Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Sağlığımız ve Hastalıklar > Psikoloji

Psikoloji Psikoloji, psikiyatri ve kişisel gelişim

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 17.03.2014, 21:49   #1
Redwine
"Her Şey Güzel Oldu"

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart 2 Yaş Sendromu Nedir? Nasıl Baş Edilir?

2 Yaş Sendromu Nedir?

İdeal çocuk veya mükemmel çocuk; anne-babanın her dediğine uyum gösteren çocuk demek değildir. Çocuklar bazı dönemlerde gelişimsel özelliklerinden dolayı,anne-babalarının isteklerine karşı çıkabilir, kendi istekleri doğrultusunda davranmak konusunda inatçı olabilirler.
Bu dönemlerin ilki yaklaşık 18ay-30 ay arasındaki dönemdir. Bu dönem ; bazı uzmanlar tarafından “2 yaş sendromu” olarak adlandırılır.

İşte tüm bu gelişmeler ve dünyayı keşif merakı "Ben yapacağım!", "Ben giyeceğim!", "Senin istediğini değil, benim istediğimi giyeceğim!" gibi kimi karşı gelişleri ve zaman zaman da bunların uzamasıyla birlikte yaşanan ağlama/öfke nöbetlerini gündeme getirir.

Çocukların, birçok şeyi yardımsız yapabilmelerinin verdiği heyecanla ‘özerklik’ taleplerinin sıklaştığı bu dönem davranış farklılıklarını da beraberinde getirir ve bu döneme "iki yaş krizi" denir.

2 yaş sendromlu çocukta nasıl tepkiler görülür?

• Daha önceleri daha kısa sürede yatıştırılabilen bir çocuk bu dönemde daha uzun ve yoğun ağlayabilir.
  • Belirli renklere dair özel bir ilgisi başlayabilir. (Kırmızı tabakta yiyeceğim, sadece mavi kazak giyeceğim, vb.)
  • Yeni korkular gündeme gelebilir.
  • İnat ve karşı gelme davranışları gözlemlenebilir.

Çocuk neden inatlaşır?

Sınırları anlamaya, becerilerini keşfetmeye çalışan çocuk, ebeveyni ile kimi konularda inatlaşabilir. Ancak bu sürecin kısa veya uzun oluşu ya da krize dönüp dönmemesi ebeveynin tutumu ile yakından ilgilidir.

Peki, anne-baba bu durumda ne yapmalı?

En önemli nokta şudur; bu dönemde çocuğun değil, anne-babanın tutumlarının değişmesi gerekir. Öncelikle anne-babanın bu dönemin geçici bir dönem olduğunu, çocuğun göstermekte olduğu olumsuz davranışların nedeninin aslında çocuktaki gelişmenin bir sonucu olduğunu kabul etmesi gerekir.

Hangi tutum ve davranışlar 2 yaş sendromunu aşmada uygun olur?

Birden çok seçenek sunmak….
En iyi çözüm, çocuğa 2-3 seçenek sunmak ve kontrolün kendisinde olduğu duygusunu hissetmesini sağlamaktır. Örneğin “hemen makarnanı ye” demek yerine “makarna mı yoksa pilav mı yemek istersin? “ diye ona seçenek sunmak daha doğru bir yaklaşım olur. Anne-babanın kendi dediğini yaptırmak için israr etmeleri ve bu nedenle çocuğu cezalandırmaları , baskı uygulamaları durumu daha kötü bir hale getirebilir.

Bu dönemde gözlenebilecek bir başka önemli sorun “öfke nöbetlerive tutturmalar”ın sıklığının artmasıdır. Çocuk istediği bir şey olmadığında veya bir şeyi yaptırmak istediğinde şiddetle ağlayabilir, kendisini yerden yere atabilir, oyuncakları atabilir, anneye babaya vurabilir, hatta bazen kendisine zarar vererek (en sık gözlenen başını yere vurmaktır) isteğini yaptırmaya çalışır. Bu durumda anne-babanın yapması gereken şunlardır:
  • Ağlayarak,tepinerek, kendisine veya size zarar vererek istediği şeyi elde etmesine asla izin vermeyin.
  • Böyle davrandığında görmezden gelin,mümkünse yanından uzaklaşın, susmasını bekleyin, bu sırada onunla konuşmaya, onu susturmaya çalışmayın.
  • Sustuktan sonra onunla konuşabilir, ilgi gösterebilirsiniz. “Artık sustuğuna göre seninle boyama yapabiliriz, hatta istersen hamur ile de oynayabiliriz ” gibi
  • İstediği şey olabilecek ve makul bir istekse ağlamaya, tepinmeye başlamadan isteğini yerine getirin, her şeyi ağlayarak isteme davranışı yerleşmesin.
  • Hayır dediğiniz şeyleri gözden geçirin, hayırları olabildiğince azaltmaya çalışın, seçenekler sunun. “Şu anda yağmur yağdığı için bahçede oynayamayız ama onun yerine arabalarla oynayabiliriz veya legolarınla oynayabiliriz hangisini yapmak istersin “gibi.
Eski 17.03.2014, 22:54   #2
LaLe
Ne Mutlu Türküm Diyene

Standart Cevap: 2 Yaş Sendromu Nedir? Nasıl Baş Edilir?

Yani sonuç olarak ağzını burnunu düzleştirin ki, tüm yaşamları boyunca unutmayıp akıllansınlar. Ben giydireceğim de o ben onu değil bunu giyeceğim diyecek he, yeni çıkmış dişlerini kırarım...

Hiç kıyılır mı onlara, yerim onları ben. Şimdi de yamyamlığa başladım. Benim gidişatım hiç iyi değil gibi geldi bana.

Sevgi ve sabır ile her şeyin üstesinden gelineceğine inanıyorum.

Teşekkürler paylaşım için Redwine.
7 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.03.2014, 22:59   #3
ReaL
Deniz Sevengillerden

Çocuğun istediği oluversin, nolmuş..

Nasılsa hergün, günbe gün büyüyorlar..

Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
7 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 17.03.2014, 23:03   #4
Slower
Süper Üye

Karşımda şöyle dursun, bırak istediğini yapmayı öl dese ölürüm..

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
çocuk, edilir, nasıl, nedir, sendromu

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)