Forum Gerçek

AnasayfaForumları Okundu Kabul Et Bugünkü Mesajlar
Geri git   Forum Gerçek > Teknoloji | Bilgisayar > İşletim Sistemleri > Windows İşletim Sistemi

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler
Eski 24.08.2009, 18:35   #1
Kartal
Müdavim

Kullanıcıların profil bilgileri misafirlere kapatılmıştır.
Standart XP İlaçları

XP İlaçları

SİSTEM GERİ YÜKLEME NOKTALARINI SİLMEK…
Bilgisayarım – C:\\ ‘ yi sağ tuşu tıkla – Özellikler – Genel Sekmesinde Disk Temizle Butonuna Bas – Altta Sistem Geri Yükleme başlığı atındaki Temizle Butonuna bas...

SİSTEM AÇILIŞ HIZINI ARTIRMA…
Başlat – Çalıştır – Regedit – Enter.
HKEY – LOCAL – MACHİNE \\ System \\ CurrentControlSet \\ Control \\ Session Manager \\ Memory Manager \\ PrefetchParameters tıklayın.
Sağ penceredeki { Enabled Prefetch } değerini 5 yapın ve altındaki tüm dosyaları silin…

SİSTEMİN KAPANIŞ HIZINI ARTIMA…
Başlat – Çalıştır – Regedit – Enter.
HKEY – LOCAL – MACHİNE \\ System \\ CurrentControlSet \\ Control tıklayın.
Sağ penceredeki { WaitTokillServiceTime Out } değerini yarıya düşürün…

SİSTEME { NTLDR } DOSYASI YÜKLEME…
WinXP Kurulum CD’ sini tak ve sistemi yeniden başlat.
Sistemi Onarmak için { r } tuşuna bas – 5 saniye içinde klavye seçimini yap ve enter.
İşletim sisteminin bulunduğu bölümün numarası { 1 } yaz ve enter.
Komut satırına { copy E:\\i386\\NTLDR c:\\ } yaz ve enter…

WINDOWS XP’ Yİ SABİT DİSKTEN KURMA…
WinXP cd’ sindeki i386 klasörünü sabit diske kopyala.
DOS komut satırına örneğin { D:\\i386> winnt32.exe ve enter…

İKİNCİ İŞLETİM SİSTEMİNİ SİLME…
Bilgisayarım – Sağ tuşu tıkla – Özellikler – Gelişmiş – Başlangıç ve Kurtarma’ yı tıkla.
Açılan pencerede Düzenle butonunu tıkla.
Açılan pencerede { boot – Not Defterinde Win98 ile ilgili satırı sil ve sistemi yeniden başlat…

BAŞLAT MENÜSÜNÜ HIZLANDIRMA…
Başlat – Çalıştır –Regedit.
HKEY_CURRENT_USER \\ Control Panel \\ Deskop \\ MenuShowDelay’ yı çift tıkla.
Açılan pencerede değeri { 0 } yap…

PENCERELERİN HIZIRI ARTIRMA…
Başlat – Çalıştır –Regedit.
HKEY_LOCAL_MACHINE \\ System \\ CurrentControlSet \\ Control \\ Update’ yi çift tıkla.
Açılan menüde değeri { 0 } yap…

BİLGİSAYARI BIOS’ TAN ŞİFRELEME…
Bilgisayarı Bıos’ tan başlat.
Advanced Bıos Features enter.
Açılan pencerede { Security Option } değerini { System } olarak değiştir.
Ondan sonra Set User Password’ dan şifre oluştur.

Win XP yi % 20 - 30 Hizlandiracak ayarlar

Adım 1: Öncelikle Masa üstünde yeralan ikonu cift tiklayin ve cikan uyari yazisina ok deyin ve PC yi Kapatip Aciniz böylelikle Ragistry kayitlarinizda gerekli Hizlandirma ayarlarinin 1.kismi tamamlanmis olacaktir.

Adım 2: Bu Kisimda elle yapmaniz gereken ayarlar var.Tam bir Performans icin alttaki ayarlari da el ile Mutlaka yapmanizi öneririm.

Elle yapmaniz gereken ayarlar:

1a.En iyi Performans:
My computer i sag click leyin-properties-Advanced-Performance-Settings- Adjust for best performance i click leyip ok diyerek pencereleri kapatin.

1b.Acilisi hizlandiralim:
Start / Run /Msconfig yazip Ok diyelim System Configuration Utility acilacaktir.Buradan En sagdaki Startup u secelim ve ctfmon disindaki bütün tikleri kaldiralim. (Not:windows acilisiyla beraber mutlaka aktif hale gecmesini istediginiz Programlar varsa örn. Antivirüs programlari gibi, bunlara ait tikleri kaldirmayin) Fakat ben ctfmon haric tüm tikleri kaldiriyorum.

1c.Sadece Xp niz varsa acilisi hizlandirin. new
Bilgisayarinda Sadece Xp kurulu olan arkadaslar yapsin (Bilgisayarinda 2 isletim sisitemi kurulu olanlar bu ayari es gecsinler) My Computers i sag clickleyip properties deyin Advanced sekmesi altinda Startup und Recovery basligi var oradaki Settings a clickleyin ve sol taraftaki kutucuklarda gördügünüz tüm tikleri kaldirin.

2.Prefetch’i Silin Hızlanın:
İlk defa Windows XP’de gördüğümuz "Prefetch" yeni ve kullanışlı bir teknik olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bazen Windows XP’yi kullandığımızda "Prefetch"in kullanılmayan linklerle dolduğunu görürüz ve bu da bilgisayarı yavaşlatır. Size önerim "Prefetch" klasörünü ayda bir kez silmeniz, bunun için "c:\\windows\\prefetch" adresinden "Prefetch" klasörünün içinde ne varsa silin ve bilgisayarı yeniden başlatın. Bilgisayarınız bir nebze olsun hızlanacaktır.

3.ZIP-Fonksiyonunu kapatin:
Start/Run (regsvr32 /u zipfldr.dll yaz ve enterla) geri getirmek icin: regsvr32 zipfldr.dllyazman ve OK demen yeterli

4.Baslangici Hizlandirin:
My Computer i cift tiklayin/Tools/Folder Options/View/Automatically search for Network Folders and Printers teki tik i kaldirin.

5.Hibernate i dektiv yapin :
Start/Settings/Control Panel/Performance and Meintenance/Power Options/Hibernate/Enable Hibernate nin tikini kaldirin.

6. Messengeri kaldirin :
Start/Run/RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection %windir%\\INF\\msmsgs.inf,BLC.Remove

7.Kilitlenme sonrasi otomatik restart :
My Computer i sag click leyip Advanced i secin ve oradanda Startup and Recovery basligi altindaki setting e click leyin , Sonrasinda System Failure altindaki Automatically Restart i tikleyin.

8.Otomatik Update leri engelleyin :
My Computer i sag click leyip Properties oradan da Automatic updates i secip Turn off Automatic Updates i clickleyin.

9. Otomatik hata bildirimlerini Engelleyin:
My Computer i sag click leyip Properties oradan da Advanced i secin dipte Error Reportingi göreceksiniz onu click leyip Disable Error Reporting i secip ok deyin.

Alıntıdır..

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ilaçları

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler