Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Tarihteki Soykırımlar | Tarihsel Katliamlar


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 22.01.12, 02:24   #1
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 36
Konular: 1675
Mesajlar: 7,962
Ettiği Teşekkür: 27928
Aldığı Teşekkür: 35137
Rep Derecesi : Heliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Talking CIA'in Esrarengiz Dosyası - Tuskegee Frengi Deneyleri(?)
Esrarengiz bir dosya..


Bugün bile hâlâ tartışılmaya korkulur. zirâ, insanların nasıl böyle bir şey yapabileceği bir yana (insan yapar böyle şeyler. akıl almaz derecede "aşağı" bir varlık olabilir isterse.), bilimadamı diye geçinen insanların böyle bir deneyi yaptıktan sonra, kendilerini hâlâ bilimadamı olarak görmeleri dudak uçuklatıcı bir olay sayılır. bu bağlamda, "tuskegee frengi araştırmaları" başlı başına bir çağ kapatıp yeni bir çağ başlatmıştır bilim dünyasında. daha önce böyle deneyler yapılmamış mıdır? elbette yapılmıştır ama, bu kadar vahşisi ve sonuçları medyaya bir bir sunulanı olmamıştır.

"Tuskegee frengi araştırmaları", ABD'nin Tuskegee isimli yerleşim yerindeki zencileri (aslında direkt erkekleri desem de olabilirmiş. zirâ, Tuskegee'de yaşayan nüfusun büyük bir çoğunluğunu zenciler oluşturuyormuş.) Hedef almış bir deneyler dizisidir.

1932 yılları ile 1972 yılları arasında gerçekleşmiş bu araştırmalar, tam tamına 40 yıl sürmüş ve bu süre zarfında 400 kadar zenci erkek denek olarak kullanılmıştır. deneyi yürüten "abd halk sağlığı merkezi (phs)", deneklere hiçbir şekilde deneyin ne olduğu konusunda bilgi vermemiş, denekler yürütülen deneylerin ciddiyetinden habersiz bir şekilde deneylere katılmışlardır. denekler deneylerin ne olduğunu merak etmiş olsalar bile, tanrının unuttuğu bir yerleşim yerinde, tanrının unuttuğu insanlar oldukları için, söylenenlere boyun eğmek zorunda kalmışlardır. "phs"in kendilerine söylediği tek şey, "kanlarında bir zararlının olduğu ve bu yüzden tedaviye ihtiyaç duydukları"dır (zannedersem, "phs"in kanlarında olduğunu iddia ettiği zararlı "zenci kanı" oluyor.). işin utandıran tarafı, deneyleri yürüten yürütücülerin, hiçbir şekilde deneklerin deney sırasında yaşadıkları sorunları çözmek için uğraşmamaları, yalnızca kendilerine gerekli olan verileri elde etmek için çalışmalarıdır.

Deney süresince, deney yürütücülerin ortak amacı "frengiden zencilerin ne derece zarar gördüğü" ve yine "zencilerin frengiden beyazlardan farklı olarak ne türlü etkilendikleri"dir. tam tamına 40 yıl sürmesi başlı başına bir facia olan bu araştırmalarda, deneklerin hayatları boyunca doktora gitmedikleri, değersiz bir demir para için istenilen her şeyi yapabilecekleri ve söylenenlere koşulsuz inanacakları bilinmekteydi. zaten, deneklerin bu araştırmalar için "biçilmiş kaftan" olmalarının ardında yatan sebepler de bunlardı. denekler hiçbir şekilde doktor yüzü görmemiş, hayattan hiçbir beklentisi olmayan ve "nerede iş bulsa çalışan" insanlar idiler. bu insanların kurban edildiği bu deneyler dizisi, 40 yıl boyunca gizlendi ve ancak 1972 yılında medyaca duyurulabildi. bunun üzerine, tıp tarihindeki en uzun süreli deneylerden biri olarak lanse edilmiş "tuskegee frengi araştırmaları", insanların kobay olarak kullanıldıkları felâketini milyonlara bildirdi ve insanlık, kendisinden utanmak için yeni bir sebep buldu (o zaman utanan pek olmamış aslında.).
Deneyler boyunca, deneye katılan insanlardan 28'i deneyler sonlanmadan deneylerde uygulanan prosedürler yüzünden ve 100 kadarı deneyde oluşan komplikasyonlar yüzünden hayatlarını kaybetti. deneklerin eşlerinden 40'ı frengi oldu. deneklerin doğan çocuklarının 19'u frengiye yakalanmış olarak doğdu. halkın araştırmalara tepki gösterip ayaklanmaması için, frengiye çare bulabilmek için "deneylere destek verilmesi gerektiği" vurgulandı. halkın araştırmalara yakınlığı sağlandıktan sonra, "frengiden kurtulabilmek için son şans" gibi reklamlarla halkın deneylere fazlaca katılımı sağlandı. bu araştırmalar ile ilgili en büyük şok ise, frengi için ilaçlar bir bir piyasaya sürülürken ve hatta bir ara ilaçlar halka ücretsiz dağıtılmaya başlanırken bile, deneklerin bu ilaçları kullanmamalarının sağlanmasıydı. denekler, hiçbir şekilde frengi ilaçları kullanmadı. bir nevî, göz göre göre ölüme terk edildiler. bu bağlamda da, deneyin "frengiden zencilerin ne derece zarar gördüğü" konusuna eğilmek amacında olmadığı, asıl amacının insanların/zencilerin ne şekilde ve ne kadar sürede ölüme gittiğinin keşfedilmesi olduğu öğrenildi. olay basına sızdığında bile, deney yürütücüleri "olay siyah-beyaz insan ilişkisi değil. orada olan insanlar renkleri üzerinden değerlendirilecek varlıklar değiller. onlar orada insandan önce, deneyin bir parçası; deney materyalidirler!" gibi sözler ile savunmalarını yaptılar.

Özellikle ikinci dünya savaşının patlak vermesi ve nazilerin yaptıkları deneylerin bir bir duyurulmasıyla birlikte, sorgulanan insanlık "tuskegee frengi araştırmaları"nı görmezden geldi. nazilerin deneyleri daha kayda değer bulundu. araştırmalar 1972 yılnda gazetelere konu olduysa da, halk, nazilerin uyguladığı deneyleri daha insanlık dışı bulduğu için, bu deneyleri dikkate almadı. yine aynı medyayı takip eden insanlar (ne demeli onlara aslında, bilinmez!), deney raporları örnek teşkil etmesi amacıyla 1936 yılında bir bir sunulurken, sessiz kalmış ve yeni deney raporlarını beklemiştir.
"tuskegee frengi araştırmaları", herhangi bir sonuca ulaşılmadan sonlandırılmış, esasında değersiz görülen zenciler üzerinden bir takım sonuçlara ulaşmayı amaçlamış deneyler dizisidir. deney sonucunda herhangi başarılı bir sonuç yayımlanmadığı için ve deney bu kadar uzun sürdüğü için, "tıp tarihinin en uzun süren ve başarısızlıkla sonuçlanan ırkçı deneyi" olarak kabul edilir. deney süresince, yürütücüler arasında zencilerin olması deneyin ırkçı yanından bir şey kaybettirmez. çoğu kez, davaları görüşülürken deneydeki zenci doktorlar gösterilip davalar düşürülmüştür ama, bugünlerde bunu hiçbir tıp uzmanı yememektedir.(Ekşisözlük)
Önce Tuskegee Deneyi'nin nasıl canlara mal olduğunu açıklayayım.

ABD Kamu Sağlığı Hizmetleri'den bir grup bilimadamı, Tuskegee'de bir grup frengi (sifilis) hastası toplamışlardı. Penisilinin henüz yaygın halde kullanımda olmadığı zamanlarda, frengi tedavileri genelde can alıyor ve pek işe yaramıyorlardı; bu bilimadamları hiç tedavi görmemenin daha mı iyi olacağını anlamak için bir deney yapacaklardı. Dolayısıyla, 399 frengili adamı placebo maddeleri ile tedavi etmeye, yani, onlara hiç bir etkisi olmayan sahte bir tedavi vermeye başladılar.

Bu deneyin bütün özneleri zenci erkeklerdi. Bu nokta, ve de o zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri'nde kurumsallaştırılmış olan ırkçılık, bundan sonraki gelişmeler için anahtar noktalardır.

Bu inceleme başladıktan 15 yıl sonra, penisilinin etkili olduğu kanıtlanmış ve penisilin frengi için standart tedavi durumuna gelmişti. Araştırmacıların artık incelemelerini durdurmaları ve öznelerine etkili olan tedaviyi vermeleri gerekirdi; bunun yerine, AMA (American Medical Association---Amerikan Tıp Kurumu), CDC (Center for Disease Control--Hastalık Kontrol Merkezi) ve Tuskegee Üniversitesi'nin de onayıyla, öznelerine 25 yıl boyunca yalan söylediler; bu süre boyunca bu hastalar hastalığı eşlerine ve çocuklarına bulaştırıyor, genç yaşta ölüyor, veya çıldırıyorlardı. 1972'de basın neler olduğunu öğrenince inceleme hemen durduruldu; ABD Kongresi düzeyinde bir soruşturma başlatıldı, ve tıbbi araştırma çok, çok değişti.

Tuskegee Deneyi dolaysız olarak 140 kadar hayata mal olmuştu. Basın-yayın kurumlarının yayınları büyük olasılıkla deneyin erken son bulmasına neden olarak bazı canları kurtardı, ve böyle ahlak kurallarından uzak deneyleri engellediklerinden yüzlerce kişinin hayatını daha kurtarmış olabilir.

Daha fazla bilgiyi Wikipedia'nın "Tuskagee Deneyi" girdisinde ya da CDC'un "Tuskagee" web sayfasında bulabilirsiniz.

Ama bu 140 kadar cinayet değil benim asıl konum; başka bir yoldan, bu deney çok daha fazla hayata mal oldu.

1991'de, AIDS yaygın bir hastalık durumuna geldikten 10 yıl sonra, ABD'de AIDS'li 97000 beyaz insan ve 51000 siyahi insan vardı. Eğer AIDS, Afrikalı-Amerikalılara, beyazlarla aynı sıklıkta bulaşıyor olsaydı, yalnızca 21000 siyahi insana AIDS bulaşmış olması gerekirdi; demek ki aynı koşullar ve tedaviyle bekleyeceğimizden 30000 tane daha fazla vaka vardı. 1991'de American Journal of Public Health'te (Amerikan Kamu Sağlığı Dergisi) bu konuda bir makale yayınlandı:

Görülmüştü ki pek çok siyahi insan, onları prezervatif kullanmaya, HIV-artı durumundayken hamile kalmamaya, mahallelerindeki heroin bağımlılarına temiz iğneler dağıtmaya teşvik etmeye çalışan ABD devleti kamu sağlığı programlarına güvenmiyorlardı. Tam tersine, pek çoğu, hem HIV hem de bu kamu sağlığı programlarının, siyahi insanların neslini tüketme çabaları olduğuna inanıyorlardı. Onlara göre, Tuskegee Deneyi, böyle bir şeyin olası olduğu yolunda güçlü bir kanıttı---ve hem de tıpı tıpına aynı devlet dairesi tarafından yürütülmüştü bu deney, bu da bu bakış açısındakilere gösteriyordu ki bu dairenin çalışanları yalan söyleyen, insan öldüren, güvenilmez kimselerdi.

Belki AIDS'in siyahi nüfusta daha yaygın olmasının başka nedenleri de vardı: Daha zayıf sağlık hizmetleri, daha düşük sayıda sünnetliler, fakirlik, her neyse. Ancak, bir kısmı dosdoğru bu güven yokluğunun sonucuydu. Hadi tutucu bir tahminde bulunup üçte biri diyelim.

1991'de AIDS olan hemen herkes bu hastalıktan öldü. Bu güvensizlik, AIDS yüzünden on binden fazla insanın hayatına mal oldu: Tuskegee Deneyi'nin doğrudan can kaybından belki yüz kere daha kötü.

Bugünlerde, organ ya da ilik bağışlama konularındaki klinik deneyler için Afrikalı-Amerikalı gönüllüler bulmakta, benzeri güvensizlik sorunları yaşanıyor.

** Düşünsel Bir Deney **


Şimdi bizimkinden farklı bir dünya ortaya süreyim: Diyelim ki bu dünyada Tuskegee Deneyi hiç yer almadı, mesela araştırmacıların bizim dünyamızdan daha yüksek ahlaki standartları olduğu için, ya da 1972'de, Tuskegee olayı açığa çıktıktan sonra kurulan IRB'ler (Institutional Review Board: Kurumsal Teftiş Heyeti) gibi etkili bir üstgörü sistemi olduğundan dolayı.

Diyelim ki bu dünyada, birisi Tuskegee Deneyi'nin öyküsünü hayalinde canlandırdı, ve bu konuda çok inanılan bir aldatmaca yarattı. Diyelim ki bu aldatmaca, o sanal dünyanın 1980'li yıllarında, bizim dünyamızdaki gerçek Tuskegee Deneyi'ni bilmenin yarattığı gibi bir güvensizlik ortamı yarattı. Öyleyse o dünyada da, en az on bin Afrikalı-Amerikalı AIDS'ten ölürdü, tıpkı gerçek dünyada olduğu gibi.

O dünyada, bu aldatmacanın yaratıcıları ve yayıcıları, on bin masum insanın ölümünden sorumlu olmuş olurlardı.


** Grip **

Şimdi yine bizim kendi dünyamıza bakalım. Bir grip salgını başlangıcıyla karşı karşıyayız. En büyük olasılıkla, bu salgın Veracruz'da fazladan kalabalık bir domuz çiftliğinde başladı. Benim tahminime göre bunun tam salgın haline gelme olasılığı %40, SARS gibi sönüp gitme olasılığı %59, tümden başka bir şeylerin olması olasılığı da %1. Şu anda en hassas bir safhada; önümüzdeki bir ay kadar zamanda, her yöne doğru gelişebilir.

Belki de, 1976'nın Fort Dix grip virüsü gibi, 1968, 1957 ya da 1918 virüsleri kadar tehlikeli değil. Belki biz ne yaparsak yapalım tam salgın olma olasılığı yok. Ya da belki o kadar bulaşıcı ki (ve biz o kadar hareketliyiz ki) ne yaparsak yapalım dünya çapında bir grip salgını çekeceğiz; belki tek yapabileceğimiz salgının ciddiyetini azaltmak, hiç bir yeri korumanın olasılığı yok.

Ya da belki bizim yapabileceklerimiz önem taşıyor. Belki şimdilik o kadar az yerde bulaşıcı ki doğru önlemler bunun da nüfusun çoğunluğuna dokunmadan sönüp gitmesine neden olabilir, bu önlemlerin olmadığı yerde ise salgın yayılabilir. Eğer bu salgını durdurabilirsek, yalnız Afrikalı-Amerikalı AIDS salgınındaki gibi on bin hayatı değil, milyonlarca ya da on milyonlarca hayatı kurtarabiliriz.

Eğer salgın olasıysa ama kaçınılmaz değilse, bireysel çabalarla durdurulamayacaktır. Bu ancak ülkelerin, birleşip, hızlı bir biçimde önlemler almasıyla mümkün olacaktır: Yüz maskeleri takmak, el yıkamak, el sıkmamak, alkollü el temizleme maddeleri kullanmak, toplumsal uzaklaştırmacılık, askerlerin üslerde toplu halde bulunmak yerine izinli çıkmaları, etki altındaki alanlardakilere Tamiflu gibi antiviral ilaç dağıtımı, yolcu ve hastaları karantinaya almak, vesaire. Belki öğreneceğiz ki OX40-lg gibi deneysel bir ilacın kullanımı bu lanet şeyi durdurup bizi kendi vücut sıvılarımızda boğulmaktan kurtarıyor.

ABD'de, kamu sağlığı konularında böyle kararlı, birleşik eylemler başlatacak bir sistem kurulu durumda. Bu sistem devlete dayanıyor: CDC, PHS (Public Health Services---Kamu Sağlığı Hizmetleri), FEMA (Federal Emergency Management Agency---Federal Acil Durum İdare Dairesi), TSA (Transportation Security Agency---Taşıma Güvenliği Dairesi) vs. Neler yapılacağına bu kurumlar karar vermek zorunda; bu konuların demokratik olarak tartışılmasına yönelik bir sistem kurulmuş değil. Ama bir kere seçimlerini yaptılar mı, toplumun güveni olmadan seçtikleri önlemleri uygulayamazlar.

Elbette, eğer devlet daireleri bozuşmuş ise ya da halkın refahını umursamıyorlarsa---özellikle de sorunun yaratılmasında da direk etkileri olmuşsa, mesela Katrina kasırgasından sonra New Orleans'da olduğu gibi---böyle kararlı eylemlerin başlatılmasının hiç olasılığı yok.

Ancak diyelim ki bu daireler gerçekten etkin eylemlerde bulunmaya çalışıyorlar. Diyelim ki, 1976'dakinin tersine, eylemleri bu lanet şeyin yayılmasını önlemek için gerekli ve yeterli. Ama diyelim ki etrafta bir sürü aldatmaca dolaşıyor. Mesela, bu virüsün devlet laboratuarlarında yaratılıp serbest bırakıldığını öne süren aldatmacalar---hiç bir gerçek temeli olmayan, inandırıcı hiç bir sebep öne süremeyen, böyle bir şeyin nasıl olabileceğini inandırıcı bir biçimde açıklayamayan aldatmacalar.

Eğer insanlar böyle aldatmacalara inanırlarsa, daireler kendilerini tümden etkisiz hale gelmiş bulacaklar---halkın güvensizliği yüzünden felç olmuş olacaklar.

Ve bu aldatmaca milyonlarca, ya da on milyonlarca insanı öldürecek.


** Herkesin Sorumluluğu **


Bu yüzden, grip üzerine okuduğunuz bir şeyi başkalarına da gönderirken, lütfen önce bir durup düşünün. Devlet komploları üzerine çılgınca, kurgusal fikirleri arkadaşlarınıza ya da bütün dünyaya iletmeyin. Birisi bir fikir öne sürdüğünde, bu fikrin akla yatkın olup olmadığını düşünün. Burada, çoğunlukla Paul Joseph Watson'un InfoWars.com'da yayınladığı bir yazıdan örnekler sunuyorum:

- Bu kişi konusunu halka açmadan önce titiz bir araştırma yapmış mı? Örneğin, bir kamu görevlisinin sözlerini şaşılacak bir biçimde yorumluyorlarsa, açıklama yapılsın diye o kamu görevlisinin dairesine baş vurmuşlar mı?

- Bu kişi temel bilgi yanlışları yapmış mı? Örneğin, "canlı... bir virüsü yanlışlıkla aşı hammaddeleriyle karıştırmak neredeyse imkansızdır" gibi bir iddiada bulunuyor, ya da Tamiflu ilacına "aşı" diyorlar mı? Eğer bu bilim dalında bilginiz yoksa, bilen birine sorabilir, ya da Vikipedi'ye bakabilirsiniz. (Vikipedi de hatasız değildir, ama New York Times gibi gazetelerden çok daha iyidir.)

- Başka bildiklerinizle çelişmeler var mı? Örneğin, eğer bu yazı yorum yapmadan "toplu aşılama programları şimdiden hazırlanıyor" gibi bir iddiada bulunurken, Hastalık Kontrol Merkezi'nin web sayfası ve New York Times gazetesi, CDC'de aşı tohumlarının bulunduğunu ama CDC'nin daha bunu aşı yapımcılarına dağıtma kararı almadığını söylüyorlarsa, yazı büyük olasılıkla saçmalıktan ibarettir.

- Bu kişiyi (yazıyı size ileteni ya da özgün kaynağı) geçmişte güvenilmez buldunuz mu; sonradan yanlış çıkan şeyleri yazdı ya da size gönderdi mi?

- Özgün kaynak saklı mı --- örneğin, sırf bir isim, web adresi ya da e-mail adresi ya da başka iletişim bilgileri ortada yok, ya da apaçık imzasız?

- Bu (yazıyı yazan) kişi başka olanakdışı kuramlara da inanıyor mu---örneğin, Zaman Küpü, dünyayı idare eden uzaylı sürüngenler, yaratışçılık, homeopathi, aşıların etkisiz olduğu ve çocuklarımızı zehirlemek için bütün doktorlaın katıldığı bir komplo olduğu, ya da Barack Obama'nın saklı saklı bir Müslüman olduğu gibi şeylere? Belki de bu kişinin sağduyusu pek de güçlü değil.

- Bu kişi, altında yatan güdülerin inandırıcılığına hiç dikkat etmeden mi komplo kuramları öne sürüyor? Örneğin, dünya çapında öldürücü olacak bir salgına yol açabilecek bir grip virüsünün, bir biyolojik silah olarak kasıtlı biçimde tasarlandığını öne sürmek---böyle bir virüsün, kaçınılmaz olarak, tasarımcıların dost ve ailelerini de mahvedeceğine rağmen---pek de inanılacak bir komplo kuramı değil, yok tasarımcıların da toplu halde intihara eğilimli olduğunu da öne sürüyorsanız o başka.

- Bu kişi, saklı tutulması inanılmayacak kadar güç olan komplo kuramları mı öne sürüyor? Örneğin, politik olarak pek de dostane olmayan bir sürü ülkeden düzinelerce kamu sağlığı görevlisini işe katan bir komplo, kaçınılmaz olarak, pek kısa sürede ortaya vurulacaktır.

- Bu kişi, insan davranışı olasılıklarının en temel değerlendirmelerinde bile başarısız mı oluyor? Örneğin, şöyle iki açıklama arasında: Bir, bazı lab teknisyenleri grip aşısı üretirlerken güvenlik kurallarının hepsine uymamışlar; iki, kötü niyetli üst yönetim kötü niyetli lab teknisyenlerine öldürücü bir virüs karışımı yaratıp grip aşısı diye satmalarını ve böylece belki de milyonlarca insanı (yönetim ve lab teknisyenlerinin aileleri de dahil) öldürmelerini söylemiş---bu iki açıklama arasında, ikincisinin daha inandırıcı olduğunu mu düşünüyor?

- Yanlışlarını bulabilesiniz diye kaynaklarına atıfta bulunuyor mu, özellikle de bu kaynakların zaten halka açık olduğu durumlarda?

- Arada sırada, tezlerini destekliyor diye açıkça ilgisiz bilgilere işaret ediyor mu? Belki de neredeyse psikoza girmiş durumdadır, ve bağdaşık bir düşünce zinciri bulabilmek için debeleniyordur bu yazar; veya belki de sizin aptal olduğunuzu ve laf salatasından etkileneceğinizi düşünüyordur.

- İçinde bunu başkalarına da iletmeniz için yalvarışlar olan bir şeyi iletmeyi mi düşünüyorsunuz? Büyük olasılıkla, bu demektir ki bu yazının içeriği, sırf kendi faziletlerine dayanarak başta size iletilmeyi hak etmemiştir. Bu yalvarışların Twitter sitesindeki son biçimi, "PLEASE RETWEET" ("Lütfen yeniden Tweet'leyin.)

- Bu yazının içeriği çok duygusal kapsamlı mı, örneğin, büyük bir öfke yaratacak biçimde? Öyleyse, büyük olasılıkla bu yazının yazarı, yazı sırf mantıksal erdemlerine dayansaydı çok fazla insana iletilmeyeceğini biliyordu, bunu size ileten kişi de sırf mantıksal erdemleri yüzünden iletmemişti size. (Bazı konular ve içerikler doğalarından çok duygusal kapsam taşırlar, ama sorumluluk taşıyan bir yazar, siz fikirlerin geçerliliği konusunda kendi kanınızı oluşturabilesiniz diye, konuyu tarafsızca sunmak için elinden geleni yapacaktır.)

- Bu yazıyı yazan kişinin, yazının çok yayılmasından bir çıkarı var mı---örneğin, bir sürü reklam taşıyan bir web sayfası mı işletiyorlar, ekmeklerini yazar olarak mı kazanıyorlar, ya da web sitelerinde kendi çıkarttıkları kitap ve videolar satıyorlar mı? Kendilerini tanıtmak için çok çaba harcıyorlar mı?

- Eğer bu yazı yanlış çıkarsa, başkalarına iletmek kimseye zarar verecek mi? Komik bir kedi yavrusu resmi iletirseniz de bu sahte çıkarsa sorun değil, ama burada incelediğimiz konuda, böyle şeyleri dağıtmak en hafifinden bazı masum insanların sanlarını zedeleyecek (ki bu insanlar sizi iftiradan mahkemeye verebilirler, ama büyük olasılıkla vermeyeceklerdir), en ağırından da milyonlarca insanın ölümüne yol açacaktır.

Olur ki okuduğunuz yazı, bu kırmızı işaretlerden bir kaçını taşıyorsa, öyle hemen başkalarına da iletmeyin. Önce bir kendi araştırmanızı yapın!

Yazan - Krager Javier Sitaker, Nisan 2009.


Diğer Kaynaklar(ingilizcedir) - An Error Occurred Setting Your User CookieWikipedia sayfası - http://en.wikipedia.org/wiki/Tuskege...lis_experiment
__________________
We have grown, but there is still much to be done. Many live in the darkness that must be shown the way. For it is the dawning of a new day.
Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
13 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 22.01.12, 15:36   #2
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,131
Ettiği Teşekkür: 85092
Aldığı Teşekkür: 125082
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: CIA'in Esrarengiz Dosyası - Tuskegee Frengi Deneyleri(?)

Bu insanların karları vücutlarına verilen bakteriler dışında, öldükleri zaman aldıkları 50 Dolar olmuş

Günümüzde okuma yazma bilmeyen ve fakir olan insanların kolayca kandırılmasının daha da utanç veren bir şekli. İlacı olduğu halde insanların acı çekmelerini ve ölmelerini izlemek, bilim adına çalışan bu insanların cani olduklarını gösteriyor.

Sağlık hizmetlerinde yer alan bir doktorun açıklaması ise şöyle olmuş; yapılan deneylerde bulaşıcı frengi hiçbir şekilde ne önlendi, ne tespit edildi, ne de tedavi edildi...

Devlet deneylerde hayatta kalanlara ve ölenlerin ailelerine 10 milyon dolar tazminat ödemiş... Komik, kandırılmaya devam edilmişler


* * * * * * *


Alıntı:
1991'de, AIDS yaygın bir hastalık durumuna geldikten 10 yıl sonra, ABD'de AIDS'li 97000 beyaz insan ve 51000 siyahi insan vardı. Eğer AIDS, Afrikalı-Amerikalılara, beyazlarla aynı sıklıkta bulaşıyor olsaydı, yalnızca 21000 siyahi insana AIDS bulaşmış olması gerekirdi; demek ki aynı koşullar ve tedaviyle bekleyeceğimizden 30000 tane daha fazla vaka vardı. 1991'de American Journal of Public Health'te (Amerikan Kamu Sağlığı Dergisi) bu konuda bir makale yayınlandı:

Görülmüştü ki pek çok siyahi insan, onları prezervatif kullanmaya, HIV-artı durumundayken hamile kalmamaya, mahallelerindeki heroin bağımlılarına temiz iğneler dağıtmaya teşvik etmeye çalışan ABD devleti kamu sağlığı programlarına güvenmiyorlardı. Tam tersine, pek çoğu, hem HIV hem de bu kamu sağlığı programlarının, siyahi insanların neslini tüketme çabaları olduğuna inanıyorlardı. Onlara göre, Tuskegee Deneyi, böyle bir şeyin olası olduğu yolunda güçlü bir kanıttı---ve hem de tıpı tıpına aynı devlet dairesi tarafından yürütülmüştü bu deney, bu da bu bakış açısındakilere gösteriyordu ki bu dairenin çalışanları yalan söyleyen, insan öldüren, güvenilmez kimselerdi.

Belki AIDS'in siyahi nüfusta daha yaygın olmasının başka nedenleri de vardı: Daha zayıf sağlık hizmetleri, daha düşük sayıda sünnetliler, fakirlik, her neyse. Ancak, bir kısmı dosdoğru bu güven yokluğunun sonucuydu. Hadi tutucu bir tahminde bulunup üçte biri diyelim.

1991'de AIDS olan hemen herkes bu hastalıktan öldü. Bu güvensizlik, AIDS yüzünden on binden fazla insanın hayatına mal oldu: Tuskegee Deneyi'nin doğrudan can kaybından belki yüz kere daha kötü.

Bugünlerde, organ ya da ilik bağışlama konularındaki klinik deneyler için Afrikalı-Amerikalı gönüllüler bulmakta, benzeri güvensizlik sorunları yaşanıyor.
Ta o yıllarda frengi için ilaç olmasına rağman, Aids'in birden bire ortaya çıkıp, ilacı olmaması ve ilk zamanlar birçok insanın hayatına mal olması da kafa kurcalayan ayrı bir konu.Teşekkürler paylaşım için Serseri.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 23.02.12, 00:49   #3
☆ hayy-ı meyyit ☆

Anjelik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Yaş: 40
Konular: 20
Mesajlar: 457
Ettiği Teşekkür: 3275
Aldığı Teşekkür: 2777
Rep Derecesi : Anjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerdeAnjelik Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Kotu Cocuk
Standart Cevap: CIA'in Esrarengiz Dosyası - Tuskegee Frengi Deneyleri(?)

AIDS hastalığı SSCB'nin yıkılmasıyla dünyaya yayıldı! Sanki bir çeşit biyolojık silah gibi!

2.Dünya Savaşı ile esir düşen Alman Nazi doktorlarından, holokost katliamına karışan ve toplama kamplarında Yahudi'lere akılalmaz deneyler yapan bu doktorlar ABD ve SSCB arasında paylaşıldı! Bu tarz deneyleri muhtemelen o gruptan birileri yapmıştır diye düşünüyorum..

Emeğine sağlık....
__________________
Anjelik isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Anjelik'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.06.12, 20:18   #4
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,131
Ettiği Teşekkür: 85092
Aldığı Teşekkür: 125082
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: CIA'in Esrarengiz Dosyası - Tuskegee Frengi Deneyleri(?)

Yine rastladim bu konuya ve yine canim sıkıldı
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.06.12, 20:55   #5
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 36
Konular: 1675
Mesajlar: 7,962
Ettiği Teşekkür: 27928
Aldığı Teşekkür: 35137
Rep Derecesi : Heliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: CIA'in Esrarengiz Dosyası - Tuskegee Frengi Deneyleri(?)

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi LaLe Mesajı göster
Yine rastladim bu konuya ve yine canim sıkıldı

Bu ve buna benzer deneyler şimdilerde afrikan yerlileri arasında büyük bir gizlilike sürdürülmüyorsa bende birşey bilmiyorum..

Artık devletler de kartel mafyalarla anlaşıp ellerindeki kiri başkalarına atabiliyorlar..

Ne için?.. Medeni(!) bir şekilde yaşadığını zanneden, yiyip içen, sorgusuzca her denileni yapan ve bunda neden aramayan,kısacası yaşamında bireyselliğini kaybetmiş toplumlar için.. yapılıyor..
__________________
We have grown, but there is still much to be done. Many live in the darkness that must be shown the way. For it is the dawning of a new day.
Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.06.12, 22:16   #6
Hotantu Kabilesinden

CadII - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 230
Mesajlar: 4,865
Ettiği Teşekkür: 16863
Aldığı Teşekkür: 25991
Rep Derecesi : CadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzelCadII gerçekten güzel
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: CIA'in Esrarengiz Dosyası - Tuskegee Frengi Deneyleri(?)

İnsanlar nasıl bu kadar canavarlaşabiliyorlar ki? Nazi kamplarını dolaşırken hissettiğim duyguları yaşattı bu yazı bana. Sanırım birazdan miğdeme kramp girecek...
__________________
Bu güzel ülkede elbette özgürlük türküleri söylenecektir. Ve yine kardeşçe paylaşım olacaktır. Görsek de, görmesek de...

H.
CadII isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz CadII'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 12.06.12, 13:29   #7
¤ Sevginin Aşk'ı ¤

Ayzıt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2012
Yaş: 31
Konular: 13
Mesajlar: 1,114
Ettiği Teşekkür: 841
Aldığı Teşekkür: 5380
Rep Derecesi : Ayzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmedeAyzıt muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Melek Gibi
Standart Cevap: CIA'in Esrarengiz Dosyası - Tuskegee Frengi Deneyleri(?)

Okurken bile sinirden ağladım, harbiden yazık.
Yazıklar olsun
__________________
Sevgili...
Bu senaryo, bu kuyu, bu Eylül bırakmaz beni.
Geleceksen sen gelmelisin, hüzün kadar cesur aşklar takınarak.

Madem aşk cemresidir gönlün,
Gönlüme biraz bahar, biraz sen katarak...
Kahraman Tazeoğlu
Ayzıt isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Ayzıt'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 16.01.16, 21:04   #8
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 10054
Mesajlar: 33,224
Ettiği Teşekkür: 108160
Aldığı Teşekkür: 167901
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: CIA'in Esrarengiz Dosyası - Tuskegee Frengi Deneyleri(?)

Zalimlik.
Okuduklarım, canımı sıktı.


Konu için teşekkürler Serseri.
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Canan'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 17.01.16, 00:45   #9
Uzman Üye

Jazz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Yaş: 48
Konular: 85
Mesajlar: 1,089
Ettiği Teşekkür: 6573
Aldığı Teşekkür: 4838
Rep Derecesi : Jazz has a spectacular aura aboutJazz has a spectacular aura aboutJazz has a spectacular aura aboutJazz has a spectacular aura aboutJazz has a spectacular aura aboutJazz has a spectacular aura aboutJazz has a spectacular aura aboutJazz has a spectacular aura aboutJazz has a spectacular aura aboutJazz has a spectacular aura aboutJazz has a spectacular aura about
Ruh Halim: Yalniz
Standart Cevap: CIA'in Esrarengiz Dosyası - Tuskegee Frengi Deneyleri(?)

Tam filmi yapılacak olay...

40 yıl sürmüş gerçi, belki de yapılmıştır...
__________________
Küçük hırsızlar el feneri kullanır, büyük hırsızlar deniz feneri...

Jazz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Jazz'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 23.04.16, 19:54   #10
Yasaklı Üye

ugLy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Apr 2016
Konular: 1
Mesajlar: 281
Ettiği Teşekkür: 168
Aldığı Teşekkür: 815
Rep Derecesi : ugLy muhteşem bir gelişmedeugLy muhteşem bir gelişmedeugLy muhteşem bir gelişmedeugLy muhteşem bir gelişmedeugLy muhteşem bir gelişmedeugLy muhteşem bir gelişmedeugLy muhteşem bir gelişmedeugLy muhteşem bir gelişmedeugLy muhteşem bir gelişmedeugLy muhteşem bir gelişmedeugLy muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Kuskulu
Standart Cevap: CIA'in Esrarengiz Dosyası - Tuskegee Frengi Deneyleri(?)

CiA yalanı.
Işkencelerin örnek alındığı yöntemde NS-Doktrinlerinden.
ugLy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
ciain, dosyasä±, esrarengiz, tuskegee


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 08:04.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.