Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Türk ve Dünya Tarihi > Tarihteki Soykırımlar | Tarihsel Katliamlar


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 20.04.12, 13:07   #1
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,131
Ettiği Teşekkür: 85092
Aldığı Teşekkür: 125082
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Kara Ölüm (Veba) Salgını Sırasında Yahudilere Yapılan Zulüm ve Katliamlar

"Kara Ölüm (Veba)" salgını sırasında
Yahudilere yapılan zulüm ve katliamlar


"Kara Ölüm (Veba)" salgını sırasında Yahudilere yapılan zulüm ve katliamlar, 1348'den 1351 yılına kadar birçok Orta Avrupa şehrinde Veba salgını sırasında çıkarılan ayaklanmalarda yaşanmıştır. Bu olay "Veba Katliamı" olarak da adlandırılır. Dikkat çekici olan ise, bazı pogromların Veba salgınının henüz ulaşmadığı yerlerde de gerçeleştirilmiş olmasıdır.Tetikleme


1349 yılına kadar olan süre zaten Yahudiler ve Hıristiyanlar arasında bir gerginlik yaratmıştı. Hıristiyan doktrinine göre rituel cinayet efsanelerinin yanı sıra, tefeci olarak Yahudilerden nefret ediliyordu. Kuyuları zehirledikleri yönündeki iddialar çok sık olarak yaygınlaşmaya başlamıştı. Yahudileri, vebayı bu şekilde salgın haline getirmekle suçluyorlardı. Hatta Yahudileri şehirlerinde barındırdıkları için, Allahın Hıristiyanları cezalandırdığı düşüncesi oluşmuştu.Yahudilerin Simon von Trient isimli bebeğe sözde
uyguladıkları ritüel cinayetin 1475 yılında
bir kitapta yayınlanmış temsili resmi

Tüm bu ayaklanmalarda günah çıkarma için kendini kırbaçlayan Hıristiyanlar hareketinin ne tür rol oynadığı ve halkı bu şekilde kışkırtıp kışkırtmadıkları hala tartışılmaktadır. Değişik şehirlerdeki ayaklanmalar farklılık gösterdiği için, kendini kırbaçlayanların bu konuda etkin oldukları kesin olarak söylenememektedir.

Yayılması


İddialar ve iddialar sonucunda yapılan katliamlar - tıpkı veba gibi - Akdeniz limanlarının güneyinden, kuzeyine doğru yayılmaktaydı. Katliamlar ilk olarak Fransa’da, özellikle de Cenevre’de başladı. 1348 Kasım’ında katliam Solothurn kantonu ile ilk Almanca konuşulan şehre ulaşmıştı. 1349 baslarında Basel (9 Ocak) ve Feiburg im Breisgau’da Yahudiler yakıldı. 14 Şubat’ta Strassburg’da yasayan Yahudiler öldürüldü. Katliamlar Rheineland bölgesinde yayılmaya devam etti. Buradaki katliamların yanısıra, Speyer (22 Ocak), Worms, Mainz, Koblenz, Köln (23/24 Ağustos) ve Trier şehirlerinde Yahudi cemaatleri yok edildi. Şubat 1351’de Königsberg’de sadece bir katliam yapıldı.


Strassburg KatliamıAktörler


Tüm bu katliamların ana aktörleri vatandaşlar ve esnaflardı, din adamları kendilerini geri planda tutuyorlardı. Yahudilerin emniyetini sağlamaları gereken bölge prensleri temkinli davranıp, geride durmayı seçmişlerdi.


Papa VI. Celemens, şiddete dayalı saldırıları durdurabilmek için, Yahudilerin yargılanmadan öldürülmelerini yasaklamaya çalıştı. Yahudilerin de vebadan etkilendiklerini ve Yahudilerin yaşamadığı bölgelerde de salgın olduğunu savundu. Tüm bu müdahale çabaları sadece Avignon şehrinde etkili oldu. Gerçekten de tüm Yahudi topluluklarına karsı yasal işlemler yapıldı ve bu işlemler sırasında itiraflarda bulunulması için işkenceler de uygulandı.


Avusturya
DüküII. Albrecht kendi bölgesinde katliamları engellemekte başarılı oldu. Pfalz Kontu I. Puprecht Speyer ve Worms şehrinden kaçan mültecileri korumaya aldı. Aragon’lu IV. Peter İspanya’da Yahudileri büyük ayaklanmalardan kurtardı, Polonya Kralı III. Kazimierz’de Polonya’da ayni şekilde hareket etti.

Olayların Ardından

Geriye dönüp bakıldığında, birçok veba katliamı hiç kimsenin önlem alamadığı ani isyanlar olarak açıklandı. Köln’de suçlular yapılan isyanları yabancıların ve alt tabakaya ait olanların üzerlerine atmaya çalıştılar. Yahudilerden geriye kalan miraslar yıllık vergi karşılığında şehirlere devredildi. Belli bir süre sonra Yahudilerin birçok şehire tekrar yerleşmelerine izin verildi.

Kaynak
Çeviri Bana Ait

LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
20 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.04.12, 13:52   #2
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 503
Mesajlar: 11,668
Ettiği Teşekkür: 43224
Aldığı Teşekkür: 75275
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kara Ölüm (Veba) Salgını Sırasında Yahudilere Yapılan Zulüm ve Katli

Her dönemin günah keçisi yapılan bir toplum.

Haklılık payı falan aramaya kalkan insanlar hala var. Oysa inancımız hiç bir insanın doğuştan günahkar olmayacağı yönündedir.

Yahudi olmak zor meslek...
__________________
Ben hiç insan kaybetmedim...
Sadece zamanı geldiğinde, vazgeçmeyi bildim...

Banemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
13 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.04.12, 14:03   #3
. . . En Çatlak Kiremit . . .

Pitsy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 175
Mesajlar: 2,372
Ettiği Teşekkür: 11020
Aldığı Teşekkür: 10447
Rep Derecesi : Pitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmedePitsy muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kara Ölüm (Veba) Salgını Sırasında Yahudilere Yapılan Zulüm ve Katli

Gerçekten insan denen yaratık kadar cani ve sadist başka hiç bir yaratık yoktur yeryüzünde.
Ellerine sağlık Lalem.
Pitsy isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz Pitsy'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.04.12, 17:19   #4
Tam Üye

Dalgakıran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 5
Mesajlar: 237
Ettiği Teşekkür: 2604
Aldığı Teşekkür: 1656
Rep Derecesi : Dalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kara Ölüm (Veba) Salgını Sırasında Yahudilere Yapılan Zulüm ve Katli

Bilgileri paylaşmana ve göz nuru çeviriler yapmana sonsuz saygı duyuyorum Lale.

Ve fakat, herhangi bir dine ya da mezhebe kin beslemek bir yana, hoşgörüsüz olmamakla beraber (-ki gururla söylüyorum; yetiştiğim Hatay bölgesi iddia ederim, en hoşgörü sahibi coğrafyadır ülkemde) özellikle günümüzde yahudilerin "mazlumiyet" tarihini sürekli olarak ortaya fırlatmasından kıllanıyorum. Üstelik en rahat oldukları bu dönemde buna neden gerek duyuyorlar diye de soruyorum.
Gerçi cevabını biliyorum ve susuyorum artık.

Not: Yahudi vatandaşlarımızla bir alıp veremediğim yok. Yanlış anlaşılmaya sakın. Güdülen politikaya sitemdir yazdıklarım. Belki sitemden de öte..
__________________

Dalgakıran isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz Dalgakıran'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.04.12, 18:01   #5
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,131
Ettiği Teşekkür: 85092
Aldığı Teşekkür: 125082
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Kara Ölüm (Veba) Salgını Sırasında Yahudilere Yapılan Zulüm ve Katli

Tesekkürler Dalgakiran


Tarihte bircok soykirimlar - katliamlar hep olmus. Modern caga girip olmaz böyle seyler derken, yakin tarihimizde de Srebrenitsa Soykırımı ve Hocali katliami ile saskina döndük ve üzüldük.

Yahudilerin de tarihte en fazla zulüm gören ve belirli dönemlerde soykirima ugrayan bir irk olarak, Tarihte soykirimlar ve katliamlar basligi adi altinda yer almalari kacinilmaz elbette. Su an bu konu cercevesinde hangi dönemlerini yasadiklari beni ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren, Veba salgininda olanlarin dünya tarihinin bir parcasi oldugu ve kültürel bilgi olarak da bilmemiz gerektigi. Isine yarayan olabilir, olmayabilir tabii.

Senin "cevabini biliyorum ve susuyorum" dedigin cümlene de söyle yanit vermek istiyorum; unutmamak gerekir ki canavarlar kendi kendilerine yaratilmazlar.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.04.12, 19:15   #6
Tam Üye

Dalgakıran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 5
Mesajlar: 237
Ettiği Teşekkür: 2604
Aldığı Teşekkür: 1656
Rep Derecesi : Dalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kara Ölüm (Veba) Salgını Sırasında Yahudilere Yapılan Zulüm ve Katli

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi LaLe Mesajı göster
Tesekkürler Dalgakiran


Tarihte bircok soykirimlar - katliamlar hep olmus. Modern caga girip olmaz böyle seyler derken, yakin tarihimizde de Srebrenitsa Soykırımı ve Hocali katliami ile saskina döndük ve üzüldük.

Yahudilerin de tarihte en fazla zulüm gören ve belirli dönemlerde soykirima ugrayan bir irk olarak, Tarihte soykirimlar ve katliamlar basligi adi altinda yer almalari kacinilmaz elbette. Su an bu konu cercevesinde hangi dönemlerini yasadiklari beni ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren, Veba salgininda olanlarin dünya tarihinin bir parcasi oldugu ve kültürel bilgi olarak da bilmemiz gerektigi. Isine yarayan olabilir, olmayabilir tabii.

Senin "cevabini biliyorum ve susuyorum" dedigin cümlene de söyle yanit vermek istiyorum; unutmamak gerekir ki canavarlarlar kendi kendilerine yaratilmazlar.

Söylemek istediğim şudur ki;

Dünya soykırım literatürünü açıp bir bakalım, görelim..
Meğer nice hem ısırıp hem ağlayanlar varmış da biz ağlarsak Paris'te kolluk kuvvetleri derdest edip "mapushane çeşmesi yandan akıyor yandan" türküsü eşliğinde bize yol gösterir olmuş.
Spilbörg (taktım bu yabancı kelimelere, hadi hayırlısı) efendi ne de güzel işlermiş yaptığı her filmde soykırım vaveylasını.
Hergün okuduğumuz gazeteler haftasonları ekine varana kadar resimli tarih köşelerinde kendi tarihini bilmeyen dağarcığımıza nasıl da işlermiş nakış nakış...
vs.. vs..

Benim bu tür konuların işlenmesiyle, paylaşılmasıyla bir alıp veremediğim yok Lale. Konuşulsun ve akıl izan çerçevesinde tartışılsın isterse. Irkçı da değilim çok şükür. Ama amaç üzüm yemek değilse, bu sübniminal propagandayı gözümüze sokmayacaklar.

Gerçi bir çuval laf etsek boş ki..

Boşbakanımıza bak. Ve ondan öncekilere.. ondan öncekilere.. ondan....
__________________

Dalgakıran isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz Dalgakıran'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 20.04.12, 19:37   #7
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,131
Ettiği Teşekkür: 85092
Aldığı Teşekkür: 125082
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Kara Ölüm (Veba) Salgını Sırasında Yahudilere Yapılan Zulüm ve Katli

Biz aglarken Paristeki kolluk kuvvetlerinin set cekip bize yol göstermelerine karsilik, bizim kolluk kuvvetlerinin hala tarihimizin temiz sayfalarini acip onlarin gö-züne sokamamasinin artik kibarliktan da öte bir durumdan cikip, utanc verici oldugunu görmek; hele ki Spilbörg (!) gibi dünya capinda bir film yapimcimizin olmadigini bilmek aglanacak bir durum olsa da, tuttugunu koparanlara gipta etmek de elde degil.Ne uzun bir cümle oldu. Yazarken nefes nefese kaldim
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.04.12, 08:32   #8
« En Akıllı Bızdık »

Rukia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 177
Mesajlar: 2,157
Ettiği Teşekkür: 9232
Aldığı Teşekkür: 15472
Rep Derecesi : Rukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura aboutRukia has a spectacular aura about
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kara Ölüm (Veba) Salgını Sırasında Yahudilere Yapılan Zulüm ve Katli


Hangi ırktan,dinden,milletten olursa olsun haksız yere can almanın, hastalık bahanesine sığınarak katliam yapmanın hiç bir mantıklı açıklaması olamaz.

Ne olursa olsun kimse bunu haketmiyor.

Teşekkürler Lale.
Rukia isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Rukia'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.04.12, 15:21   #9
Tam Üye

Dalgakıran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 5
Mesajlar: 237
Ettiği Teşekkür: 2604
Aldığı Teşekkür: 1656
Rep Derecesi : Dalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerdeDalgakıran Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kara Ölüm (Veba) Salgını Sırasında Yahudilere Yapılan Zulüm ve Katli

Sağ üst köşeden bir çift göze takılıp kaldım.
"Yurtta barış, dünyada barış" diyor.

Ama aynı gözler "Kapıyı aralık bırakırsanız, ardına kadar açılır" diyor.

Vatanım..

Ben asırlar öncesini bilemem. Önce uyanık olmak durumundayım. Dilsiz şeytan istemediğimiz kadar var zaten. Bir zamanlar haksızlığa uğramış olmak şimdi haksızlık yapmayı gerektirmez.

Yeri gelir beni ırk da ilgilendirir, eğer bugün beni tehdit ediyorsa.

"Bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış, memleketin her köşesi......"
kimin tarafından ve kimlerin fonlarıyla?

***

"Git vatan Kabe’de siyaha bürün
Bir kolun Ravza-i Nebi’ye uzat
Birini Kerbela’da Meşhed’e at
Kainatta o hey’etinle görün"

Namık Kemal bu satırları yazdığında bugünlerin bir benzerini yaşıyorduk.

Yahudilerin soyu kırılmaz, merak buyurmayınız. Onlar tarihin hiçbir sayfasından silinmez. Her daim hemen her milletin arasında sempatizanları çoktur. Buna da birşey demiyorum ve altını çizerek demiyorum!

Ama bari biz bu edebiyatı yemeyelim.
__________________

Dalgakıran isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
8 Üyemiz Dalgakıran'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 21.04.12, 15:59   #10
» » » Çapulcu « « «

Banemin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2009
Konular: 503
Mesajlar: 11,668
Ettiği Teşekkür: 43224
Aldığı Teşekkür: 75275
Rep Derecesi : Banemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardırBanemin şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Kara Ölüm (Veba) Salgını Sırasında Yahudilere Yapılan Zulüm ve Katli

Konu ekseninden kayıyor kanımca...

Tarihi olayları irdelerken olayın yaşandığı yılları, yaşananları ve insanlık dışı yapılan uygulamaları irdelemek yerine tutup siyasi boyuta taşımak ve günümüz gerçekleri ışığında değerlendirmek, bizim istemediğimiz bir pozisyonun içinde görülmemize neden olabilir...

"Yahudilerin soyları kırılmaz merak buyurmayın denilerek" bu yapılanları bir şekilde pasifize etmek demektir. Kızılderililerin de soyları kırılmadı, Aztekler de silinmedi yer yüzünden, Afrikalılarda hala yaşamakta vs...

Şimdi günümüzde uyuşturucu işine bulaşmış Afrkalıları, Tutsileri, Zuluları ve bir şekilde tarihin içinde kırımlara uğratılmış, sadece aidiyetleri yüzünden hor görülüp aşağılanmış ve yok edilmeye çalışılmış halkları, insanları, bugün veya geçmişte dedelerinin bazılarının pislikleri yüzünden "Hak etmişlerdir" diyerek düşünmek bizi insanlığın bu utanç dolu tarihinden soyutlayabilir mi?

Yaşanmış gerçekleri "ama" lı açıklamaya kalkmak bizi çözüm üreten insanlar olmak yerine bir şeylere kılıf uydurarak üzerini örten ve ders almayan insanlar durumuna getirir.


O yukarıdan bakan bir çift mavi göz de, inanıyorum ki tarih içerisinde bu insanlara yaşatılan zulümleri gördüğü için, kendi milletinin bağımsız ve ayakta durabilen aydın insanlardan oluşması için bu kadar savaşı bir arada vermiştir.

__________________
Ben hiç insan kaybetmedim...
Sadece zamanı geldiğinde, vazgeçmeyi bildim...

Banemin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Banemin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
allah, aragon’lu ıv. peter, avignon, cenevre, doktrin, hıristiyanlar, ispanya, köln, rheinland, solothurn kantonu, tefeci, veba katliami, veba salgını


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ogs | Otomatik Geçiş Sistemi ile İlgili Bilgiler | Avantajları | Abonelik Kartal Eğitim - Sigorta - Maliye 5 12.10.14 19:17


WEZ Format +3. Şuan Saat: 09:33.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.