Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > Sosyal Bilimler

Sosyal Bilimler Sosyoloji, felsefe, hukuk


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 24.08.14, 16:25   #1
Süper Üye

Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 458
Mesajlar: 2,764
Ettiği Teşekkür: 3856
Aldığı Teşekkür: 9389
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Benimle İki Yıllığına Evlenir misin?

Benimle İki Yıllığına Evlenir misin?


Meksika'da yeni bir yasa tasarısı gündeme geldi. Tasarıya göre çiftler evlenecek, iki sene sonra tamam mı devam mı diye sorulacak! Tamam diyen çiftlerin evliliği boşanmaya gerek kalmadan iptal olacak. Bakalım Türkiye'de benzer bir uygulama nasıl olur?

Meksika'nın başkenti Meksiko'da geçtiğimiz hafta(Haber tarihi:28.04.2014) Federal Bölge Meclisi'ne bir yasa tasarısı sunuldu. Tasarı onaylanırsa çiftler "iki yıllığına" evlenebilecekler. İki yılın sonunda "Tamam mı, devam mı?" sorusu gündeme gelecek.

2 yıl sonra "Tamam mı, devam mı?"

"Tamam" diyenlerin evlilikleri herhangi bir boşanma davasına gerek olmadan kendiliğinden bitmiş olacak. Geçtiğimiz yıllarda benzer bir uygulama fikri Türkiye'nin de gündemini meşgul etmişti.

Tartışmanın başını çeken Hülya Avşar, evlilik kontratının belirli aralıklarla yenilenmesi gerektiğini savunmuştu. Konu hakkındaki fikirlerinin değişip değişmediğini öğrenmek için kendisine ulaşıp Meksika'daki yasa tasarısından bahsettik. Avşar'ın cevabı şöyle oldu: "Aklın yolu bir! Evliliklerin heyacanını yitirmemesi için aklıma gelen tek formül bu." Konuyla ilgili görüştüğümüz uzmanlar ise bu modelin işe yaramayacağını ancak kutsal diye bunca yıldır tartışmaya açılmayan evlilik kurumunun artık her şeyiyle sorgulanması ve her çözüm önerisinin değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyor.

Uzmanlar Ne Diyor...

"Bu 'Çoraplarınızı eskimeden atın' demektir"

(Prof. Dr. Mehmet Sungur Marmara Üniversitesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı)

* Bu yasanın getirdiği en önemli yenilik evlilik kurumunu tartışmaya açıyor olması. Yeni gelişen gereksinmeler ışığında kurumun gözden geçirilmesi için farklı arayışlar son derece doğal. Ancak bu yasa boşanma oranlarını azaltmaz.

* İronik bir durum çıkar ortaya. Eskiden "Ölüm bizi ayırana dek..." denirdi, şimdi "Kontrat bitene dek..." mi denecek?

* Bir kampanya vardı eskiden; "Eskimiş çoraplarınızı atın." Bu yasa ne diyor; "Eskimesine gerek kalmadan atın."

* Ne kadar çok yatırım yaparsanız ilişkiden kopma olasılığınız o kadar azalır. Ama bu durumda çiftler nasılsa bitecek diye yatırım yapmaktan kaçınır.


"Kadın bu modelde çocuk doğurma cesaretini bulamaz"

(Kezban Hatemi Gülben Ergen, Sibel Can ve Cem Hakko'nun avukatı)

* Süreli evlilik Meksika icadı değildir. İslamın Şii mezhebinde Nisa Suresi'nin (4. Sure)
24. ayetinde"Mut'a nikahı"nın düzenlendiği görüşü öteden beri vardır. Ayrıca Bertrand Russell'ın da uzun süren üniversite tahsil dönemleri boyunca kız ve erkek öğrencilerin arasındaki ilişkilerin ahlakiliğini sağlamak için teklif ettiği bir "talebe evliliği süreli nikah modeli" de vardır.

* Bütün evliliklerin iki yıllık süreye bağlanması ve iki yıllık süre sonunda yenilenme aranması doğru bir düzenleme değildir. İki yıllık bir dönem içinde başlayan evlilikte kadın eş, babalı büyütme arzusunda olduğu çocuğu dünyaya getirme cesaretini kendinde bulamayacaktır.

* Bu model iş yükünü de azaltmaz. Çocuk dünyaya getirilirse de velayeti dolayısıyla ister istemez olayların büyük çoğunluğunda ihtilaf çıkacaktır. Bu ihtilaflar da yine mahkeme önüne gidecektir.

Evlilik şirket gibi düşünülemez"

(Av. Cengiz Hortoğlu "Mutlu Olmak İçin Evliliğin Şifreleri" kitabının yazarı)

* Evlilik ve boşanmayla ilgili hiçbir konu tabu olarak karşılanmamalı. Bu model ve bu konudaki değişik fikirler tartışılabilmeli.

* Bu model, toplumumuza uygun değil. Evlilik duygusal bir birlikteliktir. Şirket gibi düşünülemez.

* Bu yasa kadınlar açısından yeni sorunları da beraberinde getirir. İki yıl içinde doğan çocukların mağduriyeti nasıl giderilecek? Yasanın kötü niyetli eş tarafından bir koz gibi kullanılması nasıl engellenecek?

* Bunun yerine evlilik okulları açılması ve üç-dört aylık kurslar sonucunda sertifika alınmasının zorunlu hale getirilmesi doğru olur. Ortaöğretimden itibaren evlilik dersi konulmasının da çok etkili olacağını düşünüyorum. Bunun yanı sıra çiftlerin nikahtan önce öfke kontrolü raporu almaları zorunlu hale getirilebilir.


"Fast food kültürüne hizmet eder"


(Altın Mimir Zeynep Ilıcalı ve Tuğba Coşkun'un avukatı)

* Türkiye'de evlilik sadece özel hukukta yer almıyor. Aile, anayasamızda da düzenleme altına alınmış durumda. Böyle bir düzenleme hukuk kurallarımıza, aile yapımıza, dini geleneklerimize uygun değil.

* Bu düzenleme evliliğin özüne aykırı, yasalaşırsa suni bir oluşum olur. Bu nedenle insanların buna uyum sağlamaları çok güç. Ancak fast food kültürüne hizmet eder bu yasa.

* Zaten kanunumuzda anlaşmalı boşanma var. Evlilik birliği devam etmeyecekse taraflar anlaşarak ayrılabilirler.


"Çocuklar 'Bitmesine iki ay kaldı' diye endişelenebilir"

(Dr. Murat Dokur Aile ve Evlilik Terapileri Derneği Kurucu Başkanı)

* Evlilik suni bir terkiptir, doğal olan ilişkidir. Şimdiki evlilik modeli görece en iyi olan şeklidir.

* İlişkilerin başlangıcında flört döneminin bir coşkusu vardır. Sonrasında ilişkinin üreyen ve üreten bir hale geçmesi gerekiyor. Bu modelde kişiler ilişkinin yapılanmasına hizmet etmez ve "Nasıl olsa iki yıl sonra bitecek" diye düşür. Belki de bir uzmanla çok rahat halledilebilecek sorunlar yakında bitecek diye ihmal edilir.

* Kaygılı yapıları olan çocukların bu süreleri saymaya başladığını görebiliriz. Örneğin, "İki ay kaldı, evlilikleri bitebilir" endişesi yaşayabilirler.

"Boşanmaya çözüm diye böyle bir yasa olmaz"

(Uz. Dr. Nuşin Sarımurat Baydemir İlişki Psikoterapileri Enstitüsü eğitimci)

* Evlilik daha yeni oturmaya başlamışken çift, ikinci yılda "tamam mı devam mı?"yı sorgularsa olumsuzlukları görme eğilimi daha fazla olur.

* Bu model, evlenecek bireylerin eşit, ekonomik olarak özgür ve ayakları yere basan bireyler olduğu durumlar için bile sorunlu. Nerede kalmış, bizimki gibi kadınların ekonomik bağımsızlığının olmadığı toplumlar...


"Ciğer röntgeninden önce psikolojik test gerek"

(Mehmet Coşkundeniz Gazeteci, "Aşk Doktoru")

* Evlenirken verem olup olmadığınıza bakmak için ciğer röntgeninizi isterler ama sizi psikolojik bir testten geçirmezler.

* Türkiye'deki boşanmaların yarısı ilk beş yılda gerçekleşiyor. Beşinci yılla 16'ncı arasında bir durulma var. 16'ncı yıldan sonra evliliklerin dörtte biri bitiyor. Böyle kanun tekliflerine hiç gerek yok.

* İnsanlara evlendikten iki yıl sonra "tamam mı devam mı" diye soracağına,iki yılda bir, bir aile terapistinin tık tık kapıyı çalıp her şey yolunda mı diye bakmasını sağlasın devlet."Bu model geçtiğimiz hafta evlenen kızıma da cazip gelmedi"

(Nilgün Belgün Dört kez evlenen oyuncu)

* Bu model Türkiye'ye uygun değil.

* Geçtiğimiz hafta kızım evlendi. Bu yasadan ona bahsettim. "Aman bizim evlenmemizi mi buldu şimdi bu" dedi. Birbirilerine âşık ve yeni evli oldukları için hiç cazip gelmedi onlara.

* Önemli olan kanunlar değil, duygular. Yeter ki insanların geçinmeye gönlü olsun.

* Saygı, büyüdür evlilikte. O büyü giderse hiçbir formül işe yaramaz.

* Kaldı ki iki sene çok az bir süre. Canım cicim derken biter. Bizde olacaksa beş sene olmalı.

"Son evliliğimde 'Ölüm bizi ayırana dek...' diye yemin ettim"

(Gönül Yazar Altı kez evlenen assolist)

* "İki seneliğine evlenelim, iyi gitmiyorsa devam etmeyiz" diye evlenmezdim ben. Sevgiye önem veren insan da böyle bir şeyi hayatta kabul etmez. İşler yolunda gitmiyorsa, bir yamukluk varsa da derhal boşanırım. Burnum düşse almam. Arkama bile bakmam.

* Son evliliğimde, 1997'de, Las Vegas'ta "Ölüm bizi ayırana dek..." diyerek evlendim. "Hastalıkta, sağlıkta" diyerek yemin ettim.


Kaynak
__________________
"Ama gerçek, aziz dostum, can sıkıcıdır."

Mislina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.08.14, 17:47   #2
Hotantu Kabilesinden

CadII - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 230
Mesajlar: 4,882
Ettiği Teşekkür: 16938
Aldığı Teşekkür: 26011
Rep Derecesi : CadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzel
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Benimle İki Yıllığına Evlenir misin?

Hahhaa...Evlilikle stajerlik dönemi gibi bir şey bu. Bu biraz saçma geldi de. İnsanın karşısındakini her an kaybedebileceği duygusunu yaşaması güzel Böylece zıttırı bıttırı kaprislerden kurtulur çiftler
__________________
Bu güzel ülkede elbette özgürlük türküleri söylenecektir. Ve yine kardeşçe paylaşım olacaktır. Görsek de, görmesek de...

H.
CadII isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz CadII'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.08.14, 18:08   #3
Süper Üye

Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 458
Mesajlar: 2,764
Ettiği Teşekkür: 3856
Aldığı Teşekkür: 9389
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Benimle İki Yıllığına Evlenir misin?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi CadII Mesajı göster
Hahhaa...Evlilikle stajerlik dönemi gibi bir şey bu. Bu biraz saçma geldi de. İnsanın karşısındakini her an kaybedebileceği duygusunu yaşaması güzel Böylece zıttırı bıttırı kaprislerden kurtulur çiftler
Uzmanlar ne diyor yazısının altına seninkini de eklememek gerek
:8

Av. Cengiz Hortoğlu"Evlilik şirket gibi düşünülemez" diyor fakat günümüzde zaten çoğu evlilik şirket ortaklığını anımsatmakla kalmıyor bu havayı yansıtıyor.
Türkiye'de benzer bir uygulama nasıl olur sizce?
__________________
"Ama gerçek, aziz dostum, can sıkıcıdır."

Mislina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.08.14, 18:10   #4
Eflamor

Subutay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 166
Mesajlar: 2,507
Ettiği Teşekkür: 28709
Aldığı Teşekkür: 13767
Rep Derecesi : Subutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzelSubutay gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Benimle İki Yıllığına Evlenir misin?

Son yıllarda artan boşanma oranlarına istinaden düşünülen bir konu olmuştur. Hoş avukatların işine gelmeyecektir.
__________________
Asya boz kırlarında bir bebek dünyaya geldi. Bu bebeğe asya stepleri beşik oldu. Rüzgarlar şarkı söyledi ona. Yıldızlar yol gösterdi. Yağmurlar yıkadı. Bu bebek büyüdü ve ona Türkadını verdiler. Türk büyüdü kasırga oldu tayfun oldu. Türk budur. Türk tayfundur, kasırgadır, Boradır. | Mustafa Kemal Atatürk.


la şey e vaki ün mutlak bel küllün mümkin
nisi credideritis non intelligentis
Subutay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Subutay'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.08.14, 18:21   #5
Süper Üye

Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 458
Mesajlar: 2,764
Ettiği Teşekkür: 3856
Aldığı Teşekkür: 9389
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Benimle İki Yıllığına Evlenir misin?

Bilemiyorum Subutay.Mahkemelerin biraz olsun rahatlamaları içinde düşünülmüş olabilir.Mehmet Coşkundeniz'in önerisi hiçte fena değil fakat ilerleyen seneler de değişim olabileceğini göz önüne alırsak kesin bir çözüm olmaz gibi gibi...

Tamam mı devam mı sorusu mahkeme tarafından sorulmaz mı dersin.
__________________
"Ama gerçek, aziz dostum, can sıkıcıdır."

Mislina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.08.14, 18:41   #6
...Az İnsan Çok Huzur...

Lion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2012
Konular: 670
Mesajlar: 5,291
Ettiği Teşekkür: 11418
Aldığı Teşekkür: 22510
Rep Derecesi : Lion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Benimle İki Yıllığına Evlenir misin?

Bunu yapacaklarına eften püften nedenlerle ayrılmak isteyen çiftleri bi hafta nezarete atıp bi de aç susuz bıraksınlar, bakın ne de güzel anlaşacaklardır.
Lion isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Lion'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.08.14, 18:48   #7
Süper Üye

Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 458
Mesajlar: 2,764
Ettiği Teşekkür: 3856
Aldığı Teşekkür: 9389
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Benimle İki Yıllığına Evlenir misin?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Lion Mesajı göster
Bunu yapacaklarına eften püften nedenlerle ayrılmak isteyen çiftleri bi hafta nezarete atıp bi de aç susuz bıraksınlar, bakın ne de güzel anlaşacaklardır.
Gazetelerin ilk sayfaları için manşet çalışmaları mı hazırlıyorsun=
__________________
"Ama gerçek, aziz dostum, can sıkıcıdır."

Mislina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.08.14, 18:55   #8
...Az İnsan Çok Huzur...

Lion - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2012
Konular: 670
Mesajlar: 5,291
Ettiği Teşekkür: 11418
Aldığı Teşekkür: 22510
Rep Derecesi : Lion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyorLion karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Benimle İki Yıllığına Evlenir misin?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Mislina Mesajı göster
Gazetelerin ilk sayfaları için manşet çalışmaları mı hazırlıyorsun=
Şaka bir yana, tek bildiğim insanların her şeyden kolayca vazgeçtiği.
...Olan da sadece çocuklara oluyor.

(Bunlara ıslak odunla dalsak olmuyo mu)
Lion isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Lion'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.08.14, 19:02   #9
» Vous et l'Amour «

yasemen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 23
Mesajlar: 1,528
Ettiği Teşekkür: 2054
Aldığı Teşekkür: 6378
Rep Derecesi : yasemen şöhret ötesinde bir itibarı vardıryasemen şöhret ötesinde bir itibarı vardıryasemen şöhret ötesinde bir itibarı vardıryasemen şöhret ötesinde bir itibarı vardıryasemen şöhret ötesinde bir itibarı vardıryasemen şöhret ötesinde bir itibarı vardıryasemen şöhret ötesinde bir itibarı vardıryasemen şöhret ötesinde bir itibarı vardıryasemen şöhret ötesinde bir itibarı vardıryasemen şöhret ötesinde bir itibarı vardıryasemen şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Benimle İki Yıllığına Evlenir misin?

Resmen şok oldum
__________________

Bundan sonra.
Ne benim kelimeleri biraraya getirecek halim var,
Ne senin beni işitecek bir kalbin..yasemen isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz yasemen'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 24.08.14, 19:17   #10
Süper Üye

Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 458
Mesajlar: 2,764
Ettiği Teşekkür: 3856
Aldığı Teşekkür: 9389
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Benimle İki Yıllığına Evlenir misin?

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Lion Mesajı göster
Şaka bir yana, tek bildiğim insanların her şeyden kolayca vazgeçtiği.
...Olan sadece çocuklara oluyor.

(Bunlara ıslak odunla dalsak olmuyo mu)
Konu ne olursa olsun bazen vazgeçmeyi de bilmek gerekir.Fakat ilişkiler konusunda "Ütü yapmak"meselesinde tartışmaya girip ayrılanlara şahit oldum trajikomik bir durum.Bazı şeylerin çok basite indirgendiğine de ayrıca bir örnek.
Evet her iki türlüde olan çocuklara oluyor.Bir tarafta kavga ve sevgisizlik ortamında büyüyor çocuklar öteki tarafta evlilik bittiğinde çocuklarından da boşandığını zanneden bir ebeveyn modeli ortaya çıkıyor zaman.

Ne dersin ıslak odun yerine Cadıı'nın şu stajerlik uygulaması daha faydalı olabilir mi ?

"Çocuklar 'Bitmesine iki ay kaldı' diye endişelenebilir" ve "Kadın bu modelde çocuk doğurma cesaretini bulamaz"

Birde yukarıda ki cümleler takıldı aklıma:2 yıllık bir evlilikte çocuk normal şartlarda 15 aylık falan oluyor,
Kadın; sosyal statüsü göz önünde bulundurulursa çocuk sahibi olmak için bu uygulamaya gidemez mi?(Tek başına çocuk yetiştirmekte bir cesaret örneği parantez içinde belirtelim.Çoğu kadın çocuk sahibi olmak için evlendiğini de itiraf ediyor)
__________________
"Ama gerçek, aziz dostum, can sıkıcıdır."

Mislina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
benimle, evlenir, evlilik, misin, yıllığına


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Benim Ol, Benimle Kal.. Limon Resimli, Resimsiz Şiirler 3 10.02.13 19:08
Benimle Evlenir misin? Limon Geyiğin Hası 27 14.01.13 00:25
Gitme Desem Canım, Kalır Mısın Benimle? | Tarkan SuLTaN Türk Pop Müziği 4 18.02.11 16:53
Bilecek misin? Erdal BABÜR Resimli, Resimsiz Şiirler 6 28.12.09 01:14
Anlatabilir misin Sevgili? LaLe Duygularımız 4 27.09.09 13:29


WEZ Format +3. Şuan Saat: 20:27.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.