Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > Sosyal Bilimler

Sosyal Bilimler Sosyoloji, felsefe, hukuk


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 21.08.12, 21:30   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9052
Mesajlar: 31,412
Ettiği Teşekkür: 105961
Aldığı Teşekkür: 163991
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Yaşam İçin Renkler l Renklerin Feng Shui ‘de KullanımıYaşam İçin Renkler ve Renklerin Feng Shui ‘de Kullanımı

Renkler Feng Shui de dekorasyon için en önemli kişisel vehcelerden biridir. İnsanoğlu renge bir araç yada kullanılan obje olarak bakmıştır. Empresyonistler renklerin farklılığını hissedeler ve çeşitli çalışmalar yapmışlardır. Sadece bir mekanın görünümünde olduğu kadarı ile değil, duvgu olarak verdiği etki de önemli iyileştirici bir unsur olarak ele alınır.İnsanların renklere verdiği tepki sosyolojik, fizyolojik ve ruhsal faktörlerin bir karışımı olabilir. Kişisel çalışmalar ve deneyimler ile kişinin mevcut renk duyarlılığı, hangi renge nasıl tepkime verdiği bulunabilinir.

İyileştirmede rengin kullanımı ise Çinliler, Mısırlılar, Yunanlar, Tibetliler, ve Yerli Amerikalılar tarafından 5000 yıl öncesine kadar uzanıyor. Renkler, taşlar ve kristaller, kral ile kraliçeleri ve diğer dünya liderlerinin gücünü arttırmak ve iyileştirmek için kullanıldı.

Rengin oluşması için öncelikle ışığın varlığından söz etmek gerekir. Ardından tek bir rengin oluşması için bile oldukça detaylı ve birbirini izleyen işlemler gereklidir. Çok hassas dengeler üzerine kurulmuş bir denge söz konusudur. Bu dengeler içinde retinanın yeri çok büyüktür. Gözde çok ince ayrıntısına kadar düşünülmüş bir sistem mevcuttur.

Renklerin etkisi öncelikle gözde endokrin sistemi ve beynin bir parçası olarak sinir sisteminde başlıyor. Rodopsin adlı pigment maddesi sayesinde renkler ve şekiller belirir. Çok farklı renkleri bulunan salgı bezleri, gözün tepkimesi ile sinir sistemini uyarır. Farklı renklere bakarak vücudun farklı işlevlerini etkileyen salgı bezlerine ait salgıyı devreye sokar. Örneğin; Mavi renge baktığımızda tiroid bezi uyarılır. Bu bez kalp, kemik, saçlar ve üreme organlarını etkiler. Bu bütünüyle bağlandığında çakralar, organlar ve salgı bezlerine bağlanır.Renkler ince ve bilinç altı düzeyinde bize doğru hareket halindedir. Seçtiğimiz renklerdeki enerjilerin bize nasıl yansıdığına dikkat etmeliyiz. Çiçekler ile dolu bir bahçede nasıl hissediyoruz? Bahçedeki güller bize neyi hatırlatıyor? Çimenler neyi çağrıştırıyor? Mavi bir gökyüzü nasıl bir ruh haline bürünmemizi sağlıyor?Feng Shui yaşamın dönüştürülmesi için renklerin doğal sihrini kullanır. Öncelikle yaşamın içindeki uyumu yakalamak ve gerek dekorasyon, gerek kişisel karakteristik özellikleri yansıtmak için olsun denge amaçlı kullanılır. Doğru kua’lar ile evde, ofisde, bahçede ve kişisel görünüşte, Yin ve Yang renkleriyle beraber yaşam enerjilerini arttırmayı hedef alır.

Feng Shui de Renklerin Kullanımı
Elementler, Bagua Alanları, Yin ve Yang Renkler”Feng Shui’yi anlamak için ilk olarak renklerin hangi kategorilere nasıl yerleştirildiğini anlamak gerekir. Her renk belirli nitelikler ve çeşitli unsurlar içerir. Bunlar Yin ve Yang’ın kategorileri ve her rengin beş Feng Shui öğesi mevcuttur. Bunlar ateş, toprak, metal, su ve ağaç dır.

Ateş:
Tutku ve yüksek enerjiyi tanımlar. Başarı için destek anlamını taşır. Son sürat ile etki eder. Ateş öğesinin renkleri kırmızı, turuncu, mor, pembe ve sarıdır.
Toprak:
Gıda ve kararlılığın öğesidir. Gıda, kararlılık ve ilişkilerde korumayı sağlama amaçlı kullanılır. Renkleri hafif sarı ve bejdir.

Metal:
Açıklık ve kesinliğin öğesidir. Metal renkleri gri ve beyazdır.

Su:
Rahatlığın, bolluk ve tazeliğin öğesidir. Mekanlara açık ve canlandırıcı enerjiyi getirir. Renkleri mavi ve siyahtır.

Tahta:
Sağlık ve canlılığı temsil eder. Öğesi ise iyileştirme için kullanılır. Renkleri ise kahverengi ve yeşildir.

Bagua gayelerine baktığımızda her alan bir renk ile temsil ediliyor şöyle ki:

Bilgi - Mavi,

Sağlık – Sarı,

Çocuklar – Beyaz,

İlişkiler – Pembe,

Ün ve şöhret – Kırmızı,

Aile - Yeşil,

Zenginlik – Mor,

Kariyer – Siyah,

Arkadaşlar ve yardımcılar – Gri.

Feng Shui ye göre Yin renkleri iyileşme ve rahatlama sağlar. Yang renkleri ise coşku, pozitiflik ve motive olmayı sağlamak amaçlı hareket için kullanılır. En önemli Yin rengi Yeşil ve Mavidir. En önemli Yang renkleri ise Sarı ve Kırmızı dır.Mavi (Yin):
Sakin ve dinlendirici bir renktir. Rahatlatarak şifa ve sevgiyi yansıtır. Sinir bozukluğu ile uykusuzluk çekenler ve hiperaktif çocuklar için kullanılabilir. Feng Shui de bu rengin büyük önemi vardır. Mavi barış ve güven duygusu yaratır. Denizlerin ve gökyüzünün rengidir. Denizler ve gökyüzü yüceliği temsil eder. Bununla birlikte akıl ve bilgelik rengidir. Yatak odalarında kullanılabilir. Mutfaklarda ise kilo vermek için uygulanabilir.

Siyah (Yin):
Siyah renk kariyeri, parasal durumu, geliri simgeler. Duygusal korunma, güç ve otoritenin rengidir. Her ne kadarki asilliğin rengi olsa bile batı dünyasında genellikle üzüntü ve yas için kullanılır. İyi bir çağrışımı olmaması ile birlikte gece hayatında giyim tarzı olarak vaz geçilmez bir renktir. Siyahın bulunduğu ortamda bulunmak kasvetli gelebilir. Çocukların odasında kullanılmaması gerekir. Depresyona sebebiyet verebilir.

Yeşil (Yin):
Dengenin, özveri ve sevginin rengidir. Uyuma ve huzura teşvik eder. Yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliklere sahiptir. Doğayı simgelemesi nedeniyle tazeliği ve yaşama bağlılığı arttırır. Batıda paranın ve gücün rengi olarak anılır. İş ortamlarında yeşil rengi güveni sağlar. Kaslar, kemikler ve psikolojik durumlar üzerinde etkisi büyüktür. Evlerde yeşil bitkilerin ve rengin kullanımı hastalarda iyileşmeyi hızlandırır. Yatak odalarında ise yeşil çiçekli bitkiler kullanılmamalıdır. Sadece hastaların yatak odalarında kullanılmalıdır.yin-ve-yang-renkleriMor (Yin):
Fiziksel ve ruhsal şifanın, iç güdünün rengidir. Ruhsal bilinç ile ortaklık etmek için mükemmel bir renktir. Sanatı ve güzelliği temsil eder. Manevi gücü ve yaratıcılığı arttırır. Feng Shui de zenginlik alanının rengidir. Mor kullanarak ruhsal denge artırılabilinir aşırıya kaçıldığında ise öfke ve sinirlilik halini ortaya çıkartır.

Gri (Yin):
Zarif, tarafsız bir renktir. Zor bir renktir aslında. Gelenekçi, zoru seven, dışa kapanıklık getiren, muhafazakarlık ve güvenirlik sağlar. Hızlı değişim dönüşüm yaratır. Gümüş Gri’si ise gerçeği arama ve romantizmi tetikler. Yin ve kadındır. Zerafetlik, modernlik ve zenginlik verir. Beyni, aklı, yaşlıları, eskiyi de temsil eder. Feng Shui de arkadaşlar, yardımcılar ve destekçilerin alanıdır. Metal elementine ait bir renk olduğu için sadece bagua alanında küçük ayrıntılar ile aktif etmek için kullanılması önerilir. Yoğun olarak kullanılan Gri renk karmaşa ve sıkıcı bir ruh haline dönüştürür.

Pembe (Yin):
Aşkı, hayalgücünü, saflığı, yaşam enerjisini, yardımseverliği, uyumu arttırır. Sakinlik verir. Neşe ve ahenk yaratır. Saldırganlığı, sinirliliği, aşırı endişeyi kaldırır. Çocuk odalarında kullanılması çocuklarda sakinlik verir uykuya kolay dalmalarını sağlar. Rahat hissettiren ve uyum sağlamayı kolaylaştıran bir renk olması nedeni ile oturma odalarında yada yatak odalarında kullanılabilir. Feng Shui de ilişkileri canlandırma, romantizmi arttırma alanında kullanılır.Sarı (Yang):
Sıcaklık, hareket, neşe ve dostluğu temsil eder. Umutsuzluğu ortadan kaldırır. Hastalar için kullanılabilir. Görev ve sorumluluğu arttırmayı sağlar. Ofis ve eğitim alanında kullanılabilir. Kas ve sinir sistemlerini harekete geçirir. Zihni uyarır. Çocukların öğrenme kapasitesi geliştirmek için sarı kullanılabilir. Yalnız uzun süre yoğun sarı renge maruz kalma gerginliğe sebep olabilir.

Kırmızı (Yang):
Gözün ilk olarak algılayacağı renktir. Canlılığı ve cazibeyi temsil eder. Adrenalin salgısını arttırarak fiziksel olarak uyarır. İştahı açar. Saldırgan tarafı uyarır. Uzak doğuda şansın rengidir. Gelinler kırmızı giyindirilir. Yeni yılda kırmızı zarf yada paketin içinde hediyeler verilir. Kilo ile ilgili problem var ise mutfakta Kırmızı renk kullanılırken dikkatli olunmasında yarar var.

Beyaz (Yang):
Denge, güven ve saflığı temsil ettiği gibi aynı zamanda barışın rengidir. Uzak doğuda cenaze törenlerinde kullanılır. Matemin ve kutsallığın rengidir. Batıda ise mutluluğun, saflığın, özgürlüğün ve temizliğin rengidir. Kullanıldığı alanda ışığı arttırır, parlaklık ve canlılık verir. Dekorasyonda çok fazla beyaz rengin kullanımı rahatsızlık yaratır.Turuncu (Yang):
Konsantrasyonu güçlendirir. Sosyalleşmeyi sağlar. Bir amaç duygusu vermek için motive olmak amaçlı kullanılabilir. Gücün ve dayanıklılığın rengidir. feng_shui_colorsAynı zamanda Kırmızı rengin sahip olduğu özellikleride barındırır. Kırmızıdan daha kolay kullanılabilir. İştah açıcı özelliğe sahiptir.
Alıntıdır.__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
feng, shui, yaåŸam


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Üç Rengin Anlamı | Sarı - Kırmızı - Yeşil Renkler | Hükümranlık Renkleri ReaL Türk Tarihi 7 29.04.17 11:59
Bilgisayar Kullanımı ile İlgili Sağlık Sorunları - Resimli Anlatım Kartal İnsan Sağlığı ve Hastalıklar 10 14.02.14 17:54
Uyuşturucu İle Mücadele-Tarihsel Gelişimi-Madde Kullanımı Kartal Uyuşturucu Maddeler ile Mücadele 0 18.02.09 00:41
Emniyet Kemeri Ve Önlenen Riskler - Emniyet Kemerinin Doğru Kullanımı Kartal Bilgi ve Sorun Merkezi 0 26.01.09 02:24


WEZ Format +3. Şuan Saat: 08:59.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.