Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > Sosyal Bilimler

Sosyal Bilimler Sosyoloji, felsefe, hukuk


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 14.11.11, 21:43   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9431
Mesajlar: 32,275
Ettiği Teşekkür: 107061
Aldığı Teşekkür: 166047
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi

Hayvan Hakları

Hayvan hakları, hayvanların insancıl muamele görmelerini
sağlayan haklar. Özellikle hayvanların tibbi ve kozmetik deneylerde kullanılması, derisi için öldürülmesi, eğlence için avlanması ve hayvancılık sektöründe uygunsuz alanlarda yetiştirilmesi, hayvan hakkı ihlalleri olarak tanımlanmaktadır.
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi
Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi, 15 Ekim 1978 tarihinde Paris'teki Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Merkezi'nde düzenlenen bir tören ile ilan edildi. Bu metin, 1989 yılında Hayvan Hakları Birliği tarafından tekrar düzenlenerek 1990 yılında UNESCO Genel Direktörü'ne sunulmuş ve aynı yıl halka açıklanmıştır.1. Bütün hayvanlar yaşam önünde eşit doğarlar ve aynı var olma hakkına sahiptirler.

2. Bütün hayvanlar saygı görme hakkına sahiptir. Bir hayvan türü olan insan , öbür hayvanları yok edemez. Bu hakkı çiğneyerek onları sömüremez. Bilgilerini hayvanların hizmetine sunmakla görevlidir. Bütün hayvanların insanca gözetilme, bakılma, ve korunma hakları vardır.

3. Hiçbir hayvana kötü davranılamaz, acımasız ve zalimce eylem yapılamaz. Bir hayvanın öldürülmesi zorunlu olursa, bu bir anda, acı çektirmeden ve korkutmadan yapılmalıdır.

4. Yabani türden olan bütün hayvanlar, kendi özel doğal çevrelerinde karada, havada ve suda yaşama ve üretme hakkına sahiptir. Eğitim amaçlı olsa bile özgürlükten yoksun kılmanın her çeşidi bu hakka aykırıdır.
5. Geleneksel olarak insanların çevresinde yaşayan bir türden olan bütün hayvanlar uyumlu bir biçimde türüne özgü yaşam koşulları ve özgürlük içinde yaşama ve üreme hakkına sahiptir.

6. İnsanların yanlarına aldıkları bütün hayvanlar doğal ömür uzunluklarına uygun sürece yaşama hakkına sahiptir. Bir hayvanı terk etmek acımasız ve aşağılık bir davranıştır.

7. Bütün çalışan hayvanlar iş süresi ve yoğunluğunun sınırlandırılması ve güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme hakkına sahiptir.

8. Hayvanlara fiziki ya da psikolojik bir acı çektiren deneyler yapmak hayvan haklarına aykırıdır. Tıbbi, bilimsel, ticari ve başkaca biçimlerdeki her türlü deneyler için de durum böyledir.

9. Hayvan beslenmek için yetiştirilmişse de bakılmalı, barındırılmalı, taşınmalı, ölümü de acı çektirmeden ve korkutmadan olmalıdır.

10. Hayvanlardan insanların eğlencesi olsun diye yararlanılamaz, hayvanların seyrettirilmesi ve hayvanlardan yararlanılan gösteriler hayvan onuruna aykırıdır.

11. Zorunluluk olmaksızın bir hayvanın öldürülmesi yaşama karşı suçtur.

12. Çok sayıda yabani hayvanın öldürülmesi demek olan her davranış bir soykırım, yani bir suçtur.

13. Hayvan ölümüne de saygı göstermek gerekir. Hayvanın öldürüldüğü şiddet sahneleri sinema ve televizyonda yasaklanmalıdır.

14. Hayvanları koruma ve savunma kuralları, hükümet düzeyinde temsil olunmalıdır. Hayvan hakları da insan hakları gibi yasayla korunmalıdır.

Kaynak
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.11.11, 22:03   #2
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9431
Mesajlar: 32,275
Ettiği Teşekkür: 107061
Aldığı Teşekkür: 166047
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi

Peta Nedir?

Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler (PETA, People for the Ethical Treatment of Animals) bir hayvan hakları organizasyonudur.

Norfolk, Virginia kökenli ve yaklaşık iki milyon üye ve destekçisi olan organizasyon dünyanın en büyük hayvan hakları grubudur. Grubun uluslararası başkanı Ingrid Newkirk'tür.


1980'de kurulan organizasyon, 187 çalışanlı, 501 kapsamında, kar amacı gütmeyen, vergiden muaf bir kuruluştur ve neredeyse tamamen üyeleri tarafından finanse edilir. ABD dışında Kanada, Hindistan, Güney Afrika ve Avrupa Birliği'nde de kuruma ait ofisler bulunur. Ayrıca organizasyona bağlı, liseli ve üniversiteli aktivistler için peta2 Street Team ve PETA'nın malvarlığını yöneten Foundation to Support Animal Protection (PETA Vakfı olarak da bilinir) bulunur.

Organizasyon temelde dört konuya odaklanır: Fabrika çiftçiliği, kürk çiftçiliği, hayvan testleri ve hayvanların eğlence olarak kullanılması.

PETA ayrıca balıkçılık, haşere olarak nitelendirilen hayvanların öldürülmesi, hayvanları zincirli bir şekilde tutmak, arka bahçe köpekleri, horoz dövüşü ve boğa güreşine karşı da kampanyalar düzenler.


Grup bazı kampanyaları için ve ötenazi yaptığı hayvanlar için eleştirilir. Ayrıca 2005'te Oklahoma senatörü Jim Inhofe tarafından senatörün terörizm hareketleri dediği bu gruplarla ortaklaşa yapılan eylemler sonrasında, PETA'yı Hayvan Kurtuluş Cephesi (ALF) ve Yeryüzü Kurtuluş Cephesi'nin (ELF) sözcü grubu gibi hareket etmekle suçladı.

Tarihi


1980'de kurulan PETA ilk kez 1981'de Silver Spring maymunları olayı duyulduğunda halkın ilgisini çekti.

Ingrid Newkirk ile birlikte PETA'nın ortak kurucularından biri olan Alex Pacheco, 1981 yazında Silver Spring, Maryland'deki Davranış Araştırması Enstitüsü'ne gizli bir çalışan olarak girdi.

Araştırmacı Dr. Edward Taub deafferentasyon denilen bir işlemle maymunların, parmaklarına, ellerine, kollarına ve parmaklarına sinir sağlayan duyusal gangliyonlarını kesiyordu böylece maymunlar bu organlarını hissedemiyordu. Doktor bazı durumlarda ise spinal kolonun tamamına deafferentasyon uyguluyordu. Sonrasında doktor maymunlar üzerinde engel ve elektrik şok kullanıyordu ve onları deafferente edilen uzuvlarını kullanmaları için yiyecek ve içecek kısıtlamasına maruz bırakıyordu.

Bu araştırma nöroplastisite kavramının gelişmesine ve inme kurbanları için zorunlu kullanım tedavisi (constraint-induced movement therapy) isimli yeni fiziksel terapinin keşfine götürdü.

PETA, Silver Spring maymunları'na ait resimlerle bu konudaki toplumsal farkındalığı artırmaya çalışmıştır. PETA onları "Bu bir dirikesimdir, size bundan farklı bir şey söylenmesine izin vermeyin." resimaltı yazısıyla dağıtmaya başladığında ikonik hale geldi.

ILAR'ın (Institute for Laboratory Animal Research) yayınına göre, Pacheca gece laboratuvara giderek maymunların berbat koşullarda tutulduğunu belgeleyen fotoğraflar çekti. Daha sonra bu delilleri polise götürdü. Polis laboratuvara baskın düzenleri ve Taub'u tutukladı. Taub hayvanlara zulüm içerikli altı dava maddesinden mahkûm edildi.

Taub (karar daha sonra temyizde bozulmuş olsa da) bu konuda mahkûm edilen ilk ABD'li araştırmacı bilim insanı oldu.


Kaynak

__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.11.11, 19:49   #3
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 501
Mesajlar: 11,669
Ettiği Teşekkür: 43320
Aldığı Teşekkür: 75407
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi

İspanya Pamplona da her yıl yapılan geleneksel Boğa koşusuna iki yıl üst üste PETA organizasyonuyla gittim.

Tamamen kendini bu işe adamış yüzlerce katılımcı kimi kendi olanaklarıyla, kimileride PETA'nın organizasyonuyla 2 gün önceden orada yerlerini almıştık. İlk gün şehirde el ilanları dağıtıp, afişler asmış ve yapılan açık hava toplantılarıyla halka yapılanları anlatmıştık. Koşunun yapılacağı sokakta 1 gün önce büyük bir yüryüş gerçekleştirdik...

İnsanlar sadece gülüp eğleniyordu bizlere bakarak...

Oysa o boğaların o koşular için nasıl hazırlandığını, onları kızdırmak için boynuzlarının nasıl oyulduğunu ve içlerine kimyasal maddeler döküldüğünü, daha sonra Arenaya çıkacak boğaların iyi görmesini engellemek için gözlerine sürülen vazelini, zararı en aza indirmek için uyuşturulmalarını, matadorların ellerindeki sopalarda gizlenmiş çivileri vb. daha bir çok işkenceyi çoğu biliyordu...

"İnsanlar eğleniyordu" demişim yukarıda. Onlar ya insan değildi, ya da eğlencenin ne olduğunu bilmeyecek kadar vahşiydiler...
__________________
Ben hiç insan kaybetmedim...
Sadece zamanı geldiğinde, vazgeçmeyi bildim...

Banemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.11.11, 20:14   #4
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9431
Mesajlar: 32,275
Ettiği Teşekkür: 107061
Aldığı Teşekkür: 166047
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi

Boğa koşuları için hayvancağızlara yapılan zulmün o boyutta olduğunu bilmiyordum. Ya boğa güreşleri ?
Gelenekmiş, spormuş, eğlence ve para kazanmakmış bütün hepsi de birer, hayvanlara uygulanan faciadır. En hafiflerinden, horoz döğüştürülmesi bile acıma hislerimin tavana vurmasına yetiyor.
Hayvan hakları evrensel beyannamesi diye 14 tane madde sıralanmış; Hani hak? Sadece kağıt üzerinde kalan maddeler.

Ben de İspanya'da bir müzeyi gezdim, sırf boğa güreşi üzerine. İçeride boğaya yapılan eziyet aletleri, (ben öyle diyorum) Matadorların bilmem kaç yılından bu yana giydikleri giysiler vs. Bol bol da büyük boyutlarda tahrip almış boğa resimleri kanlar içinde. İnsanlık mı bu? Bu ne biçim bir gelenek, ya da spor.
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.11.11, 21:31   #5
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,243
Ettiği Teşekkür: 85506
Aldığı Teşekkür: 125573
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi

Hayvanların yaşam alanlarını iyice daralttık. Evde bakılan hayvanlarımızın tuvaletlerini yaptırmak için götürecek boş alanları zor buluyoruz. Sokak aralarında yaptıkları zaman da, etrafta oturanların şikayetine maruz kalıyoruz. İyi de, o hayvanın toprağına beton dökmüşsünüz, nereye yapacak tuvaletini?

Evde hayvan bakmayı sevmiyoruz, bakanları hele hiç sevmiyoruz. Birbirine saygısı olmayan insanlardan bunu beklemekte zaten gereksiz. Yeryüzünde tek yaşayan canlıların bizler olmadığımızı anlamamakta diretiyoruz.

Banemin, boğalar üzerine yazdıklarını dehşetle okudum. Hiçbir zaman mantığımın almadığı şeydir, boğa güreşine gidip, bir hayvanın canice öldürülmesini izlemek.

Arada boğaların matadorlara saldırıp, boynuzlarını bir yerlerine soktukları haberlerini keyifle okuyorum.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.11.11, 23:57   #6
Müdavim

Öykü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2010
Konular: 20
Mesajlar: 3,395
Ettiği Teşekkür: 47584
Aldığı Teşekkür: 15531
Rep Derecesi : Öykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmedeÖykü muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi

Hayvanları doğanın süsleri olarak görmek istemeyenleri anlıyamıyorum. Çok yakın değilim onlara ama kıyamam hiçbirine.
__________________
Öykü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Öykü'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.01.12, 12:28   #7
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 35
Konular: 1658
Mesajlar: 8,014
Ettiği Teşekkür: 27958
Aldığı Teşekkür: 35272
Rep Derecesi : Heliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi

Hayvanları sebebleriyle severim.. çoğunuda yakından gözlemleme fırsatım oldu.

Geçmişimde hayvanlarla ilgili iki acı anım var onların karması halen üzerimde ve hatırladıkça kendimi dahada suçlu hissediyorum..

Birincisi.. çatıkatında yavru bir kuş bulmuştum yere düşmüştü annesi yoktu büyük ihtimalle kırlangıç yavrusu idi dayanamamış içeri almıştım.. ona bir kutu içersinde bir-iki gün baktım suyla karışık ezilmiş kurt ile besledim çok sağlıklı görünüyordu.. ama sonra bir gece onu ölü buldum.. moralim çok bozulmuştu..

ikincisi ise daha fena..

akrabalarla birlikte pikniğe gitmiştik.. balık felan kızartıyorduk babamda bana görev vermişti elime bir kaç balık tutuşturup kedilere atmamı söylemişti..
gittim normal kedilere balıkları tek tek atıyorum.. bir ara bir balık attım yolun ortasına düştü yavru bir kedi balığı alayım derken üzerinden bir araba geçti. o an halen gözümün önüne geliyor kedinin acı ciyaklamasını o beyaz şahinin hızlı geçişi... yolun ortasına çıktım artık arabamı geçecek hiç umrumda değil kediyi aldım elimde halen can çekişiyordu yolun kenarına getirdim hala acı acı miyavlıyordu bende küçüğüm o zamanlar başında ağlıyorum bir yandanda bağırıyormuşum "benim yüzümden.. benim yüzümden" diye.. sonra babam ve dedem koşarak yanıma geldiler durumu gördüler.. hemen beni ordan uzaklaştırdılar.. sonra bir el tüfek sesi duydum.. dedemdi ateş eden.. kedi fazla acı çekmesin diye vurmuşlardı..babamda eliyle kazdığı bir çukura kediyi gömmüştü.. o andan sonra kendime gelemedim 1 hafta yemedim içmedim o derece etkilenmiştim..


zaten bundan sonra özellikle dedemin köpeği çarşaf ile çok ilgilendim başlarda beni ısırdı hatta ama sonra arkadaş olduk çarşaf çok akıllı bir köpekti(cinsi kangal'ın kırmasıydı sanırım) onunda ölümü çok trajik oldu.. bir gece keçilere saldıran kurtlara karşı direnmiş hatta bir kurtla ölümüne kavga etmiş kurt'u boğazlamış keçileri kurtarmıştı.. ama kendiside boynundan ağır bir yara almıştı dedem veterinere götürdüysede kurtaramadı.. dedem hep "kuzum canım gitti" diye söylenmişti onun için..

bunlarda böyle anımdır..

"hayvanlar ölse insanlar yalnızlıklarından ölmezlermi?" der bir kızılderili büyük.. evet onlar olmasaydı insanlar doğada tutunamazlardı..
__________________
We have grown, but there is still much to be done. Many live in the darkness that must be shown the way. For it is the dawning of a new day.
Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.10.20, 14:08   #8
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9431
Mesajlar: 32,275
Ettiği Teşekkür: 107061
Aldığı Teşekkür: 166047
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi

Hayvanların da hakkı mı olurmuş... Bulduğun yerde öldür ve zehirle. Çocuğun eğlensin, onunla oynasın diye satın al, bıkınca da sokağa at...

---

Malesef, bu yazdıklarım hep oluyor, onların da rahat yaşamaya hakkı vardır diye düşünmeyenlerimiz mevcut.
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
beyannamesi, hayvan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Kibarca Hayvan Demenin Kaç Yolu Vardır.. Kartal Fıkra ve Gülmece Yazıları 13 30.12.10 05:03
Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Bildirgesi oneyouu Sosyal Bilimler 0 12.02.09 20:00
İnsan Hakları Kavramı | Korunması | Tarihi ve Gelişimi oneyouu Sosyal Bilimler 0 12.02.09 19:39
Askeri Kışla ve Tesislerde Köpek Katliamı Smyrna Hayvanlar Alemi 0 27.01.09 07:00


WEZ Format +3. Şuan Saat: 13:11.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.