Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Motorlu Araçlar Dünyası > Teknik Bilgi ve Sorun Merkezi > Bilgi ve Sorun Merkezi

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 28.01.2009, 01:11   #1
Kartal
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Araç Temizliği Nasıl Yapılmalıdır, Araç Nasıl Yıkanır?

Araç Temizliği Nasıl Yapılmalıdır, Araç Nasıl Yıkanır?

Araç temizliği denilince aklımıza ilk gelen olay aracın yıkanmasıdır.

Tepeden tırnağa yıkanan bir araç temizliğin en büyük parçasıdır evet ama acaba aracımızı düzgün yıkıyor muyuz?

Öncelikle araç yıkanması için geçerli bazı maddeleri size bir kez daha hatırlatarak konumuza başlayalım;

- Aracınızı güneş ışığında yıkamayınız,

- Aracınızı yıkamak için sabah erken saatleri yada öğleden sonra serin olmasını bekleyin,

- Aracınızı yıkarken sabun olarak bulaşık deterjanı kullanmaktan sakının,

- Aracınızı ılık su ile yıkayın,

- Aracınızı yıkarken yumuşak bir bez kullanın,

- Aracı sık sık suyla ıslatın,

- Aracın tamamını bir seferde yıkamaktan, fırçalamaktan sakının. Aracın üstü, önü, arkası ve yanları olarak ayırdığınız bölgeleri sırasıyla yıkayın,

- Aracınızın cilasını ihmal etmeyin, Oto Şampuan ve bakım ürünlerinin sıkça kullanıldığı Amerika’da araç sahiplerinin yaklaşık %3 ‘ü araçlarını yıkarken kullandıkları sert kimyasal maddeler sahip bulaşık deterjanı gibi otomotiv yıkamak için geliştirilmemiş sabunlarla araçlarına zarar vermekte.

Araçların yılda 2 sefer cilalanması aracın dış yüzey koruması için tavsiye edilirken sürücülerin % 48 ‘i bu tavsiyeye uymamakta.

Gelelim aracımızı nasıl yıkayacağımıza;
öncelikli olarak aracı yıkamadan evvel tekerlek ve jantları yıkamaya, çamurlarını akıtmaya dikkat etmeliyiz. Bu şekilde aracımızın gövdesini ve boyasını tekerlek ve jantlardan çıkabilecek çamur gibi zarara sebebyet verebilecek maddelerden sakınmış oluruz. Beyaz şerite veya üzerinde beyaz yazıya sahip olmayan lastiklerimizi sert bir fırça ile temizleyebiliriz. Jantımızın tipine göre yumuşak veya sert bir fırçayla jantlarımızı temizledikten sonra gövdeyi yıkamaya başlayabiliriz.

Aracınız için oto şampuanı kullanabileceğiniz gibi boyayı koruyan özel katkılardanda kullanabilirsiniz. Aracın tepesinden yıkamaya başladığınızda size tavsiye edilen yıkama biçimi yıkadığınız alanın işini bir seferde bitirmek, yani hem sabunlamayı hem durulamayı peş peşe yapmak. Tepeyi yıkadıktan sonra aracın yıkayacağınız bölümleri ön, yanlar ve arka olmalı, en az ayda 1 sefer kapı içlerini temizlemelisiniz. Durulama esnasında suyu yukarıdan aracın tüm yüzeyine dağılacak şekilde durulanacak alana tatbik etmelisiniz.

Aracınızı duruladıktan ve yumuşak bir bezle kuruladıktan sonra dilerseniz aracınıza cila yapabilirsiniz. Cila için dikkat etmeniz gereken en büyük husus aracın yüzeyindeki yabancı maddelerden aracınızı kurtarmanız. Bunun için gelişmiş bir araç temizlik ürünü kullanabilirsiniz. Cilayı nasıl kullanmanız gerektiği cilanın üzerindeki kutuda açıklanmıştır, bu uyarıları dikkate alarak aracınızın cilasını yapabilirsiniz. Cila yaparken dikkat edeceğiniz hususlardan en önemlileri güneş ışınlarından aracınızı sakınmanız ve aracınızın temiz olduğundan emin olmanızdır.

Otomobil temizlik

Otomobilinizi yıkatırken veya yıkarken nelere dikkat etmelisiniz? Bazı otomobillerin eski gözükmelerinin nedeni, boyasının yıpranmasıi bunu da nedeni otomobilin yanlış yıkanmasıdır.

1. Otomobilinizi hiçbir zaman fırça ile yıkamayın. Sünger, mümkünse alışveriş merkezlerinde satılan bu iş için yapılmış olan doğal süngerleri tercih edin.

2. Hortum, kova ve otomobil yıkamak için yapılmış bir şampuan kullanın. Böylece hem kirler çabuk çözülecek hem de kova kullandığınız için daha az su kirleteceksiniz. Hortumun ucunda suyu kesen bir tabanca olmasına özen gösterin.

3. Aracınızı her zaman tavanından yıkamaya başlayın, kaput ve bagajdan sonra kapılara, ordan tampon, kapı altı ve jantlara geçin. Siz temizden kirliye giderken süngerinize daha az kir birikir ve dolayısıyla arabanızın çizilme ihtimali de azalır.

4. Arabanızı duruladıktan sonra kullanacğınız bezin yine otomobil kurulamak için yapılmış sentetik güderi denilen sarı bezler olmasına işinizi kolaylaştırır. Yanlış kurulama aracınızda hem çizilmelere hemde lekeler kalmasına neden olur. Doğal bezler sizi uğraştırırken sentetik güderiyi sıktığınızda hem eliniz acımaz hemde serbest bıraktığınızda anında gevşer.

Eğer işi daha da ciddiye alıyor ve bir pazar gününü otomobilinizin temizliğine ayırmak istiyorsanız, detaylı temizlik için gerekli bilgiye ihtiyacınız var demektir.

Detaylı Temizlik

Arabanızın kaportası için kullanacağınız şampuanın yanına;

1. Jantlarınızın temizliği için özel asit (janta temizlemek için özel), lastiklerinizin parlaklığı için köpük veya sprey, biri kuru biri ıslak kullanmak için ince yağlı boya fırçası, iç temizlik için mat temizleme sıvısı (parlak da olabilir ama mat güneşte yansımaz, gözünüzü almaz), camlarınız için beyaz ispirto yada cam temizleme sıvısı, şimdilik işinizi görür.

2. Bunların kullanımına gelirsek; jant temizliğinde, jantın önce normal sabun süngerle temizlenip durulaması, temizlenmiş jant üstüne asit sıkılması ve kurumasına yakın (yaz aylarında hemen kuruyabilir), 4-5 dakika sonra sert olmayan yağlı boya fırçası ile temizlenmesi tavsiye edilir.

3. Lastiklerinizi arabanızı yıkarken muhakkak süngerle siliniz ve jant temizleme işlemi bittikten sonra, en iyi sonuç için kurumuş lastik üstüne sıkınız.

4. Islak yağlı boya fırçasıyla arabanızın kapı çıtaları tampon ve gövde birleşimlerinin aralarını, cam fitillerini ve süngerin giremeyeceği bütün dış yüzeyde çok bastırmadan temizleyebilirsiniz. Bu işlemin sonucu arabanız kuruduğunda daha da belli olacaktır.

5. Kuru fırça ile arabanızın içini, konsol ve kapı parça birleşimlerini, havalandırma deliklerini ve düğmelerini temizleyebilirsiniz.

6. Camlarınızın bir sıvı yardımı ile temizlenip yağdan arındırılması kışın çok daha gereklidir. Su ve bezle silinen camda yağ kalır, yağmurlu havalarda hemen buğulanmaya ve karşıdan gelen ışığın kırılıp gözünüzü daha da almasına yol açar.
8 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.01.2009, 01:16   #2
Umutgüneşi
Uzman Üye

Standart Cevap: Araç temizliği nasıl yapılmalıdır, araç nasıl yıkanır?

aman aman ben bıktım araba satıldı da kurtuldum oh beee
Yüzde beliren bir tebessümün...
yanaktan süzülen damla damla gözyaşının...
Ne çok neden var yaşamak için yorulmamalı yaşanmış acılara direnmeli! yağan yağmur gibi düşsede acılar yüreğine bir bir..
bir gülümseme ile dağıt hüzün bulutlarını!
tıpkı doğan güneşlerin doğayı yeşerttiği gibi... yeşertip umutları filizlenmeli yaşam sevinci!

ne yeminler bozdum.....
4 Üyemiz Umutgüneşi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.04.2013, 01:30   #3
Liaaa
Geciken gözyaşı hiçbir şey çözmez...

Arabanın iç-dış temizliğini pazar günleri çok yaptım.

Ama cila hiç sürmedim. Pencere sil, jantları yıka, vs.

Benim olsa hergün erinmeden yaparım.

Teşekkürler Kartal 34.
Eski 19.12.2014, 23:21   #4
Ekin
Başına Buyruk

Yakıt alırken fırçadan geçiveriyosun. Zor iş. Zaten yol çalışmalarından mahvoluyor araçlar. Bir yağmurda heryer çamur.
Eski 19.12.2014, 23:34   #5
Cliff Durden
... Cliff 'Em All...

Yağmurlu havalarda yapın..

Sonra sövün.

''Abi şimdi bir adamın yengesi var ona yürüyor, yenge de çocuğa yürüyor, amca teyzeye yürüyor...''

Ana fikir açık, basit ve doğruydu. En sonunda Cem Yılmaz ve diğerlerinin öğrendiği şeyi öğrendim;

Bahçevan aşçıya, aşçı evin büyük oğluna, büyük oğul yengeye, sonra hep beraber uşağa

Kurt Sutter bazılarının neyine la, bu imza yeter. He bu suç değildir inşallah.
4 Üyemiz Cliff Durden'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.12.2014, 23:50   #6
Çengelli İğne
«... Beklenen Şarkı ...»

Rahmetli babam az yıkatmamıştı bana arabasını.
O zamanlar ne fırçası bir kova bolca çarşaftan bozma bez.

Paylaşım için teşekkürler.
3 Üyemiz Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.03.2015, 08:57   #7
Merterli
Yeni Üye
Standart Cevap: Araç Temizliği Nasıl Yapılmalıdır, Araç Nasıl Yıkanır?

Araç koltukları nasıl temizlenir özelliklede açık renkte koltukları leke kalmadan temizlemek oldukça riskli halı yıkama makineleri bu iş için uygun olur mu acaba fikirlerinizi alabilirmiyim?
Eski 11.03.2015, 19:51   #8
drcengy
« ForumGerçek Sever »

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Merterli Mesajı göster
Araç koltukları nasıl temizlenir özelliklede açık renkte koltukları leke kalmadan temizlemek oldukça riskli halı yıkama makineleri bu iş için uygun olur mu acaba fikirlerinizi alabilirmiyim?
Kışın koltuklar kurumaz bak, sen en iyisi profesyonel bir (SONAX vb.) yere yıkat
2 Üyemiz drcengy'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.03.2015, 19:53   #9
ReaL
Deniz Sevengillerden

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Merterli Mesajı göster

Profesyonelce bu işi yapan yerler var artık.

* * *

Daha otomobil motobil yıkamam, elimi dahi sürmem. Hayatım kararıyor, saatlerce uğraşıyorum..

Kılım ben yahu. En iyisi 15 TL + 5 TL bahşiş Toplam 20 TL ye idare edecek şekilde oluyor işte.

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
3 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.03.2015, 20:03   #10
Kartal
Müdavim

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster

Profesyonelce bu işi yapan yerler var artık.

* * *

Daha otomobil motobil yıkamam, elimi dahi sürmem. Hayatım kararıyor, saatlerce uğraşıyorum..

Kılım ben yahu. En iyisi 15 TL + 5 TL bahşiş Toplam 20 TL ye idare edecek şekilde oluyor işte.

Real profesyonel yapanlar daha pahalı yaıyorlar, senin dediğin normal yıkama.
Koltuk koruma yapılıyor, leke dökülünce tutmuyor, torpido ve kapı pandizotlarına gelişigüzel malzeme değil uygun parlatıcı ve koruyucu kullanıyorlar, boya koruma ve cila aşağı yukarı 60 ile 100 lira arası firmaya göre değişiyor.
Bu bakım 6 ayda bir yapılması gerekiyor ama sıfır aracın varsa bizim araçlar için gereksiz
3 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
araç, nasıl, temizliği, yapılmalıdır, yıkanır

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler