Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Bir Yudum İnsan > Sosyal Bilimler

Sosyal Bilimler Sosyoloji, felsefe, hukuk


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 27.03.13, 01:03   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9073
Mesajlar: 31,455
Ettiği Teşekkür: 106036
Aldığı Teşekkür: 164126
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Hapiste Yazılan 10 EserBir çok insan hapishanede zaman bulmuş ve güzel eserler ortaya çıkarmıştır. Biz bizi en çok etkileyenleri listeledik, işte karşınızda hapishanede yazılan 10 eser.Erich Von Daniken – (YıldızlaraDönüş)
Bir katolik olarak yetiştirilirken, kendisini dünya dışı varlıklara ve astronomiye adayan ve Tanrı dediklerimizin aslında uzaylılar olduğunu iddia ettiği bir çok çalışması bulunan Daniken, ikinci kitabını dolandırıcılık ve haksız kazanç sağlama suçlarından yattığı hapishanede yazdı.


Jean Genet – ( Çiçeklerin Meryem Anası)Jean Genet’nin hapishane arkadaşlarından kağıt kalem dilenerek yazdığı romanı Beat kuşağını en etkileyen romanlardan biridir. Toplumda öteki kesimlerin, eşcinsellerin, fahişelerin ve buna benzer bir çok itilmişin arasında geçen bir roman, mutlaka okunmalı.


Martin Luther King – ( Birmingham Hapishanesi’nden Mektup)Martin Luther King’in şiddet içermeyen ve silahsız bir protesto düzenlediği için hapse atılmasından sonra din adamlarına birlik beraberlik ve destek çağrısı yaptığı mektup ya da manifesto. “Bir yerdeki adaletsizlik her yerdeki adaleti etkiler” şeklinde meşhur sözü burada geçmektedir.


Oscar Wilde – ( De Profundis )

Oscar Wild’in Reading hapishanesinde yattığı sırada sevgilisi, uğruna hapis yattığı Lord Alfred Douglas’a yazdığı mektup, sahibine asla ulaşmamış, başkaları tarafından bulunup kitap olarak basıldığında gerçek okuyucusuna ulaşabilmişti. Edebi değeri yüksek bu mektupta geçen bir cümlede şöyle der. “keder, sevginin eli dışında hangi el değse kanayan bir yaradır. sevginin eli değince bile kanar, ama ızdırap vermez.”


Sabahattin Ali – ( Aldırma Gönül )

Sinop Cezaevi’nde hapishane duvarlarına dalgalar vururken yazdığı bu şiir, şarkı haline de gelmiştir. Hatta bu şarkıyı bilmeyeni dövüyorlarmış.
Adolf Hitler – ( Kavgam )

Geçtiğimiz zamanlarda Türkiye’de de best-seller olmuş bir kitap. Hitler’in otobiyografisi olan kitap, Hitler’in planlarını, ideolojisini, fikirlerini ve vizyonunu gösteriyordu.Boethius – ( Felsefe’nin Tesellisi )

Hapse atılıp işkenceler görerek ölmesi tam bir Türk tipi olan Romalı filozof Boetius mahkemede yapamadığı savunmasını şimdiki zamanda bile güncelliğini yitirmeyen kitabında yapmıştır. Boethius’un nasıl tutuklanıp öldüğünü merak edenler ilgili Wikipedia makalesinden okuyabilirsiniz.


Gandhi – ( The Essential Gandhi )

Barışçıl bir Hint devrimcisi olan Gandhi yaşamının uzun süresini geçirdiği hapishanede yazdığı bu eserde, sivil itaatsizlik, şiddet içermeyen eylemler hakkında görüşlerini bilgilerini ifade eder.


Nazım Hikmet – ( Yatar Bursa Kalesinde)Nazım Hikmet’in kendine acıyan Cahit Sıtkı gibi şairlere cevabıdır.

“evdalınız komünisttir,
on yıldan beri hapistir,
yatar bursa kalesinde.

hapis ammâ, zincirini kırmış yatar,
en âlâ mertebeye ermiş yatar,
yatar bursa kalesinde.

memleket toprağındadır kökü,
bedreddin gibi taşır yükü,
yatar bursa kalesinde.

yüreği delinip batmadan,
şarkısı tükenip bitmeden,
cennetini kaybetmeden,
yatar bursa kalesinde.”

Cervantes – ( Don Kişot )İlk gerçek roman denilebilecek edebiyat eseri, aynı zamanda hem çocuklara hem büyüklere hitap etmesi, alt metinlerinde binlerce gönderme bulunan, çağını aşmış, giden bir çağa ve insanlara veda. Cervantes’in bu eseri listenin 1 numarasında.

Kaynak

__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
15 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.03.13, 09:50   #2
...> Ata'm İzindeyiz <...

Türkü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 16
Mesajlar: 3,143
Ettiği Teşekkür: 29442
Aldığı Teşekkür: 18616
Rep Derecesi : Türkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Hapiste Yazılan 10 Eser

Hapiste yazmak apayrı bir güç ve engel gerektirken,bunu başarmış olmalarını her zaman takdir etmişimdir. Sabır, irade, direnç kırılma noktasına geldiğinde soğuk duvarlar arasında yazmak yürek işi. Bir nevi yazarak kendilerine umut ışığını armağan etmişler.


Teşekkürler Canan.
__________________
Türkü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Türkü'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.03.13, 09:55   #3
...:: HüsoMeL::...

DarkAngeL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Yaş: 36
Konular: 1381
Mesajlar: 4,016
Ettiği Teşekkür: 19436
Aldığı Teşekkür: 19541
Rep Derecesi : DarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevherDarkAngeL işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Hapiste Yazılan 10 Eser

Alıntı:
Sinop Cezaevi'de hapishane duvarlarına dalgalar vururken yazdığı bu şiir, şarkı haline de gelmiştir. Hatta bu şarkıyı bilmeyeni dövüyorlarmış.

Bilmeyeni dövecek kadar etkili şiir/şarkı..

En güzel Edip Akbayram söylemiştir.

Teşekkürler Canan
__________________
DarkAngeL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz DarkAngeL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.03.13, 10:13   #4
Abdülmelik Hankendi

Mustafa Akten - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2013
Yaş: 77
Konular: 573
Mesajlar: 2,555
Ettiği Teşekkür: 19107
Aldığı Teşekkür: 11067
Rep Derecesi : Mustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardırMustafa Akten şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: Hapiste Yazılan 10 Eser

Yukarda listelenmiş olan eserler şüphesiz ilgi duyanlar ve takip edenler tarafından beğenilerek okunmuş, çok okunmuşlar listesinde olarak kütüphanelerde yerini almıştır.

Aslında bir araştırma yaparak son 10 yıl içinde Silivri Guantanamosu dahil diğer esir kamplarında tutsak olanların içinde Ergün Poyraz, Tuncay Özkan, Mustafa Balbay, Hikmet Çiçek, Doğu ********, Mehmet ********, Yalçın Küçük, Soner Yalçın Barış Pehlivan Müyesser Yıldız ve bir yığın yurtsever tutsak bilim adamı asker insanların yazdıklarınıda listeleyip sunmak gerekir diye düşünürüm

Gerçi bu yazılanların çoğu Kaynak Yayınları olarak çıkıyor, Ulusal tv. Halk tv. Bengü Türk tv. bunların reklamını yapıyor, Oda tv yayınlarında bu kitaplardan bahsediliyor ve insanlarımız bunları alarak okuyor. Bu hususa bir vurgu yapmak istedim.
__________________
Mustafa Akten isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Mustafa Akten'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 04.04.13, 22:53   #5
Müdavim

Basakca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2009
Konular: 2209
Mesajlar: 11,969
Ettiği Teşekkür: 79773
Aldığı Teşekkür: 77712
Rep Derecesi : Basakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardırBasakca şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Hapiste Yazılan 10 Eser

Hapiste yazılmış bile olsalar bir yaşanmışlığı, bir çaresizliği ve alayına isyanı anlatır bir çoğu. Her şeye inat hala ayakta olduğu mesajını gönderir sistemin çarklarına.Teşekkürler Canan.
__________________
"Ey egosu boyundan büyük insan..
Bir gün ölüp toprak olacaksın. Bir tohum filizlenecek ot olacaksın, bir öküz seni yiyecek ve atık olacaksın.. Yani hep aynı kalacaksın."

Basakca isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Basakca'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.07.13, 11:23   #6
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 9073
Mesajlar: 31,455
Ettiği Teşekkür: 106036
Aldığı Teşekkür: 164126
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Hapiste Yazılan 10 Eser

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi DarkAngeL Mesajı göster

Bilmeyeni dövecek kadar etkili şiir/şarkı..

En güzel Edip Akbayram söylemiştir.

Teşekkürler Canan


Aldırma gönül türküsünün sözlerinin hapishanede yazıldığını bilmiyordum.

Aslında, bu listeye daha çok eser ilave edilebilir günümüzde.
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.07.13, 13:36   #7
Üye

Dora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2013
Konular: 1
Mesajlar: 64
Ettiği Teşekkür: 248
Aldığı Teşekkür: 304
Rep Derecesi : Dora Karimasını arttırmak için doğru yerdeDora Karimasını arttırmak için doğru yerdeDora Karimasını arttırmak için doğru yerdeDora Karimasını arttırmak için doğru yerdeDora Karimasını arttırmak için doğru yerdeDora Karimasını arttırmak için doğru yerdeDora Karimasını arttırmak için doğru yerdeDora Karimasını arttırmak için doğru yerdeDora Karimasını arttırmak için doğru yerdeDora Karimasını arttırmak için doğru yerdeDora Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Hapiste Yazılan 10 Eser

Çok değerli bir paylaşım kesinlikle okunması gereken kitaplar bence. Çiçeklerin meryem anasını çok merak ettim. İlk fırsatta okuyacağım.
Dora isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Dora'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
adolf hitler, bursa, donkişot, eser, hapiste, nazım hikmet, yatar, yazılan


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal İçin Yazılan İlk Şiir Smashmouth Türk Tarihi 4 02.03.10 23:57
Türk Mûsikîsi Usûlleri SuLTaN Müzik Kültürü ve Tarihi 2 16.12.09 21:07


WEZ Format +3. Şuan Saat: 22:37.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.