Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > Sosyal Bilimler

Sosyal Bilimler Sosyoloji, felsefe, hukuk


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 26.03.15, 22:05   #1
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 11,969
Ettiği Teşekkür: 79773
Aldığı Teşekkür: 77712
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Aşktan Nasıl Kurtulunur?
Bu yazı aşık olan ve aşık kalmak isteyenlere yönelik yazılmamıştır. Aşık kalmayı seçiyorsanız bu yazı sizi rahatsız edecektir. Bu yazı aşk illetinden kurtulmak isteyenler için hazırlanmıştır.


Aşk, insanları canlandıran, heyecanlandıran, yaşam enerjisi ve mutluluk veren bir durum olabileceği gibi can yakıcı ve rahatsız edici, tüketici, depresyona sokan bir duruma da kolaylıkla dönüşür. Bu durumda da kurtulmak en iyisidir. İşte yazının amacı bu bağımlılıkla mücadele etmeye çalışanlara fikir vermektir.


Bu yazıyı okumasını önermeyeceğim bir diğer grup da sanatçılardır. Çünkü onlar acılarını sanata dönüştürme maharetine sahiptirler ve aşk acısı muhakkak ki sanatı en çok besleyen duygulardan birisidir. Eğer biten aşkınızın ardından Edip Cansever gibi “Bitti o sevda, kesildi çığlıkları martıların..” diye seslenebilecek yeteneğiniz varsa acınızla oynamaya devam etmelisiniz ki insanoğlu birbirini anlayabilmek için gerekli ortak dilini yitirmesin.

Bu uyarılardan sonra artık başlayabiliriz! Öncelikle aşkın tanımını yapalım: “Aşk kişinin birleşerek çoğalma potansiyeli taşıyan nesneye ulaşma çabası sırasında ortaya çıkan uyarılmışlık durumudur.“ Bu tanımıyla aşk bir itkidir. Genellikle belli bir kişiye karşı, daha doğrusu onun bir özelliğine karşı duyulan cinsel çekim aşkı tetikler. Cinsel çekicilik konusunda yapılan çalışmalar, bu noktada kişinin genetik özelliklerinin devreye girdiğini ve insanoğlunun evrimsel sürecinde sağlıklı yavru yapmaya yönelik biyolojik mekanizmalarla eş seçtiğini ileri sürmektedir. Evrimsel biyolojiye göre insanlar kendilerine biraz benzeyen ama tam da benzemeyen genetik özellikler taşıyan kişileri çekici bulma eğilimindedirler. Ancak çekim her zaman aşka dönüşmez. Aşka dönüşmesi için beynin yapması gereken işlemler vardır. Beyin öyle bir güdülenme durumu yaratmalıdır ki, kişi, aşık olduğuna ulaşma çabası içine girsin. Bu yüzden de beyni, bireyi aşkına ulaştığında büyük ödülü kazanacağına inandırmalıdır.

İşte burada bir gerçeği çarpıtma süreci başlar. Aşık olunan kişi, aşığının gözünde, bir anda diğer herkesten farklı özellikler kazanır. Aşık onun kusursuz olduğunu düşünmeye başlar, uğruna ölmeye bile değer bulur, ufak tefek hataları ise görmezden gelir. Aşık olunan kişi bir anda yaşamın merkezi haline gelmiştir ve bütün amaç ona ulaşmaktır. Bu noktadan sonra artık aşk bir saplantıya dönüşür, gerçeği değerlendirme bozulur. Dünya, bütün spotların aşkını aydınlattığı bir sahneye dönüşmüştür. Her şey onu hatırlatır, her şey ona işaret eder, her şey onunla ilgilidir. Yaşamın bütün amacı ona ulaşmak olmuştur. Aşk bir takıntıdır çünkü aşık istese de istemese de her an aşkını düşünür. Aynı zamanda aşk bir bağımlılıktır çünkü aşık sürekli bir eksiklik duygusu, arama ve ulaşma çabası içindedir. Tıpkı bağımlılıkta olduğu gibi giderek daha sık ve daha fazla birliktelik gereksinimi ortaya çıkar, daha fazla ve daha fazla yakınlık istenir.

Aşık kişilerle yapılan beyin görüntüleme çalışmalarında bu insanların aşklarını düşündüklerinde ortaya çıkan beyin görüntüleri, kokain kullanımı sırasında ortaya çıkanlara benzer bulunmuştur. Bu da aşık olmakla madde bağımlılığı arasındaki parallellikleri destekler. Aşk maddeyi arama, ulaşmaya çalışma dürtüsüdür. Madde ise aşık olunan kişidir. Ulaşma ihtimali azaldıkça ulaşma çabası ve arama dürtüsü şiddetlenir. Madde bağımlılığı ve aşkın bir başka benzerliği de maddeye ulaşılamadığında yaşanan kesilme belirtilerinin aşkta da yaşanmasıdır. Yaşanan eksiklik duygusu, boşluk, anlamsızlık ve acı insanları çıldırtabilir, kendine zarar verdirebilir. Ortaya çıkan tablo depresyondur. Yaşamın anlamının yitirilmesidir, çünkü aşkı kişinin yaşamanın tek anlamı haline gelmiştir.


Peki aşktan nasıl kurtulunur? Tabii öncelikle kurtulmayı istemek gerekir. Tıpkı sigara bırakmak için sigarayı bırakmak istemek gibi… Tuhaftır ki acı da çekseler insanlar bırakmayı gerçekten istemezler çünkü aşkları bırakmak istemelerine izin vermez. İçine düşmekten korktukları büyük boşluk onları ürkütür. Bir yandan da aşkın aldatıcılığı vardır, bu yüzden de ulaşma ümidi kolay kolay tükenmez. Büyük ödülden (ya da öyle zannedilen kişiden) vazgeçmek o kadar da kolay değildir. Bir daha büyük ödülün karşılarına çıkmayacağını düşünürler. Bu da tekrarlayan bir yanılgıdır çünkü her aşık oluşta zihinde aynı “büyük ödül” illüzyonu oluşacaktır.


Aşkından vazgeçmek zorunluluğu duyduğunda, insanın ilk tepkisi inkardır. Tıpkı bütün yaşanan kayıplarda olduğu gibi aşk bitmek zorunda olduğunda da kabullenmek kolay olmaz. Kişi bir süre tekrar kazanma hayalleri ve ümitleri ile oyalanır. Sonra öfke ve isyan başlar. Öfke kendine ve karşısındakine zarar verme davranışına dönüşmedikçe yararlıdır, acıyı hafifletir. Boşluğu doldurur. Öfke ortaya çıkınca bir anlamda beynin kimyası değişir. Çivi çiviyi söker. Ancak tıpkı madde bağımlılığında olduğu gibi aşkı hatırlatan her durum yeniden bir geri dönüş yaşatabilir. Böyle dalga dalga geri çekilen bir deniz gibi umudun tükenmesi ile birlikte kabullenme ve yas tutma dönemi başlar.Yas dönemi kişiden kişiye değişir. Bazıları bu dönemi sonuna kadar yaşamayı, bazıları bir an önce bitirmeyi isterler. Kaybedilen şeyin yerine konulmazlığı fikri ne kadar büyükse yas o kadar uzun sürer. Kaybedilen yerine konulmaz mıdır gerçekten? Aslında hayır, çünkü kaybedilen prens değil kurbağadır aslında. Aşık kendi zihninde yarattığı hayallerle süsleyerek kurbağayı prense dönüştürmüştür. Aşık olunan kişi gerçek olamayacak kadar mükemmeldir, çünkü o güne kadar hep yalnızca cezbedici yönlerini keşfetmeye adamıştır aşık. Kendisine hoş gelmeyen özellikleri ise görse de görmezden gelmiştir. Onların önemsiz olduğunu düşünmüştür. Aşkına ulaşma umudunu yok etmek için bütün süreci tersine çevirmesi gerekir. O güne kadar aşık; aşkının kaprislerini, bencilliklerini, çirkinliklerini; her şeyi ama her şeyi görmezden gelmiş ya da onun doğallığına, saflığına, açık yürekliliğine, içi dışı bir oluşuna vermiş olabilir. Aşktan kurtulmak için bütün bu yorumların değişmesi gereklidir. Kurbağayı prense ya da prensese dönüştürme işlemi bu noktada tersinden uygulanmalıdır. .


İbni Sina’nın da önerdiği bu yöntem halen terapilerde de geçerliliğini sürdürmektedir. İbni Sina bin yıl önce “Aşkın zihninde yarattığı imaj bir sanrıdan ibarettir” diye yazmıştır. Yapılması gereken şey kişinin beyninde oluşturduğu illüzyonu bozmaktır. Bu yüzden de aşkına yüklediği sıfatları gözden geçirip onu yeniden tanımlamalıdır. “Adam gibi adam” yerine “sokak kabadayısı” olduğunu görmesi, “sahiplenme”nin aslında “kontrolcülük” olduğunu fark etmesi gerekir. Kişi zihninde aşığa uyguladığı olumlu değerlendirme yöntemini tersine çevirmelidir. Bu genellikle tek başına yapılabilecek bir iş değildir çünkü aşıkların bu dönemde kendi gözleri hala aşklarıyla kör olduğu için başkasının gözlerini kullanmaya ihtiyaçları vardır.

Kişiye bu oyunu oynayan kendi zihni olduğunda, takıntıdan kurtulmak için ya takıntı dışsallaştırılmalı ya da kişi kendi zihninden çıkmalıdır. Bu durumda kendinizi bir başkasının yerine koyarak kurbağaya bir kez daha bakmalısınız. Onun patlak gözlerini görmüş, cırtlak sesini duymuş birileri mutlaka vardır. Böyle birinin yerine kendinizi koyarak tekrar bakın bakalım aşkınıza; daha önce göremediğiniz neleri görüyorsunuz; görüp de umursamadığınız neler sizi rahatsız ediyor? Size batmayan hangi davranışları bir başkasının gözüyle bakınca şımarıklık, kendini beğenmişlik, tembellik, aptallık, bencillik gibi görünüyor? Bu özelliklerin hiçbiri onda yok diye düşünmeyin, mutlaka vardır. Her insanda bunlardan biraz bulunur. Sadece siz aşık olduğunuzda bunları görmezsiniz ya da görmezden gelirsiniz. Prensi ya da prensesi oturttuğunuz tahttan indirmenin yolu onun her insan gibi olduğunu görmektir.

Nazım Hikmet’in dizelerindeki gibi “Bence artık sen de herkes gibisin!” diyebildiğinizde iş bitmiş olacaktır.

Emine Zinnur Kılıç

Bu yazı “Psikeart Dergisi“nde yayınlanan aynı adlı yazıdan eklenmiştir.

Dünyalılar__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.03.15, 22:11   #2
Dönersen Islık Çal..

Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 851
Mesajlar: 7,751
Ettiği Teşekkür: 34119
Aldığı Teşekkür: 39460
Rep Derecesi : Sevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Kabadayi
Standart Cevap: Aşktan Nasıl Kurtulunur?

Alıntı:
Aşktan Nasıl Kurtulunur?
Deli gibi alışveriş yaparak kurtulabiliriz.
Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.03.15, 22:18   #3
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2671
Mesajlar: 31,075
Ettiği Teşekkür: 166951
Aldığı Teşekkür: 186194
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Aşktan Nasıl Kurtulunur?

Niye kurtulunsun yahu, iyidir aşk.

Tadını çıkarmaya bakmak daha iyi. E tabi aşk varsa..
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.03.15, 22:26   #4
Üye

ZeuS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Yaş: 42
Konular: 0
Mesajlar: 29
Ettiği Teşekkür: 16
Aldığı Teşekkür: 95
Rep Derecesi : ZeuS Karimasını arttırmak için doğru yerdeZeuS Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Aşktan Nasıl Kurtulunur?

Bu kadar yazı okusaydım doktor olurdum zaten ama başlıktan yola cıkacam aşk yoksa hayat yoktur hayatı aşkla yaşamak lazım
__________________
ZeuS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz ZeuS'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.03.15, 23:34   #5
Üye

Altair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2015
Konular: 3
Mesajlar: 126
Ettiği Teşekkür: 78
Aldığı Teşekkür: 446
Rep Derecesi : Altair muhteşem bir gelişmedeAltair muhteşem bir gelişmedeAltair muhteşem bir gelişmedeAltair muhteşem bir gelişmedeAltair muhteşem bir gelişmedeAltair muhteşem bir gelişmedeAltair muhteşem bir gelişmedeAltair muhteşem bir gelişmedeAltair muhteşem bir gelişmedeAltair muhteşem bir gelişmedeAltair muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Aşktan Nasıl Kurtulunur?

Öyle bir şey olmadığını anladığın vakit, beynin kurtulmuş olur.
__________________
Altair isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Altair'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.03.15, 01:08   #6
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 8,910
Ettiği Teşekkür: 30566
Aldığı Teşekkür: 30557
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Aşktan Nasıl Kurtulunur?

Ben aşka aşk demem Leyla ve Mecnun, Kerem ile Aslı gibi olmadıkça

Neden aşktan kurtulmak ister ki insanlar.

Gerçek aşkı bulana kadar devam
Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.03.15, 01:20   #7
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 8,910
Ettiği Teşekkür: 30566
Aldığı Teşekkür: 30557
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Aşktan Nasıl Kurtulunur?
@Aristo Allah seni hep güldürsün emi.

WC.lik güldüm ve gülüyorum yahu ne alemsin.
Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Çengelli İğne'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 27.03.15, 01:30   #8
«... Beklenen Şarkı ...»

Çengelli İğne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 1654
Mesajlar: 8,910
Ettiği Teşekkür: 30566
Aldığı Teşekkür: 30557
Rep Derecesi : Çengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardırÇengelli İğne şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Aşktan Nasıl Kurtulunur?

Te Allahımmmmmm
Çengelli İğne isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
aşktan, kurtulunur, nasıl


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Essay Nedir? Nasıl Yazılır? OkyanusunKalbi Üniversitelerimiz 3 14.12.16 13:38
Araç Temizliği Nasıl Yapılmalıdır, Araç Nasıl Yıkanır? Kartal Bilgi ve Sorun Merkezi 12 15.09.16 18:27
Dalış Sporu Hakkında Detaylı Bilgiler - Tarihçesi - Malzemeleri -Her Türlü Kartal Avcılık 7 13.09.15 15:44
Uyuşturucudan Nasıl Kurtulunur KaLiNKa Uyuşturucu Maddeler ile Mücadele 0 02.02.09 17:40


WEZ Format +3. Şuan Saat: 19:44.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.