Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Görsel ve İşitsel Sanat Yapıtları > Sinema Haberleri

Sinema Haberleri Repliğinden tiradına, rolünden oscarına, sanatçılardan haberlere


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 24.04.11, 15:43   #1
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2670
Mesajlar: 30,893
Ettiği Teşekkür: 165456
Aldığı Teşekkür: 185380
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Thumbs up Kadir İnanır ile A'dan Z'ye Röportaj

Bu haftaki konuk. Türk sinemasının gelmiş geçmiş en önemli aktörlerinden Kadir İnanır...

Kadir'le sinemadan Ergenekon'a, seçimlerden Kürt meselesine, Güçbirliği'nden nasıl bir Türkiye'de yaşamak istediğine dair her şeyi konuştuk. Magazin basınının bize dayattığı "maço, jön" Kadir İnanır'ın aslında hayata nasıl baktığını öğrendik. İşte Kadir İnanır'dan şimdiye kadar duymadığınız, Türkiye gündemiyle ilgili çarpıcı açıklamalar...Sinema serüvenin nasıl başladı?


Yıl 1969. Haydarpaşa Lisesi'ni bitirmiş, 3 üniversitede çeşitli bölümleri kazanmıştım. Ancak doktor olmak istiyordum. Önümüzdeki yıl bir daha denemeye karar verdim. Bu arada bir arkadaşım benim bir fotoğrafımı haberim olmadan istanbul'daki bir yarışmaya göndermiş. Fotoğrafımla finale kalınca gönderilen davetiye ağabeyimin eline geçmiş. Ağabeyim beni arkadaşlarımın yanmda azarlayarak "Biz seni okutmak istiyoruz. Sen artist mi olacaksın?" diye payladı. Arkadaşlarımın yanında onurum kırılmıştı. Tepki olarak istanbul'a gittim ve kazandım yarışmayı. O günden bu yana da sinemanın içindeyim aktör olarak.


Başladığın bu serüven "toplumcu-gerçekçi" filmlerle de buluştu. Bunun öyküsünü anlatır mısın?


Zaten Haydarpaşa Lisesi'nde aydınlığı savunan gençler olarak yetiştirdiler bizi. Sinemanın içine girince de bu daldaki üretimlerin toplumun gelişmesine ne kadar önemli bir katkı olduğunu öğrenmekte gecikmedim. Pazarlama ve box ofisim geliştikçe de seçimlerimi toplumcu-gerçekçi filmlerle buluşturmaya başladım.


Aktör olarak sayısız ödüller kazandın. Bugüne kadar kaç ödül aldığım hatırlıyor musun?


Evimde ödüllerimi koyduğum bir köşem var. Sayısız ödül kazandım. Ancak içlerinde bir tanesi var ki benim için özeldir ve tartışüamaz. Halkımızın yüreğinden süzülen ve bana verilen "Sevgi ve Saygı ödülü"dür bu. Bu ödülü bana halkım verdi ve ben bu ödülü almak için 42 yıl çabaladım. Mesleğimdeki en büyük başarım budur.


Sinemamızda seni etkileyen rejisörler kimlerdir?


Hemen tüm rejisörlerle çalıştım. Çok önemli filmler yaptık. Ancak beni en çok etkileyen rejisör Şerif Gören'dir.


Yabancı rejisörler?

Japon Kurosava ve Loch...

Yer aldığın en önemli 5 filmi sayar mısın?

Böyle bir sıralama yapmak istemiyorum. Hepsi değerlidir benim için...

Sinema filmlerini, tiyatro oyunlarım izliyorsun. Türk edebiyatını da okuduğunu biliyoruz. Beğendiğin ve zevkle okuduğun romancı ve şairilerimiz kimlerdir? Ya yabancılar?


Bizim romancı ve şairlerimizi okurum hep. Onlardan besleniyorum çünkü. Yabancı yazarları da okuyorum. Ama bu sıralar okumadıklarım birikti biraz. Çünkü bugünlerde kendi romanımı yazıyorum.

Türkiye'de 12 Mart ve 12 Eylül faşist dönemlerini de yaşadın. Sana yansıyan durumlar oldu mu?


O karanlık dönemlerin yansıması sinemamızda da oldu. İnsanlar sokağa çıkamadılar, ilerici ve çağdaş filmleri yaratanlar hep yargılandı. Banş Derneği ve Aydınlar Dilekçesi nedeniyle ben de yargılandım. 12 Eylül dönemiyle ilgili tam 5 tane filmde görev aidim. Son filmim olan "Son Cellaf'a ise gösterimdeyken 18 yaş yasağı getirildi. "Darbe" adlı filmim TV'lerde bile gösterilmiyor.


Bugünlerde çok tartışılan bir sözcük var; "darbe". Sence darbe nedir, devrim nedir? Mustafa Kemal'i bu sözcüklerden hangisiyle özdeşleştiriyorsun?


Darbe, gidişata "Dur" demektir. "Hata yok" demektir, geriletmektir. Üretimi durdurmaktır. Düşünmeyi engellemektir. Devrim ise yeşertmektir. Güzel olana yol açmaktır. Çağı yakalamaktır. Uğruna seve seve ölünesi bir kavganın adıdır. Mustafa Kemal Atatürk'e gelince, benim ve dünyanın bütün mazlum halklarının kahramanı ve önderidir. Vazgeçemeyeceğim tek adamdır.


Türkiye'de artık bir trajediye dönüşen "Ergenekon" tutuklamaları ve yargılamaları konusunda ne düşünüyorsun?


Bu dava kesinlikle bitecektir. Çekilen acılar toplumumuzun gelişmesinin ışığı olacaktır. Uyduruk bir senaryo olduğuna inanıyorum. Toplumumuzun gelişmesini istemeyen emperyalist güçlerin bir oyunu olduğunu düşünüyorum. Silivri'deki yurtseverlere selam olsun.


Biliyorsun ülkemiz 12 Haziran'da yapılacak bir genel seçime hazırlanıyor. Muhaliflerin gerçekleştirmeye çalıştıkları "güçbirliği" konusunda neler düşünüyorsun?


Olumsuzlukların ortadan kalkması için bireylerin tek başına düşünmesi ve direnmesi/eylem yapması olumlu sonuçlar getirmez. Aynı düşüncede olan insanların örgütlenerek bir güçbirliği oluşturması doğru olandır. Beynimle ve yüreğimle destekliyorum.


Senin gibi sinemanın sürekli içinde bulunan önemli bir kişiliğin, politik bir duruş sergilemesi bir gereklilik midir?


Benim filimlerimin hikayeleri, bulutlar üstündeki düş dünyasının danslarını anlatmaz. Tümüyle toplumsal gerçeklikleri içerir. O yapıtlarda sorunlar açığa çıkarılır, tartışılır ve çözümler aranır. Bunları içermeyen hiçbir senaryo benim için önemli değildir. Reddederim. Bu politik bir duruştur. Varlık nedenimdir. Aktif siyaset yapmak kadar önemlidir.


Sence Türkiye'nin en önemli sorunu nedir?


Türkiyemiz'deki en önemli sorun insanlarımızın yurttaşlık görevlerini tam olarak yerine getirmemeleridir.


Türkiye'nin en önemli sorunlarından Kürt meselesi sence nasıl çözümlenebilir? "Bu işi çöz" deseler neler yaparsın?


Sosyal adaletin ve gelir dağılımının Kürtlere haksızca yansıtılmasıdır. En büyük sorun budur. O bölgedeki insanlarımız yokluk ve yoksulluk içinde yaşarken, tepkilerini anlamak ve saygı duymalı zorundasınız. Bu sorunun bütünüyle ortadan kalkması İçin Yurttan Sesler Korosunu yeniden kurup birlikte turküler söylemeliyiz


Nasıl bir Türkiye'de yaşamak istersin?

Türkiyem dünyanın cennetidir. Huzur ve mutluluğun sağlandığı bir Türkiye'de halkımızla birlikte sürekli mutlu bir yaşam sürmek islerim.

Türkiye halkına vermek islediğin bir mesaj var mı?

Sana çektirilen acıların nedenini çabucak öğren, hesabını sormak için yollara düş ve kazan. İçinizden biriyim ve yanınızdayım.


Aydınlık'la ilgili değerlendirmen nedir? Halkımızın bu ilgisi nedir sence?


Aydınlık hareketi yıllardır sürdürdüğü haklı mücadelesinin doğruluğunu kanıtlamış ve bugün karşılığını görmenin mutluluğunu yaşıyor.


Belli bir yaşa geldin ama giderek daha da yakışıklı oluyorsun. Hep diri ve genç kalmayı başarıyorsun. Bunu neye borçlusun?


Yüreğimi hep sevgiyle doldurmaya, toplumsal sorunlarla ısrarla ilgilenmeye, çağdaş düşünceyle yoğrulmaya,.iyi insan olma gayretime ve bu yoldaki üretimime borçluyum. Zaten tüm bunlar herkesin sahip olması ve uygulaması gereken olağan tercihlerdir.


Röportaj:
Tuncer Cücenoğlu
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.04.11, 21:24   #2
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,229
Ettiği Teşekkür: 85449
Aldığı Teşekkür: 125444
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Kadir İnanır ile A'dan Z'ye Röportaj

Sevdiğim bir sanatçı. Tek hoşuma gitmeyen sesidir.


Fikirlerini çekinmeden çok açık olarak yansıtmış, bravo.

Teşekkürler paylaşım için ReaL.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.04.11, 21:29   #3
« ForumGerçek Sever »

drcengy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2010
Konular: 502
Mesajlar: 3,002
Ettiği Teşekkür: 20327
Aldığı Teşekkür: 9725
Rep Derecesi : drcengy has a spectacular aura aboutdrcengy has a spectacular aura aboutdrcengy has a spectacular aura aboutdrcengy has a spectacular aura aboutdrcengy has a spectacular aura aboutdrcengy has a spectacular aura aboutdrcengy has a spectacular aura aboutdrcengy has a spectacular aura aboutdrcengy has a spectacular aura aboutdrcengy has a spectacular aura aboutdrcengy has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kadir İnanır ile A'dan Z'ye Röportaj

Çok beğenirim kendisini
drcengy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz drcengy'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.04.11, 22:10   #4
Gerçek Üye

denise - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 93
Mesajlar: 929
Ettiği Teşekkür: 1332
Aldığı Teşekkür: 2887
Rep Derecesi : denise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmededenise muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kadir İnanır ile A'dan Z'ye Röportaj

Gercekten buyuk bir sanatcidir. Turkiye'nin belli bir donemine imzasini atip birakmistir.
__________________
ForumGerçek Türkiye'nin Forumu
denise isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz denise'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.04.11, 14:18   #5
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2670
Mesajlar: 30,893
Ettiği Teşekkür: 165456
Aldığı Teşekkür: 185380
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Kadir İnanır ile A'dan Z'ye Röportaj

Beğenmeyen yoktur herhalde...

Fikirleri nedeniyle şimdi daha çok beğeniyorum...
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.04.11, 16:31   #6
Gerçek Üye

Derin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2010
Konular: 149
Mesajlar: 852
Ettiği Teşekkür: 9072
Aldığı Teşekkür: 4767
Rep Derecesi : Derin muhteşem bir gelişmedeDerin muhteşem bir gelişmedeDerin muhteşem bir gelişmedeDerin muhteşem bir gelişmedeDerin muhteşem bir gelişmedeDerin muhteşem bir gelişmedeDerin muhteşem bir gelişmedeDerin muhteşem bir gelişmedeDerin muhteşem bir gelişmedeDerin muhteşem bir gelişmedeDerin muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Mutlu
Standart Cevap: Kadir İnanır ile A'dan Z'ye Röportaj

Bu düşüncelerini zaten biliyoruz.. da, niye kenardan köşeden konuşuyorsun?Niye aktif olamıyorsunuz?Niye uzaktan bakıyorsunuz..Şehsen çok kızıyorum çok.. Bir dönem kadın kız olaylarında karizmayı çizdirdi..şimdimi aklına geldi konuşmak kimseyi yaklaştırmadılar yanlarına kos kos kasılmaktan Halk' a inemediler.. Bir iki kiş daha var Çekildiler kenara ooohhh..Yaptığı hiçbir iş tutmadı tvde de neden acaba
Bu donanımda bir sanatçı çok şeyler yapabilirdi.. Bencillik yaptılar.

Ne yazıkki ben hiiiiiiiçççç sevmem kendisini hiç
__________________
ForumGerçek Türkiye'nin Forumu
Derin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Derin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.04.11, 21:28   #7
Fosforlu

SuLTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 708
Mesajlar: 4,371
Ettiği Teşekkür: 35875
Aldığı Teşekkür: 24361
Rep Derecesi : SuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Kadir İnanır ile A'dan Z'ye Röportaj

Alıntı:
Ağabeyim beni arkadaşlarımın yanmda azarlayarak "Biz seni okutmak istiyoruz. Sen artist mi olacaksın?" diye payladı.
Maalesef bu sözler çok tanıdık

Her yönüyle beğenirim Kadir İnanır'ı. Kimsenin beğenmediği o Şopen haliyle bile

Teşekkürler ReaL.
__________________
"Dostlar bizi hatırlasın..."
SuLTaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz SuLTaN'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.04.11, 23:01   #8
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8737
Mesajlar: 30,547
Ettiği Teşekkür: 104387
Aldığı Teşekkür: 161078
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kadir İnanır ile A'dan Z'ye Röportaj

Fikirleri güzel yakisikli, gülüsü cok güzel Bir zamanlar hep onun film kasetlerini alirdim
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
inanır


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Bayanlarda ve Erkeklerde İdrar Kaçırma Sorunu | Coşkun Bel (Röportaj) Abartmatozu Üroloji 27 16.04.16 17:06


WEZ Format +3. Şuan Saat: 19:08.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.