Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > Sosyal Bilimler

Sosyal Bilimler Sosyoloji, felsefe, hukuk


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 13.10.12, 19:40   #1
« En Akıllı Bızdık »

Rukia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 177
Mesajlar: 2,161
Ettiği Teşekkür: 9248
Aldığı Teşekkür: 15488
Rep Derecesi : Rukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Banjara | Hindistan'ın Çingeneleri
Banjara genellikle Rajasthan, Kuzey-Batı Gujarat, Batı Madya Pradeş ve bağımsızlık öncesi Pakistan’ın Doğu Sindh eyaletinde göçebe insanlar olarak tanımlanan bir sınıftır.Agnivanshi Rajputs klanına ait olduğu iddia edilen Banjaralar; Banjari, Pindari, Bangala, Banjori, Banjuri, Brinjari, Lamani, Lamadi, Lambani, Labhani, Lambara, Lavani, Lemadi, Lumadale, Labhani Muka, Goola, Gurmarti, Gormati, Kora, Sugali, Sukali, Tanda, Vanjari, Vanzara ve Wanji olarak bilinir. Ayrıca kendilerine "Hindistan'ın Çingeneleri" de denir.
Maturia ve Labana olarak iki kabileye ayrılırlar. Banjara topluluğun kökeni Pakisyan’da Bikaner ve Bahawalpur bölgeleri arasında belirmiştir. Rajput yıkıldıktan sonra Banjaralar; Andra Pradeş, Haryana, Karnataka, Maharashtra, Uttar Pradesh ve Hindistan'ın diğer bölgelerine yayılmıştır.Yaklaşık yarısı Rajasthani lehçelerinden biri olan Lambadi dilini konuşurken diğerleri Telugu, Kannada, Hintçe gibi kendi yerleşim alanlarında baskın olan dilleri konuşmaktadır.Banjara Sanskritçe kökenli olduğu düşünülen argo bir kelimedir. Sanskritçe "orman gezgincileri" anlamına gelmektedir. Kendilerine bu kelimenin verilme nedeni orman ağaç toplayıcıları ve dağıtıcıları olarak Hint toplumunda ikol haline gelmeleridir.Banjara geleneksel yiyeceği Bati (roti) 'dir. Daliya ise buğday veya jawar gibi birçok tahıl kullanılarak pişirilen bir yemek türüdür. Banjara insanları genellikle ettüketirler.Kendilerine özgü olmayan vejetaryen yemekleri arasında keçi kanı ve diğer keçi parçalarından yapılmış saloi vardır. Andhara denen balık onların ana besinidir. Ayrıca baharatlı yiyecekleri tercih ettikleri bilinir.Banjara kadınları renkli ve geleneksel kıyafetleriyle tanınır. Elbiseleri Batı kültürleri için süslü ve çekici olarak kabul edilebilir. Genelde ayna ve para süslemeleri kullanırlar. Kollarına patli denilen kalın bilezikler takarlar. Onların süslerini gümüş yüzük, paralar, zincir ve saç pileleri oluşturur.

Erkekler dhoti ve Kurta denilen kat kat olan kıyafetleri giyerler. Bu kıyafetler çöllerde sert iklimden korunması için özel olarak tasarlanmıştır.
Rukia isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
15 Üyemiz Rukia'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.10.12, 07:21   #2
« En Akıllı Bızdık »

Rukia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 177
Mesajlar: 2,161
Ettiği Teşekkür: 9248
Aldığı Teşekkür: 15488
Rep Derecesi : Rukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Banjara | Hindistan'ın ÇingeneleriDilleri, elbiseleri ve yaşam şekilleri Rajasthan kökenli olduklarını göstermektedir. Eskiden zupada denilen kulübelerde yaşayan Banjaralar şimdilerde çoğunlukla şehirlere yerleşmişler. Kültürlerinde dansın ve şarkının oldukça yeri vardır. Genelde meydanda toplanarak şarkı söyleyip dans ederler. Lambadi dansı Andra Pradeş Bölgesine ait özel bir dans türüdür. Kadınlar iyi bir hasat için tanrılarına saygılarını sunmak için dans ederken erkekler de davul ile eşlik eder. Lambadi dansını genelde kadınlar apmasına rağmen erkekler de nadiren dansa katılır. Rengarenk kostümleri ve takılarıyla donatılan aşiret kadınları dansı renklendirir.Danslarının adı Lambadi’dir. Geleneksel meslekleri ise göçebe sığır yetiştiriciliğidir. Şimdilerde ise yavaş yavaş tarım ve ticaretle tanışıyorlar.Banjaralar beş gotrasa yani klana ayrılmıştır.

Gotrasa aynı zamanda goth ve pada da denir. Her gotra kendi alt birimlerine ayrılır.


  • Banoth, Pangoth
  • Rathod
  • Chavan, palthya(dhanavat),karra,Jath (Moodh)
  • Amgot, (vislavath,..)Pawar(gorham)
  • Jadhav, VadtyaAynı gotra üyeleri bhaipana (kardeş) olarak kabul edildiklerinden evlenemez. Farklı gotra üyeleri evlenebilir ve bu durum Kay-laageni (-akrama değil) olarak da bilinir. Geleneksel olarak, müstakbel çiftlerin evliliği dhadi bhaat olarak bilinen uzmanlar tarafından kontrol edilir. Ve gelenekler yerine getirilir. Banjara topluluğunda evlilik bir çok kutlamayla bir hafta sürer. Evlilik gününde, çift pirinçten yapılmış yedi yuvarlak topları yer , sonra el ele tutuşup havanda yedi kez tahıl döverler. Kare gümüş gelinin boynuna bağlanır. Ailelere iyi bir ziyafet verilir.Geleneksel Banjara festivallerinde kadının giydiği elbise toplumdaki konumunu gösteren özel bir öneme sahiptir: Medeni durumu, çocuk sayısı, ve saygınlığı bu giysilere göre belirlenir.

Bir kız doğduğu anda anne kız için nakış işlemeye başlar. İşlenmeye başlanan bu elbise kızın düğününde kullanılmak üzere hazırlanır. Kız çocuğu 8 yaşına geldiğinde elbisenin işlenmesine yardım etmeye başlar. Kız evlenmesiyle birlikte işlenen bu elbiseyi giyer. Böylelikle kadınlığa ve anneliğe adım atar.Tüm canlıların bir gün ölmek zorunda olduğuna ve bunun evrensel bir gerçeklik olduğuna inanırlar. Yaşlı kişinin ölümünü kurtuluş olarak değerlendirip iyi algılarlar. Doğal olmayan kaza, cinayet, intihar, yanma, vb. sonucu olan ölümler ise iyi görülmez. Bu kişilerin ruhlarının hamile kadınlar, çocuklar, gelinler ve mahsüller arasında zarar vererek dolaştığına inanırlar.Bugün yaşamakta olan Banjaralı sayısı tam bilinmemesine rağmen 3 ila 20 milyon arasında olduğu düşünülmektedir.

Kaynak:Alıntı değil, kendi çevirimdir.Rukia isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 14.10.12, 14:45   #3
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,228
Ettiği Teşekkür: 85441
Aldığı Teşekkür: 125492
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Banjara | Hindistan'ın Çingeneleri

Çingene yaşamı hemen hemen her ülkede aynıymış demek.

Kadınların renkli kıyafetleri çok güzel. Takıları abartılı olsa bile çok güzel duruyor.

Kadınların renkli olmasını Çomakdağ Kızılağaç Köyü Kadınları'na benzettim.Ellerine sağlık ve teşekkürler Rukia.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.10.12, 14:52   #4
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9090
Mesajlar: 31,492
Ettiği Teşekkür: 106099
Aldığı Teşekkür: 164231
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Banjara | Hindistan'ın Çingeneleri

Bir kız doğduğu anda anne kız için nakış işlemeye başlar. İşlenmeye aşlanan bu elbise kızın düğününde kullanılmak üzere hazırlanır. Kız çocuğu 8 yaşına geldiğinde elbisenin işlenmesine yardım etmeye başlar.


Bu kısım, çocuk doğar doğmaz olmasa da bizde bile vardı. İşlenen elbise değil ama çeyizdi

Ellerine sağlık Rukia.
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.10.12, 14:59   #5
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2671
Mesajlar: 31,075
Ettiği Teşekkür: 166951
Aldığı Teşekkür: 186194
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Banjara | Hindistan'ın Çingeneleri

Her ülkenin Çingeneleri farklı...

Hatta iller arası bile değişiklik gösteriyor.. İzmir'in romanları bir alem... Hele hele tenekeli mahalle denilen yerdeki romanlar, eğlence sektörünün vazgeçilmezleri.. İyilere çok iyi oluyor da kötüleri de çok acımasız..

* * *

Fondaki müzik, Hintçeden çok Çinceyi andırıyor..

* * *

Ellerine sağlık, teşekkürler Rukia...

__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.10.12, 15:10   #6
« En Akıllı Bızdık »

Rukia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 177
Mesajlar: 2,161
Ettiği Teşekkür: 9248
Aldığı Teşekkür: 15488
Rep Derecesi : Rukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Banjara | Hindistan'ın Çingeneleri

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi LaLe Mesajı göster


Kadınların renkli olmasını Çomakdağ Kızılağaç Köyü Kadınları'na benzettim.

Kızılağaç Köyünün kadınları da rengarenkmiş. Geleneklerine de daha fazla bağlı gibiler.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster


Bu kısım, çocuk doğar doğmaz olmasa da bizde bile vardı. İşlenen elbise değil ama çeyizdi


Tabiki de bizde de kız çocuk duğduğunda çeyiz hazırlanır. Onlardaki de buna benzer aslında. Tek fark çocuklarını doğduğu andan itibaren gelin olarak düşünmeleri.

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi ReaL Mesajı göster


Fondaki müzik, Hintçeden çok Çinceyi andırıyor..


Fondaki müzik, Cezayir doğumlu Tony Gatlif'in Hintli çingeneler için yapmış olduğu tanıtım filminde kullanılmış. Hintçe ve genelde Rajasthani çingeneleri bunu söylerlermiş...
Rukia isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Rukia'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.10.12, 20:52   #7
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 11,969
Ettiği Teşekkür: 79773
Aldığı Teşekkür: 77712
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Banjara | Hindistan'ın Çingeneleri

Alıntı:
Banjara insanları genellikle ettüketirler.Kendilerine özgü olmayan vejetaryen yemekleri arasında keçi kanı ve diğer keçi parçalarından yapılmış saloi vardır. Andhara denen balık onların ana besinidir. Ayrıca baharatlı yiyecekleri tercih ettikleri bilinir.
Çingene demişler adlarına. Dünyanın neresinde olursa olsun belli bir özellikleri hemen hemen aynı gibi. Rengarek giysileri, abartılı takıları...

Ama en ilginç olanı da yiyeceklerinin arasında "keçi kanı"nın olması.

Konuyu okuduktan sonra bizim çingeneleri daha çok sevmeye başladım. Hiç olmazsa onlar köpek öldüren şaraptan içiyorlar.


Konuyu tercüme ederek bizlere farklı bir yaşam kültürünü tanıttığın için teşekkürler Rukia.Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.10.12, 21:59   #8
...> Ata'm İzindeyiz <...

Türkü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 16
Mesajlar: 3,143
Ettiği Teşekkür: 29442
Aldığı Teşekkür: 18616
Rep Derecesi : Türkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Banjara | Hindistan'ın Çingeneleri

Balık ana besin olduğuna göre bu insanlar eminim çok zekidir. Dans ve şarkı kültürlerinin en büyük parçası olduğuna göre çabukta yaşlanmazlar.

Teşekkürler Rukia,bizler için büyük zahmete girmişsin.
__________________
Türkü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Türkü'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 14.10.12, 22:27   #9
Arslankral
Ziyaretçi
Arslankral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Konular:
Mesajlar: n/a
Rep Derecesi :
Ruh Halim:
Standart Cevap: Banjara | Hindistan'ın Çingeneleri

Himm, banjara demek romanlari ile meshur bende dusunuyordum banjara ismi bir yerden tanidik geliyor.
  Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz 'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 19.04.13, 14:01   #10
Geciken gözyaşı hiçbir şey çözmez...

Liaaa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2011
Konular: 591
Mesajlar: 5,012
Ettiği Teşekkür: 40954
Aldığı Teşekkür: 21800
Rep Derecesi : Liaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevherLiaaa işlenmemiş cevher
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Banjara | Hindistan'ın Çingeneleri

Hayat şartları zor olsada değişken bir yapıları var.

Teneke sesine dayanamıyorlar, hemen oynamaya koyuluyorlar.

Ellerine sağlık, teşekkürler Rukia.
__________________
Liaaa isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Liaaa'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
banjara, çingeneleri, dhoti, goola, gormati, gurmarti, kay-laageni, kora, kurta, labhani, labhani muka, lambadi, lambani, lambara, lavani, lemadi, lumadale, pakistan, rajasthan, sugali, sukali, tanda, vanjari, zupada


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 20:59.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.