Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > Sosyal Bilimler

Sosyal Bilimler Sosyoloji, felsefe, hukuk


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 26.06.12, 14:13   #1
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 35
Konular: 1643
Mesajlar: 7,928
Ettiği Teşekkür: 27865
Aldığı Teşekkür: 35063
Rep Derecesi : Heliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Exclamation Unuttuğumuz İnsanlar - Evsizler

Unuttuğumuz insanlar: EvsizlerSokaklarda, köşe başlarında, köprü altlarında yatan insanlar sıkça rastladığımız ve gittikçe alışıp duyarsızlaştığımız bir manzara oluyor. Sokakta yaşayan ve hayatını tamamen kaldırımlara, bankamatik köşelerine kuran bu insanlar yavaş yavaş devlet kayıtlarındaki yerlerini de kaybediyor. 10 yaşındaki çocuktan 60 yaşındaki ihtiyara kadar her yaştan insan ev olarak sokakları seçiyor. Hem de kışın kapıyı çaldığı şu günlerde. Peki neden bu insanlar sokaklarda yaşıyor ? Sokaklarda yaşamanın nedeni ve bedeli ne? Kışın kendini hissettirdiği şu günlerde sokaktaki insanımızın durumu daha da güçleşiyor.

Sokaklayarda şu an yaklaşık 3500-4000 civarında çocuk var. Yetişkinlerin sayısı tam olarak bilinmiyor ama onlarında sayısının gittikçe arttığı kesin.

Dünyada pekçok ülkenin sorunu olan evsiz insanlar yavaş yavaş Türkiye’nin de sorunu haline geliyor. Sayıları hızla artan bu insanlar ailevi, ekonomik, yada ruhsal nedenlerden dolayı sokağa düşüyor. Pek çoğunun nüfus cüzdanı yok. Kimisinin hiç olmamış kimisi yıllar önce kaybetmiş. Yani artık bu ülkenin vatandaşı olduklarını kanıtlayan hiç bir resmi belgeleri yok. Son sayımlarda hemen hiç birisi defterlere işlenmedi. Artık devlette onları vatandaşlık listesinden düşmüş durumda. Peki kim bu insanlar? Neden sokaklarda yaşıyorlar? Kurtulmak için yaptıkları yada yapabilecekleri bir şey var mı? Kim onlara yardım elini uzatıp sahip çıkacak?

Başta İstanbul olmak üzere pek çok yerde evsiz insanla karşılaşmak mümkün. Yaşamlarının küçük am önemli detaylarını onlara sorduk ve sokakları onlardan dinledik.

NERELERDE KALIYORLAR?

Bazı evsizler kendilerine derme çatma barakalar yapıp oralarda kalıyor.

Parklar, bahçeler, bankamatikler, kaldırımlar, köprü altları... Kısacası barınacak çatısı olan insanlar evlerine çekildikten sonra şehir tamamıyle onların. Yaz aylarında pekçoğu parklarda, bahçelerde kalıyor. Ancak kış aylarında soğuktan ve yağıştan korunabilmek için kapalı ve korunaklı yerler bulmak zorundalar. Havalar soğuduğunda bankamatikler ve terk edilmiş evler onlar için sığınak görevini üstleniyor. Ancak bankamatiklerde yada kapalı yerlerde kalmanın bedeli bazen polisler tarafından yaka paça dışarı atlamak ta olabiliyor. Ama bu onlar için önemli değil. Çünkü İstanbul’un bir köşesinde onlara uygun bir yer mutlaka var.

Sokaklar bazen orada yaşayanlar için de tehlikeli olabiliyor. Çıkan kavgalarda yaralananlar hatta ölenler oluyor. Kavgalar genelde para veya içki nedeniyle çıkıyor. Pek çoğu kendini korumak için en azından bir bıçağı yanından hiç ayırmıyor.

Çoğu zaman karton kutuları yada çöpe atılmış eski süngerleri yatak olarak kullanıyorlar. Kapalı bir yer bulacak kadar şanslı olmayanla ise naylon torbalara sarınarak rüzgardan ve yağmurdan korunmaya çalışıyor.

Aralarında kendini halka kabul ettirmiş şanslı insanlar da var. Beşiktaş’ta esnafın verdiği akşam yemeğini parkın kuytu bir köşesinde yerken rastladığımız K. da bunlardan birisi. Beşiktaş İskelesi’nde neredeyse bütün esnafın tanıdığı K., geceleri motorlarda yatıyor. “Ben buraların yerlisiyim. Yatacak yer bulurum.” diyen K. esnafı kendisine çok yardım ettiğini kendisinin de motorlarda hem barınıp hem de güvenliği sağladığını belirtiyor.Onun kadar şanslı olmasa da yine kendini sevdirmiş başka bir sokak sakini ise S. H. . İngilizce ve Almanca bilen ve mesleği aşçılık olan S. H. 12 yıl önce alkol nedeniyle eşinden ayrılmış. Alkolü bir dönem bıraktığını söyleyen S.H. iskeledeki bankamatikte kalıyor. Yanında ise 13 yaşında bir çocuk var. S.H. Eskişehirli çocuk ise Trabzonlu. Kader ikisini yollarını İstanbul’da birleştirmiş ve 5 metrekarelik bankamatikte birlikte yaşamaya başlamışlar. Tehlikelere karşı birlikte mücadele ediyorlar. Bazıları da kıyı köşe buldukları korunaklı yerlere derme çatma kulübeler yapıp gruplar halinde oralarda kalıyor.

Gece istediklere yere gidiyorlar, her sokağa girebiliyorlar. Görüştüğümüz pek çok sokakta yaşayan insan emniyet güçlerinin kendilerine pek karışmadığını ifade ediyor. “Bir suç olmadan polis bize dokunmaz” Hemen hepsi kimliksiz olduğu halde rahatça gezdikleri için bizde bu sözlerin doğru olduğu kanısına varıyoruz. Çünkü sıradan bir vatandaş kimliksiz yakalanırsa mutlaka nezarete alınıyor ve kimlik ibraz edene kadar bırakılmıyor.

Sokaklarda her yaş grubundan insanla karşılaşmak mümkün. Bazen aralarındaki yaş farklılıklarına rağmen iyis dostluklar kuruyorlar ve birbirlerine destek oluyorlar.

KARINLARINI NASIL DOYURUP NE GİYİYORLAR?

“Sokaklarda yaşayanların büyük bir çoğunluğu alkol kullanıyor. Ama sanılanın aksine pek çoğu alkol nedeniyle sokağa düşmüyor.Soğuk havalarda üşüme hissini engellediği için alkole başlıyorlar. Bu daha sonra bağımlılığa dönüşüyor."

Genelde halkın verdiği paralar veya yiyeceklerle yaşamlarını sürdürüyor. Pek çok esnaf bu insanlara yiyecek ve giyecek konusunda yardımcı oluyor. Bazıları ise çöplüklerden topladıkları artık yiyecekleri yiyor ve buldukları eski kıyafetleri giyiyor. A. G. de bunlardan biri. Gültepe’de bir caminin avlusunda kalıyor. Ama biz ona Eminönü’nde rastladık. Elinde torbası çöplüklerden yiyebileceği yada giyebileceği birşeyler arıyordu. Ne alkolik ne de başka bağımlılığı olan birisi A. G. Sara hastası ve annesi öldükten sonra üvey abileri tarafından sokağa atılmış. Devlete ve insanlara olan güvenini tamamen yitirmiş durumda. Gültepe’de kaldığını söyleyen A. G. ye Eminönü’nde rastlamamız aslında bu insanların bütün şehri ver korunaklı veya yiyecek bulabilecekleri yeri evleri gibi görmeye başladığını düşündürüyor. A.G. gibi pekçok kişi olduğunu öğreniyoruz. “Biz hırsız değiliz, çöpten buluyoruz ama çalmıyoruz, fakat herkes bize hırsız gibi bakıyor, suçlu gibi bakıyor” diyor.

SAĞLIK SORUNLARINI ÇÖZEMİYORLAR

Sosyal güvenceleri ve tabiki paraları olmadığı için sağlık sorunlarını çözemiyorlar. Hasta olduklarında genelde kendi kendine geçmesini bekliyorlar. Bu bekleyiş bazen iyi sonuç verse de ölümle neticelendiği durumlar da oluyor. Soğuk, açlık ve yetersiz temizlik koşulları nedeniyle her çeşit hastalığa açıklar. Aslında sosyal güvencelerinin olmasıda çok şey değiştirmiyor.

EMEKLİLER DE SOKAĞA DÜŞÜYOR

Emekli maaşıyla geçinemeyen bu ihtiyar da sokaklarda yaşamaya başlamış. Sosyal güvencesi olduğu halde geçirdiği felç rahatsızlığının tedavisini yaptıramıyor. Çünkü hastaneye gittiğinde kimse derdini dinlemiyor.Fındıklı’da rastladığımız bir ihtiyarın yanına yaklaşıyoruz. 59 yaşında olan bu ihtiyar uzun süre gemilerden çalıştıktan sonra emekli olmuş. Ancak ayda aldığı 102 milyon emekli maaşıyla İstanbul’da bir ev bulup oturabilmesi mükün olmadığı için sokaklarda yaşamaya başlamış. 1980 öncesinde felç geçirerek Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde ağır bir ameliyat geçirmiş ve daha sonra Bahçelievler Rehabilitasyon Merkezi’nde tedavi gömüş. Fakat Rehabilitasyon merkezinden iki ayağının üstünde çıkan bu yaşlı adam sokağa düştükten sonra tekrar rahatsızlanıp baston kullanmaya başlamış. Hastaneye gidip randevu alamadığını, torpili olmadığı için kimsenin kendisiyle ilgilenmediğini söylüyor. Huzurevinde neden kalmadığını sorduğumuzda ise farklı bir gerçekle karşılaşıyoruz. Darülaceze’ye başvurmuş, ancak 60 yaşını doldurmadığı için oradada kapılar yüzüne kapanmış. Yaşlı gözlerle bakıyor ve “Kimsenin yardım ettiği yok, ama yapabilirseniz beni bir rehabilitasyon merkezine yatırın. Başka bir şey gerekmez. Sigortam da var. İyi olup iki ayağımın üstüne bir kalkabileyim” diyor. Elimizden geleni yapacağımızı söyleyip yanından ayrılıyoruz. Ağlayarak arkamızdan el sallayan bu ihtiyarı görmek aslında sosyal güvence kavramının tekrar sorgulanması gerektiğini düşündürüyor.

EKONOMİK SORUNLAR AİLELERİ BÖLÜYOR

Sokakta yaşayanların pek çoğu ekonomik yetersizlikleri yada sağlık sorunları nedeniyle aileleri tarafından dışlanmış kabul edilmemiş insanlar. Ancak parası olmadığı için ev tutamayıp sokakta yaşayanlar sadece kimsesizler değil.Sirkeci’de karşılaştığımız H. Y. ayakkabı boyacılığı yapıyor. 38 yaşında ve iki çocuk babası. Sokakta yaşayan pek çok insanın aksine ailesiyle ilişkileri gayet iyi. Onu sadece ekmekten oluşan akşam yemeğini yemeğe hazırlanırken yakalıyoruz. Çanakkaleli olan H. Y. ailesiyle yeni görüştüğünü söylüyor ve arkasından ekliyor; "Ben boyacılık yaparım, hanım temizlikçi. Onlar pansiyonda kalıyorlar. Hanımın kazandığı ancak onların masraflarına yetiyor. İkimizin kazancıyla da bir ev tutulmuyor. Böyle yaşıyoruz” diyor. Onun da nüfus cüzdanı yok. Genel sayımda listelere o da eklenmedi. Tıpkı sokakta yaşayan binlerce çocuk ve yaşlı gibi.

Evet. Son sayımlarda hepimiz evlere hapsolmanın, sayım sisteminin ilkelliğinin yorumlarını yaptık ama T. C. vatandaşı olarak tescillendik. Ya sayılamayanlar. Yani artık kayıtlardan düşülen bu insanlar... Onları unutarak modern bilgisayarlı kimliklerimizle modernleşebilecek miyiz?


Kaynak - NtvMsnbc
__________________
We have grown, but there is still much to be done. Many live in the darkness that must be shown the way. For it is the dawning of a new day.
Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.06.12, 17:10   #2
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,228
Ettiği Teşekkür: 85441
Aldığı Teşekkür: 125492
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Unuttuğumuz İnsanlar - Evsizler

Ne kadar günlük güneşlik bir ülkede yaşıyoruz. Hiç gam, keder yok. Tek derdimiz 3 çocuk yapabilme çabasında olmak.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.06.12, 17:27   #3
Hotantu Kabilesinden

CadII - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 230
Mesajlar: 4,882
Ettiği Teşekkür: 16938
Aldığı Teşekkür: 26011
Rep Derecesi : CadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzel
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Unuttuğumuz İnsanlar - Evsizler

Ben varlıklarından haberdarım evsizlerin. İçimi acıtan şeylerden biri daha işte. Ama bireysel olarak yapılabilecekler çok yetersiz
__________________
Bu güzel ülkede elbette özgürlük türküleri söylenecektir. Ve yine kardeşçe paylaşım olacaktır. Görsek de, görmesek de...

H.
CadII isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz CadII'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.06.12, 17:38   #4
Süper Üye

Mislina - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: May 2012
Konular: 458
Mesajlar: 2,764
Ettiği Teşekkür: 3856
Aldığı Teşekkür: 9389
Rep Derecesi : Mislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzelMislina gerçekten güzel
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Unuttuğumuz İnsanlar - Evsizler

Çoğu kişinin hor görüp dışladığı yardıma muhtaç insanlar...
Bu insanlara rastladığımda kendi kendime şu soruyu soruyorum:
-Onların insan gibi yaşamaya hakları yok mu?
__________________
"Ama gerçek, aziz dostum, can sıkıcıdır."

Mislina isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Mislina'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.06.12, 18:30   #5
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 35
Konular: 1643
Mesajlar: 7,928
Ettiği Teşekkür: 27865
Aldığı Teşekkür: 35063
Rep Derecesi : Heliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Unuttuğumuz İnsanlar - Evsizler

Onları neden horgörüyorlar biliyormusunuz?

Suçlu oldukları için değil... yoo hayır parasız oldukları içinde değil..

Onların kendi içlerinden çıkacağını kabullenemiyorlar.. Onlar toplumların başarısızlıkları olduğu için hor görülüyorlar..

Hangi insan suçunu kabul ederki? etmez değilmi? işte onlarda bizim suçumuz,ezdiklerimiz...

İşin kötü yanıda ne biliyormusunuz? sayıları gün geçtikçe çoğalıyor ve bu çoğalmaya karşı insanlar gözlerini,kulaklarını kapatmayı tercih ediyorlar...
__________________
We have grown, but there is still much to be done. Many live in the darkness that must be shown the way. For it is the dawning of a new day.
Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.06.12, 21:27   #6
...> Ata'm İzindeyiz <...

Türkü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 16
Mesajlar: 3,143
Ettiği Teşekkür: 29442
Aldığı Teşekkür: 18616
Rep Derecesi : Türkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Unuttuğumuz İnsanlar - Evsizler

Adaletin olmadığı bir dünyada yaşıyoruz. Hayata 1-0 yenik devam ediyorlar ve T.C.'de hiç bir hakları ne acıdır ki yok,olmayacakta. Çünkü hükümetin ülkemizi batırma senaryoları içinde yer almıyorlar.

3 maymunu oynamaya devam. Ama kimse unutmasın koltuklar geçicidir.

İnsanların uğradığı her haksızlıkta biraz daha nefessiz kaldığımızı düşünüyorum.

Teşekkürler SerseriGezgin,toplum yaralarından birini sunman, belki sahte ampul yakanlara biraz ibret olur.
__________________
Türkü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Türkü'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.06.12, 23:00   #7
Uzman Üye

Gece - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 71
Mesajlar: 1,096
Ettiği Teşekkür: 5344
Aldığı Teşekkür: 6893
Rep Derecesi : Gece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmedeGece muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Unuttuğumuz İnsanlar - Evsizler

Evsiz insanlar sadece ülkemizin değil gelişmiş olarak
gördüğümüz bir çok ülkenin de sorunu...
Son yıllarda kış bastırdığında bu evsizlerin toplanıp
bakıldığını biliyoruz....
Ama sorun nasıl çözülür, hiç bir fikrim yok...
__________________
"Aşk nasıl da kırılgan, sus dedim ama olmadı
Kalbimden ismin geçti , kimseler duymadı"
Gece isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Gece'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.07.13, 15:17   #8
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9090
Mesajlar: 31,492
Ettiği Teşekkür: 106099
Aldığı Teşekkür: 164229
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Unuttuğumuz İnsanlar - Evsizler

Yurdumuzda ve bütün dünyada, evsiz kimselerin olduğundan tabi ki haberdarım. Onlar için içim sızlar lakin, birşey yapamamanın ezikliğini her zaman duyarım..
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
Canan'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
evsizler, insanlar


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Diksiyon - Fonetik - Artikülasyon oneyouu Tiyatro Haberleri 11 10.05.09 15:23
Şanslı mısınız ? oneyouu Sosyal Bilimler 1 03.02.09 01:29
Niçin Bazı İnsanlar Hayatta Daha Başarılı Oluyor? oneyouu Sosyal Bilimler 0 29.01.09 03:50
Eski İnsanlar Tuvaletlerini Nasıl Yapıyorlardır ? oneyouu Bilimsel Çalışmalar ve Haberler 0 28.01.09 21:51
"Garip" Önsöz'ü ( Orhan Veli Kanık ) Ekin Türk Edebiyatı 0 27.01.09 02:17


WEZ Format +3. Şuan Saat: 19:15.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.