Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Mutfağı > Pratik Bilgiler & Püf Noktalar

Pratik Bilgiler & Püf Noktalar Yemeklerle ilgili pratik bilgiler, püf noktalar

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 27.01.2009, 22:57   #1
ReaL
Deniz Sevengillerden

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart Daha Çok Balık Yemeliyiz

Daha çok balık yemeliyiz

Balık çok iyi bir protein kaynağı olmanın yanı sıra omega3 ve selenyum içeriği ile de iyi bir antioksidant, kansere karşı koruyucu, kalp ve damar sağlığı için vazgeçilmez bir besin.

Balık sezonu başladı, bu konuda geçtiğimiz günlerde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, balık üretiminde dünyada 32. olduğumuzu açıkladı. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemiz için gerçekten bu durum çok üzücü. Balık çok iyi bir protein kaynağı olmanın yanı sıra omega3 ve selenyum içeriği ile de iyi bir antioksidant, kansere karşı koruyucu, kalp ve damar sağlığı için vazgeçilmez bir besin.

Ülkemizde genel olarak var olan protein eksikliği ve özellikle hayvansal protein tüketiminde eksiklik çocuk gelişimi, zeka geriliği ve boy kısalığı için önemli bir problem. Bu yüzden ucuz protein kaynakları sağlanması ve balık mevsiminde halkın daha fazla balık yemesi konusunda fırsat yaratılması daha sağlıklı nesiller için üzerinde durulması gereken bir konu.

2008 -2009 balık avlama sezonunu açılış konuşmasında belirtildiği üzere Türkiye’de 2003’te 627 bin ton balık üretilmiş, 2007 yılında ise tüketim 772 bin tona ulaşarak, yüzde 24 artmış. Bu rakama çiftliklerde üretilen 140 bin ton balık da dahilmiş. Bu kadar su potansiyeli olan bir ülkeye dünya 32’ncisi olmak yakışmıyor. Maalesef balık yeme alışkanlığımız yok. Dünyada kişi başına tüketilen balık miktarı yılda 15, Türkiye’de yedi kilogram. Avrupa’da ise bu rakam yaklaşık 22 kilogram olarak bildiriliyor.

Sağlığımız için vücudumuza her gün yeterli miktarda karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral ve su almamız gerekir. Karbonhidrat, protein ve yağ bize enerji yani kalori verirken, vitaminler, mineraller ve su bağışıklık sistemimizi güçlendirici etki göstererek bizi hastalıklara karşı korur. Proteinler vücutta hücrelerde meydana gelen bütün biyolojik olayların anahtar noktasıdır. Sağlıklı yetişkin bir bireyin ağırlığı oranında, kilogram başına günde ortalama 1 gram protein alması gerekli.

Çocuklar için çok önemli

Çocuklarda protein gereksinimi, erişkinlerdeki gibi sadece dokuların tamiri ve yeniden yapılanması için değil, vücudun büyümesi için de gereklidir. Bu nedenle çocuklara hayvansal kaynaklı olan iyi kaliteli protein verilmelidir. Hayvansal kaynaklı proteinler tam proteinlerdir aynı biyoyararlığı bitkisel proteinden daha yüksektir. Büyüme ve gelişim devamlılığının sağlanmasın yumurta, et, tavuk, balık, süt ve peynir biyolojik değeri yüksek proteinlerdir.

Mevsiminde balık tüketimi hem protein hem de omega 3, fosfor ve selenyum açısından da önemlidir.

Dilara Koçak
Eski 13.08.2010, 22:28   #2
prowise
Tam Üye

Standart Cevap: Daha çok balık yemeliyiz

Protein Nedir ?

Amino Asitlerin belirli türde, belirli sayıda ve belirli diziliş sırasında karakteristik düz zincirde birbirlerine kovalent bağlanmasıyla oluşmuş polipeptitlerdir. Amino asitlerin polimerleridirler. Canlı hücrelerin ana Maddesini oluşturan, genellikle sülfür, Oksijen ve karbon öğeleri bulunan amino Asit birleşiminden oluşmuş, yumurta akı, et, süt vb. yiyeceklerde bulunan, karmaşık yapılı doğal maddeye Protein denir.

Proteinler hücrelerdeki bütün biyolojik olayların yapı taşıdırlar. Hücreler içerisinde gerçekleşen olaylar; yüz binlerce farklı Proteinin kendilerine verilmiş olan vazifeleri yerine getirmeleri ile gerçekleşir.

Günlük Protein Gereksinimi

Sağlıklı ergen erkek ve kadınlar için, günlük gerekli miktar, Kg başına 0,8 gram olarak hesaplanmıştır. Yani vücut ağırlığına göre, ortalama bir insanın, günlük 40-65 gr arası Protein alması gereklidir.

Günlük 2000 kalorilik beslenme rejimi uygulayan bir ergen kişi için, 50 gram protein alması uygundur. Eğer düzenli egzersiz/spor yapan birisi iseniz, Bu miktarın egzersiz yaptığınız günlerin sayısına bağlı olarak % 25-50 arttırılması gerekir

Bu miktarı Balık, Yağsız Et, Kümes hayvanlarının etleri, Az yağlı ya da yağsız süt ürünleri, Bakliyat, Tahıl ve Soya gibi sağlıklı ve protein açısından zengin ürünlerden alabilirsiniz.
Eski 13.08.2010, 22:35   #3
Isilti
Tam Üye

Tesekkürler Real.

NEDEN BALIK YEMELİ?
-Zekâ gelişiminde balığın özellikle çocuklarda zekayı geliştirici özelliği vurgulanmak-tadır. Bu beyindeki yağın ana bileşiminin Omega 3 yağ asitleri içeren DHA (Docosa Haxaenoic Acid) olmasındandır.
-Hamilelik sırasında, bebek Omega 3 yağ asitlerini anneden alır. Bu nedenle hamilelik sürecindeki annenin balık tüketmesi gereklidir..
- Balık eti, kırmızı ete oranla daha az yağlıdır ve bazı özel yağ asitleri içerir. EPA ve DHA yağ asitleri kan pıhtı oluşumunu engelleyerek, atardamarın tıkanmasını önler, bu da kalp krizi ve felç riskini azaltır, tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. İyi kolesterolün (HDL kolesterol) kötü kolesterole (LDL kolesterol) oranını artırarak kardiyovasküler sistem için çok faydalı olur
Eski 13.08.2010, 22:38   #4
prowise
Tam Üye

Bunları ekledikten sonra spor ile ilgilenen biri olarak sporun beslenme ile doğrudan ilişkili olduğunu belirtmek istiyorum. Her insanın kendi için bir beslenme uzmanı olması gerekiyor. Hele bir de spor yapmayı ve bundan verim almayı planlıyorsa bunu kesinlikle düşünmeli.

Balık protein açından zengin bir besin kaynağı, sıklıkla tüketmenizi tavsiye ederim. Spor yapanlar için şiddetle tavsiye ediyorum. Yan ürünlere boş yere para ödemeyin. Doğal protein deposu işte size...
Eski 13.08.2010, 23:01   #5
Isilti
Tam Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi prowise Mesajı göster
Bunları ekledikten sonra spor ile ilgilenen biri olarak sporun beslenme ile doğrudan ilişkili olduğunu belirtmek istiyorum. Her insanın kendi için bir beslenme uzmanı olması gerekiyor. Hele bir de spor yapmayı ve bundan verim almayı planlıyorsa bunu kesinlikle düşünmeli.

Balık protein açından zengin bir besin kaynağı, sıklıkla tüketmenizi tavsiye ederim. Spor yapanlar için şiddetle tavsiye ediyorum. Yan ürünlere boş yere para ödemeyin. Doğal protein deposu işte size...
Hangi sporla ilgileniyorsunuz prowise? biraz özel oldu ama merak ettim
Eski 14.08.2010, 12:14   #6
Gizli
Gerçek Üye

Yiyemiyorum..

Bilgi için teşekkürler, Prowise.
2 Üyemiz Gizli'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.08.2010, 12:23   #7
Smyrna
Okunuşu: Simirna

Zeka gelişimi ve fosforun yararı için, daha kırmızı bir Türkiye için.... Daha çok balık tüketmeliyiz...

Eski 14.08.2010, 12:30   #8
Mathematician
Kroniköğrencideğilartık:D

Ama smyyyy Haritada kim vurduya gidiyorum.

Balık mı? Onu çok çok az yiyebiliyorum; ama kırmızı bir Türkiye için tam destek.
Eski 14.08.2010, 12:32   #9
Gizli
Gerçek Üye

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi smyrna Mesajı göster
Zeka gelişimi ve fosforun yararı için, daha kırmızı bir Türkiye için.... Daha çok balık tüketmeliyiz...

Bardak taştı, haritaya bile sığmıyorum o derece. :P
Kırmızı bir ülkeye benden de bir destek.
7 Üyemiz Gizli'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.08.2010, 12:33   #10
Ogün
Tam Üye

Daha çok Rakı tüketmemiz anlamınada geliyor bu...

Rakısız balık olmaz ki ama... Yemem

Ayrıca ben Yeşil diyorum...
Aklıma Geldikçe uktelerin

Ben tepede Gökyüzü benim tepemde,
Bir Ayağım Çukurda Kalbim Hafiften Zikirde,

3 Üyemiz Ogün'in Mesajına Teşekkür Etti.

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
balık, daha, yemeliyiz

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler