Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Görsel ve İşitsel Sanat Yapıtları > Sinema Haberleri

Sinema Haberleri Repliğinden tiradına, rolünden oscarına, sanatçılardan haberlere


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 24.01.09, 02:20   #1
oneyouu
Ziyaretçi
oneyouu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular:
Mesajlar: n/a
Rep Derecesi :
Ruh Halim:
Standart Oscar'ın Tarihçesi ve Oscar'ı Kazananlar

Oscar'ın Tarihçesi ve Oscar’ı Kazananlar


Oscar olarak bilinen Akademi Ödülleri sinema alanında verilen dünyanın en prestijli ve en eski ödülleridir. Her yıl dağıtılan Oscarlar ilk kez 1927 yılında kurulan ve merkezi Beverly Hills, California da bulunan profesyonel bir organizasyon olan Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS) tarafından 1929 yılının mayıs ayında dağıtıldı. Pricewaterhouse 1935 yılından itibaren Oscar ödüllerinin gizli oylama sürecini yönetiyor. Organizasyon 1941 yılından itibaren ise gizli zarf sistemiyle çalışmalarını sürdürüyor.

Oscarın dağıtıldığı ilk yıllarda bir filmin ödüle aday olabilmesi için ödülün verileceği yıldan bir önceki yılın temmuz ayının 31ine kadar Los Angelesda vizyona girmesi gerekiyordu. Fakat daha sonra bir yılın 12 ayını da kullanmak adına 1932/1933 Oscar ödüllerine aday olan filmlere 17 aylık bir adaylık süresi tanındı. 1934 yılından itibaren ödüllerin verildiği senenin bir yıl öncesindeki süre içinde gösterime giren filmler Oscara aday olma hakkını kazandı.

Oscar ödül töreni 1954 yılına kadar çoğunlukla Perşembe geceleri gerçekleşiyordu. 1955-1958 yılları arasındaki ödül törenleri Çarşamba günleri sahiplerini bulurken 1959&dan 1999 yılına kadar kadar ,birkaç istisna haricinde, ödüller pazartesi geceleri dağıtıldı. Oscar ödüllerinin dağıtımı 1999 yılından günümüze Pazar geceleri yapılıyor.

Stüdyolara ya da oyunculara prestij kazandırdığı düşünülürse Akademinin ve bu organizasyonun ödül sisteminin dünyadaki film endüstrisini derinden etkilediği söylenebilir. Film stüdyoları genelde çektikleri filmlere oy toplamak için bir çok pahalı pazarlama ve reklam kampanyası yapma yolunu seçiyor. Akademi her ne kadar stüdyolar tarafından yapılan reklam ve promosyon kampanyalarının ve uygulanan pazarlama taktiklerinin önünü kesmeye çalışsa da bu tarz aktiviteler oylama sonuçlarını etkiliyor. Özellikle 80li yıllardan itibaren sadece maddi çıkarlar düşünülerek çekilen filmlerin kitleleri etkilemeyi başarsa da gerekli derinliğe sahip olmadıklarını düşünen eleştirmenlerden olumlu puan alamadığı görüldü.


_________________________________0_____________________________________


Akademi'nin Tarihçesi

Orijinal adı 'The Academy of Motion Picture Arts and Sciences' olan Akademi 6000 oyuncu ve sinema emekçisinden oluşan bir organizasyon. Her yıl dağıttığı ödüllerle tanınsa da Akademi'nin genel hedefi sinema sanatının gelişimine katkı sağlamak. Akademi ayrıca sinema sektörü içindeki profesyonellerle halkın birlikte gerçekleştirebileceği eğitsel aktiviteler düzenliyor.

Akademi 1927 yılının Mayıs ayında prodüksiyon yöneticileri ile sinema dünyasının tanınmış isimlerinden oluşan 36 kişilik bir grupla çalışmalarına başladı. Ünlü organizasyonun ilk başkanı Douglas Fairbanks idi. Fairbanks'den sonra Frank Capra, Bette Davis, Jean Hersholt, George Stevens, Robert E. Wise, Karl Malden, Arthur Hiller and Robert Rehme gibi isimler başkanlık koltuğuna oturdu. Akademinin şimdiki başkanı Frank Pierson ise koltuğu 2001 yılında devraldı.


_________________________________0_____________________________________


Oscar

Ona 'Akademi Heykelciği' diyen de var, 'Altın Ödül' ya da 'Üstün Başarı Heykeli' de. 'Weekly Variety' dergisinin 'Demir Adam' olarak nitelendirdiği ödüle biz daha çok 'Oscar' diyoruz.

1928 yılında doğan Oscar heykelciğinin üzerinde film makarasının üzerinde elinde haçlı askerlerinin kullandığı bir kılıç taşıyan bir şövalye bulunuyor. Şovalyenin üzerinde durduğu makaranın beş tekerlek parmağı aktörler, yazarlar, yönetmenler, yapımcılar ve teknik ekip olmak üzere Akademinin orjinal kollarını temsil ediyor.

3,8 kg ağırlığındaki heykelcik MGMnin baş sanat direktörü Cedric Gibbons tarafından tasarlandı. Gibbons'ın asistanı Frederic Hope orijinal siyah mermer zemini yaratırken heykeltraş George Stanley tasarımı bir heykel çizgilerine dönüştürdü. California Bronz döküm enstitüsü ise ilk Oscar heykelciğini 24 karat altınla kapladı.


_________________________________0_____________________________________


"Oscar" ismi nereden geliyor?

Dünyanın sinema alanında en prestijli ödülü sayılan heykelciğin ismi nereden geliyor? Akademide bir süre kütüphane görevlisi olarak çalıştıktan sonra yapımcılığa başlayan Margaret Herrick'in heykelciğin üzerindeki adam figürünü amcası Oscara benzettiğini söylemesi üzerine heykelciğe Oscar; ismi verildiği söyleniyor. 1934 yılındaki altıncı ödül töreninin ardından Hollywoodun ünlü köşe yazarı Sidney Skolsky yazısında o yıl En İyi Kadın Oyuncu dalında ödüle layık görülen Katharine Hepburnün aldığı ödülü Oscar olarak nitelendirerek heykelciği ilk kez bu isimle tanımlamış oldu. Akademi Oscar ismini 1939 yılına kadar resmi olarak kullanmadı.

Oscar bazı durumlarda farklı şekillerde sahiplerine sunuldu. Örneğin 1930lu yıllarla 1950li yıllar arasında ödüle layık görülen çocuk oyunculara heykelciğin minyatür replikaları verilirken vantrilok Edgar Bergene ağız kısmı hareket edebilen ahşap bir Oscar heykelciği sunuldu. Ayrıca Walt Disneye, ödül kazandığı yapıtı Snow White and the Seven Dwarfs için biri standart boyutta olmak üzere yedi minyatür heykelcik takdim edildi. 1942-1944 yılları arasında 2. Dünya Savaşı sırasında ekonomiye katkı sağlamak açısından Oscar'ın yapımında altın yerine plaster kullanıldı. 1945 yılında heykelciğin mermer tabanı metale dönüştürülürken 1949 yılında heykelcik 501 den başlayarak numaralandırılmaya başlandı.

Sinema dünyasının en kapsamlı organizasyonu olan Oscar ödülleri Töreni, böylesi yarışmaları onaylayanlar kadar onaylamayanların da, dikkatlerini -en azından o özel gece için- Los Angeles’a yönelttikleri büyülü bir seremonidir. Sinema, film üstüne saptanmış görüntülerin ya da çizilmiş desenlerin ışıkla bir perdeye art arda düşürülerek hareketli görüntüler elde edilmesi temeline dayanan sanat dalı. Sinema, herhangi bir hareketi düzenli aralıklarla parçalara bölerek bunların resimlerini belirleme ve sonra bunları gösterici yardımıyla karanlık bir yerde, bir perde üzerinde yansıtarak hareketi yeniden oluşturma işidir.

Oscar Ödülleri ilk verilmeye başlandığında, doğal olarak oldukça primitifti. O gün gösterilen ilgiyle -adaylıklarla başlayıp, gizli oylamalarla devam eden, tören gecesine katılan şöhretlerin Kırmızı Halı geçişleriyle heyecanın sürekli yükseltildiği ve ödüllerin açıklanmasıyla zirveye ulaşıldığı- bugünkü törenlere gösterilen ilgi arasında dağlar kadar fark var. Bir örnek vermek gerekirse, Oscar ödüllerinin verildiği ilk gösteride 250 izleyici vardı ve giriş ücreti 10 dolardı. Medya ilk yıl gösteriye ilgi göstermedi. Ödül töreni ise beş dakika sürdü.

Oscar alan bir sanatçıya ödenen ücretler astronomik biçimde artarken, geleceği de çok büyük ölçüde garanti altına alınmış oluyor.


_________________________________0_____________________________________


En Çok Oscar’ı Walt Disney Aldı!
En fazla Oscar kazanan kişi, Walt Disney Oldu. Tam 26 kez bu ödülü aldı. Walt Disney, aynı zamanda bir seferde en fazla Oscar alan kişi rekorunu da elinde tutuyor. 1953 yılında 4 dalda Oscar daldı.

Oscar İçin En Uzun Bekleyen Chaplin’in Filmi
Çekildikten sonra Oscar almak için bekleyen en uzun Film Chaplin’in ‘Limelight’ filmi oldu. 1952 yılında çekilen film, ancak 1973 yılında Oscar alabildi.

Hiç Oscar Kazanamayan Büyük Adaylar
1997 yılında ‘The Turning Point’ ve 1985 yılında ‘The Color Purple’ filmleri 9 dalda Oscar’a aday gösterildiler, ama bir tane bile kazanamadılar.

En Fazla Oscar Kazanan 2 Film
76 yıllık Oscar ödülleri tarihinde en fazla Oscar alan 2 film oldu. 1959 yılında ‘Ben Hur’ ve 1997 yılında ‘Titanic’ tam 11 dalda Oscar aldılar.

Spielberg Oscar’a Yıllar Sonra Kavuşabildi
Oscar’a kavuşmak için çok çabalayıp bolca hüsrana uğrayan yönetmenlerin başında Steven Spielberg geliyor. Spielberg 9 dalda ödüle aday gösterilen The Purple Rain filmi ile Oscar kazanacağına kesin gözüyle bakarken bir tane bile alamamıştı. Ancak Yahudi soykırımı üzerine olan filmi “Schindler’s List” ile şeytanın bacağını kırabildi. Spielberg, Bette Davis ve Clark Bable’in kazandığı Oscarları onların ölümünden sonra mirasçılarından 1 milyon dolar ödeyerek alıp Akademi’ye 1 dolar karşılığında geri veren kişi olarak da tanınıyor.

Tören üç kez ertelendi
Oscar töreni tarihi boyunca sadece üç kez ertelendi. 1938 yılında Los Angeles’daki sel dolayısıyla tören bir hafta geç yapıldı. 1968 yılında ise Martin Luther King’e saygı dolayısıyla, 1981’de Ronald Reagan’a suikast girişimi nedeniyle 24 saat ertelendi.

Yıl 1953: Televizyon devrede
Oscar ödül töreni, ilk olarak 1953 yılında televizyonda yayınlandı ve sunucusu Bob Hope’tu. Ödüller, 1966 yılında ilk olarak televizyondan renkli olarak yayınlandı.

Kırmızı Halı: O bir efsane!
Her yıl 6 kişinin yan yana dizilerek açıp serdiği, sonra da rulo yapıp kaldırdığı, Akademinin malı olan halı 75.5 metre uzunluğunda.

30 saniye yeter de artar
Aralıksız 4 saat süren Oscar töreninde, ödül kazananların konuşma süresi sadece 30 saniye.


_________________________________0_____________________________________


En Fazla Oscar Alan Filmler

Sinema tarihinde en fazla Oscar alan filmler listesinin başında 11 oscarla eski bir klasik Ben-Hur, neden bu kadar çok oscar aldığı anlaşılamayan Titanic ve yüzyılın en iyi fantazi filmi Lord of the Rings: The Return of the King filmi yer alıyor.

En fazla Oscar alanlar listesi aynı zamanda tarihin en iyi filmleri listesini andırıyor.

11 OSCAR
- Ben-Hur (1959, 12 dalda aday)
- Titanic (1997, 14 dalda aday)
- Lord of the Rings: The Return of the King (2003, 11 dalda aday)

10 OSCAR
- West Side Story (1961, 11 dalda aday)

9 OSCAR
- Gigi (1958, 9 dalda aday)
- The Last Emperor (1987, 9 dalda aday)
- The English Patient (1997, 12 dalda aday)

8 OSCAR
- Gone With The Wind (1939, 13 dalda aday)
- From Here To Eternity (1953, 13 dalda aday)
- On The Waterfront (1954, 12 dalda aday)
- My Fair Lady (1964, 12 dalda aday)
- Cabaret (1972, 10 dalda aday)
- Gandhi (1983, 11 dalda aday)
- Amadeus (1984, 11 dalda aday)

7 OSCAR
- Going My Way (1944, 10 dalda aday)
- The Best Years Of Our Lives (1946, 8 dalda aday)
- The Bridge On The River Kwai (1957, 8 dalda aday)
- Lawrence Of Arabia (1962, 10 dalda aday)
- Patton (1970, 10 dalda aday)
- The Sting (1973, 10 dalda aday)
- Out Of Africa (1985, 11 dalda aday)
- Dances With Wolves (1990, 12 dalda aday)
- Schindler’s List (1993, 12 dalda aday)
- Shakespeare In Love (1998, 13 dalda aday)

6 OSCAR
- Mrs. Miniver (1942, 12 dalda aday)
- All About Eve, (1940, 14 dalda aday)
- An American In Paris (1951, 8 dalda aday)
- A Place In The Sun (1951, 9 dalda aday)
- A Man For All Seasons (1966, 8 dalda aday)
- The Godfather, Part II (1974, 11 dalda aday)
- Star Wars (1977, 10 dalda aday)
- Forrest Gump, (1994, 13 dalda aday)

5 OSCAR
- It Happened One Night (1934, 5 dalda aday)
- How Green Was My Valley (1941, 10 dalda aday)
- Wilson (1944, 10 dalda aday)
- The Bad And The Beautiful (1952, 6 dalda aday)
- Around The World In 80 Days (1956, 8 dalda aday)
- The King And I (1956, 9 dalda aday)
- The Apartment, (1960, 10 dalda aday)
- Mary Poppins (1964, 13 dalda aday)
- Doctor Zhivago (1965, 10 dalda aday)
- The Sound Of Music (1965, 10 dalda aday)
- Who’s Afraid Of Virginia Woolf? (1966, 13 dalda aday)
- In The Heat Of The Night (1967, 7 dalda aday)
- Oliver! (1968, 11 dalda aday)
- The French Connection (1971, 9 dalda aday)
- One Flew Over The Cuckoo’s Nest (1975, 9 dalda aday)
- The Deer Hunter (1978, 9 dalda aday)
- Kramer vs. Kramer (1979, 9 dalda aday)
- Terms Of Endearment (1983, 11 dalda aday)
- Silence Of The Lambs (1991, 7 dalda aday)
- Braveheart (1995, 10 dalda aday)
- Saving Private Ryan (1998, 11 dalda aday)
- American Beauty (1999, 8 dalda aday)
- Gladiator (2000, 12) Chicago (2002, 13 dalda aday)


_________________________________0_____________________________________


Tarihçe

All About Eve - 1950
14 aday / 6 Oscar

Titanik - 1997
14 aday / 11 Oscar

Rüzgar Gibi Geçti - 1939
13 aday / 8 Oscar

İnsanlar Yaşadıkça - 1953
13 aday / 8 Oscar

Mary Poppins - 1964
13 aday / 5 Oscar

Kim Korkar Hain Kurttan - 1966
13 aday / 5 Oscar

Forrest Gump - 1994
13 aday / 6 Oscar

Aşık Shakespeare - 1998
13 aday / 7 Oscar

Chicago - 2002
13 aday / 6 Oscar


_________________________________0_____________________________________


En Fazla Oscar Kazanan Filmler

Ben Hur - 1959 / 11

Titanik - 1997/ 11

Batı Yakası Hikayesi - 1961 / 10

Gigi - 1958 / 9

Son İmparator - 1987 / 9

İngiliz Hasta - 1996 / 9

Rüzgar Gibi Geçti - 1939 / 8

İnsanlar Yaşadıkça - 1953 / 8

Rıhtımlar Üstünde - 1954 / 8

My Fair Lady - 1964 / 8

Kabare - 1972 / 8

Gandhi - 1982 / 8

Amadeus - 1984 / 8


_________________________________0_____________________________________


En fazla Oscar Kazanan Yönetmenler

John Ford - 4

Frank Capra - 3

William Wyler - 3


_________________________________0_____________________________________


En Fazla Aday Gösterilen Erkekler

Jack Nicholson / 12

Laurence Olivier / 10

Spencer Tracy / 9

En Çok Oscar Kazanan Erkekler

Dustin Hoffman / 2

Gary Cooper / 2

Jack Nicholson / 3

Marlon Brando 2

Spencer Tracy / 2

Tom Hanks / 2


_________________________________0_____________________________________En Fazla Aday Gösterilen Kadınlar

Merly Streep 13

Katharine Hepburn / 12

Bette Davis 11


En Çok Oscar Kazanan Kadınlar

Katharine Hepburn / 4

Bette Davis / 2

Elizabeth Taylor / 2

Ingrid Bergman / 3

Jane Fonda / 2

Jodie Foster / 2

Luise Rainer / 2

Sally Field / 2

Vivien Leigh / 2
  Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz 'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.01.09, 20:00   #2
oneyouu
Ziyaretçi
oneyouu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular:
Mesajlar: n/a
Rep Derecesi :
Ruh Halim:
Standart Cevap: Oscar'ın Tarihçesi ve Oscar'ı KazananlarEn İyi Yönetmen Oscar'ı Alanlar

2007 Martin Scorsese (Departed)
2006 Ang Lee (Brokeback Mountain)
2005 Clint Eastwood (Million Dollar Baby)
2004 Peter Jackson (Lord of the Rings: The Return of the King)
2003 Roman Polanski (The Pianist)
2002 Ron Howard (A Beautiful Mind)
2001 Steven Soderbergh (Traffic)
2000 Sam Mendes (American Beauty)
1999 Steven Spielberg (Saving Private Ryan)
1998 James Cameron (Titanic)
1997 Anthony Minghella (The English Patient)
1996 Mel Gibson (Braveheart)
1995 Robert Zemeckis (Forrest Gump)
1994 Steven Spielberg (Schindler's List)
1993 Clint Eastwood (Unforgiven)
1992 Jonathan Demme (The Silence of the Lambs)
1991 Kevin Costner (Dances With Wolves: Special Edition)
1990 Oliver Stone (Born on the Fourth of July)
1989 Barry Levinson (Rain Man)
1988 Bernardo Bertolucci (The Last Emperor)
1987 Oliver Stone (Platoon)
1986 Sydney Pollack (Out of Africa)
1985 Milos Forman (Amadeus)
1984 James L. Brooks (Terms of Endearment)
1983 Richard Attenborough (Gandhi)
1982 Warren Beatty (Reds)
1981 Robert Redford (Ordinary People)
1980 Robert Benton (Kramer vs. Kramer)
1979 Michael Cimino (The Deer Hunter)
1978 Woody Allen (Annie Hall)
1977 John G. Avildsen (Rocky)
1976 Milos Forman (One Flew Over the Cuckoo's Nest)
1975 Francis Ford Coppola (The Godfather, Part II)
1974 George Roy Hill (The Sting)
1973 Bob Fosse (Cabaret)
1972 William Friedkin (The French Connection)
1971 Franklin J. Schaffner (Patton)
1970 John Schlesinger (Midnight Cowboy)
1969 Carol Reed (Oliver!)
1968 Mike Nichols (The Graduate)
1967 Fred Zinnemann (A Man for All Seasons)
1966 Robert Wise (The Sound of Music)
1965 George Cukor (My Fair Lady: Special Edition)
1964 Tony Richardson (Tom Jones)
1963 David Lean (Lawrence of Arabia)
1962 Robert Wise (West Side Story)
1961 Billy Wilder (The Apartment)
1960 William Wyler (Ben-Hur)
1959 Vincente Minnelli (Gigi)
1958 David Lean (The Bridge on the River Kwai)
1957 George Stevens (Giant)
1956 Delbert Mann (Marty)
1955 Elia Kazan (On the Waterfront)
1954 Fred Zinnemann (From Here to Eternity)
1953 John Ford (The Quiet Man)
1952 George Stevens (A Place in the Sun)
1951 Joseph L. Mankiewicz (All About Eve)
1950 Joseph L. Mankiewicz (A Letter to Three Wives)
1949 John Huston (The Treasure of the Sierra Madre)
1948 Elia Kazan (Gentleman's Agreement)
1947 William Wyler (The Best Years of Our Lives)
1946 Billy Wilder (The Lost Weekend)
1945 Leo McCarey (Going My Way / Holiday Inn)
1944 Michael Curtiz (Casablanca)
1943 William Wyler (Mrs. Miniver)
1942 John Ford (How Green Was My Valley)
1941 John Ford (The Grapes of Wrath)
1940 Victor Fleming (Gone with the Wind: Collector's Edition)
1939 Frank Capra (You Can't Take It With You)
1938 Leo McCarey (The Awful Truth)
1937 Frank Capra (Mr. Deeds Goes to Town)
1936 John Ford (The Informer)
1935 Frank Capra (It Happened One Night)
1934 Frank Lloyd (Cavalcade)
1933 Frank Borzage (Bad Girl)
1932 Norman Taurog (Skippy)
1931 Lewis Milestone (All Quiet on the Western Front)
1930 Frank Lloyd (The Divine Lady)
1929 Frank Borzage (Seventh Heaven)
1929 Lewis Milestone (Two Arabian Knights)


«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»En İyi Yabancı Film Oscar'ı Alanlar

2007 Leben der Anderen, Das(the Lives of Others)
2006 Tsotsi
2005 The Sea Inside
2004 The Barbarian Invasions
2003 Nowhere in Africa
2002 No Man's Land
2001 Crouching Tiger, Hidden Dragon
2000 All About My Mother
1999 Life Is Beautiful
1998 Character
1997 Kolya
1996 Antonia's Line
1995 Burnt by the Sun
1994 Belle Epoque
1993 Indochine
1992 Mediterraneo
1991 Journey of Hope
1990 Cinema Paradiso: Director's Cut
1989 Pelle the Conqueror
1988 Babette's Feast
1987 The Assault
1986 The Official Story
1985 Dangerous Moves
1984 Fanny and Alexander (Theatrical Version)
1983 To Begin Again
1982 Mephisto
1981 Moscow Does Not Believe in Tears
1980 The Tin Drum
1979 Get Out Your Handkerchiefs
1978 Madame Rosa
1977 Black and White in Color
1976 Dersu Uzala
1975 Amarcord
1974 Day for Night
1973 The Discreet Charm of the Bourgeoisie
1972 The Garden of the Finzi-Continis
1971 Investigation of a Citizen Above Suspicion
1970 Z
1969 War and Peace (5-Disc Series)
1968 Closely Watched Trains
1967 A Man and a Woman
1966 The Shop on Main Street
1965 Yesterday, Today and Tomorrow
1964 8 1/2
1963 Sundays and Cybele
1962 Through a Glass Darkly
1961 The Virgin Spring
1960 Black Orpheus
1959 My Uncle
1958 Nights of Cabiria
1957 La Strada
1956 To 'Samurai, The Legend of Musashi
1955 To 'Gate of Hell'
1953 Forbidden Games
1952 'Rashomon
1951 'The Walls of Malapaga
1950 The Bicycle Thief
1949 Monsieur Vincent
1948 Shoe-Shine


«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»En İyi Kadın Oyuncu Oscar'ını Alanlar

2007 Helen Mirren(Quenn)
2006 Reese Witherspoon (Walk the Line)
2005 Hilary Swank (Million Dollar Baby)
2004 Charlize Theron (Monster)
2003 Nicole Kidman (The Hours)
2002 Halle Berry (Monster's Ball)
2001 Julia Roberts (Erin Brockovich)
2000 Hilary Swank (Boys Don't Cry)
1999 Gwyneth Paltrow (Shakespeare in Love)
1998 Helen Hunt (As Good as It Gets)
1997 Frances McDormand (Fargo)
1996 Susan Sarandon (Dead Man Walking)
1995 Jessica Lange (Blue Sky)
1994 Holly Hunter (The Piano)
1993 Emma Thompson (Howards End)
1992 Jodie Foster (The Silence of the Lambs)
1991 Kathy Bates (Misery)
1990 Jessica Tandy (Driving Miss Daisy)
1989 Jodie Foster (The Accused)
1988 Cher (Moonstruck)
1987 Marlee Matlin (Children of a Lesser God)
1986 Geraldine Page (The Trip to Bountiful)
1985 Sally Field (Places in the Heart)
1984 Shirley MacLaine (Terms of Endearment)
1983 Meryl Streep (Sophie's Choice)
1982 Katharine Hepburn (On Golden Pond)
1981 Sissy Spacek (Coal Miner's Daughter: Collector's Edition)
1980 Sally Field (Norma Rae)
1979 Jane Fonda (Coming Home)
1978 Diane Keaton (Annie Hall)
1977 Faye Dunaway (Network)
1976 Louise Fletcher (One Flew Over the Cuckoo's Nest)
1975 Ellen Burstyn (Alice Doesn't Live Here Anymore)
1974 Glenda Jackson (A Touch of Class)
1973 Liza Minnelli (Cabaret)
1972 Jane Fonda (Klute)
1971 Glenda Jackson (Women in Love)
1970 Maggie Smith (The Prime of Miss Jean Brodie)
1969 Katharine Hepburn (The Lion in Winter)
1969 Barbra Streisand (Funny Girl)
1968 Katharine Hepburn (Guess Who's Coming to Dinner)
1967 Elizabeth Taylor (Who's Afraid of Virginia Woolf?)
1966 Julie Christie (Darling)
1964 Patricia Neal (Hud)
1963 Anne Bancroft (The Miracle Worker)
1962 Sophia Loren (Two Women)
1961 Elizabeth Taylor (Butterfield
1960 Simone Signoret (Room at the Top)
1959 Susan Hayward (I Want To Live!)
1958 Joanne Woodward (The Three Faces of Eve)
1957 Ingrid Bergman (Anastasia)
1956 Anna Magnani (The Rose Tattoo)
1955 Grace Kelly (The Country Girl)
1954 Audrey Hepburn (Roman Holiday)
1953 Shirley Booth (Come Back, Little Sheba)
1952 Vivien Leigh (A Streetcar Named Desire)
1951 Judy Holliday (Born Yesterday)
1950 Olivia de Havilland (The Heiress)
1949 Jane Wyman (Johnny Belinda)
1948 Loretta Young (The Farmer's Daughter)
1947 Olivia de Havilland (To Each His Own)
1946 Joan Crawford (Mildred Pierce)
1945 Ingrid Bergman (Gaslight)
1944 Jennifer Jones (The Song of Bernadette)
1943 Greer Garson (Mrs. Miniver)
1942 Joan Fontaine (Suspicion)
1941 Ginger Rogers (Kitty Foyle)
1940 Vivien Leigh (Gone with the Wind: Collector's Edition)
1939 Bette Davis (Jezebel)
1938 Luise Rainer (The Good Earth)
1937 Luise Rainer (The Great Ziegfeld)
1936 Bette Davis (Dangerous)
1935 Claudette Colbert (It Happened One Night)
1934 Katharine Hepburn (Morning Glory)
1933 Helen Hayes (The Sin of Madelon Claudet)
1932 Marie Dressler (Min and Bill)
1931 Norma Shearer (The Divorcee)
1930 Mary Pickford (Coquette)
1929 Janet Gaynor (Sunrise)
1929 Janet Gaynor (Street Angel)
1929 Janet Gaynor (Seventh Heaven)«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»En iyi Erkek Oyuncu Oscar'ı Alanlar

2007 Forest Whitaker(The Last King of Scotland )
2006 Philip Seymour Hoffman (Capote)
2005 Jamie Foxx (Ray)
2004 Sean Penn (Mystic River)
2003 Adrien Brody (The Pianist)
2002 Denzel Washington (Training Day)
2001 Russell Crowe (Gladiator)
2000 Kevin Spacey (American Beauty)
1999 Roberto Benigni (Life Is Beautiful)
1998 Jack Nicholson (As Good as It Gets)
1997 Geoffrey Rush (Shine)
1996 Nicolas Cage (Leaving Las Vegas)
1995 Tom Hanks (Forrest Gump)
1994 Tom Hanks (Philadelphia)
1993 Al Pacino (Scent of a Woman)
1992 Anthony Hopkins (The Silence of the Lambs)
1991 Jeremy Irons (Reversal of Fortune)
1990 Daniel Day-Lewis (My Left Foot)
1989 Dustin Hoffman (Rain Man)
1988 Michael Douglas (Wall Street)
1987 Paul Newman (The Color of Money)
1986 William Hurt (Kiss of the Spider Woman)
1985 F. Murray Abraham (Amadeus)
1984 Robert Duvall (Tender Mercies)
1983 Ben Kingsley (Gandhi)
1982 Henry Fonda (On Golden Pond)
1981 Robert De Niro (Raging Bull)
1980 Dustin Hoffman (Kramer vs. Kramer)
1979 Jon Voight (Coming Home)
1978 Richard Dreyfuss (The Goodbye Girl)
1977 Peter Finch (Network)
1976 Jack Nicholson (One Flew Over the Cuckoo's Nest)
1975 Art Carney (Harry and Tonto)
1974 Jack Lemmon (Save the Tiger)
1973 Marlon Brando (The Godfather)
1972 Gene Hackman (The French Connection)
1971 George C. Scott (Patton)
1970 John Wayne (True Grit)
1969 Cliff Robertson (Charly)
1968 Rod Steiger (In the Heat of the Night)
1967 Paul Scofield (A Man for All Seasons)
1966 Lee Marvin (Cat Ballou)
1965 Rex Harrison (My Fair Lady: Special Edition)
1964 Sidney Poitier (Lilies of the Field)
1963 Gregory Peck (To Kill a Mockingbird)
1962 Maximilian Schell (Judgement at Nuremberg)
1961 Burt Lancaster (Elmer Gantry)
1960 Charlton Heston (Ben-Hur)
1959 David Niven (Separate Tables)
1958 Alec Guinness (The Bridge on the River Kwai)
1957 Yul Brynner (The King and I)
1956 Ernest Borgnine (Marty)
1955 Marlon Brando (On the Waterfront)
1954 William Holden (Stalag 17)
1953 Gary Cooper (High Noon)
1952 Humphrey Bogart (The African Queen)
1951 Jose Ferrer (Cyrano de Bergerac)
1950 Broderick Crawford (All the King's Men)
1949 Laurence Olivier (Laurence Olivier's Hamlet)
1948 Ronald Colman (A Double Life)
1947 Fredric March (The Best Years of Our Lives)
1946 Ray Milland (The Lost Weekend)
1945 Bing Crosby (Going My Way / Holiday Inn)
1944 Paul Lukas (Watch on the Rhine)
1943 James Cagney (Yankee Doodle Dandy)
1942 Gary Cooper (Sergeant York)
1941 James Stewart (The Philadelphia Story)
1940 Robert Donat (Goodbye, Mr. Chips)
1939 Spencer Tracy (Boys Town)
1938 Spencer Tracy (Captains Courageous)
1937 Paul Muni (The Story of Louis Pasteur)
1936 Victor McLaglen (The Informer)
1935 Clark Gable (It Happened One Night)
1934 Charles Laughton (The Private Life of Henry VIII)
1932 Fredric March (Dr. Jekyll & Mr. Hyde: 1932 & 1941)
1932 Wallace Beery (The Champ)
1931 George Arliss (Disraeli)
1931 Lionel Barrymore (A Free Soul)
1929 Emil Jannings (The Way of All Flesh)
1929 Emil Jannings (The Last Command)«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»En İyi Kadın Yardımcı Oyuncu Oscar'ı Alanlar

2007 Jennifer Hudson(Dream girls)
2006 Rachel Weisz (Constant Gardener)
2005 Cate Blanchett (The Aviator)
2004 Renee Zellweger (Cold Mountain)
2003 Catherine Zeta-Jones (Chicago)
2002 Jennifer Connelly (A Beautiful Mind)
2001 Marcia Gay Harden (Pollock)
2000 Angelina Jolie (Girl, Interrupted)
1999 Judi Dench (Shakespeare in Love)
1998 Kim Basinger (L.A. Confidential)
1997 Juliette Binoche (The English Patient)
1996 Mira Sorvino (Mighty Aphrodite)
1995 Dianne Wiest (Bullets Over Broadway)
1994 Anna Paquin (The Piano)
1993 Marisa Tomei (My Cousin Vinny)
1992 Mercedes Ruehl (The Fisher King)
1991 Whoopi Goldberg (Ghost)
1990 Brenda Fricker (My Left Foot)
1989 Geena Davis (The Accidental Tourist)
1988 Olympia Dukakis (Moonstruck)
1987 Dianne Wiest (Hannah and Her Sisters)
1986 Anjelica Huston (Prizzi's Honor)
1985 Peggy Ashcroft (A Passage to India)
1984 Linda Hunt (The Year of Living Dangerously)
1983 Jessica Lange (Tootsie)
1982 Maureen Stapleton (Reds)
1981 Mary Steenburgen (Melvin and Howard)
1980 Meryl Streep (Kramer vs. Kramer)
1979 Maggie Smith (California Suite)
1978 Vanessa Redgrave (Julia)
1977 Beatrice Straight (Network)
1976 Lee Grant (Shampoo)
1975 Ingrid Bergman (Murder on the Orient Express)
1974 Tatum O'Neal (Paper Moon)
1973 Eileen Heckart (Butterflies Are Free)
1972 Cloris Leachman (The Last Picture Show)
1971 Helen Hayes (Airport)
1970 Goldie Hawn (Cactus Flower)
1969 Ruth Gordon (Rosemary's Baby)
1968 Estelle Parsons (Bonnie and Clyde)
1967 Sandy Dennis (Who's Afraid of Virginia Woolf?)
1966 Shelley Winters (A Patch of Blue)
1965 Lila Kedrova (Zorba the Greek)
1964 Margaret Rutherford (The V.I.P.s)
1963 Patty Duke (The Miracle Worker)
1962 Rita Moreno (West Side Story)
1961 Shirley Jones (Elmer Gantry)
1960 Shelley Winters (The Diary of Anne Frank)
1959 Wendy Hiller (Separate Tables)
1958 Miyoshi Umeki (Sayonara)
1957 Dorothy Malone (Written on the Wind)
1956 Jo Van Fleet (East of Eden: Special Edition)
1955 Eva Marie Saint (On the Waterfront)
1954 Donna Reed (From Here to Eternity)
1953 Gloria Grahame (The Bad and the Beautiful)
1952 Kim Hunter (A Streetcar Named Desire)
1951 Josephine Hull (Harvey)
1950 Mercedes McCambridge (All the King's Men)
1949 Claire Trevor (*** Largo)
1948 Celeste Holm (Gentleman's Agreement)
1947 Anne Baxter (The Razor's Edge)
1946 Anne Revere (National Velvet)
1945 Ethel Barrymore (None but the Lonely Heart)
1944 Katina Paxinou (For Whom the Bell Tolls)
1943 Teresa Wright (Mrs. Miniver)
1942 Mary Astor (The Great Lie)
1941 Jane Darwell (The Grapes of Wrath)
1940 Hattie McDaniel (Gone with the Wind: Collector's Edition)
1939 Fay Bainter (Jezebel)
1938 Alice Brady (In Old Chicago)
1937 Gale Sondergaard (Anthony Adverse)«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»-«o»En İyi Erkek Yardımcı Oyuncu Oscar'ını Alanlar

2007 Alan Arkin (Little Miss Sunshine)
2006 George Clooney (Syriana)
2005 Morgan Freeman (Million Dollar Baby)
2004 Tim Robbins (Mystic River)
2003 Chris Cooper (Adaptation)
2002 Jim Broadbent (Iris)
2001 Benicio Del Toro (Traffic)
2000 Michael Caine (The Cider House Rules)
1999 James Coburn (Affliction)
1998 Robin Williams (Good Will Hunting)
1997 Cuba Gooding Jr. (Jerry Maguire)
1996 Kevin Spacey (The Usual Suspects)
1995 Martin Landau (Ed Wood)
1994 Tommy Lee Jones (The Fugitive)
1993 Gene Hackman (Unforgiven)
1992 Jack Palance (City Slickers)
1991 Joe Pesci (GoodFellas: Special Edition)
1990 Denzel Washington (Glory)
1989 Kevin Kline (A Fish Called Wanda)
1988 Sean Connery (The Untouchables)
1987 Michael Caine (Hannah and Her Sisters)
1986 Don Ameche (Cocoon)
1985 Haing S. Ngor (The Killing Fields)
1984 Jack Nicholson (Terms of Endearment)
1983 Louis Gossett Jr. (An Officer and a Gentleman)
1982 John Gielgud (Arthur)
1981 Timothy Hutton (Ordinary People)
1980 Melvyn Douglas (Being There)
1979 Christopher Walken (The Deer Hunter)
1978 Jason Robards (Julia)
1977 Jason Robards (All the President's Men)
1976 George Burns (The Sunshine Boys)
1975 Robert De Niro (The Godfather, Part II)
1974 John Houseman (The Paper Chase)
1973 Joel Grey (Cabaret)
1972 Ben Johnson (The Last Picture Show)
1971 John Mills (Ryan's Daughter)
1970 Gig Young (They Shoot Horses, Don't They?)
1969 Jack Albertson (The Subject Was Roses)
1968 George Kennedy (Cool Hand Luke)
1967 Walter Matthau (The Fortune Cookie)
1966 Martin Balsam (A Thousand Clowns)
1965 Peter Ustinov (Topkapi)
1964 Melvyn Douglas (Hud)
1963 Ed Begley (Sweet Bird of Youth)
1962 George Chakiris (West Side Story)
1961 Peter Ustinov (Spartacus)
1960 Hugh Griffith (Ben-Hur)
1959 Burl Ives (The Big Country)
1958 Red Buttons (Sayonara)
1957 Anthony Quinn (Lust for Life)
1956 Jack Lemmon (Mister Roberts)
1955 Edmond O'Brien (The Barefoot Contessa)
1954 Frank Sinatra (From Here to Eternity)
1953 Anthony Quinn (Viva Zapata!)
1952 Karl Malden (A Streetcar Named Desire)
1951 George Sanders (All About Eve)
1950 Dean Jagger (Twelve O'Clock High)
1949 Walter Huston (The Treasure of the Sierra Madre)
1948 Edmund Gwenn (Miracle on 34th Street)
1947 Harold Russell (The Best Years of Our Lives)
1946 James Dunn (A Tree Grows in Brooklyn)
1945 Barry Fitzgerald (Going My Way / Holiday Inn)
1944 Charles Coburn (The More the Merrier)
1943 Van Heflin (Johnny Eager)
1942 Donald Crisp (How Green Was My Valley)
1941 Walter Brennan (The Westerner)
1940 Thomas Mitchell (Stagecoach)
1939 Walter Brennan (Kentucky)
1938 Joseph Schildkraut (The Life of Emile Zola)
1937 Walter Brennan (Come and Get It)
  Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz 'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.02.09, 02:05   #3
oneyouu
Ziyaretçi
oneyouu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular:
Mesajlar: n/a
Rep Derecesi :
Ruh Halim:
Standart Cevap: Oscar'ın Tarihçesi ve Oscar'ı Kazananlar

2009 Oscarlarının sahipleri belli oldu. Favoriler şaşırtmadı, işte sonuçlar:


81. Oscar Akademi ödülleri, Los Angeles'daki Kodak Theatre'da bu sabaha karşı yapılan törenle sahiplerine dağıtıldı.
Sunuculuğunu Avustralyalı tiyatro ve sinema oyuncusu Hugh Jackman'ın yaptığı törende, geceye 8 ödülle Slumdog Millionaire damgasını vurdu.
Hayatla mücadelesine, Hindistan'ın Mumbai kentinin kenar mahallesinde başlayan bir çocuğun, zorluklar içindeki büyüme sürecini, bir aşk hikayesini de içine katarak, katıldığı bir yarışma programı çerçevesinde ele alan Slumdog Millionaire, en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi uyarlama senaryo, en iyi görüntü yönetmenliği, en iyi ses miksajı, en iyi kurgu, en iyi film müziği ve en iyi orijinal şarkı ödüllerine layık görüldü.
Oscar'a 13 dalda aday gösterilen The Curious Case Of Benjamin Button sadece 3 ödülle yetinmek zorunda kaldı. Brad Pitt'in başrolünü üstlendiği, yaşlı doğan ve gittikçe gençleşen bir Amerikalının hayatını konu alan film, en iyi sanat yönetmenliği, en iyi makyaj ve en iyi görsel efekt dallarında ödül aldı.

En iyi erkek oyuncu ödülünü, "Milk" adlı filmde, eşitlik isteyen ve kendi kaderini paylaşanların haklarını korumak için siyasete atılan eşcinsel rolündeki Sean Penn aldı. Sanatının yanı sıra siyasi fikirleriyle de bilinen 48 yaşındaki Penn, 2004 yılında, Mystic River filmindeki rolüyle de ödül almıştı.
En iyi kadın oyuncu ödülünü ise "The Reader" adlı filmdeki rolüyle Kate Winslet aldı. Dramatik bir konuyu içine romantizm katarak ele alan filmde, Nazi geçmişi olan bir Alman kadınını oynayan 33 yaşındaki Winslet, son 13 yılda 5 kez Oscar'a aday gösterilmiş, ancak evine eli boş gitmek zorunda kalmıştı.İŞTE OSCAR KAZANANLARIN LİSTESİ

En iyi yönetmen: Danny Boyle (Slumdog Millionaire)
En iyi kadın oyuncu: Kate Winslet (The Reader)
En iyi erkek oyuncu: Sean Penn (Milk)
En iyi film: Slumdog Millionaire
En iyi yardımcı kadın oyuncu: Penelope Cruz (Vicky, Cristina Barcelona)
En iyi özgün senaryo: Dustin Lance Black (Milk)
En iyi uyarlama senaryo: Simon Beaufoy (Slumdog Millionaire)
En iyi animasyon: WALL-E
En iyi kısa animasyon: La Maison en Petits Cubes
En iyi sanat yönetmenliği: The Curious Case Of Benjamin Button
En iyi kostüm tasarımı: The Duchess
En iyi makyaj: Greg Cannom (The Curious Case Of Benjamin Button)
En iyi görüntü yönetmenliği: Slumdog Millionaire
En iyi kısa metrajlı film: Spielzeugland (Toyland)
En iyi yardımcı erkek oyuncu: Heath Ledger (The Dark Knight)
En iyi belgesel: Man On Wire
En iyi kısa metrajlı belgesel: Smile Pinky
En iyi görsel efekt: The Curious Case Of Benjamin Button
En iyi ses kurgusu: The Dark Knight
En iyi ses miksajı: Slumdog Millionaire
En iyi kurgu: Slumdog Millionaire Onur ödülü: Jerry Lewis
En iyi film müziği: Slumdog Millionaire
En iyi orijinal şarkı: Jai Ho (Slumdog Millionaire)
En iyi yabancı film: Departures (Japonya)
  Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
kazananlar, oscarı, oscarın, tarihçesi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Heykel Nedir? Heykelin Tarihçesi ReaL Heykeltıraşların Biyografileri 2 12.03.18 11:58
Mafya' nın Tarihçesi (MAFIA) oneyouu Sosyal Bilimler 0 04.02.09 23:54
Honda Kronolojik Tarihçesi Kartal Araç Tanıtımları 1 31.01.09 22:04
Alfa Romeo Tarihçesi Kartal Araç Tanıtımları 1 23.01.09 23:44


WEZ Format +3. Şuan Saat: 06:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.