Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Alternatif Tıp

Alternatif Tıp Şifalı Bitkiler ve Besinler

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 27.05.2011, 22:34   #1
Canan
Çiçekci kız

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart At Kestanesi (Aesculus Hippocastanum)

At Kestanesi (Aesculus Hippocastanum)

Latince Adi: Aesculus Hippocastanum..

At kestanesi, 15-20 metre yüksekliginde, kalin gövdeli, baharda beyaz çiçekler açan, üzeri dikenli yesil meyvali bir agaçtir. Avrupa, Anadolu, Orta ve Güney Asya ülkelerinde yabani olarak bulunmakta ayrica park ve bahçelerde süs bitkisi olarak yetistirilmektedir...

İçindeki Maddeler:

Aci madde, tanen, saponinler, aesculin ve aescin denilen 2 glikozid mevcuttur. Tohumda bunlara ek olarak nisasta, sekerler ve yag da bulunur..

Tibbî Etkiler: ASaponinler, birçok bitki türünde oldugu gibi at kestanesinde de bulunan öksürük ilacidir. Gögsü yumusatirlar.Bu etki tatli kestanenin yapraklarinda da görülebilir. At kestanesinin en önemli 2. etkisi özellikle toplardamarlarin tonusünü arttirarak onlari daraltmasi ve kilcal damarlardaki porlari (delikleri) küçülterek dokulara sivi geçisini engellemesidir.

Bu etkiler sayesinde toplardamar genislemesi olan varis ve hemoroidlerin tedavisinde, kirik çikik, burkulma ve darbelerden ileri gelen vücuddaki sismelerin engellenmesi ve iyilestirilmesinde kullanilir. Çünkü bu gibi olaylarda sismenin sebebi kilcal damarlardan dokulara sivi sizmasidir. Sıklıkla bacaklarda olusan varislere bagli yaralarda da at kestanesi uygulanabilir.

Vücuda kuvvet verir. Güçlü bir antioksidandir. At kestanesi yagi ciltteki çatlaklara iyi gelir ve kirisikliklari azaltir.

At kestanesinden hazirlanan merhem ve yaglarda harici olarak yine varis tedavisinde kullanilabilmektedir.

At kestanesinin sislik indirici etkisinden, böbrek ile idrar kesesi arasinda kalan taslarin düsürülmesi için defaydalanir. Tasin tahris edici etkisiyle sisen idrar yolu (ureter), geçisi tikar. Atkestanesinin tesiriyle sislik iner, geçis açilir ve tasin düsme ihtimali artar.

Bunun icin, 50 gr. kurutulmus yaprak ve çiçek 1 lt suda kaynatilarak günde 3-4 bardak içilir...

Dr. Adil ASIMGIL

Güzellik Uzmani Suna Dumankaya, göz altlarinda, burun kenarlarimda, yanaklarda beliren kilcal damarlar için At Kestanesi Kürünü tavsiye ediyor.

Ciltteki Kilcal Damarlari Gideren At Kestanesi Yagi

Bu tedavi de At Kestanesinin kabugu kullanilacaktir. At Kestanesi kabugu rendelenir ve cam bir kavanoza konur. Rendelediginiz kabuklarin üzerini örtecek sekilde sizma zeytinyagi ilave edin. Kavonozu 20 gün güneste bekletin ve aksamlari çalkalayin. Bekleme süresi bitince, karisimi süzün. Süzdügünüz karisimi, her sabah, damarli bölgelere sürün.

Bu uygulamayi en az 1 hafta uygulayin.Böylece yüzünüzde çikan kilcal damarlardan kurtulucaksiniz.
Bu kürü, cilt kirisikliklarinda ve varis tedavisinde de kullanabilirsiniz.

At Kestanesi ile Yapilan Losyon Tarifi :

4-5 tane atkestanesi rendelenir. 2 tane atkestanesi yapragi ile birlikte 2 su bardagi suyun içinde bir tasim kaynatin. 15-20 dakika demlendirin, soguduktan sonra süzün.
Hazirlanan losyon, ödem yapmis ayak ve bacaklarda, agriyan eklemlerde rahatlikla kullanilabilir.

Günümüzde birçok botox etkisi yapan krem, vücut bakim ürünü ve sikistiricilarda atkestanesi bulunuyor. Romatizmal agrilar, kas agrilari, saç dökülmesi, yüzdeki günes lekeleri, damar agrilari ve gögüslerin toparlanmasinda son derece etkili olan atkestanesi, hemoroit tedavisinde kullanilir; bacaklardaki variste dolasimi düzenler, agrilari dindirir, gevsemis boyun derisini sikistirir.

Evde at kestanesi yagi yapmak için sonbaharda olgunlasan tohumlar kabugundan çikarilip rendelenir. Bir kavanozun üçte biri at kestanesi ile doldurulur, geri kalanina saf sizma zeytinyagi konulur ve kizgin güneste 45 gün bekletilir. Her aksam çalkalanir. Daha sonra süzülür, bir cam siseye doldurulup serin yerde saklanir. Ihtiyaç hissedilen her durumda sikayet edilen tüm vücut bölgelerinde bu yag rahatlikla kullanilabilir. Göz çevresi kirisiklari, kilcal damar çatlamalari ve gevsemis boyun derisinin düzeltilmesi için her aksam yatmadan birkaç damla yag ile yüze ve boyuna masaj yapmak faydalidir.

Alıntı
Eski 27.05.2011, 22:46   #2
ReaL
Deniz Sevengillerden

Standart Cevap: At Kestanesi

At Kestanesi ağacının görünümü de çok güzelmiş..

Buralarda hiç görmedim sanki, yoksa dikkat mi etmedim ne... Ama görmemişimdir, zira böyle güzel görüntüsü olan ağaç kimin dikkateni çekmez ki...

Ellerine sağlık, teşekkürler Canan42

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
7 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.05.2011, 22:58   #3
Banemin
» » » Çapulcu « « «

Sen o görüntüye fazla aldanma Real...

Polen alerjisi olanlar pek sevmezler bunları. Bir de kestaneler olduktan sonra düşmeye başladı mı, Üniversitede yumurta yağmuruna tutulmuş Egemen Bağış'tan farkın kalmıyor altından geçerken.

Ama görünümleri çok güzel gerçekten...

Teşekkürler Canan. Oralarda bol var değil mi?

3 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.05.2011, 23:10   #4
Canan
Çiçekci kız

Bol var da ne demek Banemin Bahcemizin tam ortasinda var 200 yillik bir tane. Gölgesi güzel, cicekliyken harika. Gel gelelim önce cicekleri dökülür, her taraf bembeyaz pislik. Kestaneleri dökülmeye baslar, senin de dedigin gibi, pat-küüt, kendini koruman lazim.Sonunda lapir lapir yapraklari dökülmeye baslar, topla babam topla...Hem güzellik hem iskence anlayacagin
Bacaklarimda kilcal damarlar belirdi, ben en iyisi losyonunu yapayim onun
Eski 28.05.2011, 01:48   #5
Duayen
Huysuz ve Tatlı Kadın

At kestanesi ağacını çok görmüşümdür,özellikle İstanbulda Gülhane parkında çokça vardı çocukluğumdan hatırlıyorum..

Zavallı ağacın ve bu muhteşem meyvesinin meğer günahını almışım,ne işe yararki bu kirlilikten başka diye düşünmüştüm hep...
Meğer ne kıymetliymiş, bu yazıyı okuyunca anladım..Özellikle kopyaladığım kısmına bayıldım,sağolasın Canan

Evde at kestanesi yagi yapmak için sonbaharda olgunlasan tohumlar kabugundan çikarilip rendelenir. Bir kavanozun üçte biri at kestanesi ile doldurulur, geri kalanina saf sizma zeytinyagi konulur ve kizgin güneste 45 gün bekletilir. Her aksam çalkalanir. Daha sonra süzülür, bir cam siseye doldurulup serin yerde saklanir. Ihtiyaç hissedilen her durumda sikayet edilen tüm vücut bölgelerinde bu yag rahatlikla kullanilabilir. Göz çevresi kirisiklari, kilcal damar çatlamalari ve gevsemis boyun derisinin düzeltilmesi için her aksam yatmadan birkaç damla yag ile yüze ve boyuna masaj yapmak faydalidir.

En kısa zamanda sokaklardan toplama başlıycam
Eski 28.05.2011, 02:02   #6
OkyanusunKalbi
WoodStock

Ağacı pek bi güzelmiş.

Faydası olduğunu da öğrenmiş oldum. Lazım olursa kullanırım.

Teşekkürler Canancığım.
5 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.05.2011, 02:31   #7
Duayen
Huysuz ve Tatlı Kadın

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
Ağacı pek bi güzelmiş.

Teşekkürler Canancığım.
Bak yaa.. Demek lazım olursa kullanıcan he Oki
Ablaya nispet öylemi
Tamam öyle olsun
Eski 28.05.2011, 02:43   #8
OkyanusunKalbi
WoodStock

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi duayen Mesajı göster
Bak yaa.. Demek lazım olursa kullanıcan he Oki
Ablaya nispet öylemi
Tamam öyle olsun
İhtiyacın var sanki ablam. Bizlere güzelliğinle nispet yapıyorsun zaten. Bizi de imrendiriyorsun.
3 Üyemiz OkyanusunKalbi'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.05.2011, 16:29   #9
Canan
Çiçekci kız

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi OkyanusunKalbi Mesajı göster
Ağacı pek bi güzelmiş.

Teşekkürler Canancığım.
Bunlarin pembe ciceklileri de var Okyanus, nedense pek yaygin degil.

Eski 11.09.2011, 20:23   #10
Canan
Çiçekci kız

Bu sene bizim at kestaneleri iri iri ;üstelik kabuklarının içinden ikişer ikişer çıkıyor. Pat, küt düşmeye başladılar bile

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
damarlar, kestanesi, kılcal, merhem, varis

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)