Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Görsel ve İşitsel Sanat Yapıtları > Sinema Haberleri

Sinema Haberleri Repliğinden tiradına, rolünden oscarına, sanatçılardan haberlere


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 14.05.13, 09:19   #1
Fosforlu

SuLTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 708
Mesajlar: 4,415
Ettiği Teşekkür: 36691
Aldığı Teşekkür: 24526
Rep Derecesi : SuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Türk Sinemasında Sansür

Türk SinemasındaVurun Kahpeye, 1949
Sansür, Türkiye'de bütünüyle kültürel yapıyı tek düze hâle getirerek siyasal otoriteye bağımlı nesiller yetiştirilmesi için kullanılmıştır. Edebiyat, tiyatro, resim, heykel, basın-yayında da yasaklamalara gidilmiş olmasına rağmen hiçbir sanat dalı özel hüküm ve tüzüklerle sansür edilmemiştir. Sinema ise, özel yasa ve tüzüklerle adeta boğulmaya çalışılmıştır.

Hüseyin Rahmi Gürpınar'ın eserinden uyarlanan 1919 tarihli “Mürebbiye”, Türk sinema tarihinde sansür engeliyle karşılaşan ilk Türk filmi unvanını taşır. Filmde, çocuk bakıcılığı yaptığı evdeki tüm erkekleri baştan çıkaran Fransız Anjelik'in hikâyesi anlatılır. Bu film, İstanbul'daki gösterimi sırasında Fransız Generel Franceht 'Esperey'i çileden çıkarmıştı. Bir Fransız kızının böylesine düşük ahlaklı gösterilmesine kızan General, filmin İstanbul'daki gösterimini bir süre sonra durdurdu. “Mürebbiye”, Anadolu seyircisine ise hiç ulaşamadı. Ahmet Fehim, ilk yönetmenlik denemesini yaptığı bu filmini “İstanbul'u işgal edenlere karşı sessiz bir direniş” olarak nitelendirmiştir.

Yılanların Öcü, 19621930’lara değin filmlere sansür konması için özel bir hüküm getirilmemişti. Sansür her ilde valiyi temsilen polisler tarafından yapılmakta idi. 1939'da çıkan çıkan sansür tüzüğü ise Türk sinemasının gelişmesine ağır bir darbe vurmuştur. Bu tüzüğe göre film daha çevrilmeden senaryo halinde iken sansüre giriyor, kabul edilip çevrildikten sonra tekrar sansüre giriyordu. Hatta filmin çekimi sırasında bile resmi görevliler müdahele edebiliyordu. Filmin hem yurtiçi, hem yurtdışı gösterimi için ayrı ayrı izinler alınıyordu. Belli bir süre sonra oto sansür dediğimiz senaryocusundan yönetmenine kadar herkes kendi kafasına göre sansür yapmaya başladı. Böylece sanatsal düşünce ile yola çıkılan bir film, sansür korkusuyla ete süte dokunmayan tamamen gerçek dışı olaylarla kurgulanmış bir hâle dönüşüyordu. Filmler, ancak kuşa çevrildikten sonra sansürden geçiyordu. Sansüre takılan filmler ise Danıştay kararı ile bu engeli aşıyordu. Nitekim kaliteli Türk filmlerinin birçoğu Danıştay kararı ile gösterime girebilmiştir. Bazen sansür heyeti toplanamadığı için onlarca film sırada sansür denetiminden geçmeyi bekliyordu. Biran önce gösterime girmesi gereken filmler böylece sansür heyetinin önünde çürümeye terk ediliyordu.

Türk sinema tarihinde sansüre karşı toplu bir şekilde yapılan ilk ve tek eylem Kasım 1977 yılında gerçekleşmiştir. Sinesen adlı emekçiler örgütünün başı çekmesiyle, neredeyse tüm Yeşilçam, tarihinde ilk kez bir araya geliyor ve Ankara’ya yürüyüşe geçiyor. Türkan Şoray’dan Cüneyt Arkın'a, Fatma Girik'ten Tarık Akan’a kadar bir çok ünlü yıldız, birçok yönetmen ve sayısız emekçi üç gün boyunca yürür. Ankara’da meclis, senato ve Anıtkabir ziyaretlerinden sonra İstanbul’a dönülür. Ancak bu eylemden sinemacılar adına pek bir sonuç çıkmaz.


Bugünkü durum nedir? Eskiden iç işleri bakanlığında olan sansür, bugün kültür bakanlığına geçmiştir. Kültür bakanlığı’da sansür konusunda oldukça esnek davranmakta ve hemen hemen birçok film sansürden sağlam olarak geçmektedir. Bugün var olan en katı sansür RTÜK tarafından TV ve Radyo kuruluşlarına yapılan sansürdür.

Bu noktada ünlü sinema sanatcısı Cüneyt Arkın’dan bir anıyı aktarmakta fayda olacaktır;

1980’lerde Türkiye’de öylesine bir sansür belası vardı ki ne yapacağımızı şaşırmıştık. Senaryolarımız reddediliyor, çektiğimiz filmler kesiliyor ya da sudan sebeplerle gösterime çıkması yasaklanıyordu. O dönemde, gecekondusu yıkılan “Vatandaş Rıza”nın hak arama hikayesini film yapmıştım. Tabii ki sansür, toptan oynatılamaz diyerek red kararı verdi. Haftanın altı günü Ankara yolunu arşınlamaktan saçlarım ağarmaya başlamıştı. “Alavere dalavere Cüneyt Arkın nöbete”, diyerek sansür heyetinin kapısının önünde günlerce nöbete yatıyordum. Sonunda araya adamlar koyarak heyet başkanı bir gece yemeğe çıktık. Biraz kafaları çektik, o hep kendisini anlatıyordu. Geç vakit sıra “Vatandaş Rıza” filminin reddedilmesine geldi. Bir anda Cüneyt Arkın gibi kasıldı ve şöyle dedi: Senin birkaç gün beklemen ne ki, işte ben aynı kapı önünde Türkan Şoray’ı 15 gün beklettim.

Susuz Yaz, 1964Türk sineması tarih boyunca önemli engellemelerle karşılaşmıştır. Bu engellemeleri sansür sözcüğü altında toplamak mümkündür. Bu sansürler kimi zaman anlaşılamayacak keyfi kararlarla verilmiştir. Bu keyfiyette kimi zaman kara mizah diye adlandırabilecek trajik komik bazı durumları ortaya çıkarmıştır. Bahsettiğimiz hususların daha net anlaşılabilmesi için bazı örnekleri yansıtmakta fayda olduğunu düşünmekteyiz.

Örnek 1 : Kayınpeder damadın eline sarılıp öpmek ister. Damat ise babaya “Öpülecek el varsa kızınındır. Kızının elini öp.” der. Sansürcüler bu durumu kayınpeder adına gurur meselesi yapar ve bu sahneyi yasaklarlar.

Örnek 2 : Leyla ile Handan iki arkadaştırlar. Bir ev tutup beraber kalmaya karar verirler ve şöyle bir diyalog geçer aralarında “Kazancımızı ortaya koyar, beraber harcarız.” Sansür kurulu komünist propagandası yaptığı gerekçesi ile bu sahnenin çıkarılmasını ister.

Örnek 3 : Bir köy filminde ekinler cılız olarak filme alınmıştır. Sansür kurulu bunu Türkiye’nin yoksul bir ülke olarak gösterilmesi olarak algılar ve filmi yasakladı.

Örnek 4 : İlyas Salman, saf, yoksul bir inşaat işçisidir. Bir anda reklAm dünyasının oyuncağı hâline gelir. Sansür kurulu filmi “Anadolu delikanlısı deli gibi gösterilemez.” diyerek filmi geri çevirir.

Sinema sektörü açısından ülkemizde oluşturulan bazı yasalar ;


 • 1934 : Matbuat umum müdürlüğü Teşkilatına ve Vazifelerine Dair Kanun
 • 1934 : Polis Vazife ve Selahiyet Kanunu
 • 1939 : Filmlerin ve Film Senaryolarının Kontrolüne dair nizamname
 • 1963 : Sansür yönetmeliği
 • 1986 : Sinema, Video ve Müzik eserleri Yasası
 • olarak sıralanabilir.
 • 2005 : Sinema YasasıUmut, 1970
Türk sinemasında sansüre takılan bazı önemli yapıtlar şunlardır:

 • Vurun Kahpeye (LÜTFİ Ö.AKAD - 1949),
 • Sokak Şarkıcısı (O.M. ARIBURNU - 1959),
 • Kabadayılar Kralı (NEJAT SAYDAM - 1961),
 • Yılanların Öcü (METİN ERKSAN - 1962),
 • Susuz Yaz (METİN ERKSAN - 1964),
 • Karanlıkta Uyananlar (ERTEM GÖREÇ - 1965),
 • Bitmeyen Yol (DUYGU SA.IRO.LU - 1966),
 • Hudutlar Kanunu ( LÜTFÜ ÖMER AKAD - 1966),
 • Yiğitler Ölmezmiş (N. KURTAN - 1966),
 • Gecekondu Peşinde (FEVZİ TUNA - 1967),
 • Kanlı Hayat (E.GÖREÇ - 1967),
 • Kelepçeli Melek (MEHMET DİNLER -1967),
 • Kızılırmak-Karakoyun (LÜTFİ Ö.AKAD - 1967),
 • Büyük Kin (TUNÇ BAŞARAN - 1969)
 • Umut (YILMAZ GÜNEY - 1970)....


Kaynak


"Umut" Film Müziği, 1970

__________________
"Dostlar bizi hatırlasın..."
SuLTaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz SuLTaN'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.05.13, 11:04   #2
Üye

Irmak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2013
Yaş: 29
Konular: 1
Mesajlar: 67
Ettiği Teşekkür: 70
Aldığı Teşekkür: 306
Rep Derecesi : Irmak Karimasını arttırmak için doğru yerdeIrmak Karimasını arttırmak için doğru yerdeIrmak Karimasını arttırmak için doğru yerdeIrmak Karimasını arttırmak için doğru yerdeIrmak Karimasını arttırmak için doğru yerdeIrmak Karimasını arttırmak için doğru yerdeIrmak Karimasını arttırmak için doğru yerdeIrmak Karimasını arttırmak için doğru yerdeIrmak Karimasını arttırmak için doğru yerdeIrmak Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Türk Sinemasında Sansür

Örnekleri okuyunca gülesim geldi sabah sabah.
__________________

Bir Öğretmen adayı olarak tüm çocuklarımı iyi bir vatansever olarak yetiştireceğime ANT İÇERİM.
Irmak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Irmak'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.05.13, 11:14   #3
...:: HüsoMeL::...

DarkAngeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Yaş: 36
Konular: 1381
Mesajlar: 4,038
Ettiği Teşekkür: 19943
Aldığı Teşekkür: 19620
Rep Derecesi : DarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Türk Sinemasında Sansür

Türkan Şoray boşuna kanun yapmamış. Sansür yemekten korkmuş demek ki

Örnekleri okuyunca gülmemek elde değil.

Şimdilerde yerli bir filmde sevişme sahnesi varsa film vizyona girmeden magazine veriliyor ki merak uyandırsın, reklam olsun, film gişe yapsın..


Teşekkürler Sultan'ım
__________________
DarkAngeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz DarkAngeL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.05.13, 11:23   #4
« Gün Batımı »

Cansuyu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2013
Konular: 1857
Mesajlar: 6,257
Ettiği Teşekkür: 18575
Aldığı Teşekkür: 30885
Rep Derecesi : Cansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardırCansuyu şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Neseli
Standart Cevap: Türk Sinemasında Sansür

Yılmaz Güney Umut filmde toplumsal düzeni okadar güzel anlatmışki keşke anlaşılmış olsaydı ve bu filmine konan saçma sapan sansürler olmasaydı.

Teşekkürler..
__________________
“Gittin mi büyük gideceksin!
Ayrılık bile gurur duyacak seninle..
”


Cansuyu isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Cansuyu'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.05.13, 12:27   #5
...> Ata'm İzindeyiz <...

Türkü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 16
Mesajlar: 3,170
Ettiği Teşekkür: 30366
Aldığı Teşekkür: 18737
Rep Derecesi : Türkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Türk Sinemasında Sansür

Örnekler trajik. Türk sinema sektörünün gelişim gösterememe sebebi tamamiyle sansür sebebindendir.

Teşekkürler Sultan.
__________________
Türkü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Türkü'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
fakir baykurt, fatma girik, lütfü akad, metin erksan, necati cumalı, rtük, sansür, susuz yaz, tarık akan, türkan şoray, umut, vurun kahpeye, yılanların öcü, yılmaz güney


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
AKP'nin 'mükemmel' sansür mekanizması nasıl işliyor? No Pasaran Diğer Köşe Yazıları 1 10.01.13 21:00
Redhack'e ABD destekli sansür.. SerseriGezgin İlginç Haberler 6 07.07.12 01:28
Kerkük katliamlarını ‘Irak’a ayıp olur’ diye eskiden sansür ederdik LaLe Tarihteki Soykırımlar | Tarihsel Katliamlar 5 17.11.11 00:16
Fizy de Sansür mağduru oldu!.. haytefli92 İnternet | Network 5 31.12.10 14:41


WEZ Format +3. Şuan Saat: 05:46.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.