Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Türk Edebiyatı (http://www.forumgercek.com/turk-edebiyati/)
-   -   Dönmeyecek Birini Bekleyenler (http://www.forumgercek.com/turk-edebiyati/49814-donmeyecek-birini-bekleyenler.html)

Kardelen26 03.07.09 14:42

Dönmeyecek Birini Bekleyenler
 
Dönmeyecek Birini Bekleyenler!
Derin bir iç çekti kadın, serin bir yaz akşamında, camın kenarından uzaklara bakarken. Hiç dönmeyecek birini bekliyordu. Aynı anda başka bir şehirde, beklendiğini unutmuş bir adam, sonsuz gibi duran karanlık denizi seyrediyordu.


Şimdi aralarına büyük mesafeler girmiş bu iki yürek, kısa zaman önce sadece birbirleri için çarpıyordu.Biraz daha dayanabilseler, bugün üç yılı bitirmiş olacaklardı. Gözü hep telefondaydı kadının her arayanı sevdiği adam sanıyor, kalbi hızla çarpıyordu.
Vakit geçtikçe umudunu kaybetti. Bir gün daha dönmeyecek birini bekleyerek sona ermişti ve kim bilir ne zaman geçecekti içindeki bu yararsız umut?
Bu yazıyı okuyan kaç çift göz geçmişte bir yola saplanıp kalmıştır? Bir pencere kenarından, gece demeden, gündüzü görmeden bekleyip durmuş kaç yürek vardır? Ve hala kaçı beklemektedir? Bu yüzden caddeye bakan evleri sevmem ben. O yoldan beklenen hariç herkes gelip geçer. Köşeyi dönen bütün yabancılar, bir an için özlenen kişiye benzerler.

Yüzleri seçilmese de uzaktan boyları, endamı, yürüyüşleri andırır. İnsanın midesine kramplar girer o anda bir tebessümlü heyecan yerleşir yüzüne, sadece birkaç saniye geldiğini zannedip sevinir bekleyen. Oysa ne demiştir Yahya Kemal Beyatlı şiirinde: "Birçok gidenin her biri memnun ki yerinden, çok seneler geçti, dönen yok seferinden."
Beklemek zaten zor eylemdir ama dönmeyecek birini beklemek nafile bir çabadan öteye gidememiştir hiç. Sevdanın asaletine ne kadar yakışıyor olsa da, bir yaşamı törpülemektir yararsız bekleyişler.
Beklemek, zarif bir ruha, büyük gönüllere yakışır elbette. Kendinden vazgeçerek, soyunarak üstünlüğünden ve egosunu kırarak bekler insan. Kim bilir kaç tohum filizlenir, serpilir, büyür, çiçek açar o zaman aralığında? Uzun bekleyişlere sabrederken, kendisi bekleyiş olur bazen kişinin. Gerçekten sadece bir ümit, bir kavuşmanın sarılma anına bağlı hayallerle mi böylesine inatçı durabilir insanoğlu? Beklemek kadar ısrar ve inatla yapılan başka kaç eylem vardır ki?
Bazen kabullenmek gerekir, dönmeyecek birini beklemek, bir çeşit intihar gibidir. Giden, sevildiği kalbi terk etmeyi seçtiyse geri gelişi bekleyene daha büyük yaralar açacak demektir.
Her şeye rağmen, yaşamın içinden bir lezzettir beklemek, yüreği bükerek eğiten, sabrı öğreten, ruhu geliştiren bir zaman yolculuğudur; eğer bekleyişi hayatın kendisi haline getirmemişse!!! :blink:

ReaL 03.07.09 15:12

Cevap: Dönmeyecek Birini Bekleyenler
 
Alıntı:

Her şeye rağmen, yaşamın içinden bir lezzettir beklemek
Ama geleceğini bilirsen... :honks:

Yoksa insan deli olur deli...

experella 31.10.11 10:54

Cevap: Dönmeyecek Birini Bekleyenler
 
Beklemek zaten beklemekle geçti ömrüm şimdi her şey güzel. :)

Beklemeye değecek insanlar beklenir, iyi düşünün her şey 'o' değil!

MaRe 01.10.12 00:37

Cevap: Dönmeyecek Birini Bekleyenler
 
Beklemek, zarif bir ruha, büyük gönüllere yakışır elbette. Kendinden vazgeçerek, soyunarak üstünlüğünden ve egosunu kırarak bekler insan. Kim bilir kaç tohum filizlenir, serpilir, büyür, çiçek açar o zaman aralığında? Uzun bekleyişlere sabrederken, kendisi bekleyiş olur bazen kişinin. Gerçekten sadece bir ümit, bir kavuşmanın sarılma anına bağlı hayallerle mi böylesine inatçı durabilir insanoğlu?

Güzeldir beklemek, beklerken umut etmek.

CadII 07.05.13 17:52

Cevap: Dönmeyecek Birini Bekleyenler
 
Bekle bekle, nereye kadar:lalehıh:Gelmiyorsa, sen gideceksin ayağına :))

YuSRa 08.05.13 15:36

Cevap: Dönmeyecek Birini Bekleyenler
 
Gelmeyecegini biliyorsun ama
Icindeki o kahredici ses ' ya gelire ' deyip durmasa :p

Işıl 22.09.13 00:09

Cevap: Dönmeyecek Birini Bekleyenler
 
Yaşıyorsa dönme ihtimali her zaman vardır fakat öldüyse beklemek eylemi anlamını yitirir...


WEZ Format +3. Şuan Saat: 13:26.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker