Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Teknoloji Haberleri (http://www.forumgercek.com/teknoloji-haberleri/)
-   -   Windows 10 İşlemci Desteğini Yeniledi (http://www.forumgercek.com/teknoloji-haberleri/123740-windows-10-islemci-destegini-yeniledi.html)

SerseriGezgin 24.01.16 18:56

Windows 10 İşlemci Desteğini Yeniledi
 

Bu yıl içinde bir Windows PC alıp onu Windows 10‘dan daha eski bir işletim sistemiyle kullanmayı düşünenler varsa, bu pek de mümkün olmayacak gibi görünüyor. Microsoft’un açıkladığına göre, bundan sonra AMD, Intel ve Qualcomm’un çıkaracağı daha yeni işlemciler kurumsal destek için Windows’un mevcut versiyonuna ihtiyaç duyacak.

Windows 10 işlemci desteği konusunda düzenleme yapan Microsoft, Windows 7 ve 8.1 destekleyecek bazı Skylake tabanlı işlemcilerin taslak listesini yayınladı, ancak bu destek programı sadece 17 Temmuz 2017 tarihine kadar geçerli olacak. O tarihten sonra kurumsal kullanıcıların teknik destek almayı sürdürmeleri için Windows 10’a geçmeleri gerekecek.

Yeni politika ile birlikte Microsoft Windows ve en güncel donanımlar arasındaki bağı güçlendirecek. Yeni PC’lerin gelecekte daha fazla şekilde Windows 10 yüklü olarak gelmesini bekleyebiliriz. Ayrıca Microsoft bu şekilde şirketlerin Windows’un en güncel sürümüne geçişini de çabuklaştırmak istiyor. Çünkü birçok kurumsal müşteri mümkün olduğu kadar Windows’un daha eski versiyonlarında kalmayı tercih ediyor.

Bazen PC üreticileri, özellikle kurumsal müşterileri için yeni ürünlerinde daha eski sürüm Windows işletim sistemlerini yüklü olarak sunarak bu hamleleri destekliyor. Gelecekte bu tarz bir seçenek kalmayacak gibi görünüyor. Patronların yepyeni ürünlerde Windows’un en son sürümünü seçmeleri gerekecek.

Basakca 24.01.16 22:28

Cevap: Windows 10 İşlemci Desteğini Yeniledi.
 
İşletim sistemi olarak Vista içlerinde en kötüsü idi. Kullanımı çok zordu. Windows 7 çıktığında Vistayı diskalifiye ettirmiştim. Windovs 7 bana göre en iyisi idi. Lakin bilgisayarım kullanım ömrünü doldurduğundan şu an elimde bulunan pc yi satın almıştım. (İkinci el) Bunun da işletim sistemi Win8/1.

Şimdi Win 10 için sürekli güncelleme geliyor. İlk çıktığı zamanlarda bir kaç yerden araştırdım "berbat, sakın indirmeyin, kilitleniyor, sürekli donuyor" diye yorumlar okuduğumdan günçellemeleri es geçmiştim. Daha doğrusu üzerinde durmamıştım.

Geçen günlerde yine güncelleme geldi "hadi güncelle" dedim ama güncellemedi bir yerde hata verdi ama nerede hata verdi tam hatırlamıyorum.

Gerçi hata vermese şaşardım. Hoca CC programını yükleyecem diye almıştı. Bir çok şey yapmış temizlemiş. Fazla kurcalamak istemiyorum CC programının baaşına bir şey gelir.

Bir güncelleme daha gelirse kabul edeceğim o zaman verdiği hatayı yazarım. Bakalım derdi neymiş.

Üff ben yaşlıyım yahu bu kadar teknik konulara girince başım ağrıyor:kapris:

SerseriGezgin 24.01.16 22:36

Cevap: Windows 10 İşlemci Desteğini Yeniledi
 
Deney faresi olmamak için Windows 10 kullanmıyorum henüz. Ha geçersem önce ekran kartı (WDDM 2.0 desteği var Win10'da) sonrada bu işlemciyle ilgili destek var. Büyük ihtimalle Hashwell (büyük ihtimal) ve Skylake (o zaten kesin) işlemcileri sadece Win10'da tam randımanda çalışacak.

Normalde sevinmem lazım ama uyuz oldum bu habere. Yani zorla "kardeşim sistemini tam optimizasyon ve performansta kullanmak istiyorsan Win10'u seve seve kullanacaksın" diyor bana hain Microsoft.

Neden geçmiyorsun diye soranlarada e sağdan soldan duyuyoruz ikide bir restart zırt pırt güncelleme felan.. Bir gün mavi ekranla karşılaşmak istemiyorum.. Gerçi Ekran kartı yüzünden istemesekte geçeceğiz. NVIDIA şu sürücü problemlerini Win10'da halletsin bakacağım.

Neden Linux'a önem verilmiyor ki? (Evet safça bir soru..)

StorMAnqeL 25.01.16 00:53

Cevap: Windows 10 İşlemci Desteğini Yeniledi
 
Windows 7' Kulanıyorum .10 Yükledim problem çıkardı pc..

StorMAnqeL 25.01.16 01:02

Cevap: Windows 10 İşlemci Desteğini Yeniledi
 
Şuan hatırlmıyorum malesfki .Kötu oldu sanırım ki kaldırdım tekrardan .

Mustafa Akten 25.01.16 10:19

Cevap: Windows 10 İşlemci Desteğini Yeniledi
 
Efendim bendenizde Windows 7 Ultimate programı kullanırken, yükleyin yükseltin mesajlarına aldanarak 2 defa yükledim. Belli süre kullandıktan sonra, her ikisinde de donmalar, tutukluluk, edge'nin kendiliğinden devre dışı kalması ile komple bilgisayar çöktü. Teknik konularda biraz fukaralığım var. Bilgisayarı yeniden dizayn ettirerek, yeniden Windows 7 Ultimate kullanmaya devam ediyorum. W. 10 kullanırken, FG girişlerinde ve yazışmalarında ise sorunlar yaşıyordum. Örneğin bir kelime veya cümleyi koyu siyah ile ifade etmem gerektiğinde yapamıyordum. Sonra sn. Dilaver ile bir vesile telefon konuşmamızda bana Mozilla ile giriş yaparsan sorun kalmaz dedi. Şimdi girişlerim genelde Mozilla ile olmakta, sıkıntı yaşadıklarım ise izale olmuş durumda. Teşekkürler...

SerseriGezgin 25.01.16 12:41

Cevap: Windows 10 İşlemci Desteğini Yeniledi
 
Burdaki misafirler olmak üzere forumgerçek kullanıcıları Windows 10'da gönülleri varsa sadece şunu bilmeniz yeterli..

Kullandığınız laptop yada masaüstü bilgisayarınızın tüm donanımlarını kapsayacak bir şekilde üretici firma Windows 10 sürücüsü çıkarmışsa işte o zaman gönül rahatlığıyla Windows 10 yükleyebilirsiniz.

Sadece donanımsal bazda ama.. Yani Windows 10'a sürücüsü olmayan bir donanımınız varsa işte o zaman işiniz şansa kalmış. En azından Windows 7 destekli bir cihaz için Windows 10 bazen sorun çıkarabilir. Daha aşağısı için kesinlikle Windows 10 düşünmeyin.

Herkes ücretsiz bedava diye geçiyor. Aslında Microsoft birazda elini çabuk tutuyor kullanıcılarına bu sistemi bedava diye dayatıyor kısıtlı bir sürede tabi ki. Karşılarında Apple gibi bir firma var. E adamlar globalleşmek istiyor. Ücretsiz olmasının bir nedenide bu..

Diğer nedeni ise..

Windows 10'un bedava gelmesininde getirisi var tabi dediğim gibi deney faresi oluyorsunuz bir nevi. Çünkü Microsoft bunu dile getirmesede sürüm şu an halen "Beta" konumunda bir sistem paketidir.

Yani Windows kullanıcı deneyimlerini canlı izleyerek sistem paketini güncelliyor ve böylece size güncelleme adı altında bazı düzenlemeler getiriyor. Sürekli reset atma durumları bu yüzdendir ve bunun karşılığı olarak Windows sizin için ücretsiz oluyor. (Kısacası izleniyorsunuz)

Kaynaklar - Windows 10 is possibly the worst spyware ever made

If you installed Windows 10 and like privacy, you checked the defaults, right? Oh dear

Mustafa Akten 25.01.16 16:17

Cevap: Windows 10 İşlemci Desteğini Yeniledi
 
Sn.S.Gezgin,

Affedersiniz yanlış bilmiyorsam, Windows bilgisayar üzerinde bir araştırma yapıyor teknik olarak W.10'a uygun cihaz ise yükleme veya yükseltme izni veriyor.. Şimdi bana yükseltme uzantısı yeniden geldi. Ancak diyor ki sizin bilgisayarınızda Nivida L 300 yüklü. Bu olduğu sürece W. 10' a yükseltme yapamazsınız diyor efendim. Teknik fukaralığım olduğunu söylemiştim özür dilerim.

SerseriGezgin 25.01.16 16:37

Cevap: Windows 10 İşlemci Desteğini Yeniledi
 
@Mustafa Akten

Ağabeyim teorikte Windows 10 zaten hemen hemen her cihaz için Windows 10 yükseltmesini uygun görüyor. Çünkü cihazın kullandığı sürücüler eğer Windows 7 de sorunsuz çalışıyorsa, Windows 10 direkt win7 emulesini kullanarak sürücü uyumsuzluğunu ortadan kaldırıyor ama bu olay her zaman işe yarayacak diye kaide yok yarayabilir yada yaramaz..

Kullandığınız cihazın donanım özelliklerine göre üreticinin web sayfasına giderek windows 10'a özel sürücü olup olmadığını kontrol edin bence..

Üreticinin donanım için eğer windows 10 sürücüsü çıkarıyorsa evet gözünüz kapalı windows 10'a geçin. Ama windows 10'a özel sürücü çıkartmıyorsa üretici, işte orda Windows 10'un donanımı nasıl tanıyacağı yada tanımayacağı yapısına bağlı olarak kalıyor. Ha tanısa bile sorunda burda bitmiyor. Herhangi bir zamanda mavi ekran verip veremeyeceği yada sistem uyuşmazlıkları gibi süprizler var.

Dolayısıyla kullanıcılar, bilgisayarlarının, donanımsal bazda Windows 10'a destek için gereken sürücüleri, üretici tarafından sunulmuyorsa risk alıp Windows 10'u kullanabilirler.

Mustafa Akten 26.01.16 10:09

Cevap: Windows 10 İşlemci Desteğini Yeniledi
 
Sn. Gezgin,

Çok teşekkürler anladım.


WEZ Format +3. Şuan Saat: 02:42.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker