikleri guzel ulkemizi dilimizi ,fabrikalarımızı ,sanayimizi özelleştirme adı altında ele geçirmeye başladı ve ne yazıkki bir çogumuz bunların farkında bile degiliz .

bilhassa medyada ozelliklede tv programları ve dizilerde yeni yeni anlamsız kelimeler turetilip bizlere farkettirilmeden ama planlı ve bir amaç dogrultusunda ,bizlere adapte ettirilmekte ,

bunun bir çok ornegini gormek mumkun , mesela demin arkadaşımın verdigi ornek '' döncem sana ,canlı performans ,performans gibi '' gibi saçma sapan yeni yeni kelimeler hayatımıza girmekte .

eger ileride kendi ulkemizde yabancı olmak istemiyorsak dilimize sahip çıkalım .

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..

Benim ayakkabılarımı giy
ve benim geçtiğim yollardan,
sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
Benim geçtiğim senelerden geç,
benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk

ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN
3 Üyemiz Megan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.05.2010, 02:09   #7
SuLTaN
Fosforlu

Standart Cevap: Türk Dili, Yaşayan ve Zengin Bir Dildir

Geçenlerde herkesin çok sevdiğini düşündüğüm bir bayan sanatçı, bir programda: "Annem, teyzem ve benzerleri gelecek bugün..." dedi. Anlatıma bakın: "Annem, teyzem ve benzerleri..."

İnsanımız her şey gibi dilini de yarım yamalak biliyor; yahut doğru bilse de bu bilgisini kullanmıyor. Bu konuda hassas olmak gerek. Zira dil, milleti millet yapan en önemli ögelerden biridir.

Teşekkürler Queen.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
dildir, dili, türk, yaşayan, zengin

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler