Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Kültür | Sanat | Edebiyat > Türk Edebiyatı


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 25.04.09, 11:17   #1
Deniz Sevengillerden

ReaL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2696
Mesajlar: 31,153
Ettiği Teşekkür: 167502
Aldığı Teşekkür: 186462
Rep Derecesi : ReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardırReaL şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Arastirmaci
Standart Du bakali n'olecak | Aziz Nesin

Boğaziçi'nin Karadeniz Boğazına yakın Anadolu yakasında, denizkıyısı üstünde bir çayevi... O çay evinin hemen bütün müşterileri, hep o semtin insanları olduklarından ve oraya sık sık geldiklerinden birbirlerini tanırlar. Çoğu da emeklidir. Emekli olunca konuşmaları doğal olarak geçim sıkıntısı, pahalılık, sürekli zamlar vb. konular üstüne oluyor.

O sabah da yine her zamanki gibi önce ev dertlerinden başlayıp, ülkenin sorunlarından konuşmaya geçtiler. Hükümet enflasyonu %30'da tutacagına söz vermişti, oysa %80'i buldu. %80 ha? Peki ne olacak? Alamanya'ya, Fransa'ya, İsveç'e işçi gönderdik, yine yetmedi...

Tee Arabistan'lara, Avusturalya'lara işçi gönderdik, yine yetmedi.. Şimdi de Sovyetler Birliği'ne işçi gönderilecekmiş. Gitmeye istekli işçiler öyle yığılmışlar ki, sıra kapmak için birbirlerini ezmişler. Allah Allah..! Yahu komünist Rusya'ya bile işçi gönderecekler ha? Paranın komünisti, faşisti, dini imanı olur mu arkadaş? Para paradır, gelsin de nereden gelirse gelsin. Ben komünistin parasını alıp cami yaptırdıktan, kuran kursu açtıktan sonra bir günahı yok ki.. Üstelik sevabı bile var.

Peki bunun sonu nereye varacak birader? Allah sonumuzu hayreylesin!

Efendim, memleketin bütün gelirleri, aldığımız dış borçların yıllık faizini ödemeye bile yetmiyormuş. Deme yahu? Amerika'dan aldığımız borçlarla, salt eski borçların faizini bile zor ödüyormuşuz. Allah Allah..! Bu gidişin sonu nereye varır dostum?

Ayemef diye uluslararası bir kuruluş var ya hani.. Evet, işte o uluslar arası para fonu mu ne.. Uluslararası demek, ne demek?

Amerika demek.. İşte bizim kendi memleketimizde nereye ne yapacağımıza, neyi nasıl yapacagımıza, neyin nasıl yapılacagına, fabrikamıza, yolumuza, her şeyimize o karar verirmiş..

Yok yahu! Bak bunu bilmiyordum.. Peki böyle giderse ne olur? Hergün, her akşam hep bu konular konuşulur.. Her konuşmada aynı sözlerle şaşarlar! Yok yahu! Allah Allah..!

Çayevindeki emekliler birbirlerine hep yanıtsız kalacak aynı soruyu sorarlar:

-Peki, n'olacak böyle? Bekleyelim görelim. Bakalım n'olacak?

-Bunun sonu nereye varır böyle? Hep merak ediyoruz. Dur bakalım n'olacak?

O sabah yine hiç bıkıp usanmadan aynı konular konuşuldu ve çayevindeki herkes birbirine 'Dur bakalım n'olacak?' dedi.

Gün görmüş, dönem geçirmiş, eski Tophane Askeri Sanayi Mektebi'nden yetmiş, yetmişini çok aşkın bir eski işçi emeklisi:

-Dur bakalım n'olacak deyip duruyorsunuz da, bana bir akrabamızın başına gelenleri anımsattınız, dedi.

Başlar ona yöneldi. Akrabasının başına geleni merakla sordular. Bu ilgiyi bekleyen işçi emeklisi de olayı şöyle anlattı.

Hani hükümetimiz darda kalıp dünya cenneti Boğaziçi'nin en güzel tepelerini, korularını, yerlerini, petrol zengini Araplara satıyordu ya.. İşte o sıra bir Arap zengini çıktı ortaya, Şeyh mi Prens mi, yoksa hepsi birden mi, öyle bişey. Adı Ebul-Fatık El-Mışki. Boğaziçi'nin seyrine doyum olmaz tepelerinden birini satın almış. Oraya artık köşk mü, konak mı, saray mı, işte öyle bir şey yaptıracak. Derken bu Ebul-Fatık, bir Türk kızıyla evlenme sevdasına düşmüş. Hangi Türk kızı olduğu belli değil, yeter ki Türk kızı olsun... Elbet Arap ölçülerinde güzel de olacak.

Ebul-Fatık için satın alacağı tepeyi arayıp bulan komisyoncular, bu kez de ona kız aramaya başlamışlar. Ebul-Fatık'ın aradığı kızda aradığı koşullar var: Genç olacak, kızoğlankız eline erkek eli değmemiş olacak ve gayette saf olacak. Bu zamanda İstanbul da böyle kız bulmak kolay mı? Ebul-Fatık'da zaman da para da çok, ille de aradığını bulacak. Aracılar, ısmarlanan kızı araya dursunlar, Ebul-Fatık biyandan çatpat Türkçe öğreniyor ki, evleneceği kızla 'yat, kalk, uzan, dön' falan filan gibi kendisine gerekli olan bikaç söz konuşabilsin.

Ebul-Fatık'a çok kız göstermişler. Arap hinoğluhin, öyle her kızı da beğenmiyor. Süt beyaz tenli, lahmacun bedenli, kalçaları enli bir lokum olacak. Sonunda bulunan kızlardan birini çok beğenmiş. İşte biz Ebul-Fatık'ı bu ilişkiyle tanıdık. Çünkü, Ebul-Fatık'ın ayılıp bayılarak beğendiği kız, bizim hanımın uzak bir akrabasının kızı... Kız tam da Ebul-Fatık'ın istediği gibi, onyedi yaşında, kuran kursunda yetişmiş, akça pakça, yandan çarklı kalçalar...

Saflığına gelince, aptaldan bir parmak yukarıda, saf... Ebul-Fatık'ı da bir görseniz, korkudan dudağınız uçuklar. Kızın babasından yaşlı. İnsan kılığındaki bu çirkinlik anıtını gören biri öyle şaşmış ki, iki elini gökyüzüne kaldırıp 'Hey kurban olduğum Allah, sen nelere kadir değilsin..' diye şaşkınlığını belirtmiş. Üstelik memleketinde üç mü, beş mi, kesin sayısı saptanamadı, karısı olduğundan bu kızı hükümet nikahıyla değil, imam nikahıyla alacak. Her neyse efendim, bu Ebul-Fatık, kızla evlendi.

Saf kız, çok yoksul bir ailenin çocuğu olduğundan, evlenip de o lükse, o görkeme kavuşunca çok mutlu oldu. Kocasının adı Ebul-Fatık El-Mışki çok uzun olduğundan, kızın ailesi ana kısaca Fatık amca diyor. Hem de Fatık Bey deyince, Arabın adı azbuçuk Türkçe'leşmiş oluyor. Kızın kendinden altı yaş küçük bir oğlan kardeşi var, kızın tersine cin mi cin. O, Fatık Amca diyemediğinden Fıtık Amca demeye başladı. Fıtık Amca aşağı, Fıtık Amca yukarı.

Biz de hanımla iki kez evlerine gittik. Boğazın tepesindeki o köşk yapılana dek, Nişantaşı'nda lüks bir daire satınalmış, daireyi de kızın üstüne yapmış. Biz Fıtık Amca'yı orada tanıdık..

Gel zaman git zaman, bundan sonra olanları bana hanım anlattı. O da, Fıtık Amca'nın genç karısından duymuş. Çünkü kadın olup biteni her önüne gelene anlatıyormuş...

Fıtık Amca'nın güzel ve küçük karısı sokakta hep çarşafla geziyor. Fıtık Amca çok kıskanç olduğundan, gencecik karısının kadın akrabalarıyla bile sık görüşmesini istemiyor. İyi ama, Fıtık Amca'nın evde olmadığı zamanlar kızın canı sıkılıyor. Kıskanç Amca, bir yandan da karısını eve hapseden koca izlenimi vermek istemiyor çevresine. Karısına güvenen bir koca görünümünde..

İşte bu yüzden, kendisinin evde bulunmayacağı iki gün karısına alışveriş için, çok uzaklara gitmemek koşuluyla, sokağa çıkabileceğini söylüyor. Genç kadın buna çok seviniyor, ama sokakta ne yapsın tek başına.. Sinemaya gidip gidemeyeceğini soruyor. Fıtık Amca uzun uzun düşünüyor. Karar vermek kolay değil. Gitme dese, karısına baskı yapmış olacak. Git demeye de içi elvermiyor. Birlikte gitmeleri hiç uygun değil. Sonunda şöyle diyor:

-Avet.. Müsade var.. Velakin avvalden ben görecek, bilahara sen..

Fıtık Amca, o dolaylardaki sinamalarda oynanan bütün flimleri seyredip 'Hazreti Ömer'in Adaleti' adlı yerli filmi görebileceğini söylüyor. Necmiye, genç kadının adı, gidiyor sinemaya.. Fıtık Amca'nın içi pırpır.. Ertesi akşam eve dönüyor. Oh şükür Necmiye evde.

-Necmiyaa?

-Efendim.

-Ne yaptın ben yokken?

Necmiye yana yakıla anlatmaya girişiyor!

-Ah, sorma..

Nasıl sormasın, meraktan çatlıyor..

-Ne oldu Necmiya?

-Öyle bir şey geldi ki başıma, şaştım şaştım kaldım..

-Ne geldi başına?

Necmiya saf saf anlatıyor!

-Senin söylediğin sinemaya gitmek üzere çarşaflandım..

-Şok güzel..

-Çıktım sokağa

-Avet?

-Yolda giderken bir herif sokuldu yanıma?

-Bir harif?

-Evet.. Ben gidiyorum, o da yanımda gidiyor. Ben gidiyorum o da gidiyor. Dur bakalım n'olacak diye merak ettim..

Fıtık Amca çok bozulur ama, karısına belli etmemeye çalışarak o da şaşmış görünür!

-Allah allah.. Ban da şok merak ettim. Du bakali n'olecak?

-Ben gidiyorum, o gidiyor.. Böööyle yanımda. Dibimden ayrılmıyor. Dur bakalım n'olacak diyorum içimden..

-Fasuphanellah.. Du bakali n'olecak?

-Bileti alıyorum o senin dediğin sinemaya girdim, adam da girmez mi?

Bu kez Fıtık Amca atik davranıp karısından önce sordu:

-Ve minelgarip.. Du bakali n'olecak? Sonra?

-Sonra ben oturdum. O da yanımdaki boş koltuğa oturmaz mı?

-Hayret! Du bakali n'olecak?

-Işıklar söndü, film başladı.

-Eeee anlat Necmiyaa?

-O herif elini bacağıma atmaz mı?

-Ne diyorsun, velacaip..

-Çarşafımın eteğinin altından elini sokmaz mı? Aaa! Şaştım kaldım..

-Ne yapacak?

-Bilmem ben de onu merak ediyorum ya.. Dur bakalım n'olacak diye bekliyorum.

-Vallahi ban da merak ettim yahu.. Du bakali n'olecak diye bekliyorum.

-Sonra o herif oramı buramı karıştırmaya başladı. Doğrusu çok merak ettim. Sen olsan merak etmez misin?

Fıtık Amca'nın gözlerinden ateşler saçılıyor ama, karısı o denli saf ki, kızsa, hiç yakışık almayacağı için o da karısına uyup soruyor!

-Nacmiyaaa, du bakali n'olecak?

-Sonra 'Hazreti Ömer'in Adaleti' bitti. Lambalar yandı. Ben kalktım, o da kalkmaz mı?

-Sonra, harif da?

-Evet

-Velacaip ve minelgarip.. Du bakali n'olecak?

-Çıktım sinemadan, o da çıktı. Ben yürüyorum, o da yanımda yürüyor..

-Aman Necmiya, vallahi şok merak ettim. Du bakali n'olecak?

-Ben de merak ediyorum. Ben köşeyi saptım.

-Harif da saptı mı?

-Saptı.

-Anlat şabuk Nacmiya, şok meraklı.

-Bizim apartmanın kapısından girdim, herif de girdi. Dur bakalım n'olacak diye merak içindeyim.

Fıtık Amca ter içinde..

-Sonra?

-Bizim kata çıktım, herif de çıktı.

-Vay harif vay!

-Çantamdan anahtarı çıkarıp bizim dairenin kapısını açtım, girdim içeri, o da girmez mi?

-Harif da yallah içeri?

-Evet

-Du bakali n'olecak? Aman anlat şabuk Nacmiya..

-Eve gelince yatak odasına girip elbet soyundum. O da soyunmaz mı?

-Ne diyorsun Nacmiyaa. Du bakali n'olecak?

-Soyununca yatağa girdim. Olur şey değil, o da benimle yatağa girmez mi?

Fıtık Amca kızgın demirle dağlanmış gibi haykırır:

-Ayvaaaaah! Du bakali n'olecak?

-Ben de yatakta ne olacak diye merak ediyorum.

-Aman Nacmiyaa, vallahi meraktan şatlayacak ban.. Söyle şabuk, ne oldu Nacmiya?

-Hiiç canım.. Bir şey değilmiş, ben de boşu boşuna merak etmişim.

Boncuk boncuk ter döküyordu Fıtık Amca..

-Yok yahu.. Peki, ne oldu Nacmiyaa? Ne yaptı?

-Aynen senin her gece yaptığını..

Beyninden vurulmuşa dönen Fıtık Amca ne yapsın şimdi? Karısı o denli saf ki, başına kötü bir şeyin geldiğinden bile haberi yok. Dövse olmaz, kovsa olmaz..

Erkekliğe toz kondurmamak, yiğitliğe krem sürdürmemek için Fıtık Amca şöyle der:

-Amaaaaan Nacmiya, ban da muhim bişey zannettim. Du bakali n'olecak diye boşuna merak etmişim. Velakin hiç möhim değil.

Olayı anlatan yaşlı işçi emekçisi:

-İşte böyle arkadaşlar, diye sözü bağladı. Bütün bu olup biteni kadın saf saf her önüne gelene anlatıyormuş. Bizim hanımda kendisinden duymuş.

Titreyen elindeki kahve fincanını masaya koyan bir memur emeklisi:

-Yahu hiç anlayamadım, dedi. Sen şimdi bu olayı ne diye anlattın? Kel mana..

İşçi emeklisi:

-Hergün burada laflayıp laflayıp da sonunda 'Dur bakalım n'olacak?' diye merak edip soruyorsunuz ya, işte sizi meraktan kurtarmak için ne olacağını anlattım..

Çayevindekilerden bir kahkaha koptu.

İşçi emeklisi ekledi:

-Velakin hiç mühim değil.

______________
Aziz Nesin
__________________Tüm katılımcı arkadaşların okumasını rica ediyorum... Lütfen Tıklayınız..
* * *
ReaL isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz ReaL'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 25.04.09, 11:29   #2
Tam Üye

Queen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 47
Mesajlar: 298
Ettiği Teşekkür: 141
Aldığı Teşekkür: 558
Rep Derecesi : Queen Karimasını arttırmak için doğru yerdeQueen Karimasını arttırmak için doğru yerdeQueen Karimasını arttırmak için doğru yerdeQueen Karimasını arttırmak için doğru yerdeQueen Karimasını arttırmak için doğru yerdeQueen Karimasını arttırmak için doğru yerdeQueen Karimasını arttırmak için doğru yerdeQueen Karimasını arttırmak için doğru yerdeQueen Karimasını arttırmak için doğru yerdeQueen Karimasını arttırmak için doğru yerdeQueen Karimasını arttırmak için doğru yerde
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Du bakali n'olecak | Aziz Nesin

Çok güzeldi gerçekten teşekkürler real abi..

fazla merak zarar zaten ben hiç demedim n'olecak diye
__________________
Tarihini bilmeyen bir millet, yok olmaya mahkumdur.
Mustafa Kemal ATATÜRK

Queen isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
aziz, bakali, du, nolecak


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Ne Hüseyin Ne Hristo Olabildi / Aziz NESİN oneyouu Türk Edebiyatı 0 27.01.09 04:05
Son Konuğuma Mektup / Aziz NESİN oneyouu Türk Edebiyatı 0 27.01.09 04:03
Bir Çin Hikayesi / Aziz Nesin oneyouu Türk Edebiyatı 0 27.01.09 03:39
Aziz Nesin Ve Halk Masalları / Söyleşi oneyouu Türk Edebiyatı 0 27.01.09 03:36
Eski Roma'da Yaşayan Biri / Aziz NESİN oneyouu Türk Edebiyatı 0 27.01.09 03:35


WEZ Format +3. Şuan Saat: 17:39.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.