PHP User Warning: Invalid argument supplied for foreach() in ..../includes/functions_post_thanks.php on line 222
Dresden Bombardımanı - Forum Gerçek

Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Tarihteki Soykırımlar | Tarihsel Katliamlar


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 20.11.13, 20:34   #1
Tam Üye

Psişik Tırtıl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2013
Konular: 73
Mesajlar: 274
Ettiği Teşekkür: 725
Aldığı Teşekkür: 1544
Rep Derecesi : Psişik Tırtıl şöhret ötesinde bir itibarı vardırPsişik Tırtıl şöhret ötesinde bir itibarı vardırPsişik Tırtıl şöhret ötesinde bir itibarı vardırPsişik Tırtıl şöhret ötesinde bir itibarı vardırPsişik Tırtıl şöhret ötesinde bir itibarı vardırPsişik Tırtıl şöhret ötesinde bir itibarı vardırPsişik Tırtıl şöhret ötesinde bir itibarı vardırPsişik Tırtıl şöhret ötesinde bir itibarı vardırPsişik Tırtıl şöhret ötesinde bir itibarı vardırPsişik Tırtıl şöhret ötesinde bir itibarı vardırPsişik Tırtıl şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Dresden BombardımanıSavaş boyunca İngilizler ve Amerikalılar sadece askeri tesisleri bombalamadılar sivil halkın ve şehirlerin üzerine de yangın bombalarını boşalttılar. Bunların en önemli ve güzel örneği ise; "Dresden Katliamı" dır.

Bombardımandan önce Dresden' in genel durumuna bakarsak, silezya dan, gözünü intikam hırsı bürümüş rusların elinden kaçan büyük bir insan güruhu dresden' i istila etmiş durumda. 13 Şubat akşamı, Dresden' de yarım milyon kadar alman sivil var; istasyonları tıklım tıklım dolduran, parklarda, elbe kıyılarında, sakson krallarının bu eski başkentindeki zwinger, frauenkirche gibi 18. yüzyıl şaheserlerinin çevresinde barınan bir kalabalık.

Dresden esasında daha evvel 2 kez bombalanmıştır. 7 ekim 1944 ve 16 ocak 1945 günleri. lakin her iki bombardımanda da hedef, optik fabrikaları ve diğer sanayi kuruluşlarının yer aldığı dış mahalleler olmuştur. şehir merkezine herhangi bir zarar verilmemiştir.Ne trajiktir ki, dresden halkı güzelliği ve tarihiyle ünlü olan şehirlerinin bir çeşit anlaşmaya konu olduğuna inanmaktadırlar. Eğer müttefikler Dresden' e dokunmazlarsa, luftwaffe de oxford u bombalamayacaktır.

Öylesine bir trajedi ki, 13-14 şubat gecesi, radyodan bombardıman anonsu yapıldığında halk bunu gülerek karşılamıştır. Saat 22:15' te 245 lanchester uçağı, tek bir uçaksavar direnişiyle karşılaşmadan şehre ilk bombalarını bırakıyor. Bunlar, patladıkları zaman hava basıncıyla pencere camlarının kırılması ve yangınların daha kolay ve daha çabuk yayılması için özellikle iri tutulmuş 2 tonluk bombalar.

İlk akını, saat 01 : 30' da 529 lanchesterin katıldığı ikinci akın ve ertesi gün amerikan hava kuvvetlerine bağlı 450 uçan kalenin akını izliyor. Atılan 650 bin yangın bombası şehri öylesine kavuruyor ki, pilotlardan biri "raporumu, pilot mahallini aydınlatan yangınların ışığında yazıyorum" diye belirtiyor. 12 saat sonra gelen uçan kaleler, bombaları, 5000 metreye kadar yükselmiş düman sütunları içerisine körlemesine atıyorlar.
Yangın bir alev hortumuna dönüşüyor ve yol açtığı alçak basıncın şiddetiyle giderek daha da şiddetleniyor, ölenlerin yarısı sıcaklığı 1500 dereceye varan alevlerin tükettiği oksijen nedeniyle boğularak ölmüşlerdir.bu yüzden tek bir bombanın düşmediği sokaklardaki insanlar bile ölmüşlerdir. Yangın tam 4 gün boyunca devam etmiştir. Müttefikler o kadar insanlık dışı davranmışlardır ki, çevre şehirlerden yangına müdahale etmek için gelmeye çalışan itfaiyeciler de, mustang avcı uçaklarının makineli tüfekleriyle katledilmişti.

Tam olarak bilinmemekle beraber 135 bin kişinin can verdiği sanılmaktadır. Altmarkt' da bir cenaze ateşi yakılmış ve 2 metre yüksekliğe ulaşan insan külü yığını küreklerle kaldırılabilmiştir.

Dresden bombardımanı, Hiroşima da dahil olmak üzere, savaşın en büyük insan kırımıdır. Bu saldırının emrini Winston Churchill vermişti. Şehirde be bir askeri birlik ne bir askeri fabrika vardı. Tek hedef sivillerdi ve amaç berlin sınırlarına dayanmış olan Rusya'ya bir gözdağı, bir gövde gösterisidir. Nazilerin yaptığı sözde soykırımın ezikliği ile almanya bu olayı hiç bir zaman gündeme getirememiştir.

Savaş suçuna karşı savaş suçu işlenmiştir. Saldırı savaşını başlatan taraf almanlar olmakla beraber, müttefik güçlerin de aslında almanlar'dan daha masum olmadığını gösteren olaylardan sadece biridir. Zaten savaş doğası gereği katılan hiçbir gücün masum kalmasına izin vermez. başta amaç sadece kendini savunmak bile olsa, güçlenildikçe bu amaç yerini karşı tarafa maksimum zarar verme amacına bırakır.
13 Şubat'ta başlayan saldırı, 15 Şubat'a kadar devam etti. Saldırı sona erdiğinde, Dresden tamamen yerle bir olmamıştı. Ancak, müttefiklerin kullandığı bombalar arasında Fosfor bombası da bulunmaktaydı. Bu yüzden, Dresden şehri bombalanma sona erdikten sonra günlerce yandı ve tahrip edildi. 28.410 binadan 24.866'sı yok oldu.

15 km. karelik bir alan içindeki binalardan 28 bin evden 25 bini, 222 bin apartman dairesinden 140 bini, 72 okul, 22 hastahane, 19 kilise, 32 büyük otel, 62 resmi bina, 50 banka ve sigorta binası, 32 büyük mağaza tamamen yıkıldı. ABD kaynakları bombalanan yapılar arasında 110 fabrikanın da bulunduğunu belirtirler.Dresden bombardımanı tarihçiler ve uzmanlar tarafından “savaş suçu” kabul edilir. Çünkü,

a) Saldırıda gözetilen askeri hedefler sivil hedeflerin ve insan kitlelerinin yanında dikkate alınamayacak kadar azdı,

b) Kullanılan bomba tipleri, özellikle tahrip gücü yüksek olan yangın bombaları sivil hedefleri ve insanları imha etmeye yönelikti,

c) Kentteki askeri savunma olanakları (uçaksavarlar, tanklar, diğer ağır silahlar) son derece yetersizdi ve hava saldırıları başladığında, askeri gücün savunma yapamadığı görüldüğü halde, kent tamamen yıkılıncaya, o kadar insan öldürülünceye kadar saldırı ısrarla sürdürülmüştü. Almanlardan bir askeri karşı koyuş görülmediği halde hava bombardımanın sürdürülmesi savaş değildi sivil hedeflerin imhasıydı,

d) Savaşta Dresden’in savaş dışı tutulmuş olması, doğudan gelen Sovyet Ordularının önünden kaçmış 300 bin kadar sivil Almanın kenti kendileri için emniyetli görüp oraya sığınmış olmaları nedeniyle o kentin bombalanması bile bile Almanları cezalandırmak içindi.

Nürnberg mahkemeleri örneğinde de görüldüğü gibi, hesap vermek sadece yenik taraf için söz konusu olacaktır.


Derleme

__________________
ayakkabı kutusuna,
sakladım
tüm göçebeliğimi
Psişik Tırtıl isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz Psişik Tırtıl'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.11.13, 22:56   #2
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 10054
Mesajlar: 33,224
Ettiği Teşekkür: 108160
Aldığı Teşekkür: 167901
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dresden Bombardımanı


Konu için teşekkürler
Psişik Tırtıl...
Frauenkirche ( Kadınlar Kilisesi) 1945 de bombalandıktan sonra


''Kilise II. Dünya Savaşı'nın sonundaki bombalamalarda büyük zarar görmüş. Doğu ve Batı Almanya'nın birleşmesinin ardından başlayan tamirat çalışmaları ise 2004 yılında tamamlanabilmiş. Bugünlerde Dresden'in simgesi haline gelmiştir.''


Kilisenin şimdiki hali budur.


Dresden'in konusu burada


__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.11.13, 00:16   #3
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 503
Mesajlar: 11,668
Ettiği Teşekkür: 43224
Aldığı Teşekkür: 75275
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Dresden Bombardımanı

Yazının girişinde "güzel örnek" deniyor ama yaşananları okuyunca ve fotoğraflar hiç de güzel olmadığını gösteriyor.


Teşekkürler Psişik...
__________________
Ben hiç insan kaybetmedim...
Sadece zamanı geldiğinde, vazgeçmeyi bildim...

Banemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.11.13, 11:54   #4
...> Ata'm İzindeyiz <...

Türkü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 16
Mesajlar: 3,140
Ettiği Teşekkür: 29387
Aldığı Teşekkür: 18603
Rep Derecesi : Türkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Dresden Bombardımanı

Katliamların hiç bir haklı gerekçesi olmadığını savunuyorum. İntikam için kullandıkları zeka farklı alanlarda kullanılmalı.


Teşekkürler Psişik Tırtıl ve Canan.
__________________
Türkü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Türkü'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 15.01.16, 22:17   #5
"Her Şey Güzel Oldu"

Redwine - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2013
Konular: 3756
Mesajlar: 16,100
Ettiği Teşekkür: 67584
Aldığı Teşekkür: 64515
Rep Derecesi : Redwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardırRedwine şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Dresden Bombardımanı

Savaşın korkunç yüzü resimlere nasılda yansımış...

İçim acıyarak baktım resimler...

Teşekkürler...
__________________
Redwine isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Redwine'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
askeri, bombardımanı, dresden, kadar, sivil


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Saksonya Eyaletinin Merkezi - Dresden | Almanya Canan Avrupa 23 11.05.17 13:25


WEZ Format +3. Şuan Saat: 09:09.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.