Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Teknoloji | Bilgisayar > İşletim Sistemleri > Windows İşletim Sistemi

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 24.06.2009, 12:38   #1
1907_-_1907
Üye

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Post Microsoft Windows...

Microsoft Windows, kullanıcıya grafik arabirimler ve görsel iletilerle yaklaşarak, programları çalıştırmak, komut vermek gibi klavyeden yazma zorunluluğunu ortadan kaldıran, Microsoft firmasının geliştirdiği bir işletim sistemleri ailesidir. İlk Windows 1981 yılında satışa sunulmuştur.

Microsoft'un ilk işletim sistemi olan MS-DOS'tan farklı olarak Windows'ta aynı anda çok sayıda programla çalışmak mümkündür.

Windows, masaüstü pazarında en yaygın kullanılan işletim sistemidir. 2002 yılında, Windows dünya çapında masaüstü piyasasında yaklaşık %97.46'lık bir pay sahibiydi, [2] 2006 Nisan ayı istatistikleri bunun %89 seviyesinde olduğunu gösteriyor. [3] Bu alanda en ciddi rakibi şu anda Linux'tur.

Microsoft Windows ailesinin son üyesi 30 Ocak 2007'de piyasaya çıkan Windows Vista'dır.

Microsoft Windows işletim sistemleri ailesi, daha eski IBM PC için olan MS-DOS ortamının üzerine bir grafik katmanı olarak başlamıştır. Modern sürümleri daha yeni olan Windows NT çekirdeği üzerine kuruludur. Windows 32-bit ve 64-bit Intel ve AMD işlemciler üzerinde çalışır; daha eski sürümleri DEC Alpha, MIPS R4000, ve PowerPC mimarilerinde de çalışmaktaydı (SPARC mimarisinde de çalışması için çalışmalar vardı).

Intel Itanium işlemciler tarafından kullanılan IA-64, ve daha sonra AMD64 (x86-64 olarak da biliniyor, Microsoft tarafından x64 olarak isimlendiriliyor, ve Intel tarafından adı EM64T olarak lisanslanarak kullanılıyor) mimarilerinin çıkmasıyla, Microsoft güncel işletim sistemlerinin bunları destekleyen sürümlerini sundu. Modern 64-bit Windows ailesi Windows XP 64-bit Edition for IA-64 systems, Windows XP Professional x64 Edition for AMD64 systems, ve Windows Server 2003'den (hem IA-64, hem de AMD64 sürümlü) oluşur.

Windows'un taşınabilir cihazlar için geliştirilmiş sürümü Windows CE (Pocket PC, Windows Mobile) ailesi olarak anılır, gerçek 32-bit bir işletim sistemidir; ARM, StrongARM, Intel XScale ve MIPS işlemcilerinde çalışır.

Windows NT, XP ve CE'nin gömülü çalışan sürümleri de mevcuttur.

1983 İlk beta versiyonluk Windows satışa sunuldu.
1985 İlk Windows satışa sunuldu.
1985 İlk 16-bit Windows satışa sunuldu.
1990 İlk 4-bit Windows satışa sunuldu.
1993 Microsoft'un ABD sitesi açıldı
1993 İlk Windows NT satışa sunuldu.
1993 İlk 32-bit Windows satışa sunuldu.
1994 İlk Çince Windows sürümü Windows 3.2 satışa sunuldu.
1995 Microsoft'un Türkiye sitesi açıldı.
1995 İlk Windows 9x satışa sunuldu.
1996 İlk kez Microsoft Windows Türkiye'de satışa sunuldu.
1998 İlk taşınabilir Windows sürümü Windows CE satışa sunuldu.
1999 İlk 8-bit Windows satışa sunuldu.
2000 İlk iş interneti olan işletim sistemi Windows 2000 satışa sunuldu.
2000 İlk internet oyunu, sistem geri alma gibi programlar bulunan işletim sistemi Windows Me satışa sunuldu.
2001 İlk gelişmiş Windows olan Windows XP satışa sunuldu.
2002 PDA'lar için geliştirilmiş ilk Windows satışa sunuldu.
2004 İlk 64-bit Windows satışa sunuldu.
2006 Windows Vista'nın beta versiyonu satışa sunuldu.
2007 İlk DVD kayıt,RSS ve Phishing filtresi gibi özellikleriyle tanınan Windows Vista satışa sunuldu.
2007 İlk ev sunucusu olan işletim sistemi Windows Home Server satışa sunuldu.

Microsoft Windows'un tarihi MS-DOS tabanlı: 1.0 | 2.0 | 3.0 | 3.x | 95 | 98 | Me
NT tabanlı: NT 3.1 | NT 3.5 | NT 3.51 | NT 4.0 | 2000 | XP | Server 2003 | FLP | Vista | Home Server
CE tabanlı: CE 3.0 | Mobile | CE 5.0 | CE 6.0
Gelecek: Server 2008 | 7
1907_-_1907'in Mesajına Teşekkür Etti

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
windows

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)