Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Kültür | Sanat | Edebiyat > Türk Edebiyatı


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 20.09.15, 01:28   #1
Üye

Doguhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2015
Yaş: 34
Konular: 26
Mesajlar: 21
Ettiği Teşekkür: 2
Aldığı Teşekkür: 64
Rep Derecesi : Doguhan Karimasını arttırmak için doğru yerdeDoguhan Karimasını arttırmak için doğru yerdeDoguhan Karimasını arttırmak için doğru yerdeDoguhan Karimasını arttırmak için doğru yerdeDoguhan Karimasını arttırmak için doğru yerdeDoguhan Karimasını arttırmak için doğru yerdeDoguhan Karimasını arttırmak için doğru yerdeDoguhan Karimasını arttırmak için doğru yerdeDoguhan Karimasını arttırmak için doğru yerdeDoguhan Karimasını arttırmak için doğru yerdeDoguhan Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Arastirmaci
Thumbs up Türk Edebiyatı'na Damga Vuran 20 Büyük Eser

Türk Edebiyatı'na Damga Vuran 20 Büyük Eser
İşte ilk 20:


1. İnce Memed - Yaşar Kemal

1955'te ilki yazılan bu eser, tam dört tanedir. Adeta Türk toplumunun özünü verir. Toroslarda geçen hikaye; isyanın, cahilliğin, köy hayatının bir panoramasını çıkartır. Ayrıca seri, Köy romanlarının ve toplumcu gerçekçilik akımının en yetkin örneğidir.


2. Tutunamayanlar - Oğuz Atay


Türk Edebiyatı'nın ilk modernist anlatısı olma özelliğindeki Tutunamayanlar, aslında ilk çıktığında çok rağbet görmemiştir: Belki de adı gibi, kitabın varoluşu da tutunamamak üzerine kurulmuştur. 90'lı yıllarda dikkat çekmeye başlayan kitap, günümüzde üzerinde en çok durulan eserlendendir. Kısaca, okuyucu gecikmeli de olsa, Atay'ın "Ey okuyucum nerdesin acaba?" sorusuna, onu okuyarak cevap vermiştir.


3. Saatleri Ayarlama Enstitüsü - Ahmet Hamdi Tanpınar


1961 yılında yazılan bu eser, birçok bakımdan değerlidir. Öncelikle edebiyatımızın ve belki de hayatımızın en büyük meselesi olan Doğu - Batı meselesini anlamak için bu esere bakılmalıdır. Bunun yanında Türkçenin anlatı sahasındaki en yetkin örneği, tartışmasız bu kitaptır. Şöyle denilebilir, Tanpınar şiirde başaramadığını romanda başarmıştır: bu kitapla.


4. Memleketimden İnsan Manzaraları - Nazım Hikmet


Belli ve haklı sebeplerden dolayı Nazım Hikmet'in hep siyasal kimliği tartışılmıştır. Ancak bu eser, Nazım'ın sadece o kimlikten ibaret olmadığını kanıtlar. Destansı-epik anlatımın edebiyatımızdaki en güzel örneklerinden olma özelliğini taşıyan eserde, yazar; tüm varoluşunu, acısını, sevincini, diyalektiğini harmanlayıp sunar. Kısaca Türkiye'dir bu eser.


5. Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali


Ne yazık ki, listede kadın yazar bulunmamakta. Problem değil; çünkü bu roman burada. Her ne kadar romanın baş kişisi Raif Efendi gibi dursa da roman, Maria Puder'in romanıdır. Yani kadının romanıdır: Güçlü, edilgen olmayan, kendini tanımlayabilen, içgüdüsel kadın ama!


6. Anayurt Oteli - Yusuf Atılgan


Edebiyatımızda Eylül'ün melonkolik karakterleriyle başlayan bireyin iç dünyasını ve psikolojisini anlatma geleneği, Abdülhak Şinasi Hisar ve Peyami Safa'yla yetkin örneklerini vermiş ve Anayurt Oteli'yle doruk noktasına ulaşmıştır (Belki Huzur ki, o da listede bulunmakta). Zebercet adlı sorunlu kişiliği anlatan Anayurt Oteli, insanın bilincinde bulunan id, ego ve süper ego'yu otel özelinde yapısallaştırır.


7. Huzur - Ahmet Hamdi Tanpınar

Huzur - Ahmet Hamdi Tanpınar
Çoğu soruşturma ya da listede ilk 10'da olan Huzur, bu listede de kendine yer bulmuş. Romanın özelliği şu, bireyi toplum üstünden anlatmaktadır. Saatleri Ayarlama Enstitüsü için denilen her şey bu roman için geçerlidir. Tek fark, bu romanın, Ahmet Haşim'in "Melali anlamayan nesle aşina değiliz." sözünün Tanpınar'da "Ben anlıyorum" olmasıdır.


8. Alemdağ'da Var Bir Yılan - Sait Faik Abasıyanık


Edebiyatımızda öykü hep üvey evlat muamelesi görmüştür; bu yüzden hep roman ve şiirden sonra anılır. Sait Faik ise öykünün yüz akıdır, bizim Çehov'umuzdur. Liste sırf onu unutmadığı için bile dikkate değerdir!


9. Yunus Emre Divanı


Hepimizin çok bildiği Yunus. Sözleri, atasözü; işleri, adettendir. Çok fazla klişeye girmek istemiyorum ama sadece şunu diyebilirim, bu millet hala ayakta durabiliyorsa Yunus gibi birkaç kişinin yüzü suyu hürmetinedir. Okunması gerekir, özümsenmesi de...


10. Aşk-ı Memnu - Halit Ziya Uşaklıgil


Dizisini ve üstünde dönen geyikleri bir kalem geçersek, şu an edebiyatımızda "roman" diye bir şeyden bahsediyorsak, bu roman sayesindedir diyebiliriz. Çok az bilinen bir şeyi dile getirmek istiyorum bu konuda, Oğuz Atay Tutunamayanlar'ı aslında bu romandan yola çıkarak yazmıştır.


11. Kara Kitap - Orhan Pamuk


Şeyh Galip bir gün der ki, "en iyi eseri yazacağım". Ve oturur Hüsn-ü Aşk'ı yazar. Bu listede ne yazık ki, o eser yok; ancak onun yerine, onu günümüze uyarlayan "kara" var. Renk üçlemesinin (Beyaz Kale, Kara Kitap, Benim Adım Kırmızı) ikincisi olan eser, mevleviliği, sorunlara adeta bir öneri olarak sunuyor. Pamuk'un Oryantalist bakış açısı herkesi sinir etse de, sırf edebi yönden bakılırsa aşmış bir eserdir. Özellikle "ya o da yazar mı?" diyip, bir eserini bile okumayan ahkam kesicilere şiddetle tavsiye edilir!


12. Çalıkuşu - Reşat Nuri Güntekin


Edebiyatımızın tartışmasız en çok okunan, en çok bilinen romanıdır. Bilmeyen yok, anlatmaya da gerek yok. Diyebileceğim tek şey şu, aşk güzel anlatılmış ama orada Anadolu da var. Tüm dar düşüncelere rağmen kadın'ın tek başına ayakta durması da var. Kısaca Anadolu'nun kadın devrimi var. Bu cumhuriyet sadece yasalarla değil; bu romanlarla da kuruldu!


13. Bereketli Topraklar Üzerinde - Orhan Kemal


Yaşar Kemal, İnce Memed'de köyü ne kadar iyi anlatmışsa Orhan Kemal de şehrin varoşunu bu kitapta o kadar iyi anlatmıştır. İflahsızın Yusuf, Köse Hasan ve Pehlivan Ali'nın; yani ezilmişlerin romanı.


14. Kuyucaklı Yusuf - Sabahattin Ali


Sabahattin Ali, bu romanında Kürk Mantolu Madonna eserinden farklı olarak toplumu ele almıştır, Anadolu'yu. Saçma sapan bir sürgünde yazılmıştır çünkü. Ancak o saçma sürgün olmasaydı, biz bu esere sahip olamayacaktık. "Canım acıyor; öyleyse varım" mı dedi birisi!


15. Aylak Adam - Yusuf Atılgan

Günümüzün problemlerini taa 1959'da bilmiştir Aylak Adam. Onun için, Tutunamayanlar'la birlikte en çok okunan ve konuşulan romandır Aylaklığın kitabı. Yalnızlığın, amaçsızlığın, 'tutamak' bulamamanın 'ABC'sidir bir bakıma. Şu kapital dünyada kendini adayacağın, aylaklığın karşısına çalışkanlığı koymak için 1 (bir) neden var mı acaba?


16. Yaban - Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Cumhuriyeti Atatürk kurduysa, bunun felsefesini Yakup Kadri yazmıştır denilebilir. Bunu ben değil; kalem arkadaşları Halide Edip ve Reşat Nuri diyor. Romancıdan çok bir fikrin adamı olan Yakup Kadri, kurtuluş savaşı yıllarını anlattığı eserinde aydın-halk çelişkisine değinip bunu nasıl aşabileceğimizi söylüyor. Bu sorun hala güncel, ara ara dönüp okumak gerekir.


17. Dede Korkut Kitabı


Korkut Ata'nın kitabı, en büyük varlıklarımızdandır. Elimizde orijinal nüshası (Birisi Almanya Dresden'de; diğeri Vatikan'da) bulunmaması ise düşündürücü! Sandığınız kadar sıkıcı değildir ayrıca; adeta fantastik bir roman gibidir. Günümüz Türkçesine uyarlanmış hali bulunmaktadır.


18. Kendi Gök Kubbemiz - Yahya Kemal

Yahya Kemal'in bir eli Mallerme'da, bir eli Fuzuli'de; altında yer, üstünde "Kendi Gök Kubbesi"si vardır. Eğer şiiri çevirmek mümkün olsa, Dünya'nın en iyi 10 şairi arasında olurdu kuşkusuz. Ara ara şiir nedir diye aklınıza takılırsa, buraya bakmakta fayda var.


19. Seyahatname - Evliya Çelebi


Bugün kullandığımız atasözleri ve deyimlerin birçoğu buradan gelmektedir. İçinde mimari vardır, yemek tarifleri vardır, ilginç bilgiler vardır... Var oğlu vardır. Günümüz Türkçesine uyarlanmış hali de vardır. Okursanız, bayağı güzel ve faydalı bilgiler edinebilir, kültürünüze kültür katıp, sağda solda satabilirsiniz.


20. Eylül - Mehmet Rauf


Edebiyatımızın en melankolik romanı olma özelliğindeki Eylül, sonbaharın ve iç sıkıntısının romanıdır. Yasak aşkı anlatan bu roman, listede kendine 20. sırada yer bulmuş!
__________________
Yardımım Olduysa Ne Mutlu
Doguhan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz Doguhan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.01.16, 01:29   #2
Gerçek Üye

MariaPuder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 12
Mesajlar: 563
Ettiği Teşekkür: 99
Aldığı Teşekkür: 2332
Rep Derecesi : MariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Türk Edebiyatı'na Damga Vuran 20 Büyük Eser

14 ünü okumuşum diye sevinsem mi?
__________________
MariaPuder isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz MariaPuder'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.01.16, 04:45   #3
Müdavim

Aristo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2013
Konular: 1514
Mesajlar: 14,546
Ettiği Teşekkür: 60420
Aldığı Teşekkür: 51588
Rep Derecesi : Aristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardırAristo şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Türk Edebiyatı'na Damga Vuran 20 Büyük Eser

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi MariaPuder Mesajı göster
14 ünü okumuşum diye sevinsem mi?
Ya da 6' sını okumadın diye üzülsen mi?
__________________
zafere kadar devrim
Aristo isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz Aristo'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.01.16, 07:45   #4
Gerçek Üye

MariaPuder - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2015
Konular: 12
Mesajlar: 563
Ettiği Teşekkür: 99
Aldığı Teşekkür: 2332
Rep Derecesi : MariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardırMariaPuder şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Türk Edebiyatı'na Damga Vuran 20 Büyük Eser

Tam da bunu diyordum zaten, emoji eklemediğim için vurgum belli olmadı demek ki.
__________________
MariaPuder isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
2 Üyemiz MariaPuder'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.01.16, 10:17   #5
Müdavim

Tura - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jul 2012
Konular: 85
Mesajlar: 6,021
Ettiği Teşekkür: 27591
Aldığı Teşekkür: 30617
Rep Derecesi : Tura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardırTura şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi MariaPuder Mesajı göster
14 ünü okumuşum diye sevinsem mi?
Maria Puder'i seçmenizden belli.
Mobil Sürüm ile Gönderildi
Tura Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Tura'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 06.01.16, 12:23   #6
Uzman Üye

İklim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jun 2012
Konular: 11
Mesajlar: 2,115
Ettiği Teşekkür: 10051
Aldığı Teşekkür: 10734
Rep Derecesi : İklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardırİklim şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Kotu Cocuk
Standart Cevap: Türk Edebiyatı'na Damga Vuran 20 Büyük Eser

Lise yıllarında edebiyat öğretmeninin önerip ödevler verdiği kitap listesi.Huzur dışında hepsine aşinalığım var :-D Baba baskısı ile okumuşkuğum da.:-D Mehmet Rauf un Eylülünü de gizli okumuşluğum.:-D Teşekkürler paylaşım için.
Mobil Sürüm ile Gönderildi
İklim isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
İklim'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 06.02.17, 01:50   #7
Üye

dil-edebiyat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Aug 2014
Konular: 13
Mesajlar: 73
Ettiği Teşekkür: 84
Aldığı Teşekkür: 209
Rep Derecesi : dil-edebiyat Karimasını arttırmak için doğru yerdedil-edebiyat Karimasını arttırmak için doğru yerdedil-edebiyat Karimasını arttırmak için doğru yerdedil-edebiyat Karimasını arttırmak için doğru yerdedil-edebiyat Karimasını arttırmak için doğru yerdedil-edebiyat Karimasını arttırmak için doğru yerdedil-edebiyat Karimasını arttırmak için doğru yerdedil-edebiyat Karimasını arttırmak için doğru yerdedil-edebiyat Karimasını arttırmak için doğru yerdedil-edebiyat Karimasını arttırmak için doğru yerdedil-edebiyat Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: Cok Yorgun
Standart Cevap: Türk Edebiyatı'na Damga Vuran 20 Büyük Eser

Bu listede Kemal Tahir ve Tarık Buğra'nın ikişer önemli romanını göremedim:
Kemal Tahir: 1. Devlet Ana, 2. Yorgun Savaşçı
Tarık Buğra: 1. Osmancık, 2. Küçük Ağa
Her halde sayının 20 olarak sınırlanması ve sizin ilk 20'nizde bu eserlerin olmaması sebebiyle olmuştur. Bu dört roman ve ek olarak Peyami Safa'nın iki romanı (Fatih-Harbiye, Yalnızız) Türk edebiyatının klasikleridir.
Ayrıca psikolojik yaklaşımıyla 9. Hariciye Koğuşu da bu listeye eklenebilir.
__________________
Harâmsız mal azaldı, harâmzâde çoğaldı
Bu çağda helâl yemek büyük cesâret ister
İnsanı sıfatıyla anmak geride kaldı
Domuza domuz demek büyük cesâret ister...

Abdurrahim Karakoç
dil-edebiyat isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
dil-edebiyat'in Mesajına Teşekkür Etti
Eski 06.02.17, 19:52   #8
Gerçek Üye

Scorer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2016
Yaş: 30
Konular: 12
Mesajlar: 915
Ettiği Teşekkür: 1936
Aldığı Teşekkür: 3068
Rep Derecesi : Scorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardırScorer şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Ruhsuz
Standart Cevap: Türk Edebiyatı'na Damga Vuran 20 Büyük Eser

Çoğunluğu eski. Bir tane bile okuduğum yok içlerinde. Üzülmeli miyim ben şimdi ?
__________________
Bir saat mutlu olmak istiyorsan
Şekerleme yap.
Bir gün mutlu olmak istiyorsan
Balık tut.
Bir hafta mutlu olmak istiyorsan
Tatile çık.
Bir ay mutlu olmak istiyorsan
Evlen.
Bir yıl mutlu olmak istiyorsan
Servete kon.
Bir ömür boyu mutlu olmak istiyorsan
Sevdiğin işi yap

Scorer isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Eski 21.02.18, 17:24   #9
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8200
Mesajlar: 30,137
Ettiği Teşekkür: 109286
Aldığı Teşekkür: 158664
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Türk Edebiyatı'na Damga Vuran 20 Büyük Eser

Dört tanesini okumamışım.
Güzel paylaşım.
Teşekkürler...
Mobil Sürüm ile Gönderildi
Canan Şu Anda Forumda.   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
büyük, damga, edebiyatına, eser, vuran


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 23:57.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.