Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > Sosyal Bilimler

Sosyal Bilimler Sosyoloji, felsefe, hukuk


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 22.02.11, 00:19   #1
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,430
Ettiği Teşekkür: 87856
Aldığı Teşekkür: 126330
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Thumbs up Dedikodu Yapmak - Birinin Arkasından Konuşmak
''Sana bir şey anlatacağım. Bir dakika bekle kapıyı kapatayım. Aman aramızda kalsın. Anlatacaklarımı kimsenin duymasını istemiyorum.’’
Bir arkadaşınızdan bu sözleri duyduğunuz zaman içinizde birden bire büyük bir merak uyanır. Gözleriniz parlar. Arkadaşınızın anlatmak istediklerini bir an önce öğrenmek için sabırsızlanırsınız. Bu arkadaşınız size, çevrenizdeki kişilerden biriyle ilgili önemli bir haber iletecektir. Yani dedikodu yapacaktır. Siz ise dedikoduya karşı olduğunuzu her zaman hissettirir, dedikodu yapanlardan uzak durduğunuzu söylersiniz. Aslında hepimiz aynı şekilde davranırız. Fakat dedikodudan uzak durmamıza olanak yoktur. Şu veya bu şekilde dedikodu yaparız ya da yapılan dedikoduyu dinleriz. Biz farkına varmadan dedikodu gündelik hayatımızın bir parçası olur.

Arkadaşlarınızı Tanıyın

Diyelim ki dört arkadaşsınız. İki arkadaş bir araya geldiği zaman, öbür ikili hakkında konuşmanız kaçınılmaz. Birbirinize o iki arkadaşınızın özelliklerinden söz edersiniz. Onların davranışları hakkında bilgi alışverişinde bulunursunuz. Kısacası, dedikodu yaparken bazı gerçekler su yüzüne çıkar. Bu konuşmalardan sonra o iki arkadaşınıza karşı nasıl davranmanız gerektiğini daha iyi bilirsiniz. O kişileri daha yakından tanımak, sizin için yararlı olur.

Dedikodu yaparken suçluluk duygusuna kapılmaktan da kendimizi alıkoyamayız. Büyüklerimiz bizi her zaman dedikoduya karşı uyarmışlardır ve uyarmaktadırlar. Arkadaşlarımız hakkında konuşurken, kötü bir davranışta bulunduğumuzu düşünebiliriz. Ve suçluluk duygusuna kapılırız. Oysa kişilere zarar vermeyen ve bir bilgi alışverişi olmanın ötesine gitmeyen dedikodular yararlıdır. Çevremizdeki insanları yakından tanıma fırsatını buluruz. Onların hangi davranışlardan etkilendiklerini öğreniriz. Ve onların canını sıkacak davranışlardan kaçınmaya bakarız.

Yıkıcı dedikodunun zararları ise saymakla bitmiyor. Kişilerin aleyhinde bilir bilmez konuşmak, onları kötülemek elbette doğru şeyler değil. Gerçeği tam bilmeden bazı iddialarda bulunmak, o kişilerin yaşamlarını etkileyebilir. İlişkilerine zarar verebilir. Bu tür yıkıcı dedikodulardan elbette kaçınmalıyız.

Dedikodunun sadece kadınlara özgü bir zaman öldürme yöntemi olduğunu düşünmeyelim. Erkekler de birbirleri hakkında konuşmaktan mutluluk duyuyorlar. Ancak erkekler dedikoduya fazla zaman ayıramazlar. Kendilerini oyalayacak pek çok fırsat buldukları için dedikoduya sıra pek gelmiyor. Ama geldiği zaman erkekler de kadınlar gibi kendilerini dedikodunun havasına kaptırabiliyorlar.Tehlikeli dedikoduya düşkün müsünüz?

Bir arkadaşınızla ilgili bir haber aldığınız zaman bu haberi başkalarına iletmekten hoşlanıyorsanız, İlginç bir şeyler söyleyebilmek uğruna dedikodu icat ediyorsanız,
Duyduğunuz haberleri abartılı olarak başkalarına naklediyorsanız, Sözlerinizle insanların iş ilişkilerini tehlikeye sokuyorsanız, Dedikodu olmayan konuşmalar sizi sıkıyorsa, yanıtınız evet olabilir.Tehlikeli dedikodu için ne yapmalı?

Dedikodu yapmaya başlamadan önce, kendinize anlatacaklarınızın kimseyi ilgilendirmeyeceğini hatırlatın.Arkadaşlarınızın ve aile bireylerinin size bilmeniz gerekmeyen şeyleri açıklamalarına izin vermeyin.Dedikodu yapılan yerlerden uzak durun. Dedikodu yapmaktan kendinizi alıkoyduğunuz zaman, kendinize küçük ödüller verin. Yakın çevrenizdeki kişiler yerine ünlülerle ilgilenin. Boş kalmamaya özen gösterin.
Dedikodu bazen yararlı

Amerikalı psikologlara göre dedikodu yapmak, hiç de öyle sanıldığı gibi kötü bir şey değil. Tersine insan psikolojisi üzerinde olumlu etkileri bulunuyor. Psikolog Dr. Frederick Koenig, dedikodunun günlük hayatın monotonluğunu kırdığını ve kişilere dikkat çekme imkanı sağladığını savunuyor ve ‘‘Dedikodu yapanların kendilerine olan saygıları artıyor’’ diyor. ‘‘Pazaryeri Söylentileri’’ isimli bir de kitap yazan Dr. Koenig'e göre dedikodunun yararları şunlar:
Dedikodu ilginç konuşma ortamı yaratıyor ve kişilere, günlük hayatın monotonluğundan sıyrılma imkanı sağlıyor.

Bir dedikodu ne kadar sansasyonel olursa o kadar ilgi çekiyor. Böylece gerçek olan şeylerin dedikodusunu yapan kişiler başkalarının ilgi odağı haline geliyor.


Dedikodu yapabilecek durumdaysanız, bazı şeylerin içyüzünü biliyorsunuz demektir. Bu da sizi başkalarının gözünde önemli kılıyor ve kişinin kendine olan güven ve saygısını arttırıyor.


Dedikoduyu meslek haline getirerek gazetelerde köşe yazan ya da televizyonlarda dedikodu yayan kişiler, bu yoldan para ve şöhrete bile kavuşuyorlar.Erkekler daha dedikoducu

İstanbul Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Türkel Minibaş, Türkiye'de erkeklerin kadınlardan daha dedikoducu olduğunu iddia etti.

Minibaş, Türk toplumunda kadınların büyük bölümünün ev kadını olduğu ve daha çok zamanları varmış gibi değerlendirildiği için daha çok dedikoducu şeklinde nitelendirildiğini belirtti.


Prof. Dr. Türkel Minibaş, ‘‘Halbuki ev kadınları, yapmaktan sorumlu oldukları işlerin çokluğu, konuşabilecekleri konuların sınırlı olması ve zamanlarının büyük bölümünü evlerinin dar sınırları içinde geçirmelerinden dolayı çoğu zaman sadece karşı komşularıyla görüşüp konuşabiliyorlar. Bundan dolayı da adları dedikoducuya çıkıyor. Oysa Türkiye'de erkekler kadınlardan daha dedikoducu. Çünkü erkekler dedikodu yapmak için kadınlardan daha çok zaman ve imkana sahipler. Dedikoduyu da çevrelerinin yanı sıra siyaset ve spor gibi çok çeşitli konularda yapıyorlar. İster futbol, ister siyaset konuşsunlar, bunu hep dedikoduyla süslüyorlar’’ dedi

LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 22.02.11, 00:23   #2
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,430
Ettiği Teşekkür: 87856
Aldığı Teşekkür: 126330
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Dedikodu Yapmak - Birinin Arkasından Konuşmak
Herkes Yapıyor

Dedikodunun sadece başka kişi veya kişiler aleyhinde söylenen sözler olmadığını, birileri hakkında konuşmayı da kapsadığını anlatan Prof. Dr. Minibaş, şunları kaydetti: ‘‘Psikolojik testlerin hepsi, (Ben dedikodu yapmam) diyenlere yalan puanlaması veriyor. Herkes dedikodu yapar. Dedikodu yapılmaması mümkün değil. Çünkü herkes birileri hakkında ama olumlu, ama olumsuz konuşur. Tersinin olması mümkün değil. Önemli olan bu konuşmaların, dedikodunun yıpratıcı, karalayıcı olmaması, başkalarına zarar vermemesi.’’Ağzı sıkı olanlardan mısınız?

Sorarsanız herkes sıkı ağızlıdır. Acaba sizin durumunuz nasıl? Kendiniz hakkında açıklamalarda bulunmadan önce bu testi uygulayın. Sorulara ‘‘evet’’ ya da ‘‘hayır’’ diye yanıt verin.


1- Kulağınıza çalınan bir dedikoduyu başkalarına iletmek için sabırsızlanır mısınız?


2- Arkadaşınız size ‘‘sakın bunları kimseye anlatma’’ dediği zaman siz aldığınız haberi kimlere aktaracağınızı mı düşünürsünüz?


3- Sırlarını başkalarıyla paylaşmak istemeyen kişiler, size göre ruh hastası olabilirler mi?


4- Dostlarınız sizi iyi tanımadıklarını sık sık belirtirler mi?


5- İzlediğiniz gerilim filmlerinin son sahnelerini o filmi izlemeye hazırlananlara anlatmaktan zevk alır mısınız?


6- Sorunlarını arkadaşlarına anlatan kişilerin aslında bir psikoloğa baş vurmalarının doğru olacağını düşünür müsünüz?


7- Katıldığınız toplantıda yaşadıklarınızı başkalarına anlatamazsanız sıkılır mısınız?


8- Sürpriz yapmayı başaramamaktan yakınır mısınız?


9- James Hewitt'in, Prenses Diana'nın ona gönderdiği mektupları yayınlamaya kalkışmasını yadırgadınız mı?


10- Internet sohbetleri sizin hayatınızda önemli bir boşluğu mu doldurdu?


11- İlginç dedikoduları kendinize saklamakla suçlandığınız oluyor mu?


12- Aylık ücretinizin miktarını patronunuz ve muhasebe çalışanlarından başka hiç kimse bilmiyor mu?


13- İş yerinizde gizli dosyaların emanet edildiği kişilerden biri misiniz?


14- Bir sırrınızı dostlarınıza açıkladığınız zaman rahatladığınızı hisseder misiniz?


15- Televizyonda yayınlanan dedikodu programlarını izlerken bu programları hazırlayanları kıskandığınızı düşünür müsünüz?Değerlendirme


8-10 evet
Kusura bakmayın ama siz gerçekten gevşek ağızlısınız. Bu huyunuz yüzünden dostlarınızı gücendiriyorsunuz. Eğer daha dikkatli davranmazsanız, dostlarınızdan bazılarını kaybedebilirsiniz. Duyduğunuz her cümleyi başkalarına aktarmaya neden bu kadar hevesli olduğunuzu araştırın. Ve kendinizi biraz zorlayıp daha sıkı ağızlı olmaya çalışın.


5-7 evet
Bildiklerinizi başkalarına aktarmak hoşunuza gidiyor. Ama zaman zaman susmayı da biliyorsunuz. Çevrenizde dedikodu meraklısı olarak tanınmaktan çekiniyorsunuz. Çünkü siz de bu tip insanlardan hoşlanmıyorsunuz.Dostlarınız sizin gerektiğinde sır saklayabileceğinizden kuşku duymuyorlar.


0-5 evet
Bu özelliğiniz sayesinde gizli ajan bile olabilirsiniz.Sıkı ağızlı olmayı biraz da abarttığınızı söyleyebiliriz. Bildiklerinizi sadece kendinize saklamayın. Gevşek ağızlı olmak hoş değil ama sıkı ağızlılığın bu derecesi de sizi sıkıcı bir kişi yapabilir.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 22.02.11, 00:27   #3
Tam Üye

Bahar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2010
Konular: 64
Mesajlar: 263
Ettiği Teşekkür: 39
Aldığı Teşekkür: 987
Rep Derecesi : Bahar isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Dedikodu Yapmak - Birinin Arkasından Konuşmak

Alıntı:
-5 evet
Bu özelliğiniz sayesinde gizli ajan bile olabilirsiniz.Sıkı ağızlı olmayı biraz da abarttığınızı söyleyebiliriz. Bildiklerinizi sadece kendinize saklamayın. Gevşek ağızlı olmak hoş değil ama sıkı ağızlılığın bu derecesi de sizi sıkıcı bir kişi yapabilir.
Sonuca hiç şaşırmadım.
Bahar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Bahar'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.02.11, 00:33   #4
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 494
Mesajlar: 11,622
Ettiği Teşekkür: 44012
Aldığı Teşekkür: 75461
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dedikodu Yapmak - Birinin Arkasından Konuşmak
3. ye isim verir vermez !pneliğinden başlamışlar hemen şarapsızlar.Alıntı:
Kişilerin aleyhinde bilir bilmez konuşmak, onları kötülemek elbette doğru şeyler değil. Gerçeği tam bilmeden bazı iddialarda bulunmak, o kişilerin yaşamlarını etkileyebilir.
İşte en büyük şarapsızlıkta bu oluyor.


Güzel konu, teşekkürler Lale...
__________________
Ben hiç insan kaybetmedim...
Sadece zamanı geldiğinde, vazgeçmeyi bildim...

Banemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.02.11, 00:37   #5
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,430
Ettiği Teşekkür: 87856
Aldığı Teşekkür: 126330
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Dedikodu Yapmak - Birinin Arkasından Konuşmak

İlk karikatürü bulduğumda ben de çok güldüm* * * * * * *

''Dedikoducular başkalarının samimiyetlerinden rahatsız olurlar. ''

Luila Vollmer
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.02.11, 00:59   #6
Huysuz ve Tatlı Kadın

Duayen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 198
Mesajlar: 4,138
Ettiği Teşekkür: 52791
Aldığı Teşekkür: 25547
Rep Derecesi : Duayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisi
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Dedikodu Yapmak - Birinin Arkasından Konuşmak

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi LaLe Mesajı göster
İlk karikatürü bulduğumda ben de çok güldüm* * * * * * *

''Dedikoducular başkalarının samimiyetlerinden rahatsız olurlar. ''

Luila Vollmer
Önemli bir konu, yerinde ve güzel bir paylaşım, anlayana tabiki..
Bunu facede paylaşmak lazım.
Özellikle bu son söze bayıldım..
Teşekkürler Lalem
__________________
Duayen isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Duayen'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.02.11, 01:05   #7
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,430
Ettiği Teşekkür: 87856
Aldığı Teşekkür: 126330
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Dedikodu Yapmak - Birinin Arkasından Konuşmak

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi duayen Mesajı göster
Önemli bir konu, yerinde ve güzel bir paylaşım, anlayana tabiki..
Bunu facede paylaşmak lazım.
Özellikle bu son söze bayıldım..
Teşekkürler Lalem

Paylaş tabii duayenciğim.


Ne kadar çok dağılırsa, belki o kadar çok insan okur ve az dedikodu yapılır
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.02.11, 01:09   #8
Huysuz ve Tatlı Kadın

Duayen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 198
Mesajlar: 4,138
Ettiği Teşekkür: 52791
Aldığı Teşekkür: 25547
Rep Derecesi : Duayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisiDuayen muhteşem birisi
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Dedikodu Yapmak - Birinin Arkasından Konuşmak

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi LaLe Mesajı göster

Paylaş tabii duayenciğim.


Ne kadar çok dağılırsa, belki o kadar çok insan okur ve az dedikodu yapılır
Paylaştım bile Lalecim
__________________
Duayen isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Duayen'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.02.11, 01:13   #9
Tam Üye

Bahar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2010
Konular: 64
Mesajlar: 263
Ettiği Teşekkür: 39
Aldığı Teşekkür: 987
Rep Derecesi : Bahar isimli üye Tecrübe puanını kapatmıştır.
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Dedikodu Yapmak - Birinin Arkasından Konuşmak

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi LaLe Mesajı göster
Paylaş tabii duayenciğim.


Ne kadar çok dağılırsa, belki o kadar çok insan okur ve az dedikodu yapılır
Benim de kafama takılan bir şey var Lale hanım. Kuran'da türban var, recm var diye sürekli bu konuları demleyip demleyip karşımıza çıkarıyorlar.
Dedikoduyla ilgili bir ayet var Kuran'da, kimse bu ayetin üzerinde fazla durmuyor. Neden acaba?

Alıntı:
Hucurat Suresi-12
Ey iman edenler! Zandan çok sakının! Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Sinsi casuslar gibi ayıp aramayın! gıybet ederek biriniz ötekini arkasından çekiştirmesin! Sizden biri, ölmüş kardeşinin etini yemek ister mi? Bakın bundan iğrendiniz. Allah'tan sakının! Hiç kuşkusuz, Allah tövbeleri çok kabul eden, rahmeti sonsuz olandır.
Bahar isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Bahar'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.02.11, 02:26   #10
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,430
Ettiği Teşekkür: 87856
Aldığı Teşekkür: 126330
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Dedikodu Yapmak - Birinin Arkasından Konuşmak

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi saharay Mesajı göster
Benim de kafama takılan bir şey var Lale hanım. Kuran'da türban var, recm var diye sürekli bu konuları demleyip demleyip karşımıza çıkarıyorlar.
Dedikoduyla ilgili bir ayet var Kuran'da, kimse bu ayetin üzerinde fazla durmuyor. Neden acaba?


Türban işlerine geliyor, diğeri gelmez.

Meydanlarda nasıl atıp tutacaklar milletin arkasından?
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
arkasından, birinin, dedikodu, konuşmak


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 18:10.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.