Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Tarihteki Soykırımlar | Tarihsel Katliamlar


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 30.01.18, 16:32   #1
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 10078
Mesajlar: 32,035
Ettiği Teşekkür: 105212
Aldığı Teşekkür: 163113
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Colonia Dignidad (Haysiyet Kolonisi) | Şili


Haysiyet Kolonisi

Colonia Dignidad (Haysiyet Kolonisi) ya da Villa Baviera, Şili'nin Parral şehri sınırları dahilinde bulunan ve şehrin güneydoğusunun yaklaşık 35 km dışında kalan Perquilauquén Irmağı'nın kıyılarının kuzeyinde, tamamen izole edilmiş, Santiago’nun yakınlarında 13 bin hektarlık bir alanda kurulmuş bir kolonidir.


1921 yılında Almanya'da doğan ve henüz lisede iken Nazi partisinin bir tür gençlik organizasyonu olan Hitler Gençliği'ne katılan Paul Schaefer, 2. Dünya Savaşında Hitlerin ordusunda doktor olarak çalışmaktaydı. Bunun yanında verdiği vaazlarla da tanınan ünlü bir vaizdi. Savaş bitince alman hükümetine, savaş sırasında yetim kalan çocuklar için bir yetimhane açma isteğini bildirmiş ve başvuru yapmıştı.

Paul Schäfer


Alman hükümeti yetimhane için kendisine izin verir ancak açıldıktan bir süre sonra küçük yaştaki erkek çocuklarına cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla tutuklanması istenir. BunuN üzerine Schaefer 1961 yılında kendisine bağlı 70 kişiyle birlikte Şili'ye kaçar.

Schaefer, ülkede başta Alman olmak üzere isteyen Şilili çocukların da yararlanabileceği bir gençlik evi açabilmek için Şili hükümetine de başvuruda bulunur. Dönemin Cumhurbaşkanı olan Jorge Alessandry Rodriguez, kendisine And Dağı eteklerinde şimdiki adıyla Villa Baviera olarak bilinen bölgede bir arazi tahsis eder.


Schaefer'in hayalleri gerçeğe dönüşmek üzeredir. Böyle bir organizasyonu toplumsal bir vazife olarak gören Schaefer, bu arazi üzerinde 'Colonia Dignidad' Türkçe adıyla 'Haysiyet Kolonisi' adını verdiği bir cemiyet kurar.


Zamanla başbakan Pinochet'in de desteğini alan bu cemiyet, büyüyerek 300 kişilik bir nüfusa ulaşır. Alman Bayrağına benzeyen kendi bayrakları bile vardır.  • Cemiyette Hayat
Çalışanların hepsi, gün içinde 1930'lu yılların geleneksel Alman kıyafetlerini giymektedir. Kadınlar uzun etek üzerine önlük giymekte, erkekler ise uzun saçlarını arkadan bağlayarak toplamaktadır.

Kendi havaalanı, araştırma laboratuarları, okulu, hastaneleri ve dükkanları ile ülke içinde bir imparatorluk halindedir adeta.

Schaefer, kendisini cemiyetin Tanrısı ilan ederek, çok ağır kurallar koymuştur. Herkes günlük yiyeceğini temini için ağır koşullarda çalışmaktadır. Tek kelime bile konuşmak yasaktır. Yatış ve kalkış saatleri belirli olup, herkes kurallara uymakla yükümlüdür. Aksi taktirde işkenceye maruz kalacaklarını bilirlerdi.


  • Güvenlik
Sınırları elektrikli teller, köpekli askerler ve gözlem kuleleri ile korunmaktaydı. Kaçmak mümkün değildi, kaçmayı başarabilen de olmadığı gibi zaten verilen kimyasallar ile beyin kontrolü sağlanan insanlar kaçmayı akıllarına bile getirmiyorlardı.Gözlemci, gazeteci ve ziyaretçilerin, ancak özel izinle kabul edildiği bu toplulukta çalışanlar, Schaefer'a o kadar bağlı idiler ki, ağız birliği etmişcesine ziyaretçilere gülümseyerek, aynı mutluluk yalanlarını söylerken ''içeride herşey yolunda'' izlenimi uyandırmaktaydılar. Ziyaretçi ve gazeteciler ne kadar görmeleri gerekiyorsa o kadar gezdiriliyor fazlasına asla izin verilmiyordu.
  • Cemiyete Katılma
''Bu kampta Tanrı'ya hizmet edilir'' yalanı altında, reklamlarını yapıp üye topluyorlardı. İsteyen herkes cemiyete hizmet için katılabilmekteydi ancak giriş kapısından bir sefer girenin bedeni ancak öldüğünde çıkabilirdi. Dönüşü olmayan bir yoldu. Tanrı ise, gerçekte Schaefer'ın ta kendisiydi.
  • Yeraltındaki İşkence Odaları

Kamp sadece yerin üstünde görülenlerden ibaret değildi. Altında da tüneller, dehlizler ve odalar vardı. Önceleri sadece cemiyette kuralları ihlal edenlere işkence için kullanılan bu odalar zamanla hükümet karşıtlarına ve siyasi suçlulara da işkence yapılabilmesi için Şili Gizli Servisi'ne destek kapılarını açmıştı.

İşkence yöntemleri arasında elektrik şokları, dayak, aç ve susuz bırakma, germe ve kimyasal maddelerle benlik kaybı sayesinde kontrol altına almak gibi akıl almaz yöntemler uygulanmaktaydı.
  • Cinsel Taciz Olayları

Cemiyet içinde her türlü flört, tanışma ve cinsel aktiviteler yasaktı. Zaten olması da mümkün değildi zira içgüdülerin baskılanması için çocuklara ergenlik çağından itibaren hormon baskılayıcı kimyasallar verilirken arzu gidermek için genital bölgelere de elektrik şokları uygulanmaktaydı.

Hamile iken cemiyete katılanların doğumdan sonra çocukları daha anneleri görmeden alınıp bakıcı annelere aynı kısır döngü içine dahil edilebilmesi adına büyütmeleri için verilmekteydi. Anne çocuğunun kim olduğunu asla bilemezdi.

Kurallara her kim uymazsa cezalandırılırdı. Uymayan tek bir kişi vardı o da Schaefer'ın kendisiydi. Pedofil ve sapkın Schaefer, yıllarca hemen hergün bilhassa küçük yaştaki erkek çocuklarına fantazilerini uygulamaktan çekinmedi.
  • Cemiyetin Çökertilmesi
Cemiyet hem Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Şili Gizli Servisinin desteğiyle hem de Schaefer'in üst düzey yöneticilerle olan sağlam ilişkileri sayesinde uzun yıllar devlet içinde devlet olabilmeyi başarmış ceza almadan varlığını sürdürebilmiştir.


Augusto Pinochet, 11 Eylül'de Şili'deki Askeri Darbeden Kısa Süre Önce


Augusto Pinochet'in 1990 yılında devrilmesine kadar, cemiyetin çok iyi bir geliri vardı. Ancak darbeden sonra hükümet desteği ile birlikte gelirini de kaybeden cemiyete 1994 yılında vergi kaçırdığı iddiasıyla araştırma başlatıldığında her şey çorap söküğü gibi geldi.

Önceleri Vergi Tahkik Komisyonu ile başlatılan araştırmada bulunan bazı belgeler dolayısıyla insan hakları ihlalleri de ortaya çıkınca son darbeyi Adalet Komisyonu vurdu. Kamp dağıtıldı.


Schaefer, Augusto Pinochet'nin yönetimi kaybetmesinin ardından Şili'de de aranan bir suçlu haline geldi. Colonia’da yaşanan gerçekler, ancak 1990’lı yıllarda kamuoyuna yansıdı; Paul Schäfer Arjantin’e kaçtı ve yakalandığı 2004 yılına kadar burada saklandı. Yüzlerce kez çocuk istismarı ve başkaca insanlık dışı suçlardan 33 yıla mahkûm oldu. Ve, 2010 yılında bulunduğu Santiago cezaevinde öldü.


Yaşananlardan sonra, komünün ismi değiştirilerek, Villa Baviera yapıldı ve Üniversiteye hazırlık için öğrencilerin kalabileceği turistik bir mekana çevrildi.


Villa Baviera

Bu sapkın topluluk, başrolünü Emma Watson'un oynadığı 'Colonia' isimli filme de konu olmuştur.
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.01.18, 16:35   #2
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 10078
Mesajlar: 32,035
Ettiği Teşekkür: 105212
Aldığı Teşekkür: 163113
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Colonia Dignidad (Haysiyet Kolonisi) | Şili


Ölüm ve İşkenceyle Lekenmiş Karanlık Bir Yer

Fransızca öğretmeni ve komünist partisi üyesi, beş çocuk annesi Adriana Borquez, Colonia Dignidad’da ağır işkence gören siyasi tutuklulardan biridir. Koloni hakkındaki gerçeklerin gün yüzüne çıkması için bugün hala mücadele veren Adriana, 23 Nisan 1975 günü evi basıldığında 39 yaşındadır. DINA (Şili İstihbarat Teşkilatı) tarafından gözaltına alınarak, Colonia Dignidad’a götürülür. Burada 24 gün boyunca vahşice işkence görür. Nerede olduğunu bilmez, ama kulağına Almanca kelimeler çalınır. Erkeklerin, kadınlara nasıl ‘'psikolojik işkence'’ yapılacağına dair konuşmalarını duyar.
Adriana Bórquez, daha sonra DINA’nın Santiago’daki başka bir işkence merkezine götürülür. Üç ay kayıp olan Borquez serbest bırakıldıktan sonra İngiltere’ye gider. 1977’de Uluslararası Af Örgütü’nün açtığı bir davada Colonia Dignidad’da DINA’nın bir işkence merkezinin bulunduğuna ilişkin tanıklık eder.


20 Haziran 1978’de Bonn Eyalet Mahkemesi karşısında ifade verir. İşkence ve sorgu seansları arasında, yemek yemesi için kendisine verilen tatlı kaşığını ve sapına kazılı “Noel, 1953” yazısını birebir tarif eder. Bu kaşık, tarikatın Latin Amerika önceki adresi olan Gronau’da, çocuklara hediye edilen ve Colonia Dignidad’a yerleşmeye giderken birlikte götürülen kaşıklardan biridir. Gördüğü işkenceyi “Beni bir avuç acı, yıkıntı ve pislik yığınına dönüştürdüler. Çürüyen vücudumdan iğreniyordum. Artık bir insan değil, avlanmış bir hayvandım” diyerek anlatan Adriana Borquez, diğer mağdur ve mağdur yakınlarıyla birlikte adalet arayışını hala sürdürüyor. “Burası sonsuza dek ölüm ve işkenceyle lekenmiş karanlık bir yer olarak kalacak” dediği Colonia Dignidad’ın giriş kapısının önünde kayıp yakınlarının eylemlerine tekerlekli sandalyesinde katılmaktan geri durmuyor.


Bu Olayda Yakınlarını Kaybedenlerin Arayış ve Protesto Görüntüleri
__________________
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 30.01.18, 17:59   #3
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2704
Mesajlar: 28,350
Ettiği Teşekkür: 158789
Aldığı Teşekkür: 175104
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Cevap: Colonia Dignidad (Haysiyet Kolonisi) | Şili

Filmini izleyinceye kadar buradan haberim yoktu. Filmi de gerçeklere dayanılarak çekilmiş, güzel bir film. IMDb puanı da bayağı yüksek sayılır. (7,1)

Ellerine sağlık, çok teşekkürler Canan

ReaL Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.02.18, 00:18   #4
Dönersen Islık Çal..

Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 860
Mesajlar: 7,641
Ettiği Teşekkür: 33750
Aldığı Teşekkür: 38599
Rep Derecesi : Sevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Kabadayi
Standart Cevap: Colonia Dignidad (Haysiyet Kolonisi) | Şili

İnsanlık dışı işkenceler ve sapkınlıkla dolu bir yer. Neler var dünyada diyor insan.

Teşekkürler Canancığım. Filmi de epeyi merak ettim, ilk fırsatta izlemek lazım.
Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
colonia, dignidad, haysiyet, kolonisi, şili


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 17:18.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.