Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Kültür | Sanat | Edebiyat > Türk Edebiyatı


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 02.03.12, 13:52   #1
Üye

Serdar Yıldırım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2010
Konular: 72
Mesajlar: 86
Ettiği Teşekkür: 48
Aldığı Teşekkür: 216
Rep Derecesi : Serdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Angry Yavru Balina ile Köpekbalıkları - Hikaye Okuyalım

Annesi balina avcıları tarafından öldürülen yavru balina Atlas Okyanusu'nda yüzerken etrafını yirmi kadar köpekbalığı sardı. Başkan köpekbalığı yavru balinanın yanına gelerek: " Seni tanıyorum ve durumunu çok iyi anlıyorum yavru balina. Ama üzülmekle eline bir şey geçmez. Anneni insanlar öldürdü. Sen bunu onların yanına bırakmamalısın. Annenin intikamını almalısın. Biz senin dostunuz. Sana öldürmeyi öğretip, insanların üstüne salacağız. Çok yakında insanlar yavru balinayı tanıyıp, ondan korkacaklar " dedi.

" Annemi yerler mi insanlar? " diye sordu yavru balina.

" Yerler yavrum. İnsanlar acımasızdır. Onlar dünyadaki tüm canlıları acımasızca öldürürler. Hoş, insanlar birbirlerine karşı da acımasızdır. Ben buralarda çok gördüm gemiler içinde savaşan insanları. Dedem insanların toprak üstünde de savaştıklarını söylerdi. Savaşı kazanan kahraman olurmuş. "

"İnsanlar kötü yaratık desene? "

"Hem de çok kötü yaratık. "

" O zaman beni annesiz bırakan, bana günlerce gözyaşı döktüren insanları cezalandıracağım, ama bunu nasıl yapacağımı bilemiyorum. "
" Öğrenirsen bilirsin. Haydi, yavrucuk peşimden gel. Siz de peşimden gelin köpek kardeşlerim. Derinlikler bizi bekliyor. "

Aradan bir ay geçti. Bu sürede köpekbalıkları bildikleri öldürme yöntemlerini yavru balinaya öğrettiler. Hedef, insanların toplu halde yüzdükleri plajlar olacaktı. Plajlar, insan kanına boyanacaktı. Yavru balina, öldürürüm, parçalarım, diyordu ama onu plaja salmadan önce bir deneme yapmalıydı. Bakalım öldürebilecek miydi? Beş köpekbalığı yalnız yüzen insan aramaya başladı. Deniz fenerinin yakınında bir çocuk yüzüyordu. İlk kurban o olacaktı.

Köpekbalıkları sahilden uzak kaldılar. Çocuğu ürkütmek istemiyorlardı. Yavru balina hızla çocuğa doğru yüzmeye başladı. Fenerin oralar derin demişti köpekbalıkları, çocuk demek ki, usta yüzücüydü. Yoksa onun ne işi vardı böyle derin yerde. Yavru balina kafasını suyun üstüne çıkardı, daha sonra gövdesi ve kuyruğu göründü. Çocuk, yavru balinayı hemen fark etti. Derin bir nefes alıp suya daldı. Balina yavruydu ama dört metre boyundaydı. Sahile doğru yüzmeye kalksa bunu başaramazdı, çünkü yavru balina ondan çok daha hızlıydı. Yetişmesi an meselesiydi. Bundan dolayı çocuk sahile paralel yüzüyordu. Yavru balina çocuğa yetişti, bir süre onunla yan yana yüzdü ve aniden dönerek ağzını açıp kapadı. Yavru balina köpekbalıklarının yanına döndüğünde:

" Görevimi başardım. Çocuğun işi tamam " dedi.

"Çocuğu parçaladın mı? " diye sordu, başkan köpekbalığı.

" Hayır, parçalamadım " dedi yavru balina.

" Parçalamadın mı? O zaman ne yaptın? "

"Çocuğu yuttum. "

" Yuttun mu? "

" Evet, yuttum…Çocuk şimdi midemde. "

"Öyle veya böyle, çocuğu öldürmüşsün işte. Seni kutlarım yavru balina. Biz yarın uzaklara gidip bir toplantıya katılacağız. Birkaç gün yokuz. Sen şu ilerdeki plaja git, yakaladığını ister parçala, ister yut. Sıradan bütün plajları dolaş. İnsanlara acıma yok. "

Köpekbalıkları döndüğünde yavru balinayı buldular. Yavru balina yirmi insanı acımadan öldürdüğünü, insanların plajlara çıkamadığını, etrafa korku saldığını söyledi. Köpekbalıkları bu habere çok sevindiler. Ertesi gün bir köpekbalığı deniz fenerinin yakınındaki sahilde yavru balinanın yuttum dediği çocuğu gördü. Başkanı bularak durumu anlattı. Başkan, bunun üzerine çok sinirlendi. Nefretle yavru balinanın üstüne gitti:

" Hani yutmuştun o çocuğu, bak fenerin oradaymış. Sen bizimle dalga mı geçiyorsun? "

Köpekbalıklarının etrafını sardığını gören yavru balina:

" Şey, yutmuştum ama hazmedemedim, kusuverdim. Çocuk midemi tekmelemişti. "

" Sus, yalancı seni, çocuğu yutmadın, plajlara saldırmadın, bütün plajlar dolu. Hani plajlara kimse çıkamıyordu, hani etrafa korku salmıştın. Yalan, hepsi yalan. Madem öldüremiyorsun, ölürsün. Şimdi seni…"

Başkan köpekbalığı sözlerini tamamlayamadı, çünkü yavru balina:

"Beni ne yaparsın? Sıktın artık, çekil önümden " dedikten sonra, ona sert bir kafa vurarak denizin derinliklerine yolladı.

Yavru balinanın önü açılmıştı. Gücünün yettiği kadar hızlı yüzmeye başladı. Karşısı sahildi. Artık geriye dönüş yoktu. Peşinde sürüyle köpekbalığı vardı. Yakalarlarsa parçalarlardı. Yavru balina kendini sahile zor attı. Debelendi kumun üstünde biraz daha, biraz daha ilerledi. Gücü tükenince başını sıcacık kumun üstüne bıraktı. Çocuk yavru balinayı tanımıştı. Onun yanına geldi:

"Ne oluyor, yavru balina? Neden sahile çıktın? "

"Oh, sen miydin? Nasılsın çocuk? Adın neydi senin? "

"Benim adım Mark. İyiyim de burada ne işin var? "

" Benim adım de Sili. Geçenlerde tanışmıştık, hatırladın mı? "

" Hatırladım. Bir süre yan yana yüzmüştük, sonra sen gitmiştin. Üstüme gelirken beni yiyeceksin sanıp korkmuştum."

"Kim? Ben mi seni yiyecektim? O bir şakaydı. Seni korkuttuğum için özür dilerim. Beni affet."

" Affettim gitti. Anlat bakalım Sili, neler oluyor? Neden denizde değil de buradasın? "

Yavru balina olanları anlattıktan sonra:

" Ya, işte böyle Mark, köpekbalıkları peşimde, sayıları yirmiden fazla. Onlarla yalnız başıma çarpışamam. Acı gerçek ama benim için böylesi daha iyi olacak. "

"Köpekbalıkları toplantıya gittiğinde kaçıp gitseydin uzaklara veya balinalardan yardım isteseydin? "

"Kaçsam kısa zamanda yakalanırdım. Kurtuluşu yoktu. Okyanustaki bütün köpekbalıkları peşime düşerdi. Balinalardan yardım isteyemezdim, çünkü bu korkunç bir savaşın başlangıcı olurdu. Yüzlerce balina ve köpekbalığı birbirine girerdi. Arada belki ben de ölürdüm. Oysa şimdi sadece ben ölüyorum, hiçbir balinayı tehlikeye atmıyorum. Bir benim için başkalarının keyfini kaçıramam. Sili ölürse kıyamet kopmaz. Hayat devam eder. Dünya uzayda nokta kadar, fakat Sili dünyada nokta kadar bile değil. "

" Annen yaşasaydı köpekbalıkları sana sokulamazdı. Bu duruma düşmezdin."

" Onun orası öyle de annemi insanlar öldürdü. Asıl suçlu annemi öldüren insanlar. Mark, sence insanlar annemi neden öldürdü? "

"Kazanç uğruna. Bazıları kendileri kazansın diye can alıyorlar. Öldürürken düşünmezler ki, balinanın yavrusu ne olacak? Yavru annesiz ne yapacak? Örneğin; annesiz, babasız bir çocuk ne olur, ne yapar, nasıl yaşar? Çocukken bunu düşünen biri büyüdüğünde diğer canlıların hayatına saygı duyar, onlara zarar vermez. Tanrı şahidimdir ki, ben insan olsun, diğer canlı varlıklar olsun hiçbirine zarar vermeyeceğim. Yemin ediyorum. "

" Seni seviyorum, Mark."

" Ben de seni seviyorum, Sili. "

Mark oradaki deniz feneri bakıcısının çocuğuydu. Biraz sonra koşarak deniz fenerine gitti ve babasıyla annesine durumu anlattı. Babası, telsizle olanları yetkililere bildirdi. Hep birlikte ellerinde kovalarla yavru balinanın yardımına koştular. Denizden kovalarla aldıkları suyu yavru balinanın üstüne döktüler. Fakat ne çare, gücü gitgide tükenmekte olan yavru balina, çocuğa; Mark, hatıram unutulmasın, insanlar beni unutmasınlar, dedi.

Yetkililer olay yerine ulaştığında, baba, anne ve çocuğun hıçkırıklarla ağladığını gördüler. Yavru balina kurtarılamadı.SON


Yazan: Serdar Yıldırım
__________________
Serdar Yıldırım isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
7 Üyemiz Serdar Yıldırım'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.03.12, 14:15   #2
Cehennem Yolcusu

Heliosaga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Yaş: 36
Konular: 1673
Mesajlar: 7,949
Ettiği Teşekkür: 27921
Aldığı Teşekkür: 35104
Rep Derecesi : Heliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardırHeliosaga şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Yavru Balina İle Köpekbalıkları - Hikaye Okuyalım

Güzel bir hikaye..

Bir solukta okudum paylaştığın için teşekkürler
Heliosaga isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Heliosaga'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 02.03.12, 17:39   #3
Gerçek Üye

Megan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Sep 2009
Konular: 264
Mesajlar: 930
Ettiği Teşekkür: 672
Aldığı Teşekkür: 3127
Rep Derecesi : Megan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmedeMegan muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Yavru Balina İle Köpekbalıkları - Hikaye Okuyalım

Paylaşım için çok teşekkurler .

Sık sık karaya vuran balinaların oldugunu duyarım ,acaba onlarda köpekbalıklarından kaçarkenmi kıyıya çıkıyorlar .
__________________
Ya çaresizsiniz, yada çare sizsiniz.

Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..

Benim ayakkabılarımı giy
ve benim geçtiğim yollardan,
sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
Benim geçtiğim senelerden geç,
benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk

ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN
Megan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
4 Üyemiz Megan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 03.03.12, 12:52   #4
Üye

Serdar Yıldırım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Dec 2010
Konular: 72
Mesajlar: 86
Ettiği Teşekkür: 48
Aldığı Teşekkür: 216
Rep Derecesi : Serdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmedeSerdar Yıldırım muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Yavru Balina İle Köpekbalıkları - Hikaye Okuyalım

Alıntı:
Orjinal Mesaj Sahibi MEGAN Mesajı göster
Paylaşım için çok teşekkurler .

Sık sık karaya vuran balinaların oldugunu duyarım ,acaba onlarda köpekbalıklarından kaçarkenmi kıyıya çıkıyorlar .

Mesaj yazan arkadaşlara teşekkür ederim.

MEGAN'ın sorduğu soruya gelince, ben bu hikayeyi 1994 yılında yazdım.
Balinalar çeşitli nedenlerden dolayı denizden kaçarlar. Karaya vuran bir balina hayatına son vermek ister. Denizde onun için yaşam şansı kalmamıştır. Bunun çeşitli nedenleri vardır.

1- En büyük neden, köpekbalıklarıdır. Az önce Google'ye Orcaların avı yazdım ve çıkan videoda katil köpekbalıkları Orcaların penguenlere nasıl tuzak kurup, onları avladıklarını gördüm. Orcalar, balinaları da avlarlar. Geçen yıl yalnız bir yavru balinanın geminin altına girip, gemiyi annesi sanarak emmeye çalıştığını tv'de görmüştüm. Büyük ihtimalle annesi katil balinalara yem oldu ve yavru kıyıya yaklaştı.

2- Bazen büyük balinalar da kıyıya çıkarlar. Belki de balinalarla Orcalar arasında savaş çıktı ve sağ kalanlar Orcalara yem olacağına özgürlüğü seçtiler. Katiller ordusu tarafından parçalanacaklarına, kumlar üzerinde sessiz son onları bekliyor.

3- Deniz kirliliği de balinaları harekete geçirip, onları hayattan bıktırabilir.

4- İnsanların yaptığı balina avı şu son 200 yıldır neredeyse balinaların soyunu kurutuyordu. Son derece hisli ve yavrularına karşı aşırı sevecen balinaları para için, insanlar öldürmekten çekinmiyorlar. Belgesellerde var, kayıklarla balina avına çıkanların yanına balina sokuluyor ve katil bir el zıpkını fırlatıyor. O balinalar da göz göre göre neden kayıkların yanına gelirler, çözebilmiş değilim.
Balina zıpkını yiyince bir kuyruk vursa kayıktakilerin hepsi denize ama çok çaresiz kalıyorlar.

Bu kadarı yeterli sanırım. Yeter ki biz canlıların hayatına saygı duyalım. Ördek, kuş, geyik gibi hayvanları da avlamayalım.
__________________
Serdar Yıldırım isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Serdar Yıldırım'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
balina, köpekbalıkları


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkWEZ Format +3. Şuan Saat: 14:35.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.