Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > Sosyal Bilimler

Sosyal Bilimler Sosyoloji, felsefe, hukuk


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 24.07.13, 21:57   #1
Müdavim

Dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2012
Konular: 431
Mesajlar: 3,645
Ettiği Teşekkür: 18091
Aldığı Teşekkür: 20354
Rep Derecesi : Dilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardırDilaver şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Uykucu
Standart Zamanı Peşinden Sürükleyen Bir Gelenek | Kazan Eti


Zamanı Peşinden Sürükleyen Bir Gelenek

Kazan Eti
Derin bir kültürün süzgecinden tortu bırakmaksızın damıtılan gelenek ve göreneklerimiz, toplumsal yapımızın çimentosunu oluşturan, bizi bir arada tutan moral değerlerimizin en başında yer alır. Doğumda ölümde, kederde sevinçte, düğünde bayramda, iyi günde kötü günde; velhasıl hayatın her anında karşımıza çıkarlar ve bizi her duruma karşı kenetler, kaynaştırırlar.

Çölde bir serabı kovalar gibi akrep ve yelkovanın peşinde mevhuma koşan zamansa, “modernleşme” denilen kisvesini bürünerek bizi bir arada ve diri tutan bu moral değerlerimizi sürekli aşındırır durur. Pek çok gelenek ve göreneğimiz bu aşındırmanın karşısında duramayıp yerle yeksan olur. Gelgelelim çok azı zamanın tüm gücüne rağmen ilk günkü diriliğini korumayı başarabilir.

Zamanı saçlarından sıkıca kavrayıp, peşi sıra gittiği yere sürükleyen böylesi bir gelenek Lüleburgaz’ın Sakızköy beldesinde karşımıza dikilir.

Bir kurban bayramı geleneği olan, “Kazan eti”…


Sakızköy


Sakızköy Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı bir belde merkezidir. İlçeye 10 km uzaklıkta, verimli Trakya ovalarının orta yerinde yer alır. Kırklareli’nin bir diğer ilçesi olan Vize ile Lüleburgaz’ı birbirine bağlayan ana yol üzerinde yer alıyor olması, Edirne’yi İstanbul’a bağlayan TEM otoyoluna yakınlığı sebebiyle, Sakızköy belde merkezi diğer yerleşimlere oranla çok daha hareketli, sosyal hayat çok daha canlıdır.

TÜİK verilerine göre Sakızköy’ün 2010 yılı nüfusu 1455 kişidir. Köyde bir ilköğretim okulu ile sağlık ocağı bulunmaktadır. Sakızköy 1999 yılında köy tüzel kişiliğinden belde statüsüne yükseltilmiştir.


Tarihi süreci içerisinde değerlendirdiğimizde, eldeki kayıtlardan Sakızköy’ün arazisinin Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın kızı Zeliha hanımın mülkü olduğunu öğreniyoruz. Osmanlı’nın gerileme ve çöküş dönemlerinde Trakya’nın pek çok yerinde Rum ve Bulgar nüfus artmaya başlayınca, bu durum yöreyi de etkiler. Yaklaşık 70 Bulgar ailenin iskanı için bu köyden toprak satılınca köyün adı bir anda “Satıkköy”e çıkar.

Balkan Savaşları’nın kıyımından kaçan Bulgaristan’ın Ortaköy kazasından göçmen aileler 1912 yılında yöreyi mesken tutarlar. Balkan Savaşları ertesinden büyük mübadele dönemine uzanan bir süreçte yöredeki Bulgar ailelerin tümden ayrılmasıyla, köy şimdiki demografik yapısına kavuşmuş olur.

Köyün yeni sahipleri incitici, gurur kırıcı buldukları “Satıkköy” adını, köyün yağışlarla sakız gibi sünen killi yapış yapış toprağından ötürü “Sakızköy” olarak değiştirirler.

Bir asırlık bir bayram geleneği; “Kazan Eti…”Balkan Savaşları zamanında yöreye gelerek bugünkü Sakızköy’ü kuran göçmen aileler, kopup geldikleri yerlerden ayrılırken sadece denklerine toparlayabildikleri kadar eşyalarını değil; onlara gurur katan kimliklerini ve kimliklerinin renkli aksini seyredebilecekleri aynaları olan kültürlerini, gelenek ve göreneklerini de beraberlerinde getirirler.

Bulgaristan’dan göçlerinin bir asrı devireceği 2012’nin arifesinde, diriliğini ilk günkü gibi koruyabilmeyi başarmış böylesi bir bayram geleneği Sakızköy’ün derin köklerinden beslenerek, bu köklü ağaca yeni filizler katmaktadır. Kazan eti…

Geleneğin en bilinen adı “kazan eti” olsa da, bazılarınca “kazan aşı” yahut “kurban aşı” gibi tabirler de aynı geleneği anlatmak için zaman zaman kullanılmaktadır.

Sözlü tarihimizin şahitliğinde, Türkiye’ye göç ettiklerinden bu güne değin 99 yılın hesabını tutabildiğimiz “kazan eti” geleneğinin göçten önce Bulgaristan’da hatırı sayılır bir tarihi olduğunu söylemeyeyse gerek yok sanırız.


Peki Nedir Kazan Eti?

Kurban bayramının ilk günü kesilen kurban hayvanlarının etleri sahiplerince belirtilen merkeze getirilerek görevlilerce toplanır. Tüm hijyen şartlarının sağlandığı bu merkezde küçükbaş veya büyükbaş hayvanların etleri ayrı ayrı toplanarak, ertesi gün “kazan eti” yapılırken pişirilecek şekilde doğranıp dinlenmeye alınır.Bayramın ikinci günü Sakızköy’ün belirlenen bir yerinde odun ateşleri üzerine büyük kazanlar oturtularak etler kuzu veya dana eti olarak ayrı ayrı pişmeye alınır. Gelenek adını etlerin pişirildiği bu büyük kazanlardan almaktadır.

Bu işler yapılırken herkesin bir görevi vardır. Etleri toplayanlar, etleri doğrayıp saklayanlar, kazanların başında pişirme işleminde görev alanlar, daha sonra dağıtma işlerini yürütecek olanlar kendi görev ve sorumluluklarıyla hareket ederler.
Sürekli harlı tutulan odun ateşleri üzerine yerleştirilen büyük kazanlara alınan etler pişirmenin her aşamasında takip edilir. Acı suları ve köpükleri sürekli alınan etler, tel tel dökülünceye değin yaklaşık 5-6 saat pişirilirler. İstenen kıvama gelen etler, bu defa hangi hayvandan alındığına bakılmaksızın bir araya karıştırlar. Sahip oldukları asıl lezzetin ötesinde bambaşka bir tada erişen etler birbirine özleşinceye kadar yeniden kazanlarda kaynatılırlar.

Aynı günün akşam saatlerine doğru Sakızköy meydanı bambaşka, cümbüşlü bir sahneye daha tanık olacaktır.


Kazan Etinin Dağıtılması

Kurban kesmiş olsun olmasın; kurban kesenler az ya da çok et bağışlamış olsun olmasın; tüm köy halkı ellerinde kapları ile Sakızköy meydanını doldururlar. Pişirilen kazan etinden her haneye değecek nisbette kaplara doldurulur. Hiç kimseyi incitmeden, ayrı gayrı görmeden dayanışmanın en güzel örneğinin sergilendiği kazan eti başındaki bu buluşma, uzak düşenlerin bayramlarda birbirleriyle görüşebilmesi için de bir vesile olmaktadır. Köy meydanına gelemeyecek kadar yaşlı ya da hasta olanların kazan etinden payları ise görevlilerce evlerine kadar ulaştırılır.

Gelecek yıl Türkiye’ye gelişlerinin 100. yılını devirecek olan Sakızköylüler, bir kimlik kartı gibi ceplerine koydukları “kazan aşı” geleneği için de “dalya” diyecekler. Ve umarız ki, bu gelenekle yeni yeni tanışan Sakızköy’ün 4. kuşak bireyleri de, aynı derin hislerden beslenerek, atalarından gördükleri bu çok özel kültür mirasını diğer kuşaklara ulaştırmakta bugünkü kuşakların duyduğu heyecanı duyacaklardır.

Dinçer ALABAŞOĞLUKaynak:trakyagezi.com

__________________

Tanrılar, erkeklerin ''balıkta'' geçirdiği zamanı ömründen saymaz. (Babil Atasözü)
Dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz Dilaver'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.07.13, 22:08   #2
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 498
Mesajlar: 11,568
Ettiği Teşekkür: 43027
Aldığı Teşekkür: 75045
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Zamanı Peşinden Sürükleyen Bir Gelenek / Kazan Eti

Güzel bir gelenekmiş, teşekkürler Dilaver.
__________________
Ben hiç insan kaybetmedim...
Sadece zamanı geldiğinde, vazgeçmeyi bildim...

Banemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.07.13, 22:12   #3
DadLuCadI..

Gulbade - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Yaş: 49
Konular: 168
Mesajlar: 555
Ettiği Teşekkür: 1794
Aldığı Teşekkür: 2795
Rep Derecesi : Gulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyorGulbade karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Zamanı Peşinden Sürükleyen Bir Gelenek / Kazan Eti

Teşekkürler Dilaver...

Güzel bir gelenekmiş...
__________________
Gulbade isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Gulbade'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.07.13, 22:31   #4
» İsyankar Zır Deli «

Inatci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2013
Konular: 126
Mesajlar: 2,230
Ettiği Teşekkür: 7316
Aldığı Teşekkür: 12041
Rep Derecesi : Inatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Meskul
Standart Cevap: Zamanı Peşinden Sürükleyen Bir Gelenek / Kazan Eti

Hiç canım çekmedi belkide krnım tok ondandır bilemedim ama neyse sevmedim sanki bu görüntüyü.
Paylaşım için teşekkürler.
__________________
Inatci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Inatci'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.07.13, 00:00   #5
Ne Mutlu Türk'üm Diyene
Damon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 78
Mesajlar: 1,979
Ettiği Teşekkür: 15558
Aldığı Teşekkür: 11531
Rep Derecesi : Damon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzelDamon gerçekten güzel
Ruh Halim: Neseli
Standart Cevap: Zamanı Peşinden Sürükleyen Bir Gelenek / Kazan Eti

Öff öff öfff, kuzu kavurma istedi canııımmm

Güzel bir gelenekmiş, özellikle bayramda yapılması çok anlamlı Teşekkürler paylaşım için.
Damon isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Damon'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.07.13, 00:52   #6
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9052
Mesajlar: 31,412
Ettiği Teşekkür: 105961
Aldığı Teşekkür: 163991
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Zamanı Peşinden Sürükleyen Bir Gelenek / Kazan Eti

Sakızköy'ün bayram geleneği güzel... Geleneğin hala yaşatılması daha da güzel.

Dinçer Alabaşoğlu'nun ağzına sağlık, güzel ifade etmiş, sindire sindire okudum ve kazan etinin, (kazan aşı, kurban aşı) pişirildiği meydanda, miss gibi et kokularının ve canla başla çalışanların arasında ben de vardım adeta

Paylaşım için teşekkürler Dilaver ...
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.07.13, 00:56   #7
Uzman Üye

C.Cienfuegos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2012
Konular: 95
Mesajlar: 1,248
Ettiği Teşekkür: 980
Aldığı Teşekkür: 4933
Rep Derecesi : C.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Zamanı Peşinden Sürükleyen Bir Gelenek / Kazan Eti

Gece gece yapılır mı ya ?!!?!?!?
__________________

"Tanrım, artık bir ateist olduğum için beni bağışla , ama Nietzsche'yi okudun mu?"

John Fante
C.Cienfuegos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz C.Cienfuegos'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.07.13, 09:04   #8
...> Ata'm İzindeyiz <...

Türkü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 16
Mesajlar: 3,143
Ettiği Teşekkür: 29442
Aldığı Teşekkür: 18616
Rep Derecesi : Türkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Zamanı Peşinden Sürükleyen Bir Gelenek / Kazan Eti

Her haneye dağıtılıyor olması insanlık örneği. Sakızköy beldesini takdir ettim.

Teşekkürler Dilaver.
__________________
Türkü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Türkü'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.07.13, 22:03   #9
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 11,969
Ettiği Teşekkür: 79773
Aldığı Teşekkür: 77710
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Zamanı Peşinden Sürükleyen Bir Gelenek | Kazan Eti

Ne kadar güzel, ve anlamlı bir gelenek.

Kimse ne getirildiğine bakmadan art niyet gözetilmemeksin, elinden geldiği kadar bir payda da buluşuluyor ve payda sahibleri olarak üstlerine düşen görevi büyük bir şevkle yerine getiriyor.

Köy meydanında toplanılması ve herkesin burada görüşmesi ise ayrı bir güzellik.


Gelemiyecek olanlar bile unutulmayıp tek tek evlerine kadar gidilmesi insanlık adına bir örnektir.

Umarım daha çok dalyalar demeye nasip olur.

Böyle bir güzel geleneği tanımamıza vesile olduğun çok çok teşekkürler Dilaver.

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.07.13, 22:10   #10
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,228
Ettiği Teşekkür: 85444
Aldığı Teşekkür: 125490
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Zamanı Peşinden Sürükleyen Bir Gelenek | Kazan Eti

Sevdim bu geleneği. Umarım hep sürdürülür.


Teşekkürler bilgilendirme için Dilaver, ellerine sağlık.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
et yemekleri, gelenekleri, geleneksel, kazan, kazan aşı, kazan eti, kurban bayramı yemeği, lüleburgaz, peşinden, rumeli, sakızköy, sürükleyen, trakya


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Şimdi Sevmek Zamanı OkyanusunKalbi Duygularımız 12 04.03.10 23:00


WEZ Format +3. Şuan Saat: 08:50.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.