Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Teknoloji | Bilgisayar > İşletim Sistemleri > Windows İşletim Sistemi

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 26.01.2009, 00:31   #1
uur
Tam Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Windows Gizli Paylaşımlar

Windows işletim sistemlerindeki gizli ($) paylaşımlar ile ağdaki bilgisayarlara erişmek...
Evet bu iş için win2000, XP ve üzeri işletim sistemlerindeki "$" paylaşlımını kullanıcaz. Önce kısaca bunun ne olduğundan bahsedelim. Daha sonrada nasıl yapılacağına geçelim.

Bu paylaşım tamamen sistem adminlerinin kullanımı için yazılmıştır. Herhangi bir olayda adminin makina içerisindeki klasörlere Ful Hak ile uzaktan erişmesi ve müdahale etmesi amaçlanmıştır. Bu paylaşım standart olarak win2000, XP ve üzeri işletim sistemlerinde açıktır. (Defaultta)

Win2000 yada XP kurarken çoğu insan (özellikle int.Cafeler) Admin hesabının şifresini boş bırakarak kurulum yapar. Hatta çogu zaman bunu bizlerde yaparız. Bu olay "gizli paylaşımlar" konusunda büyük bi güvenlik açığı oluşturur. Nedenmi? Gizli paylaşım ile bağlanıcağımız makinada eğer administrator hesabının şifresi yoksa, bizi o makinanın "administrator" kullanıcısı sanıyo olcak. Eğer kurulum sırasında Admin hesabına bir parola verilmişse bizden bunu istiycek. Eğer bir parola verilmemişse direk gizli paylaşımdan içeri girecek! Tabiki Guest hesabınında disable olması gerekiyoki buda default kurulumda herzaman disable olarak gelir. (Tekrar söylüyorum çoğu insan admin hesabının parolasını boş bırakıyo. Kendi bilgisayarlarınızda bu noktaya dikkat edin) Evet olay neymiş Gizli paylaşım ile erişeceğimiz bilgisayarın admin hesabının parolası olmamalıymış ve Guest hesabı disable olmalıymış!

Şimdi bunu nasıl kullanacağımızı küçük bir senaryoyla anlayalım:

Bir internet cafede olduğunuzu düşünün. Bir bilgisayarda oturuyosunuz. Başlat/Çalıştır ı açıp şu komutu giriyosunuz.

\\192.168.1.25\c$ --> (Ağdaki makinalardan birisinin IP Adresi olduğunu var sayıyoruz) Sondaki "$" işaretine dikkat edin. Bu, bu paylaşımın gizli bi paylaşım olduğunu gösterir. IP adresi ise ağda bağlanmak istediğimiz bilgisayarın IP adresidir. ENTER yaptığımızda eğer dediğimiz gibi Admin hesabının bir parolası yoksa direk C: sürücüsüne Ful Hak ile erişmiz oluruz. Eğer admin hesabının bir parolası varsa, bizden o parolayı istiyen bi pencere çıkar. Eğer parolayı bilmiyosak giremiyoruz demektir. Bunu kullanarak tüm sürücülere erişebilirsiniz.

\\192.168.1.25\admin$
\\192.168.1.25\c$
\\192.168.1.25\d$
\\192.168.1.25\e$
\\192.168.1.25\IPC$ gibi!

Burda IP yerine bilgisayar adınıda kullanabilirsiniz;

\\MASA15\admin$
\\MASA15\c$ gibi!

Bu paylaşımlardan makinaya erişilmesini istemiyosanız Bilgisayarım/Yönet/Paylaşılan Klasörler/Paylaşımlar altındaki tüm sürücüleri seçerek Sağ Click/"Paylaşımı Durdur" yapmalısınız.

Yada Regedit altında HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Servic es\lanmanserver\parametes anahtarı altında sağdaki panelde "AutoShareWks" adında ve değeri 0 olan bir Dword yaratılır. Makina ReStart olduğunda gizli paylaşımlar durur.

İşte olay böyle. Küçük bi dikkatsizlik başınıza çok iş açabilir. Dikkatli olun derim bu konuda. Küçük bir ipucu daha veriyim size $ paylaşımı hakkında.

Örneğin ağınızda Klasör1 adındaki klasörü paylaştırıyosunuz ve diğer tüm kullanıcılar buna erişiyo. Eğer bunu gizlemek isterseniz klasörün payşalım ismi sanuna "$" işareti koymanız yeterli. Böyle olunca klasör hala paylaşımda olur fakat kimse onu göremez. Bu klasöre ancak Çalıştıra \\192.168.1.25\klasör1$ yazan kişiler erişebilir. Sonundaki "$" işaretini kaldırdığınızda paylaşım tekrar herkeze görünür haline geri döner.
uur'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 30.01.2009, 07:17   #2
acemi
Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Cevap: Windows Gizli Paylaşımlar

Ben de katkıda bulunayım, farklı bir yöntemle bu açıkları kapatmak için aşağıdaki işlemleri yapın:

Bilgisayarınızda herhangi bir yerde not defteri açın, içerisine

hangi sürücülerin önünde paylaşım varsa
(bendekiler;
net share c$
net share d$
net share f$
net share g$
net share h$
net share e$
net share I$
net share admin$
net share IPC$)

örnek: c sürücüsü paylaşıma açıksa
net share c$ /d yazıyoruz ve diğer tüm paylaşıma açık birimleri alt alta listelemek suretiyle benim bilgisayarda olduğu gibi;

net share c$ /d
net share d$ /d
net share f$ /d
net share g$ /d
net share h$ /d
net share e$ /d
net share I$ /d
net share admin$ /d
net share IPC$ /d

(Buraya dikkat sürücüadı$ ibaresinden sonra bir boşluk vererek /d yazıyoruz)
şeklinde yazıyoruz.

Dosyayı farklı kaydet seçeneği ile kaydedeceğiz.

Farklı kaydet'i seçtikten sonra dosya adını örnek acikkapat olarak belirtiyoruz ve dosya adının sonuna .bat ekliyoruz.
Yani dosya adı şimdi acikkapat.bat oldu. Bu çok önemli, mutlaka .bat uzantısı ile kaydetmeliyiz. Şimdi dosyayı kapatın, dosyanın şekli Toplu İş Dosyası oldu.

Şimdi bu yeni oluşturduğumuz acikkapat isimli Toplu İş Dosyasını tıklıyoruz, msdos penceresi 2-5 saniye arası görünerek kaybolacaktır.

Tekrar başlat>çalıştır>cmd yazarak msdos penceresini açıyoruz. Net share yazarak entere basıyoruz.

Bu gizli paylaşımlar, bazen tekrar gelmektedir. Bu nedenle bilgisayarı her açtığımızda çalıştıralım. Ben kısa çözüm yolu olarak dosyayı kısayol yaparak Görev Çubuğuna yapıştırdım, bilgisayarı her açtığımda bir kez çalıştırıyorum. Tavsiye ederim.

Sadece IPC$ kaldığını göreceksiniz. IPC$ paylaşımını ve bu proğramı otomatik çalıştırmayı araştırıyorum, eğer bulursam sizlere aktaracağım.

Biraz uzun anlatım oldu, herkese sevgi ve sagılar, iyi çalışmalar...

acemi

Ben de acemi olarak ekleme yaptım, "Karakterine göre de uğurlarlar."

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
gizli, paylaşımlar, windows

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)