Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Görsel ve İşitsel Sanat Yapıtları > Sinema Afiş ve Tanıtımları

Sinema Afiş ve Tanıtımları Yerli ve yabancı film afiş ve tanıtımları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 27.02.09, 08:03   #1
Okunuşu: Simirna

Smyrna - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 625
Mesajlar: 8,365
Ettiği Teşekkür: 36756
Aldığı Teşekkür: 38614
Rep Derecesi : Smyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzelSmyrna gerçekten güzel
Ruh Halim: Enerji Dolu
Standart Gölgesizler

Tür :
Dram / Gizem

Gösterim Tarihi : 27 Şubat 2009
Yönetmen : Ümit Ünal
Senaryo : Ümit Ünal , Hasan Ali Toptaş (Kitap)
Görüntü Yönetmeni : Gökhan Atılmış
Müzik : Candan Erçetin
Yapım : 2008, TürkiyeOyuncular


Yazar: Herşey onda mı düğümleniyor? Herşeyi bilen o mu? Yoksa gerçek hayat onu da aşıyor ve onun da anlayamayacağı kadar büyük bir hikaye mi var hayatımızda?

ALTAN ERKEKLİ: Sanatçının yorumunu zaten yıllar öncesinden seyircisi altın harflerle yaptı.. Filmin şehir çekimlerinde bulunan sanatçı için Gölgesizler hem kitap, hem film olarak özel bir yerde..

Muhtar: Orda bir köy vardır uzakta ve o köy Muhtar’ın köyüdür. Muhtar köyün hakimi, herşeyi.. Berber’i köyde kalması için buyur eden de o.. Köyün çektiği tüm dertleri içinde hisseden, durup dururken kaybolan insanları kendi parçası kopmuş gibi arayan da o. Ararken çaresizliğe düşen, gerekirse zora başvurmaktan çekinmeyen de o.

SELÇUK YÖNTEM: Yılların usta oyuncusu Selçuk Yöntem filmde en güçlü iz bırakanlardan.. Öyle ki, kendi ifadesine göre, bugüne dek canlandırdığı onca rolün içinde Muhtar da ona bambaşka bir iz bırakmış..

Cennet’in oğlu: Yakışıklı, duyarlı, okur yazar, meselelere karışmadan kendi yazdığı öykü ve şiirlerde yaşayan delikanlı.. Annesinin biricik oğlu.. Nasıl oluyor da köyün bir numaralı suçlusu haline geliyor? Suçlu mu, masum mu, yoksa köyün delisi mi?

ERTAN SABAN: Yakışıklı Makedon oyuncu Ertan Saban, Elveda Rumeli dizisindeki Alex rolüyle genç kızların yüreğini hoplatıp, kahramanı haline geldiği şu günlerde, Gölgesizler’in içinden çıkıverip Cennet’in Oğlu olarak iz bırakacak.

Rıza: Hikayenin en “inançlı” adamı. Batıl inancın, körlemesine inanmanın getirebileceği felaketleri görmek için Rıza’nın kayıplarına ve acılarına bakmak yeterli..

AHMET MÜMTAZ TAYLAN: Meselenin patladığı yerde Rıza var; Rıza’nın yerinde ise yine büyük bir oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan.. Taylan’ın Rıza karakterinde gösterdiği performans seyredenlerin hafızasından uzun süre silinmeyecek.

Ramazan : Köyün gençlerinden.. Rıza ile Hacer’in oğlu.. Her genç gibi aşkını arıyor.. Bulduğu ise sadece kendi kaderi..

SERKAN ŞENALP: Genç neslin hayranlıkla takip ettiği dizi kahramanı Serkan, Gölgesizler’de oynadığı dramatik rolde gösterdiği başarıyla da adından söz ettirecek.

Dede Musa: Köyün en yaşlısı.. Hınzır bilge… Köyün geçmişini ondan öğreniyoruz.. Gözleri görmüyor ama her şeyi hala takip ediyor.. Muhtar çaresiz kalınca gidip ona danışıyor... Dede Musa uyduruyor mu, bizimle dalga mı geçiyor yoksa anlattıkları köyün gülünç bir kabusu andıran gerçek tarihi mi?

AYDEMİR AKBAŞ: Yılların sanatçısı Aydemir Akbaş bembeyaz sakallarıyla Dede Musa rolünde adeta büyüyor. Akbaş, setteki ağabeylik görevini de doğal olarak üstlendi..

Berber: Filmin, hikayenin tüm sırrı bu berberde saklı sanki.. İstanbul’dan alıp başını kuş uçmaz kervan geçmez bir köye taşınıyor. Köydeki herşeyin tanığı oluyor, sanki bir rüyada yaşar gibi.. Hikayeyi başlatan da, bitiren de o..

TANER BİRSEL: Seyircinin takdirini yıllar içinde sarsılmaz biçimde kazanmış güçlü oyuncu Taner Birsel ‘olayları kıyısında izleyen, onları değiştirecek iradeyi kullanmayan’ diye nitelendirdiği Berber rolünün ardından; “iyi hatıralarla ayrıldığım bir set oldu” diyor.

Reşit’in karısı: Bu köyün tüm kadınları gibi, sadece ‘kadın’ olmakla bile bir yük taşıyor. Çok sevdiği kızı Güvercin’i kaybettiği yetmiyor, bulunca da sevinemiyor.

SELDA ÖZER: Tecrübeli oyuncu Selda Özer, bu kez Gölgesizler’de köyün en acılı kadın karakterlerinden birine bürünerek sessiz ama güçlü oyunuyla etkiliyor.

Postacı: Şehirden köye, köyden şehire mektupları taşırken, karışan sadece kafası mı yoksa hayatı mı?

ERDEM AKAKÇE: Filmin misafir oyuncusu olan Erdem Akakçe doğaçlama yeteneğiyle Postacı rolüne mizahi bir anlayış katıyor.

Bekçi: Muhtar köyün hakimiyse, Bekçi de onun sağ kolu, hatta yumruğu. Kimsenin bilmediği sırları bilen, köyün gecesini gündüzünü araştıran, hikayedeki en büyük sırrı, en büyük suçu ve günahı anlayan ama anladıkça da kafası iyice karışan bir yalnız adam.

HAKAN KARAHAN: Bankacılıktan yazarlığa, senaryo yazarlığından oyunculuğa, derken -Hasan Ali Toptaş’ın Gölgesizler romanına aşık olarak- yapımcılığa uzanan serüveninde, senarist ve yönetmen Ümit Ünal’ın ısrarıyla Bekçi rolünde Karahan.. Bankacılıktan istifa ettiği günden beri uzattığı saçlarını bir çırpıda, acımadan, bir numaraya kesiverdi..

Cennet: Bir “kayıp annesi”. Her anne kadar şefkatli, yavrusunun hayatı söz konusu olduğunda her anne kadar yırtıcı.

ARSEN GÜRZAP: Usta oyunculuğuyla gönüllere taht kuran Arsen Gürzap, ilginçtir ki ilk kez bir köylü kadın tipine bürünüyor. Sesinin tek tonuyla Cennet’in acısını, çaresizliğini haykıran Arsen Gürzap, ‘şimdiye kadar karşılaştığım en ilginç öykü’ diyor..

Güvercin: Köyün en güzel kızı.. Berber’in köye gelirken gördüğü ilk yüz. Burası kayıplar köyü, insanların durduk yerde sırlara karıştığı bir yer.. Ama bir gün Güvercin yok olduğunda artık buna kimse sessiz kalamaz. Yıllarca sır perdesi arkasında kalan sırlar, yalanlar, rivayetler, Güvercin’in kaybolmasıyla birlikte tek tek ortaya dökülmeye başlar.

BİĞKEM KARAVUS: Genç oyuncu upuzun saçları masum ve doğal güzelliğiyle tam bir Güvercin! Filmin afişine de çok yakıştı Biğkem!

Aynalı Fatma: Dede Musa anlatmasaydı bilemezdik bir zamanlar köyün o sokaklarında, dağında taşında onun izlerinin olduğunu.. Köyün gelmiş geçmiş en güzel kadını.. Belki de gelmiş ama geçmemiş.. Köyün sırları onda gizli..

ONURYAY EVRENTAN: Köyün geçmiş bilgisini onun dillere destan güzelliğinde buluyoruz. Yaşadığı aşklar mı onu bilge yapan? Evrentan; “Heyecandan elimin ayağımın birbirine karıştığı bir rol oldu diyor” Aynalı Fatma rolü için.

Asker Hamdi: Yine Dede Musa anlatıyor yiğit mi yiğit, adımları yerin taşlarını, toprağını titreten yakışıklı, efsane Asker Hamdi’yi.. Köyün tüm kadınları etkileniyor ondan. O ise aşkı Aynalı Fatma’da tadıyor.. Ama ne aşk! Aşk değil ölüm kalım mücadelesi sanki..

YİĞİT KUŞBEYLİ: Asker Hamdi onun ilk oyunculuk deneyimi.. O aslında kilosunda Türkiye Şampiyonu bir vücut güzeli.. Büyük şansı ise, o zor rollerinde yanında Onuryay Evrentan’ın usta oyunculuğu olması..

Hacer / Rıza’nın karısı: Köydeki herkes gibi onun da sırları var. En büyük sırrı aşkı. Yıllarca sessiz yaşadığı aşkı, en acılı anlarında bile açığa dökmeyecek kadar da sağlam bir kadın.

TAİES FARZAN: Oyunculuk kariyerini Berlin’de sürdüren İran asıllı güzel ve güçlü oyuncu Farzan, çocukluğunun 6 yılını geçirdiği Türkiye’ye bu kez Hacer rolü için geldi. Bu rol için 10 kilo alan Taies Farzan performansı ile büyülüyor.

Reşit: Hiç bir şeye inanmayan, hiç kimseye güvenmeyen bir adam… Güvercin’in babası… Bir gün hayatı ve bildiği her şey tuzla buz olunca kendi yalanlarına en çok inanan o oluyor.

AHMET ÖZASLAN: Ödüllü tiyatroculardan Ahmet Özaslan, Reşit rolü ile ilk uzun metrajlı filmini Gölgesizler için çekti.. Doğma büyüme Kırklarelili olan oyuncu, çekimler esnasında doğduğu evi de buldu..

Cıngıl Nuri: Köyden kayıplara karışan ilk kişi. Kayboluşu bir bilmece.. Ama dönüşü bir cevap değil daha da büyük bir bilmece..

FUAT ONAN: Dönen adam giden adam mı acaba sorusunun cevabı Fuat Onan’ın oyunculuğunda gizli..

Kadriye / Cıngıl Nuri’nin karısı: Kadriye, kaybolan kocasının ardından, çaresizliğini tek başına yaşayamıyor. Uzanan ellerden medet umuyor. Seçtiği yolda o da kayıplara karışıyor.

ZEYNEP KUMRAL: Oyuncunun, Kadriye rolünde attığı çığlık seyircinin hafızasında yıllarca kalacak..

İmam: Bu imam sıradan bir imam değil.. Yalnız nefesinin gücüyle değil, insani zaaflarıyla da etki yaratıyor.

UMUT KARADAĞ: Her canlandırdığı rolde olduğu gibi, sanatçı İmam karakteriyle de “başkası olmazmış” dedirtenlerden..

Kunduracı: Berberin hemen yanıbaşındaki dükkanda yalnız olanı biteni izleyen kişi değil Kunduracı, bir yandan köyün gözü, kulağı..

BEYTİ ENGİN: İşte büyük küçük demeden rolünün, canlandırdığı karakterin hak ettiğinden de fazlasını ortaya koyarak şaşırtan büyük bir oyuncu..

Çırak: Berberin çırağı da kayboluyor ama çıkıverdiği yerlerde insanın aklı da karışmıyor değil.

CEM ÖZEREN:
Narsist Film’in geleceğine güvendiği yıldız oyunculardan.. Cem Özeren genç yaşına rağmen karmaşık bir rolün üstesinden gelen güçlü bir yetenek..

Muhtar’ın karısı: Karmakarışık hayat onu da sürüklerken, acı belki de en çok onu etkilerken, o karmakarışıklık ve acı içinde öylesine edilgen ki..

ÖZAY FECHT: Berlin’den gelerek, Muhtar’ın karısının acısını sadece ifadesiyle bile beyaz perdeden içimize akıtıyor tecrübeli oyuncu..* * * * * * * * * * * * *İstanbul'da çalışan bir berber, "hem burada, hem de çok uzaklarda" olmak ister. Ve bir gün aniden başını alır ve o çok uzaklara gidiverir. Çok uzaklarda, bir "hiçkimse" olarak yepyeni bir hayata başlamak mümkün müdür?

Orada bir köy vardır uzakta… O köy neresidir, Türkiye’nin neresindedir? Bilinmez. Yıllardan hangi yıldır, zamanlardan hangi zamandır? Bilinmez. Orada, zaman sonsuz bir baharda donmuş gibidir.

Orda bir köy vardır uzakta… Peki o köy kimin köyüdür?

O köy Muhtar'ın köyüdür. İstanbul'dan gelen Berber bu ücra köye yerleşir. Köyün eski berberi Cıngıl Nuri yıllar önce ortadan kaybolmuştur. Yeni Berber onun dükkanını kiralar, dükkanı işletmeye başlar.

Köy, hayallerdeki masum köylerden değildir. Köyün yöneticisi, herşeyi, Muhtar, tuhaf kayıplarla uğraşıp durmaktadır. Köyün en güzel kızı, Güvercin, hiç bir iz bırakmadan kaybolmuştur. Muhtar ve tek silahlı adamı Bekçi, köydeki herkesi sorguya çekerler. Muhtar en çok Cennet’in Oğlu’ndan kuşkulanır. Bu şair ruhlu, hayalci delikanlıyı sorgu sırasında öldüresiye döver ve Cennet’in Oğlu’nun aklını kaçırmasına sebep olur. Muhtar ve Bekçi köye korku salar ama Güvercin’i bulma konusunda başarılı olamazlar. Cennet’in Oğlu, hiç kar yağmayan bu köyün sokaklarında “Kar neden yağar, kar?” diye sorarak dolaşmaya başlar…

Daha da tuhaf şeyler olur. Durduk yerde Cıngıl Nuri çıkıp geliverir mesela. O gelir ama bu kez yıllarca sabırla Nuri’nin yolunu bekleyen karısı kaybolur ortadan. Güvercin’in inatçı ve inançsız babasını, son çare olan büyünün gücüne ikna etmek için düzmece bir aşk büyüsü yapılır ama büyü ters teper ve masum bir gencin ölümüne sebep olur.

Muhtar ve giderek işin içine giren Bekçi ve köylüler, her adımda karşılaştıkları kayıplardan, ölümlerden dehşete düşerler. Hayatın karmaşıklığı, bir türlü anlayamadıkları yazgıları başlarını döndürür.

Muhtar tarifi imkansız dertlerini çözmek için devlete başvurmaya karar verir, ilçeye gider ve bir daha asla dönmez.

Güvercin bulunur ama bulunması hiç bir sorunu çözmez. Tam tersine köy halkının kendi uydurdukları çok büyük bir yalan içinde kaybolmasına sebep olur.

Berber bütün bunlara soğukkanlı bir seyirci gibi uzaktan, dışarıdan bakmakla yetinir sanki. Kavak tozlarının asla yağmayan kar taneleri gibi köyün göklerinde uçuştuğu bir günde köyü terkeder, son kez bir tepeden köyü seyreder.* * * * * * * * * * * * *Fragman

Film Müziği - Ben Kimim / Candan ERÇETİN__________________
Smyrna isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Smyrna'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.02.19, 21:36   #2
Tam Üye

Gringo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2018
Yaş: 52
Konular: 24
Mesajlar: 314
Ettiği Teşekkür: 355
Aldığı Teşekkür: 1211
Rep Derecesi : Gringo şöhret ötesinde bir itibarı vardırGringo şöhret ötesinde bir itibarı vardırGringo şöhret ötesinde bir itibarı vardırGringo şöhret ötesinde bir itibarı vardırGringo şöhret ötesinde bir itibarı vardırGringo şöhret ötesinde bir itibarı vardırGringo şöhret ötesinde bir itibarı vardırGringo şöhret ötesinde bir itibarı vardırGringo şöhret ötesinde bir itibarı vardırGringo şöhret ötesinde bir itibarı vardırGringo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Thumbs up Cevap: Gölgesizler

__________________
Gringo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
gölgesiz


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 22:31.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.