Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Kültür | Sanat | Edebiyat > Türk Edebiyatı


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 06.10.13, 16:17   #1
Üye

Selin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2013
Konular: 11
Mesajlar: 27
Ettiği Teşekkür: 70
Aldığı Teşekkür: 160
Rep Derecesi : Selin Karimasını arttırmak için doğru yerdeSelin Karimasını arttırmak için doğru yerdeSelin Karimasını arttırmak için doğru yerdeSelin Karimasını arttırmak için doğru yerdeSelin Karimasını arttırmak için doğru yerdeSelin Karimasını arttırmak için doğru yerdeSelin Karimasını arttırmak için doğru yerdeSelin Karimasını arttırmak için doğru yerdeSelin Karimasını arttırmak için doğru yerdeSelin Karimasını arttırmak için doğru yerdeSelin Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Yasaklanan Kitaplar

Yasaklanan Kitaplar


Yasaklar ülkesi Türkiye den yasaklamalar hiçbir zaman bitmedi. Kitap, Müzik bugünlerde ise web sitesi kapatan uygulamalar olduğu sürece yasaklı listelerimiz uzayıp gideceğinden emin olabilirsiniz. Şimdi sizlere Yasaklı Kitapların nedenlerine dahi küçük bir listesini yapacağız. Kimi siyasi ve ideolojik kimi ise toplum tabularına aykırı bir şekilde yasaklandı işte Yasaklı kitaplar…NİHAT BEHRAM – DARAĞACINDA ÜÇ FİDANDarağacında Üç Fidan Türkiye’deki birçok kitap gibi siyasi sebeplerle sansüre uğrayıp yasaklanan kitaplardan bir tanesi. Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Arslanın yakalanmalarından idamlarına kadar olan süreci ele alan kitap 1976 yılında yayınlandıktan hemen sonra yasaklandı ve tam 22 yıllık sansürün ardından tekrar 1998 yılında piyasaya sürüldü.
AHMET ALTAN – SUDAKİ İZBüyük bir ilgiyle karşılanan roman, yedi ay gibi kısa bir süre içinde üçüncü basımına ulaşmıştı. Bu son basımın üzerinden iki ay geçtikten sonra kitap toplatıldı. Yargılama iki yıl sürdü. Sonunda İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi kitaptaki iki buçuk sayfalık bir bölümü “müstehcen” bularak, kitabın “zoralım ve imha”sına karar verdi. şimdilerde kitap piyasalarda ancak tahmin edebileceğiniz gibi sansürlü.AY DOĞAN VATANDAŞ – ARMAGEDONBeş ayrı davadan yargılanarak toplatılan ve neticede beraat eden bu kitap, Türkiye'nin gizli, fakat gerçek tarihidir. Körfez Savaşından Çekiç Güç'e, Kürt Devleti projesinden Susurluk'a, Uğur Mumcu suikastından Eşref Bitlis cinayetine, Muavenet olayından ordu içindeki yapılanmaya değin gizli kalmış birçok olay, bambaşka bir üslupla, tüm belgeleriyle birlikte yeniden ele alındı. Ancak sansürlü bir şekilde şuanda piyasaya sürüldü.
NAZIM HİKMET ŞİİRLERİVatandaşlıktan çıkartılan, sürgüne gönderilen ve yaşamını Rusya’da yitiren dünyaca ünlü şairimiz Nazım Hikmet’in edebiyat dünyasına giriş yaptığı ilk 5 kitabı yasaklılar listesine girdi. 6 Mayıs 1931 günü Nâzım Hikmet, ‘bir zümrenin başka zümreler üzerinde hâkimiyetini temin etmek gayesiyle halkı suça teşvik ettiği’ iddiasıyla mahkemeye sevk edildi. Yasaklı Kitapları ise; 1929 yılında yazdığı 835 Satır ve Jokond ile Sİ-YA-U, 1930 yılında kaleme aldığı Varan 3, ve 1+1=1, 1931 yılında yazdığı Sesini Kaybeden Şehir.ELİF ŞAFAK – BABA VE PİÇElif Şafak’ın Türk ve Ermeni asıllı bir ailenin iç içe geçmiş tarihini anlattığı romanı “Baba ve Piç” hakkında ‘Türk milletini soykırımcı olarak göstermek, Türklüğü aşağılamak’ iddiasıyla dava açıldı. Elif Şafak ve kitabın yayım evinin editörü hakkında soruşturma başlatıldı. Ancak Avrupa Parlamentosu’nun 2006 Türkiye Raporu görüşmelerine dahi konu olan dava beraatle sonuçlandı.
ATİLLA İLHAN – BÖYLE BİR SEVMEKNe kadınlar sevdim zaten yoktular / yağmur giyerlerdi sonbaharla bir / azıcık okşasam sanki çocuktular / bıraksam korkudan gözleri sislenir / ne kadınlar sevdim zaten yoktular / böyle bir sevmek görülmemiştir… Dizeleriyle başlayan ‘Böyle Bir Sevmek’ isimli şiirin de yer aldığı 1979 yılında basılan Atilla İlhan kitabı 80 darbesi sonrası yayından kaldırılan ve toplatılan kitaplar arasında yer aldı.
ADOLF HİTLER – KAVGAMHitler’in başarısız bir darbe girişimi sonucunda hapse girdiği dönemde Landsberg cezaevinde bir dostu tarafından kaleme alınmıştır. Kitapta, Hitler, İkinci Dünya Savaşı´nda on milyonlarca kişinin ölümüne yol açan Nazi rejiminin ideolojik altyapısını hapishanede olduğu yıllarda kaleme aldığı bu kitapta açıklıyordu. Almanların üstün ırk olduğunun vurgulandığı ve Yahudi karşıtı görüşlerin yer aldığı kitabın yayımlanması ve satışı Almanya´da ve Fransa’da İkinci Dünya Savaşı´ndan beri (1939) yasak. 2015 yılında yasağın süresi dolması sebebiyle tekrar Almanya’da basılması beklenen kitabın Türkiye´deki yayını ise Alman mahkemelerinin girişimiyle 2007′de yasaklandı.
RIFAT ILGAZ – SINIFRıfat Ilgaz 1940’lı yıllar için oldukça anlamlı gözüken ”Sınıf” sözcüğünü kitabının adı olarak seçince hakim karşısına çıkmak zorunda kaldı.1944 yılının Ocak ayında yayımlanan Ilgaz’ın ikinci şiir kitabı “Sınıf”ın kapak rengi de kırmızı olunca, kitap yasaklanmaktan kurtulamaz ve yazarı 6 aya mahkum edilir.
GEORGES POLITZER – FELSEFENİN TEMEL İLKELERİGeorge Pulitzer’in Paris İşçi Üniversitesi’ndeki öğrencileri tarafından alınan notlara dayanan ve ölümünden sonra (1945) yayımlanan eseri Felsefenin Temel İlkeleri (Principes Élémentaires de Philosophie) Türkiye’de de geniş bir okuyucu kitlesi buldu ve 12 Eylül darbesi sonrasında yasaklanan ilk kitap oldu.LEWIS CARROLL – ALICE HARİKALAR DİYARINDAHemen herkesin çocukluğunda elinden bırakmadığı Alice Harikalar Diyarında kitabının yasaklanma sebebi bir hayli ilginç. Kitap, Çin’de 1931’de hayvan ve insanları aynı düzeyde tanımladığı gerekçesi ve “hayvanlar, insan dilini kullanmamalı” zihniyetiyle yasaklandı.1001 GECE MASALLARIHala Irak, İran, Afganistan, Özbekistan’da gibi ülkelerde yasak olan 1001 Gece Masalları, 1926-1950 yılları arasında toplum ahlak mozaiğini bozabilecek müstehcen satırların yer aldığı gerekçesi ile kitabın okunması ve yayımlanması Amerika’da yasaklandı.1985’te hemen hemen aynı gerekçelerle İsrail’de de yasaklandı.
MIGUEL DE CERVANTES – DON KİŞOTMiguel de Cervantes’in hiç eskimeyen, etkisini hiçbir zaman yitirmeyen romanı da bir dönem yasaklılar listesine girdi. Don Kişot’un da yasaklanma sebebi ‘Alice Harikalar Diyarında’nın yasaklanma sebebi kadar ilginç. Kitap İspanya’da “shayırseverliği ihmalkâr bir şekilde değersiz kıldığı” kararıyla okunması yasak kitaplar listesine alındı.GEORGE ORWELL – 1984Haziran 1949′da basılan kitap Romanın anti-ütopik dünyasında, totaliter bir parti’nin yönetiminde korku, propaganda ve beyin yıkama ile halk ve hayatı manipüle edilmektedir. Roman daha sonra ünlenecek, Büyük Birader ve Düşünce Polisi gibi kavramları içermektedir. 20. yüzyılın en etkili romanlarından biri olmasının yanı sıra satış anlamında da çok başarılı olmuştur. Amerika ve İngiltere, “ileri-komünist ve seksüel malzeme barındırdığı” gerekçesiyle kitabı reddetti ve“Büyük birader insanların bu tür şeyler okumasını istemez” dedi.
SABAHATTİN ALİ – SIRÇA KÖŞKAşk hikayeleriyle başladığı öykü serüveni, yaşadığı fırtınalı hayat ve kıstırılmışlıkla git gide sertleşmiş, ideolojikleşmiş, sonunda hırçın yaklaşımlarla birlikte başkaldırıya dönüşmüş olan Sabahattin Ali’nin 1947 yılında yayınlandığı son öyküsü Sırça Köşk’te devlete bir başkaldırış olduğu iddiasıyla yayından kaldırıldı.
ANDRE MALRAUX – UMUT1968 yılında Fransız yazar Andre Malraux “Umut” romanıda yasaklılar arasına giren kitaplar arasında yer aldı. “Umut”, 4. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararıyla içinde komünistlik propagandası görüldüğü için toplatıldı.
CAN YÜCEL – RENGAHENK12 Mart 1971’de Che Guevara ve Mao’dan çeviriler yaptığı gerekçesiyle 15 yıl hüküm giyen Can Yücel, 3 yıl sonra çıkan afla serbest kaldı. 1980 yılında ise “Rengahenk” adlı şiir kitabı müstehcenlik suçlamasıyla toplatıldı.
MEDAR-I MAİŞET MOTORU (Bir Takım İnsanlar) – SAİT F. ABASIYANIKKitabın ana karakteri Nevin zengin bir ailenin kızıdır. Fakat kadın aradığı mutluluğu bir türlü bulamaktadır. Kitap Nevin’in mutluluğu, huzuru arayış çabası anlatılmaktadır. 40’lı yılların belki de en şaşırtıcı yasaklı kitaplarından biri olan Sait Faik’in “Medar-ı Maişet Motoru” isimli romanı 1944’te yayımlandığında sıkıyönetim mahkemelerince toplatıldı. Kitabın toplatılma gerekçesi ise kitaptaki kahramanlardan biri eski bir asker kaputu giymektedir. Ve sıkıyönetim, askerin eski bir asker kaputu giyemeyeceğine hükmetmiştir.MAHMUT MAKAL – BİZİM KÖY1948 yılında ‘Köy Edebiyatı’nın da çığır açıcısı olarak görülen Mahmut Makal’ın “Bizim Köy” adlı romanına toplatılma kararı alındı. Makal, ‘Anadolu köylerinin ekonomik ve sosyal yapısını kötü göstererek komünizm propagandası yaptığı’ gerekçesiyle 1949 yılında tutuklandı. Makal 1967′de Unesco tarafından dünya gençliğine örnek insan olarak seçildi.
ADALET AĞAOĞLU – FİKRİMİN İNCE GÜLÜFikrimin İnce Gülü, Adalet Ağaoğlu’nun hem Almanya ve öteki olmak gerçeğine, hem de sistemin insanı neye çevirebildiği üzerine öncü ve farklı bakışıyla öne çıkan ikinci romanıdır. Roman hakkında, ‘askeri kuvvetleri tahkir ve tezyif (küçük düşürmek)’ suçlamasıyla dava açıldı. Kitap, 1 Haziran 1981 yılında dördüncü basımından sonra toplatılır. İki yıl süren davanın ardından Ağaoğlu aklandı.
HENRY MİLLER- OĞLAK DÖNENCESİYirminci yüzyılda cinselliği konu alan, bu bağlamda aşkı yazan yazarların başında Henry Miller gelir. Yazarın Oğlak Dönencesi’ni, tutkunun ve erotizmin romanı olarak anmak gerekir. 1985 yılında kitap, müstehcen bulunduğu için toplatıldı. 1988 yılında 39 yayınevi bir araya gelerek kitaptaki müstehcen olduğu iddia edilen cümlelerin yerlerini boş bırakarak “Oğlak Dönencesi”ni yayımlandı.
Eser Amerika’da da 1960 senesine kadar basılması yasaklanmıştır.
NEDİM GÜRSEL – ALLAHIN KIZLARI2008’in mart ayında basılan Nedim Gürsel’in “Allah’ın Kızları” adlı romanı, gelen şikâyetler üzerine, temmuz ayında ‘halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik’ suçlamasıyla, takipsizlik kararı verilerek sonuçlanan bir soruşturma başlatıldı.
YAŞAR MİRAÇ – TRABZONLU DELİKANLIŞair Yaşar Miraç’ın şiir kitapları da 12 Eylül 1980 sonrasında yasaklanan kitaplar arasında yerini aldı. “Trabzonlu Delikanlı”, “Taliplerin Ağıdı” ve “Gül Ekmek” adlı şiir kitapları yasaklanan şairin kitaplarının yasağı tam yedi yıl sürdü.
PINAR KÜR – BİTMEYEN AŞK1985 yılında Pınar Kür’ün “Bitmeyen Aşk” romanının halkın ar duygularını incittiğine karar verilmesi nedeniyle raflardan indirildi. Aynı yıl toplatılma sırası Pınar Kür’ün bu defa “Asılacak Kadın” romanındadır.
CHARLES DARWIN – TÜRLERİN KÖKENİKitap 1859’da Yugoslavya’da, 1935’te Yunanistan’da, yasaklandı. Amerika’da 1925’ten 1967’ye dek evrim teorisini öğretmek yasaktı.
Bilim tarihinin en önemli çalışmalarından biri olan İngiliz Doğa bilimci Charles Darwin’in 24 Kasım 1859′da yayınlanan kitabı “Türlerin Kökeni” adlı çalışma, Darwin’in HMS Beagle gemisi ile 1831-1836 yılları arasında yaptığı araştırma gezisi sonrasında, özellikle Galapagos adalarındaki gözlemlerine dayandırarak oluşturduğu biyolojik evrim fikri üzerindir.
--------------------------------------------------------------------------

Ülkemizde Yasaklı Olan Diğer Kitaplar
Karl Marx – Kapital,
Kral Lear -William Shakespeare,
Lady Chatterley -D.H.Lawrance,
Anna Karenina- Tolstoy
Melih Cevdet Anday-Yan Yana,
Mahir Kaynak-Yel Üfürdü Sel Götürdü,
Müjdat Gezen ve Savaş Dinçel-Çizgilerle Nazım Hikmet,
Neşe Düzel-Türkiye’nin Gizlenen Yüzü,
Ataol Behramoğlu-Ne Yağmur…Ne Şiirler…,
Carlos Marighella-Şehir Gerillası,
Mao Tse Tung ve Che Guevara-Gerilla Harbi,
Mahir Çayan-Toplu Yazılar,
İsmail Beşikçi-Doğuda Değişim ve Yapısal Sorunlar,
V.I.Lenin – Devlet ve İhtilal, Harun Karadeniz – Olaylı Yıllar ve Gençlik,
V.I. Lenin – Ne Yapmalı: Hareketimizin Can Alıcı Sorunları,
Sevgi Soysal – Yürümek,
Hasan Kıyafet – 12 Mart Fıkraları,
Bediüzzaman Said Nursi – İhlas Risaleleri,
__________________
Selin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
14 Üyemiz Selin'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.10.13, 16:28   #2
Müdavim

Kartal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 1420
Mesajlar: 5,735
Ettiği Teşekkür: 18117
Aldığı Teşekkür: 24868
Rep Derecesi : Kartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardırKartal şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Yasaklanan Kitaplar

'Anna Karenina- Tolstoy' bu romanı ben 70,li senelerde okudum ama yasak olduğunu ilk defa duyuyorum. Hemde kitabı İstanbul sahaflar çarşısından ikinci el olarak almıştım. Demekki bilmeden suç işlemişiz

Güzel paylaşım sağolasın
Şimdi bu aklım ile daha derin düşünebiliyorum, kitap yasaklamak ile hiçbiryere varılamıyormuş, bu yasaklar o ülkenin demokrasi ile imtihanını ve gelişmişlik ölçüsünü gösteriyor.
Bir şeyide itiraf etmeden geçmeyeyim o yasaklılar listesinde iyi etmişlerde yasaklamışlar dediklerimde olmadı değil ama şimdiki aklımla değil, devletin verdiği resmi eğitim sistemi ve değersiz basınımızın yönlendirmeleri sayesinde.
Kartal Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
12 Üyemiz Kartal'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.10.13, 16:44   #3
Uzman Üye

C.Cienfuegos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2012
Konular: 95
Mesajlar: 1,397
Ettiği Teşekkür: 1191
Aldığı Teşekkür: 5226
Rep Derecesi : C.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmedeC.Cienfuegos muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Yasaklanan Kitaplar

Yasaklar cennetine hoş geldiniz.
__________________

"Tanrım, artık bir ateist olduğum için beni bağışla , ama Nietzsche'yi okudun mu?"

John Fante
C.Cienfuegos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz C.Cienfuegos'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.10.13, 16:51   #4
Alea İacta Est

ZeZe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2013
Konular: 219
Mesajlar: 2,121
Ettiği Teşekkür: 11284
Aldığı Teşekkür: 9993
Rep Derecesi : ZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyorZeZe artık herkes tanıyor
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Yasaklanan Kitaplar

Anna Karenina'yı bende ünlü bir kitapçıdan aldım geçen sene ve kitaplığımda mevcut. Yeni mi yasaklılar listesine girdi? Yoksa orijinalini mi okumadım yine
__________________

Hükümetlerin icraatı olumsuz olupta millet itiraz etmez ve düşürmezse, bütün kusur ve kabahatlere katılmış demektir.

Gerçekten şunun bunun oyuncağı olabilen milletler, haklarını algılamamışlar demektir. Ve böyle bir millet, denetim altında bulundurulmaya layık olur..
Mustafa Kemal ATATÜRK
Benim dinim adalet, hak, vicdan.
Buna göre yaşayanlarla aynı dindeniz.
Kendinize ne derseniz deyin, kim olursanız olun.
Genç evli çifti üç ay kira ödemedi diye
sokağa attıran hacı ile cennette olmaktansa,
kediye ağlayan ateistle cehennemde yanmaya razıyım.

İhsan Eliaçık
ZeZe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz ZeZe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.10.13, 17:07   #5
» İsyankar Zır Deli «

Inatci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2013
Konular: 126
Mesajlar: 2,526
Ettiği Teşekkür: 8542
Aldığı Teşekkür: 13097
Rep Derecesi : Inatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Meskul
Standart Cevap: Yasaklanan Kitaplar

Anna Karanina bizim evde de ben bildim bileli var.Yasaklı olması ilginç Kavgam-Hitler'in oda kitapçı raflarında hatta bende e kitap olarak var,gerçi bunların çoğu e-kitap olarak var.

Ağır cinsellik nedeni ile kaldırılacaksa bizim basın sansür kurulu yada basının RTÜK 'ü okur okumaz sanırım Gri serini okuyanları bile kökten kaldırabilir

Kitap neden yasaklanır anlamam ,okumak istemeyen okumaz işlem bu kadar basit,hele bizim ülkede bunu panik etmeye gerek yok

Şöyle bir inceledimde sansür heryerde var garip ama gerçek.İnsanların özgürlüğünü kısıtlama hakkı bir kaç kişinin elinde olması ve onların ahlak ve fikirlerine göre yönlendirilmesi ilginç işte
__________________
Inatci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz Inatci'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.10.13, 17:12   #6
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 5994
Mesajlar: 25,829
Ettiği Teşekkür: 100698
Aldığı Teşekkür: 141579
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cap Canli
Standart Cevap: Yasaklanan Kitaplar

Bizim gibi bir yasaklar ülkesi var mıdır acaba?... Yazma özgürlüğü yok, fikir özgürlüğü yok. Yok...yok.
__________________


Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.10.13, 17:27   #7
» İsyankar Zır Deli «

Inatci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2013
Konular: 126
Mesajlar: 2,526
Ettiği Teşekkür: 8542
Aldığı Teşekkür: 13097
Rep Derecesi : Inatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevherInatci işlenmemiş cevher
Ruh Halim: Meskul
Standart Cevap: Yasaklanan Kitaplar

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi Canan Mesajı göster
Bizim gibi bir yasaklar ülkesi var mıdır acaba?... Yazma özgürlüğü yok, fikir özgürlüğü yok. Yok...yok.
Yazma ve fikir özgürlüğünü geçtim
Valla dediğin doğru,adamın elindeki kadeh,sgara,duvardaki bir resim bile yasaklanıyor hatta kızın omzu görüldü diye yasaklanıyor geçen neydi bak ya eski bir filmde gözden kaçmış sahne için ceza yedi kanalın biri mesela.Ha birde Charlie'nin melekleri filminde sahnenin birinde kadınlar müzik eşliğinde oryantal yaparken arkadan ezan sesi geliyormuş,dine hakaretmiş bu nasıl yayınlanır diyede ceza kesmişler.Abartmada rekabet tanımaz hale geldik galiba

Çocuk kitapları,çizgi filmler artık sayılmayacak halde yasaklanmalar
__________________
Inatci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
11 Üyemiz Inatci'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 07.10.13, 10:50   #8
« viva la vida »

Işıl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2013
Konular: 43
Mesajlar: 572
Ettiği Teşekkür: 2726
Aldığı Teşekkür: 2844
Rep Derecesi : Işıl muhteşem bir gelişmedeIşıl muhteşem bir gelişmedeIşıl muhteşem bir gelişmedeIşıl muhteşem bir gelişmedeIşıl muhteşem bir gelişmedeIşıl muhteşem bir gelişmedeIşıl muhteşem bir gelişmedeIşıl muhteşem bir gelişmedeIşıl muhteşem bir gelişmedeIşıl muhteşem bir gelişmedeIşıl muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Yasaklanan Kitaplar

Yasaklı olduğunu bile bile okumak daha keyifli. Yasaklandığını bilmediğim ve okumadığım kitapları merak eder oldum şimdiden. Önceliklerim onlar olacak bir süreliğine.
__________________
"Bir düşün içinde bir düş mü ?
Bütün gördüğümüz ve göründüğümüz .."
Işıl isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
10 Üyemiz Işıl'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 08.10.13, 08:58   #9
...> Ata'm İzindeyiz <...

Türkü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 16
Mesajlar: 3,220
Ettiği Teşekkür: 31204
Aldığı Teşekkür: 18909
Rep Derecesi : Türkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Yasaklanan Kitaplar

Listede yer alan kitapların birçoğunu okudum. Darağacında Üç Fidan kitaplığımın en üst rafında herkesin kolayca görebileceği bir yerde itinayla durmakta ve kesinlikle favorimdir. Okurum sık sık.


Bu listede yer alan bir tane yazar var ki ne okurum, ne ismini anarım. Fikirlerime fazlasıyla ters gelir.

Demokrasi,fikir özgürlüğü, insanların bireysel iradesi baltalandığı sürece öyle sanıyorum ki daha çok gerileriz.
'' İnançları uğruna ölümün eşiğinde bükülmeden duranları,varolalı beri tanır dünyamız.Çünkü bazı ölüler dünyanındır. ''

Nihat Behram-Darağacında Üç Fidan
__________________
Türkü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Türkü'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.07.14, 10:09   #10
Dost Nâzım

Efruz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 76
Mesajlar: 2,128
Ettiği Teşekkür: 32190
Aldığı Teşekkür: 10909
Rep Derecesi : Efruz muhteşem birisiEfruz muhteşem birisiEfruz muhteşem birisiEfruz muhteşem birisiEfruz muhteşem birisiEfruz muhteşem birisiEfruz muhteşem birisiEfruz muhteşem birisiEfruz muhteşem birisiEfruz muhteşem birisiEfruz muhteşem birisi
Ruh Halim: Melek Gibi
Standart Cevap: Yasaklanan Kitaplar

Kitaplar tarih boyunca, özellikle bazı dönemlerde, hor görüldü. Kütüphaneler yakıldı, yazarlar öldürüldü. Arada İslam'a laf sallarız ama aynısını Hıristiyan aleminde de bol miktarda görmek mümkün. Yani bilgiden korkmak bir dine mensup değil.

Kaçıncı yüzyıldayız ama bu dönemden sonra bile kitabın görüşü baştakilere uymuyorsa yine yasaklanacak. Bu belki bizde biraz daha fazla ama tüm dünyada ortak sorun. Kitaplar ve kütüphaneler kutsaldır bana göre. Keşke bütün dünya insanları bunu böyle görse.

Belki de bu zamana kadar kitapları bu kadar dışlamasalardı hayatlarımızdan, özgürlük katsalardı yeni yetişen çocuklar okumayı severdi.
__________________Bırak olmasın mezar taşımız,
bir okul bahçesine gömsünler bizi
çocuklar koşsun üzerimizde.

Efruz Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
5 Üyemiz Efruz'in Mesajına Teşekkür Etti.
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
kitap, kitaplar, olan, yasaklanan, yılında


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Altınokta Körler Derneği Kütüphanesi | Sesli Kitaplar LaLe İşitme | Görme Engeli 5 24.06.16 02:56
Atatürk'ün Yazdığı Kitaplar Basakca Atatürk Kimdir? 1 16.03.13 14:14
Ceza Alan veya Yasaklanan Üyeler ReaL Ceza Alan ve Yasaklanan Üyeler 0 15.12.10 17:56
Asla okuyamayacağınız kitaplar oneyouu Vitrindeki Kitaplar 2 24.03.09 16:29


WEZ Format +3. Şuan Saat: 01:56.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.