Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Görsel ve İşitsel Sanat Yapıtları > Sinema Haberleri

Sinema Haberleri Repliğinden tiradına, rolünden oscarına, sanatçılardan haberlere


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 27.04.16, 08:04   #1
Üye

Deniz Gezmiş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2016
Konular: 7
Mesajlar: 20
Ettiği Teşekkür: 30
Aldığı Teşekkür: 100
Rep Derecesi : Deniz Gezmiş Karimasını arttırmak için doğru yerdeDeniz Gezmiş Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Sinemamızın kavgacıları - üçüncü adamlar - kadınlarSİNEMAMIZIN KAVGACILARI


Sevgili Üçüncü Adam okurları merhaba;
Sitemiz kurulduğundan beri sinemamızın kavgacıları ile ilgili birçok çalışma yaptık ve sizlerin de desteği ile onları emeklerine layık bir şekilde andık. Aşağıda yer alan sanatçılarımızı “Sinema Sanatçılarımız” kısmında anlatmak yerine, her şeyiyle onlara ait bir sayfaları olsun istedik. Bu durumun onları diğer sanatçılarımızdan ayrı tuttuğumuz anlamına gelmesin sakın. Biz Üçüncü Adam olarak onlara hak ettikleri değeri vermek için çabalamaktayız. Sitemizi açtığımızda haklarında ufak tefek bilgilerden başka hiçbir şey yoktu. Biz istedik ki pırıl pırıl fotoğrafları olsun, haklarında bilmediklerimizi öğrenelim, onları siz değerli okuyucularımıza doğru düzgün tanıtalım. İlginiz ve alakanızla, bu amaç doğrultusunda çok yol kat ettik. Kadir Kök gibi ulaşıp konuşabildiklerimiz de oldu, hakkında ufak bilgiler edinip fotoğraflarla ve anketlerle anlattıklarımız da…
Biz, vaktimiz olduğunca onlarla ilgili çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. İlgi ve alakanıza çok teşekkür ederiz. Bu yolda iletişime geçtiğimiz kardeş sitelerimizle de belirli konularda birlikte çalışma kararı aldık.
Yukarıda bahsetiğimiz gibi, yakın zamanda http://www.garnizone.comadlı site ile okurlarımızı sevindirecek bir anlaşma yaptık. Garnizone asker arkadaşlarının birbirini bulduğu, amacına hizmet eden çok başarılı bir site. Sitenin geçen senelerde başlatmış olduğu blogda, “Yeşilçam” adı altında, bazı sinema sanatçılarımızın kısa biyografilerine yer vermekte olduğunu gördüm. Bu biyografilerin bazılarının da bizim sitemizden alındığını görmek bizi hem mutlu etti, hem de ortak bir çalışma yapmaya itti. Biz de Üçüncü Adam olarak kendileri ile anlaşmaya vararak, bazı sanatçı biyografilerinihttp://www.garnizone.com’dan alma kararı aldık.
Prensip gereği sitemizde hiçbir paylaşım -haberler haricinde- sadece “alıntılar” ile yapılmadığından, her sanatçımız ve diğer çalışmalarımız için detaylı çalışmalar yaptığımızdan, bu birlikteliğin paylaşımlarımıza güç katacağına inanıyoruz.
*Aşağıda görmüş olduğunuz sanatçılarımız hakkındaki bilgiler ve en alt kısımda bulunan “fotoğraflar” kısmı sürekli güncellenecektir.
*Sitemize eklediğimiz tüm resimler gibi, bu sayfadaki resimler de bizim hazırladığımız resimlerdir. Böyle olmasına rağmen bu sayfadaki sanatçılarımızın ana resimlerine logo koymama kararı aldık. Çünkü resimlerinin internette dolaşması ve onların bu güzel fotoğraflarla hatırlanmaları bizleri çok mutlu edecek. Sayfamızın en altındaki karma fotoğraflar, tahmin ettiğiniz sebeplerden dolayı her zamanki gibi logolu olacaktır.
Süheyl Eğriboz
Doğum Tarihi: 1927Ölüm Tarihi: 10.01.2014 / 04:001927 yılında İstanbul Mercan’da dünyaya gelen oyuncu, Pertevniyal Lisesi mezunu. Sinemayla buluşması 1940′ların sonunda gerçekleşmiş. Nam-ı diğer “Sütçü”. Lakabı, yaygın bir inanış olan “Gençliğinde sütçülük yapması” ndan değil, 1978-80 yılları arasında çekilen ve başrollerini oynadığı “Sütçünün Rüyası”, “Sütçü Kıbrıs’ta”, “Sütçü ve Eşeği” ile “Sütçünün Çocukları” isimli seri filmlerden gelmektedir. Rol aldığı bir çok filmde tırnaklarını törpülemesiyle de ünlüdür. Rahmetli Erol Taş gibi Süheyl Eğriboz da filmlerde kötü adamı oynamanın cezasını, halktan dayak yiyerek çekenlerden.
Kendisinden dinleyelim:
“Sene 1971, Hz. Ömer’in Adaleti filmini çektik. Ben Hz. Ömer karakterini namaz kılarken öldürüyorum. Bu film Düzce’nin Konuralp nahiyesinde oynamış. Biz de Ramazan Bayramı’nın ikinci günü Konuralp’e gidiyoruz. Arabadan indim. Çantam elimde. Yusuf ismindeki bir arkadaşımla yürüyorum. Üç dört kişi önümü kesti. ‘Ulan Hazreti Ömer’i öldürürsün haaa’ diyerek üstüme çullandılar. Kafama da bir odun parçasıyla vurdular. İzmit 305 numaralı askeri hastanede kendime geldim. 18 dikiş atıldı kafama. Dört beş gün hastanede yattım. Haa bir de ilk zamanlar hanımla sokağa çıkamazdım. Sokakta insanlar, “Bak! Gene düşürmüş bir kadını götürüyor” derlerdi…”
Türk sinemasının bütün kahrını çekmiş, gizli kahramanlardan biri Süheyl Eğriboz, yumruk atan jönler kadar, bir yumrukla pencereden çıkanların da değerinin bilinmesi gerektiğini söylemiş.
Filmlerde kilit rollerde oynadıklarını, setlerin ağır işlerini üstlendiklerini, ama buna rağmen yine de bir başrol oyuncusu kadar tanınmadıklarını ve kazanmadıklarını açıkça dile getiriyor. Sinemanın emeklisi olmayacağını da sözlerine ekleyen Eğriboz, şimdilerde günlerinin büyük kısmını evinde, bahçesiyle ilgilenerek geçiriyor.
*www.garnizone.com
İhsan Gedik
Doğum Tarihi: 10.6.19421942 yılında Samsun’da bir çiftçi ailesinin çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokul hayatında yazlık ve kışlık sinemalarda çalışırdı. İlkokula giderken içinde bir sinema aşkı başladı. Okula gidiyorum diye evden çıkar, ama sinemaya kaçardı. Sinemalarda gazoz sattı. Teşrifatçı oldu. Rahmetli annesi sürekli peşindeydi. 7 kardeşin en haylazıydı.
1959 yılında annesi ve babası İhsanı da yanlarına alırlar ve İstanbul’a Çifte havuzlarda ki kızlarının yanına gelirler. İhsan çifte havuzlarda bahçıvan olan Dayısı Ali Berber yanında bir hafta çalışır. Çiçekleri sular. Yabani otları temizler. Galata Köprüsü’nü filmlerde gören haylaz İhsan, köprüye gitmek için dayısından bir miktar harçlık alır ve Galata Köprüsüne gelir.
Sonrasını İhsan gedik şöyle anlatır;
“Karaköy’den Eminönü yönüne doğru sandalda balık satanların yanına geldim. Samsun’dan arkadaşlarımı gördüm. Hoş geldin dediler, bana balık ısmarladılar. Oradan da sirkeciye geçtim. Bir baktım ki yine bizim arkadaşlar, Otobüslere yolcu taşıyorlar. Onlarla da görüştüm. Sonra tekrar Çifte Havuzlara döndüm. Yaklaşık 10-15 gün dayımın evinde kaldım. Sonra Samsun’a gittim. Samsun’a gittim ama İstanbul hiç aklımdan çıkmıyordu. İstanbul çok hoşuma gitmişti. Fırsatını buldum annemin sandığına anahtar uydurdum. Sandıktan para çaldım kaçtım. Akdeniz gemisi ile İstanbul’a geldim. Eminönü’nde arkadaşları gördüm onlar balık ekmek satıyorlardı. Ertesi gün de Beyoğlu’na çıktım. Tesadüfen emek sinemasının arkasında ki Yeşilçam’a gelmişim. Orada minibüsler sırayla dolup bir yerlere gidiyor. Bir arkadaşımı gördüm yine, ona dedim ki’ Bunlar nereye gidiyorlar? Arkadaşım da “kısa film” çekimine gidiyorlar dedi. “Dur, dün bir arkadaşımı Memduh Ün kovdu. Prodüksiyona bakan Semih Sezerli gelsin seni kovulan arkadaşın yerine işe alalm” dedi.

Biz çay içe duralım Semih Sezerli geldi. “Abi hemşerim İhsan Gedik” diye beni tanıttı. O zamanlar 16 yaşındaydım. Kovulan arkadaşın yerine teknisyen olarak işe başladım. Erdek de Rahmetli Ayhan Işık ile bir filme başladılar. Ayhan Işık’ı öldürecek iki adam lazımdı. Bende tabi çalışıyorum sette adam gelmeyince Yavuz Selakman’ın yanına biri lazım. Memduh Ün dedi ki’ “bir ceket verin İhsan’a gelmeyen arkadaşın yerine o oynasın”. Badigart rolünü bana verdi. Hemen kendimi o işe adapte ettim. Rahmetli Ayhan ışık’a saldırdık. Kavga yaptık rolümü başardım. Memduh Ün meşhur lafını söyledi “aferin tokmak”. Bana da o zaman 50 kr verdi. Çok iyi paraydı 50 kr o zaman. Yakut filmin değişmez elemanı olmuştum. Memduh Ün’ün deposu vardı set malzemelerinin olduğu yerde bana da yat kalk burada diye yer gösterdi”.
Birçok ünlü sinema yıldızları ile 500′den fazla filimde farklı rollerde oynayan İhsan Gedik, şu anda film ve dizilerde oynama imkanını bulamadığından dolayı, farklı bir şeyler yaparak günlük hayatını idame ettirmek gerektiğini düşünerek, “Dünden bu güne İhsan Gedik” albümü çalışmalarına başladı ve 48 yıllık sinema geçmişini, yaptıklarını bir kitap halinde derleyerek hazırladı.
*www.garnizone.com
Kudret Karadağ
Doğum Tarihi: 16.5.1928Ölüm Tarihi: 23.2.200416 Mayıs 1928 tarihinde İstanbul Burhaniye’de doğmuştur. Kavgaya girmeden önce bıyıklarını burkmasıyla ünlüdür.
Türk sinemasının kötü adamlarından biri ve önemli karakter oyuncularında birisi olan Karadağ, 23 Şubat 2004 tarihinde İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur.
Taner Ay – Yeşilçam sokağı fotoğrafları kitabında sanatçıdan şöyle bahseder; “Hafızam beni yanıltmıyorsa, 1980 veya 1981 yılında Kadıköy’lü eski bir çocuk olduğunu öğrendiğim Kudret Karadağ, Çiçek Pasajı’ndan sarhoş çıktığı bir 1956 gecesinde, Kuşdili Çayırı’na Ahmet Rasim sohbetleri gibi geniş yayılan evinin yolunu şaşırıp 68 adımlık Yeşilçam Sokağı’na giren şanssızlardan biridir. Şanssızlığı, gelecek va’deden genç bir kötü adamken, esrar tekkesindeki Neyzen Tevfik bakışlarının setten sete koşuşturan hasta ve kilolu Ahmet Tarık Tekçe’nin avantür sahneleri için Ahmet Tarık Tekçe dublörü olarak ayrılmasıyla daha da perçinleşir. Ahmet Tarık Tekçe’nin zamansız ölümünden sonra ise, Yılmaz Güney için düşünülmüş “Ali Duran” filmleri O’na ‘Önce Ekmekler Bozuldu’ şanssızlığını kırmasında büyük imkânlar sağlamasına rağmen, asla bir Hayati Hamzaoğlu yahut Kâzım Kartal tırmanışını yapamaz Kudret Karadağ : İdeolojideki muhafazakârlığının bedelini, Ahmet Tarık Tekçe’nin ölümünden sonra bile hep Ahmet Tarık Tekçe’nin dublörünü oynamak isteyerek yeteneğinin kanatlarını kesmekle öder.
Sahi, Medrano Sirki’nden kaçan Cüneyt Arkın’ın dövmek için istediği adam, kaldırımlarında aç yatılan bir sokakta yeteneğini bir ekmek parasına kendi elleriyle boğan adam değil midir zaten?”
*www.garnizone.com
Yadigar Ejder
Doğum Tarihi: 1951
Ölüm Tarihi: 4.3.1991Biz ekip olarak onu ne zaman ansak, gözlerimiz doluyor, ufacık bir tebessüm yerleşiyor dudağımızın kenarına. Bilen bilir, tertemiz, ufacık bir çocuk yüreği vardır Yadigar’ın. 1991 Mart ayında, yemek yedikten sonra girdiği lokantanın tuvaletinde ayağı kaymış, başını taşa vurarak oracıkta hayatını kaybetmiştir. Tertemiz bir sinema emekçisi kayıp gitmiştir sinemamızdan, ardında bir dolu film bırakarak…
Keşke şimdi “Mazlummmm!!” diye bağırsak da başı önünde sallana sallana gelse. Dövmek için değil, koşup sarılmak için kalksak ayağa. Sinemamıza kattığı güzellikler için teşekkür etsek kendisine.
Ruhun şad olsun Yadigar.
*Yadigar Ejder’in hayat hikayesini tüm detayları ile anlatan ‘Bir Yadigar Ejder Kitabı’ tüm D&R’larda ve kitap satış sitelerinde…

*Üçüncü Adam
Sönmez Yıkılmaz
Doğum Tarihi: 19451945 Rize doğumlu oyuncunun sanat hayatına başlangıcı oldukça ilginç. Yönetmenlerin dikkatini çekebilmek için yaz-kış hergün Galatasaray – Taksim arasındaki yolu, üzerinde atlet, kafasında bir kovboy şapkası, ayağında botlar yürümüş.
Bu uğurda hamallık, ırgatlık, kameraman asistanlığı dahil herşeyi yapmış. Sonunda başarmış…
‘Killing Ölüm Saçıyor’ adlı filmde başrol vermişler.
Türk Sineması’nın kötü adamlarından Sönmez Yıkılmaz, yüzü aşkın filmde oynadı. ‘Manisa Tarzanı’, ‘Silaha Yeminliydim’, ‘Türk Rambosu’, ‘Rockçı Kekolor’, ‘Killing Ölüm Saçıyor’ filmlerinde ise başrol oynadı.
Nasıl kötü adam olduğunu şöyle anlatmış;
“Boyum 1.86, kilom 100′ün üstünde. Karate, Tekvando ve boks biliyordum. Dağcılıkta çok iyiydim üstelik yüzme şampiyonluğum da vardı. Türk savaş sanatlarında uzmanlığım var. Vücut da kaslı ve fazla gelişmiş olunca, sinemada kötü adam oluverdik.”

Yeşilçam’da erotik filmler furyası başlayınca ‘Bize bu işler yakışmaz!’ deyip kendi filmini yapmak için yapımcılığa el atıp, sahibi olduğu Anzer Filmcilik’i kurdu. Şimdilerde cafe işletiyor. Eskiden pek hoş görünmeyen sokağın adam olması için çok uğraş vermiş, sonunda sokağa, Cafe De Femmes’i (kadinlar kahvesi) açmış.
*www.garnizone.com
Kadir Kök
Doğum Tarihi: 19392008’in kış aylarında kısa bir belgeselini hazırladığım ahşap ve bakır ustası Sedat (Özbek) amcamın atölyesinde oturuyordum. Selçuk Sanat Evi adlı bu atölye, her şeyiyle bir bilgi ve huzur yuvası olduğundan, bir kere selam vermek için dahi uğradığımda, saatlerce oturup Sedat amcamla muhabbet ettiğimi bilirim. O gün, hazırlamış olduğum belgeselini kendisine –biraz gecikmeli de olsa- vermek için gelmiştim. DVD’yi, kapağında kendi resminin bulunduğu kutusunun içinde eline tutuşturunca, gözlerinin sevinçle parladığını görmüş, ondan daha çok mutlu olmuştum. Belgeseli hemen o an izlemek istediğinden “Gel seni bir yere götüreceğim” dedi. Nereye gideceğimizi sorduğumda “Meslektaşlarının yanına… Onlar da senin gibi sinemacı” diye ekledi ve atölyesinden çıkıp, aynı hanın içinde bulunan bahsettiği dükkana doğru yürümeye başladık.
Oradaki ilerimi hallettikten sonra hemen çıkmayı planladığımdan, ara ara kendisine çok fazla kalamayacağımı, gitmem gereken başka bir yer daha olduğunu hatırlatıyordum. Koridorlardan sonuncusunu döndüğümüzde, uzakta, iş yerinin önündeki sandalyesinde bacak bacak üstüne atmış, ayağında eski moda, yumurta topuk bir ayakkabı ile oturan sakallı bir adam gördüm. Hararetli bir tonda birisi ile sohbet ediyordu. İçimden kendisinin, muhtemelen türkücülere, şöhret olmak isteyen zengin şirket sahiplerine ve toprak ağalarına film çeken, eksi moda bir yönetmen olduğunu geçirdim ve birazdan yaşanacak neşeli sohbet için kendimi hazırlamaya başladım. Çünkü bu tür işler üreten ağabeylerimle konuştuğumda, genellikle hep bir gırgır şamata olur, “falancanın filmi çok tuttu mesela”, “filanca bu filme çok para yatırdı ama havasını aldı”, “Aşkın Serzenişi adlı filmin afişini gördün mü bak?” tarzında cümlelerle geçen sohbetlere doyum olmazdı. Onlar da yaptıkları işin basitliğinin, kalitesizliğinin farkındaydılar ve ara ara bana “sen sevmezsin şimdi bunları biliyorum, bakma biz de para için çekiyoruz…” diyerek hem benim nabzımı ölçer hem de içlerini rahatlatır, sohbete devam ederlerdi. Lakin, biraz önce uzaktan gördüğüm adama yaklaştıkça, kendisini yavaş yavaş anımsamaya başladığımı hissettim. Ve birkaç adım sonra yanına vardığımda ayağa kalktı, “Merhaba kardeşim…” diyerek elini uzattı… Gülümsüyordu… Ben de birkaç saniye yüzüne gülümseyerek baktıktan sonra artık kesinlikle emindim… Bu adam, Türk Sineması’nın unutulmaz kavgacılarından Kadir Kök’ten başkası değildi… Yıllar su gibi akmış, yaşlanmıştı…
“Siz” dedim… Anımsayamadığımı düşünerek “Sinemamızın kavgacılarından Kadir ağabeyin…” dedi… Hemen ellerinden öptüm ve tüm samimi duygularımı anlatmaya başladım. İçeri geçip oturmayı, birer çay içmeyi beklemeden başlamıştım cümlelerime. Onu ve arkadaşlarını ne kadar çok sevdiğimden ve önemsediğimden, sinemamızın gerçek emekçileri olduklarından, filmleri ile büyüğüme kadar kısa kısa her şeyden bahsediverdim. “Dur yahu, geç otur hele öyle konuşalım…” diyerek beni içeri davet etti. Duvarlar tam da tahmin ettiğim gibi 90 sonrası şöhret olmaya çalışan, birer İbrahim Tatlıses olmak için her şeylerini vermeye hazır türkücü filmlerinin afişleri ile donatılmıştı. Odadaki iki dolabın tüm raflarında eski Türk filmlerinin VHS kasetleri vardı. Kadir ağabeyciğim kısaca bana, burayı bir yazıhane olarak kullandıklarından, küçük şirketlerin tanıtım filmlerinin ve eskisi kadar popüler olmasa da halen sürmekte olan türkücü filmlerinin kurgularının burada yapıldığından -ek olarak bir de VHS kasetlerden aynı kalitede DVD’ye kayıt yapabildiklerinden- bahsetti. Yanında bir de bu teknik işlerle uğraşan arkadaşı vardı. Beni buraya getiren Sedat amcam tüm bu olup bitenlere çok şaşırmıştı. Çünkü kendisi Kadir Kök’ü tanımıyordu. Ben anlatınca anımsamaya, “Hay Allah yahu desene be…” deyip, konuştuklarımızı dikkatle dinlemeye başladı. Bir süre duvardaki afişlerden, VHS kasetlerden kısa kısa sohbetler ettik ve konuyu Yeşilçam’a getirdik. “Ben…” dedi… “Cüneyt Arkın ile tam 20 sene bir fiil (sayısını kendi de bilmediğinden tahminde bulunuyor ve çok fazla film yaptıklarından ortaya çıkan sayı bir hayli fazla oluyor) 500 filmden başka Malkoçoğlu, Kara Murat, Battal Gazi, Tarkan gibi filmlerde oynadım… “. Söylediği rakamın fazla olduğunu bilse de, sinemamızın ne yazık ki adam akıllı bir arşivi olmadığından bu sayınının aksinin iddia edilemeyeceğini biliyordu. Cüneyt Arkın dahi bir yerde 300, bir yerde 400, bazen 700 küsür filmde oynadığını iddia ediyor, sinema izleyicileri de en aşağı 300 filmde “başrol” oynamış bir aktörün verdiği diğer rakamlara, elde kesin bir veri olmadığından, ihtimal dahilinde yaklaşıyordu. Çünkü yönetmen Çetin İnanç, bir söyleşisinde, 70’li yıllarda, film şirketinin deposunda yer olmadığından, başka kopyaları olmadığı halde, çektiği bir çok filmi Sarayburnu’ndan denize döktüğünden bahsediyordu. Bu durum da hem Kadir Kök’ün, hem de Cüneyt Arkın’ın verdiği rakamları bir çırpıda silip atmamızı engelliyordu.
Bir süre daha sinemamızdan bahsettikten sonra, kendisine para kazanıp kazanmadığını sordum. Bana “Çok olmasa da, elbette ki kazandık… Çünkü hayatımızı sürdürmek zorundaydık… Ama biz para kazanırken vefayı, sevgiyi, saygıyı, birbirimizi sahiplenmeyi hiç unutmadık… Mesela Cüneyt biliyorsun Cüneyt abi geçenlerde hastalandı (o günlerde Cüneyt Arkın boynundan bir ameliyat geçirmiş ve ortaya felç olduğundan, yoğun bakımda ölümle pençeleştiğine kadar yalan yanlış haberler atılmıştı. Şükürler olsun hastaneden o çok sevdiği karate figürlerini sergileyerek çıktı. İlk biz gittik kavgacılar olarak. Süheyl (Eğriboz), İhsan (Gedik)… Gözleri doldu vallahi…” Onun da gözleri dolmuştu. Dayanamadım ve aniden (onları yavaş yavaş kaybettiğimizi bir kez daha idrak ederek) “Senin bir belgeselin çekilse ağabeyciğim… Hatta ben çeksem ne dersin?” dedim. Hiç ummadığım bir tepki verdi ve; “Aman diyeyim paşam… Ben o işlerde yokum… İstemem…” dedi. Bir an yüzüm asılsa da nedenini idrak etmem çok geçmedi. Kim bilir kaç tane benim gibi genç sinemacı yanına gelmiş, sırf hocalarının verdiği ödevi yerine getirebilmek için onun zamanını almış, röportaj yapmış, görüntülerini kaydetmişti ama hazırladığı söyleşiyi kendisine ne getirmişti, ne de bir televizyon kanalında yayınlanmıştı. Oysa adım gibi eminim ki, kayıt için kendisini ikna eden o genç sinemacı (!), bu çekeceği görüntünün kanallarda yayınlanacağından, bunun kendisi için reklam olacağından ballandıra ballandıra bahsetmişti. Diyecek çok sözüm var ama, şimdilik susuyor, sinemamızın emektarlarını, internetten indirilen bir fotoğraf karesi ya da bir gazete makalesi niyetine kullanmaya çalışanları şiddetle kınıyorum!!!
*Üçüncü Adam
İbrahim Uğurlu
Doğum Tarihi: 1946Cüneyt Arkın’dan arada derede mutlaka birkaç yumruk almayı beceren, kalabalık kavgacı gurubundan kendini sıyırıp ön plana çıkmaya başarmış kavgacımız. Her yumruk yediğinde dalgalanan saçları, yer aldığı kavga sahnelerindeki gerçeklik etkisini arttırmaktadır.
*Üçüncü Adam
Mehmet Uğur
Doğum Tarihi: 21.5.1950
Aynı zamanda bir akrobat olan Mehmet Uğur, Cüneyt Arkın aksiyonlarının vazgeçilmez kavgacılarından biridir. Genellikle kavga sonrası türlü cezalandırılmalara maruz kalan ve akrobatlığını kullanarak bundan durum komedisi çıkarmayı başaran Memet Uğur şimdilerde yorgun bedenini dinlendirmekte…
*Üçüncü Adam
İbrahim Kurt
Doğum Tarihi: 1940Ölüm Tarihi: 20011940 İstanbul doğumlu olan İbrahim Kurt, Süheyl Eğriboz ile birlikte, sinemamızdaki “en çok dayak yiyen kötü adam” ünvanına sahiptir. Sahte Kabadayı, Avanak Apti, Gerzek Şaban, Üç Kağıtçı, Tokatçı, En Büyük Şaban, Tarzan Rıfkı, Talih Kuşu, Ateş Böceği, Deli Yusuf, İki Arkadaş, Yangın, Silah Arkadaşları, Baraj, Vahşi Gelin, Paramparça, Kurban gibi filmlerde rol almış, Küçük Ağa dizisinde Şemsi Ağa rolünü oynamıştır.
Oynadığı karakterlerin tam zıttı bir karaktere sahip güzel bir insan olan İbrahim Kurt 2001 yılında aramızdan ayrılmıştır.
*www.garnizone.com
Çetin Başaran
Doğum Tarihi: 1940Bir zamanların Türkiye vücut geliştirme şampiyonu olan Çetin Başaran, Yeşilçam’ın unutulmaz aktörlerinden ve Türk sinemasına yıllarını vermiş emektar oyuncularından biridir. 1940 Mudanya doğumlu olan sanatçı, İlkokulu bitirdikten sonra İstanbul’a gelir.
Çetin Başaran, Yeşilçam’la tanışmasının öyküsü şöyle anlatıyor;
“13 yaşında Eminönü’nde işportacılık yapıyordum. O zaman zabıtalar olmadığı için polisler tezgahlarımızı kaldırıyordu. Beni de bir türlü yakalayamıyorlardı. Bir ay peşime düştüler ama yine başarılı olamadılar. Çok kızıp teşkilat kurmuşlar. O zamanlar tanesi beş liraya jarse gömlek satıyordum. Polisleri görünce koşmaya başladım, bu sefer hazırlıklı oldukları için beni iki koldan sardılar. Korku içinde Galata Köprüsü’nden aşağıya attım kendimi, bir buğday motorunun içine düştüm. Rastlantıya bakın, yönetmen Osman Seden oradan geçiyormuş, benim cesaretime hayran kalıp arkadaşlara kartını bırakmış. Önce önemsemedim. Daha sonra ekonomik sıkıntılar başlayınca, kapısını çaldım.”

İlk filmi Sadri Alışık’la oynadığı İftira’ydı daha sonra Ayhan Işık, Eşref Kolçak, Yılmaz Güney, Ekrem Bora, Fikret Hakan la birçok filmde oynadı. Tarzan filminde ise başrol oynadı.
Oyuncu bu film ile ilgili anısını şöyle anlatıyor;
“O zamanlar yokluk içindeydik. Bizim çalıştığımız firmalar ikinci, üçüncü sınıf firmalardı. Firma sirke para verip fil’i kiralayamadı. Ben gittim sirk’e bakıcı ile güzel bir diyalog kurdum adam sağ olsun bana filleri, maymunları verdi. Bunu yapmakla da üzerine büyük bir risk aldı. Eğer ki çekimlerde bu hayvanlara bir şey olsaydı yanmıştı bu arkadaş. Buna benzer türlü imkansızlıklarla Tarzan filmini çektik. Bu filmin devamını getiremedik. Fil yok, maymun yok, para yok. Şimdi stüdyoda da bu hayvanları ayarlayabiliyorsunuz.”

Genelde kötü adamı oynayan sanatçı, bu rolleri nedeniyle sokakta ne gibi olaylarla karşılaştığı sorulduğunda ilginç bir anısı anlatmış:
“Rahmetli Yılmaz Güney ile ‘Yabancı Düşman’ adlı bir filmde oynuyoruz. Filmde Yılmaz Güney’in annesi Aliye Rona. Ben de bu filmde kötü adamı oynuyorum. Annesine tarlada tecavüz edip öldürüyorum. Filmin galasını yapmaya gittik Adana’ya. Film başladı benim sahne geldi. Sinemanın içinde küfürlerin bini bir para… Yılmaz güney, Erol Taş, ben locada oturuyoruz. Sinemanın içinde peş peşe 4-5 el silah sesleri duyuldu. Makinist ışıkları yaktı filmi durdurdu. Beyaz perde de 5 tane kurşun deliği. Adam beyaz perdedeki beni vurmuş. Rahmetli Yılmaz Güney, Adana şivesi ile konuşurdu.. “Ağam şöyle geri gel, bu seni görmesin buraya da ateş eder” dedi, beni geri çekti. Adam gözümüzün önünde beyaz perdeden beni vurdu. Bu olayı gazeteler bile yazdı. Gazeteler – Türk sinemasının kötü adamı Tarzan Çetin’i dün akşam beyaz perdede vurdular- diye başlık atmıştı.”
*www.garnizone.com
Oktay Yavuz
Doğum Tarihi: 1943Dayak yiyen kötü adamdan, tecavüzcü kötü adama doğru yol almış önemli kavgacılarımızdan biri. Oynadığı yüzlerce filmde birbirinden kötü karakterleri oynayan Oktay Yavuz, ağırlıklı olarak avantür filmlerde yer almıştır.
*Üçüncü Adam
Tevfik Şen
Doğum Tarihi: 1952Aksiyon-komedi’lerin vazgeçilmez kavgacılarından biri olan Tevfik Şen, genellikle canlandırdığı “ispiyoncu kötü adam” karakterleri ile her daim hatırlanacak. Tevfik Şen şimdilerde İsviçre’nin Zürih kentinde bir lokanta işletmekte.
*Üçüncü Adam
Cevdet Balıkçı
Doğum Tarihi: 19411941 Erzincan doğumlu olan oyuncuyu genelde mafya babasının adamı rolünde izledik hep. Çoğunlukla da ya telefona bakarken ya da kapıda nöbet tutarken… Pos bıyıklı ve dazlak kafalı imajını hiç değiştirmemiştir.
Talihsizler filminde koğuş ağası, Bitirimler Sosyetede filminde Çeşme meydanlı haydar, Sahte Kabadayı filminde Kemal Sunal’ı vurmak için tutulan kiralik katillerden biri, Umudumuz Şaban filminde mahkum, Yedi Bela Hüsnü filminde malik bey’in adamlarından biri, Gerzek Şaban filminde altına işeyen kabadayılardan biri, Davaro filminde Bekiro’nun adamlarından biri, Şark Bülbülü filminde Hilton Otelinin kapısında üniformasi ile duran bekçi, Çarıklı Milyoner filminde bayram için tutulan korumalardan biri ve bunun gibi bir çok filmde yardımcı rollerde oynamış, Yeşilçam emektarlarından biridir.
*www.garnizone.com
Yusuf Çetin
Doğum Tarihi: 19461946 yılında Ağrı’da doğan Yusuf Çetin, 1967-69 yılları arasında İzmir Bornova ve İzmit Köseköy’de askerliğini yaparak, terhis sonrası, 1969 yılında İstanbul’un sanat ve kültür insanlarının doğal uğrak ve yaşam yeri, Pera (Beyoğlu) ilçesine yerleşti. 1971 yılında Lâle Oraloğlu Tiyatrosu’nda sanat hayatına atıldı; kısa bir süre sonra da kendini Yeşilçam’ın oyuncuları arasında buldu.
Oynadığı tüm filmlerde kötü karakterleri canlandırdıran Yusuf Çetin, ‘Karakter oyuncusu’ olarak yüzlerce filmde rol aldı. 1977 yılında, temeli atılan, DİSK’e bağlı, Sinema Emekçileri Sendikası (SİNE-SEN)’in kurucuları arasında yer aldı. Daha sonra bu sendikanın Genel Başkan Yardımcılığı’nı ve Örgütlenme Daire Başkanlığı’nı üstlendi.
Halen Sine-Sen Genel Başkanlığını yürütmektedir. 1990′lı yıllarda, kurulan Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD)’un da yedi dönem Denetim Kurulu Başkanlığı’nı sürdürdü ve hâlen devam ediyor.
*www.garnizone.com
Yılmaz Kurt
Doğum Tarihi: 1927Ölüm Tarihi: 24.2.2009300 küsür filmde yer alarak, sinemamızın en çok filmde oynayan kötü adamlarından biri Yılmaz Kurt. Kendisini avantür filmlerden, Cüneyt Arkın aksiyonlarından ve Kemal Sunal komedilerinden hatırlamak mümkün. Kendisini rahmetle anıyoruz.
*Üçüncü Adam
Erdoğan Seren
Doğum Tarihi: 1936Ölüm Tarihi: 2001Sinemamızın unutulmaz kavgacılarından olan Erdoğan Seren’i, şüphesiz ki bir çoğunuz Yedi Bela Hüsnü filminde, Hüsnü’nün dövmek için tuttuğu adamlardan biri olarak hatırlıyorsunuz. Gözüne yediği yumruk ile yüzünün aldığı komik şekli unutmak gerçekten mümkün değil. Son olarak 2001 yılında Zeki Demirkubuz’un yönettiği Üçüncü Sayfa filminde oynayan Seren, 194 filmde hem kavgacı, hem de karakter olarak -kötü adamın baş yardımcısı- başarıyla görev almış, 2001 yılında aramızdan ayrılmıştır.
*Üçüncü Adam
Niyazi Gökdere
Doğum Tarihi: 1938Ölüm Tarihi: 1999Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun olan Niyazi Gökdere, sinemamızın unutulmaz kavgacılarından biridir. Edinilen bilgilere göre, kavgacılar arasında “Asker” lakabı ile anılan Gökdere, ömrünün son yıllarını bilincini kaybetmiş bir şekilde geçirmiştir. Oynadığı 166 filmin büyük bir çoğunluğunda, esas kötü adamın yardımcılarından birini oynamıştır. Kavgacı olarak yer aldığı filmlerin yanında, iri yapısı ve karakteristik yüzü ile kalabalık kötü adam ekibinin yanında “yalnızca durduğu” filmlerin sayısı da oldukça fazladır. Kendisini rahmetle anıyoruz…
*Üçüncü Adam
Dündar Aydınlı
Doğum Tarihi: 6.12.19431960 yılında başladığı sinema kariyerine tam 257 film sığdıran emektar karakter oyuncumuz Dündar Aydınlı, -başta Cüneyt Arkın’lı aksiyonlar olmak üzere- sinemamızın birçok aksiyon filminde, mafya babasının yardımcılarından birini canlandırmıştır. Sert yüz hatları ve kapkara bıyıkları ile sinemamızın karakter oyuncuları arasında bilinen bir yüz olmuştur. Kendisi halen dizi ve sinema filmi çalışmalarını sürdürmektedir.
Kardeş sitemiz sinematürk’te kendisi ile 2009 yılında yapılmış bir röportaj bulunmaktadır. Röportajı okumak için tıklayınız.
*Üçüncü Adam
Aydın Haberdar
Doğum Tarihi: 1936Ölüm Tarihi: 30.3.2006Cüneyt Arkın’lı aksiyonların unutulmaz karakter oyuncularından Aydın Haberdar, oynamış olduğu 108 filmin büyük bir bölümünde kavgacı olarak görev almıştır. Onu diğer kavgacılarımızdan ayıran en temel özelliği, kavgacılar ekibinin elebaşı olarak kendini göstermesi ve genellikle ispiyoncu karakterleri canlandırmasıdır. Kumarhane patronu ve esas kötü adamın sağ kolu karakterleri de akılda kalıcıdır. Emektar sanatçımızı rahmetle anıyoruz.
*Üçüncü Adam
Günay Güner
Doğum Tarihi: 15.4.1944Farklı türlerde çekilmiş, birçok filmde canlandırmış olduğu kavgacı karakterleri ile hatırlanan Günay Güner, kavgacılığın yanı sıra canlandırdığı yan karakterler ile de oyunculuk gücünü izleyiciye ispatlamış, önemli bir karakter oyuncusudur. Esas kötü adamın fedailerinden biri olmanın yanı sıra, mahalle bakkalı, şoför, ve köylü gibi renkli karakterlere de hayat vermiştir. Oyunculuğun yanı sıra, birkaç filmde de, yapım sorumlusu ve prodüksiyon amiri olarak görev almıştır.
*Üçüncü Adam
Ferhat Ünal
Doğum Tarihi: 1949Sinemamızın önemli kavgacılarından biri olan Ferhat Ünal, filmografisine sığdırdığı 50 küsür filmde canlandırdığı mafya adamı tiplemeleri ve karakteristik yüz ifadesi ile hatırlanmaktadır. Geniş yüzü ve sıska vücut yapısı ile Sahte Kabadayı filminde hem mafya babasının adamlarından birini canlandırmış, hem de kahvehanede çıkan kavga sahnesinde Kemal Sunal’ın dublörlüğünü yapmıştır. Yediği yumruk ile kahvehanenin penceresinden çıkıp eskici arabasına düşen kişi Ferhat Ünal’ın ta kendisidir. Ayrıca Cüneyt Arkın’ın Kin adlı filminde, Cüneyt Arkın’dan yediği uçan tekme de akılda kalıcıdır. Kendisini saygıyla anıyor, selamlarımızı iletiyoruz.
*Üçüncü Adam
Mehmet Samsa
Doğum Tarihi: 1951Ölüm Tarihi: 20021951 yılında Bilecik’te doğdu. Bursa Emirsultan İlkokulu’nu bitirdi. Babasının manav dükkanında çalıştı. Bunun yanı sıra Söröz Gençlerbirliği’nde kaleci olarak futbola başladı. Sonra hocasıyla birlikte Bursaspor Genç Takımı’na transfer oldu. Transfer ücreti olarak bir keçi aldı. 1969 yılında Kasımpaşa Spor’da oynamak için İstanbul’a geldi fakat aradığı adresi ve fakat aradığı adresi ve kişiyi bulamayınca futboldan vazgeçti. 1969’da Duygu Sağıroğlu’nun yönettiği “Vatan ve Namık Kemal” filminde küçük bir rol oynayarak sinemaya başladı. 200’e yakın filmde 25 televizyon dizisinde karakter rolleri oynadı. 30 senaryo yazdı ve bunun 25 tanesinin yönetmenliğini üstlendi. 5 senaryosunu başka yönetmenler çekti. Mehmet Samsa 41 filme yönetmen olarak imza attı. Yapımcı olarak da 6 film yaptı. 1984’de evlenen Mehmet Samsa, yapımcı, yönetmen, senarist ve oyuncu olarak onlarca filmde görev aldı. Mehmet Samsa 2002 yılında aramızdan ayrıldı.
*SODER Sanatçılar Ansiklopedisi
Akif Kilman
Doğum Tarihi: 1945
Sinemamızın unutulmaz kavgacı-karakter oyuncularından biri olan Akif Kilman’ı okurlarımız, Tosun Paşa filmindeki renkli oyunculuğu ile hatırlayacaklardır. Cüneyt Arkın’lı aksiyonlarda da sıkça rastladığımız sanatçımızı bazı lobi kartı, afiş ve jeneriklerde Akif Kilman, bazılarında ise Akif Kilvan olarak görmek mümkün. Yaşantısı ve şimdilerdeki durumu ile ilgili henüz net bir bilgi edinemesek de, 90’larda ve 2000’lerin başında televizyon filmlerinde oynadığını biliyoruz. Değerli sanatçımıza selam ediyor, durumunun iyi olmasını temenni ediyoruz.
*Üçüncü Adam
Fotoğraflar:
__________________
Deniz Gezmiş isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 27.04.16, 08:07   #2
Üye

Deniz Gezmiş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2016
Konular: 7
Mesajlar: 20
Ettiği Teşekkür: 30
Aldığı Teşekkür: 100
Rep Derecesi : Deniz Gezmiş Karimasını arttırmak için doğru yerdeDeniz Gezmiş Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Sinemamızın kavgacıları - üçüncü adamlar - kadınlar

SİNEMA SANATÇILARIMIZ


SANATÇILARIMIZIN İSİMLERİ ÜZERİNE TIKLAYARAK BİYOGRAFİLERİNİ OKUYABİLİRSİNİZ.
Alfabetik Sırayla:
(liste güncellenmektedir)
ABDİ ALGÜL
AHMET KOSTARİKA
AJLAN AKTUĞ
AKİF KİLMAN
ALİ GENÇLİ
ALİ ŞEN
ALİYE RONA
ALPAY İZER
ALTAN GÜNBAY
ARAP CELÂL
ASUMAN ARSAN
ATA SAKA
ATİLLA ERGÜN
AVNİ DİLLİGİL
AYDIN BABAOĞLU
AYDIN HABERDAR
AYTEN ERMAN
AYTEN KOÇAK
BAHRİ ATEŞ
BAKİ TAMER
BAYKAL KENT
BİLAL İNCİ
CAHİT IRGAT
CEM ERMAN
CEVAT KURTULUŞ
CEVDET BALIKÇI
ÇETİN BAŞARAN
DANYAL TOPATAN
DİCLEHAN BABAN
DİLER SARAÇ
DİNÇER ÇEKMEZ
DÜNDAR AYDINLI
EKREM DÜMER
ERDOĞAN SEREN
EROL AMAÇ
EROL TAŞ
FAİK COŞKUN
FERHAT ÜNAL
FERİDUN ÇÖLGEÇEN
GARİBE GÜNDEM
GÖNÜL BEYHAN
GÜLTEN KAYA
GÜNAY GÜNER
HAKKI KIVANÇ
HAMİT HASKABAL
HASAN CEYLAN
HAYATİ HAMZAOĞLU
HİKMET GÜL
HİKMET TAŞDEMİR
HULUSİ KENTMEN
HÜSEYİN KUTMAN
HÜSEYİN PEYDA
HÜSEYİN ZAN
İBRAHİM KURT
İBRAHİM UĞURLU
İHSAN BAYSAL
İHSAN GEDİK
İHSAN YÜCE
İSMAİL HAKKI ŞEN
KADİR KÖK
KADİR SAVUN
KAMER SADIK (KAMER BABA)
KAYHAN YILDIZOĞLU
KAZIM KARTAL
KEMAL İSKENDER (KARGA KEMAL)
KENAN KARAGÖZ
KUBİLAY HAKAN
KUDRET KARADAĞ
LALE BELKIS
LEMAN AKÇATEPE
LÜTFÜ ENGİN
MACİT FLORDUN
MEHMET ALİ GÜNGÖR
MEHMET UĞUR
MEHMET SAMSA
METE İNSELEL
MUADELET TİBET
MUALLA SÜRER
MUHİP ARCIMAN
MUHTEŞEM DURUKAN
MUSTAFA YAVUZ
MÜMTAZ ENER
MÜNİR ÖZKUL
MÜRÜVVET SİM
NECDET KÖKEŞ
NECDET TOSUN
NECDET YAKIN
NECİP TEKÇE
NEJAT GÜRÇEN
NERİMAN KÖKSAL
NERMİN ÖZSES
NEVZAT OKÇUGİL
NİHAT ZİYALAN
NİYAZİ GÖKDERE
NİYAZİ VANLI
NİZAM ERGÜDEN
NUBAR TERZİYAN
NUSRET ÖZKAYA
OKTAR DURUKAN
OKTAY YAVUZ
ORHAN ÇOBAN
OSMAN ALYANAK
ÖZCAN ÖZGÜR
REHA YURDAKUL
REMZİYE FIRTINA
REŞİT ÇİLDAM
SABAHAT IŞIK
SAMİ HAZİNSES
SELAHATTİN FIRAT
SELİM NAŞİT
SEMİH SEZERLİ
SENİH ORKAN
SIDIKA DURUER
SÖNMEZ YIKILMAZ
SUNA PEKUYSAL
SUNA SELEN
SÜHEYL EĞRİBOZ
ŞEREF ÇOKŞEKER
ŞEVKET ALTUĞ
ŞÜKRİYE ATAV
TARIK ŞİMŞEK
TAYFUN ÇORAĞAN
TEVFİK ŞEN
TURGUT BORALI
TURGUT ÖZATAY
ÜNAL GÜREL
VAHİT VOLKAN
YADİGÂR EJDER
YAŞAR ŞENER
YAVUZ KARAKAŞ
YAVUZ SELEKMAN
YILDIRIM GENCER
YILMAZ KURT
YUSUF ÇAĞATAY
YUSUF ÇETİN
YUSUF SEZER
YÜKSEL GÖZEN
ZEKİ ALPAN
ZEKİ SEZER
ZEKİ TÜNEY
SHARE THİS:
__________________
Deniz Gezmiş isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Deniz Gezmiş'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 27.04.16, 09:20   #3
goj
Tam Üye

goj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 2
Mesajlar: 325
Ettiği Teşekkür: 1741
Aldığı Teşekkür: 1611
Rep Derecesi : goj muhteşem bir gelişmedegoj muhteşem bir gelişmedegoj muhteşem bir gelişmedegoj muhteşem bir gelişmedegoj muhteşem bir gelişmedegoj muhteşem bir gelişmedegoj muhteşem bir gelişmedegoj muhteşem bir gelişmedegoj muhteşem bir gelişmedegoj muhteşem bir gelişmedegoj muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Sinemamızın kavgacıları - üçüncü adamlar - kadınlar

:cla p:
__________________


"Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır,
yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar. G.B."
goj isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
goj'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
adamlar, kadınlar, kavgacilari, kavgacıları, sinemamizin, sinemamızın, üçüncü


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 06:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.