Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Sosyal Bilimler (http://www.forumgercek.com/sosyal-bilimler/)
-   -   Özür Dilemek Erdemdir (http://www.forumgercek.com/sosyal-bilimler/79911-ozur-dilemek-erdemdir.html)

Türkü 26.11.11 16:02

Özür Dilemek Erdemdir
 

 • Bilen için erdem, bilmeyene zayıflık, anlamayana ezgi, umarsıza arsızlıkdır.....
 • Özür dilemek, birine karşı kırıcı davranışlarda bulunulduğunda, affedilmek için yapılması gereken bir davranış ve nezaket kuralıdır...
 • ''Özür dilerim. '' Çok mu zordur bu iki kelimeyi söylemek? Kırdığım için, üzdüğüm için, öyle dediğim için, geciktiğim için,aramadığım için, ağlattığım için, hatırlamadığım için vs vs gibi....... Evet bazen zorlanır insan söylerken...Katı kalpler, kibirli gönüller özür dileyi bir yenilgi, bir acizlik olarak görürler..
 • Oysa yaptığı hatayı anlayıp,özür dilemek de büyük bir erdemdir. İçtenlikle dilenen bir özür o insandaki e büyük erdemin göstergesidir. İmkanı yoktur ki hiçbir kapının açılmamasına, hoşgörü ve anlayış olmamasına.
 • ''Özür dilerim.''Bu söz doğru ve gerektiği yerde kullanılıyorsa anlamı büyüktür. Değerlidir. Fakat sık sık yapılan hatalar ve sık sık dilenen özürlerin hiç bir anlamı kalmadığından değeri de olmaz....Hataları sürekli yap yap sonrada, bu defa da affet demek! Bu karşı tarafın iyi niyetini suistimal ediyorsunuz demektir...
 • Özür dilemek küçültmez, aksine dileyen kişinin gözünde yüceltir...İnsanlar arasında soğukluğu sona erdirir. Sorunları çözer. Daha kolay aşılmasını sağlar. Fakat bazende iş işten geçtiğinde ne kadar özürde dileseniz faydası olmaz...
 • Özür dilemenin büyüğü küçüğü olmaz olmamasıda gerekir. Yerine göre biz küçüğümüzden, yerine göre küçüğümüz biden özür dilemeyi bilmeli. Şayet çocuğumuza karşı hatalıysak ondan, rahatlıkla özür dilemeliyiz ki, çocuklarımızda özür dilemeyi öğrensin. Büyüklerin bu konuda küçüklere örnek davranışlar sergilemesi gerekir.
 • Özür dilemek bana zaman zaman zor gelse de, hatalı olduğumu düşündüğüm an açık açık özür dilerim. Şayet ben de kırıldıysam, karşımdan kusura bakma demesini de beklerim...
Kırmamak ve kırılmamak dileğiyle


Alıntı

Türkü 26.11.11 16:03

Cevap: Özür Dilemek Erdemdir
 

Özür dilemek toplumumuzda alçaltıcı bir hareket olarak algılanıyor. Bizim geleneklerimizde özür yok.


Halbuki her insan, her yönetim hata yapar. Bunu kabullenmek, başka bir şey yapılamıyorsa bile bir özür dilemek uygarlıktır.

Özür konusunda şöyle bir düşünce de var toplumumuzda: Özür diliyorsan, özrüne konu olan şeyi bir daha yapmaman gerekir. Hayır, böyle değil. Özür yalnızca yaşanmış bir olay için duyulan üzüntüyü gösterir. İstenmese de üzücü olay tekrarlanabilir. Olay tekrarlandığında özrü de tekrarlayabiliriz.
Özür, özür dileyeni alçaltmaz. Batılı toplumlarda sürekli olarak yaşanmış olaylar için özür dilenir. Bazı örnekler vermek istiyorum:

 • 20 Temmuz 2008’de Papa 16. Benedict, Katolik Kilisesi’nde çocuklara cinsel istismar vakaları nedeniyle özür diledi. Vatikan daha önce de Galileo’ya reva görülen muamele için özür dilemişti. Vatikan’ın diğer özürleri de şu şekilde: 1992 yılında köle ticareti yapan Hristiyanlar için özür dilendi (Buna karşılık yüklüce köle ticareti yapan Müslümanlar hiçbir zaman özür dilemedi). 1995’de Kilisenin kadınlara yönelik ayrımcı tavrı için özür dilendi. 1995’de Katoliklerin tarihte Protestanlara uyguladığı şiddet için özür dilendi. 2000’de Kudüs’te Yahudilere uygulanan şiddet ve nefret için özür dilendi. 2001’de Atina’da Katoliklerin Ortodokslara karşı işlediği suçlar için özür dilendi.
 • 31 Ağustos 2008’de Libya’yı ziyaret eden Berlusconi, 1911 yılında işgal edilen 1930’larda sömürge olarak Roma’ya bağlanan, bağımsızlığını ancak 1951’de kazanan Libya ile yeni bir sayfa açma sözü verdi. İmzalanan dostluk anlaşması çerçevesinde İtalya 25 yıl boyunca Libya’da her yıl 200 milyon dolarlık altyapı yatırımı yapacak.
 • 4 Aralık 2007’de Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy, Cezayir ziyaretinde şöyle dedi: Evet, sömürge sistemi tamamen zalimceydi ve cumhuriyetimizin dayandığı özgürlük, eşitlik ve kardeşlik ilkelerine tamamen zıttı.
 • 17 Ağustos 2007’de Danimarka, 1200 yıl önce meydana gelen Viking saldırıları ve yaptıkları katliamlardan ötürü İrlanda’dan özür diledi.
 • 19 Mart 2008’de Almanya Başbakanı Merkel, İsrail’i ziyareti sırasında soykırımın Almanlar için utanç kaynağı olduğunu belirterek, soykırım kurbanları, soykırımdan kurtulanlar ve onlara yardım edenlerin önünde saygıyla eğildiğini söyledi.
 • Özür dileyenler arasında yamyamlar bile var. 17 Aralık 2007’de, 1878 yılında ülkeye gelen dört Fijili misyoneri öldürüp yiyen Papua Yeni Ginelilerin torunları, atalarının bu eylemleri dolayısıyla özür diledi.

Peki, biz yamyamlardan daha mı aşağıyız ki hiçbir şey için özür dilemiyoruz?

Alıntı

LaLe 26.11.11 16:26

Cevap: Özür Dilemek Erdemdir
 
Özür dilemek ve özür dilemenin erdemini çocuğa ufak yaşta empoze etmek gerekir. Çocuk ufak diyerek ona karşı yapılan hataları geçiştirmek yerine, ondan da özür dileyerek, özür dilemenin önemi çocuğa daha iyi öğretilir.


Alıntı:

Bilen için erdem, bilmeyene zayıflık, anlamayana ezgi, umarsıza arsızlıkdır.....
Alıntı kısaca özetlemiş özür dilemenin anlamını.Teşekkürler Türkü.

ReaL 26.11.11 17:04

Cevap: Özür Dilemek Erdemdir
 
Ellerine sağlık,teşekküler Türkü..:zgd:

Bazı arkadaşlara duyulur... :kapris:

* * *

Valla ben yaşa maşa bakmam, farkında olmadan hata yapmış isem özür dilerim... Kuru kuru özür dilemekle de kalmam, hal ve hareketlerim ile de belli ederim...

Minnosh 26.11.11 17:09

Cevap: Özür Dilemek Erdemdir
 
Özür dilemeyi toplum olarak beceremiyoruz, maalesef.

LaLe 26.11.11 17:21

Cevap: Özür Dilemek Erdemdir
 
Alıntı:

Orjinal Mesaj Sahibi ReaL (Mesaj 437973)
Bazı arkadaşlara duyulur... :kapris:Evet, bazı arkadaşlara duyurulur:kapris:


Kimi de hata yapar, ama diretir de diretir ''ben haklıyım'' diye. Sonra özürünü diler, ama dileyene kadar da delirtir insanı üste çıkmak için:smiley:

Karagöz 26.11.11 17:36

Cevap: Özür Dilemek Erdemdir
 
Evet bu vesileyle ermenilerden ve kendilerine dersimli diyen güruhtan özür dilemeliyiz değil mi ? :)

ReaL 26.11.11 17:46

Cevap: Özür Dilemek Erdemdir
 
Hata yapan özür diler...

aysemm 26.11.11 21:06

Cevap: Özür Dilemek Erdemdir
 
Çok ayıp yaptıysam zorda olsa dilerim, ama ufak tefek olaylardan dilemem sevmem dilemesini

Betta 26.11.11 21:17

Cevap: Özür Dilemek Erdemdir
 
Pardon çıkalı eşşek polülasyonu çoğaldı derler, bende katılıyorum.


WEZ Format +3. Şuan Saat: 05:00.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker