Merhabalar
Forum Gerçek üyesi değilsiniz ya da Üye Girişi yapmamışsınız.
Sitemizden tam olarak yararlanabilmek için;
Lütfen Buraya tıklayarak üye olunuz.
Forum Gerçek

Forumları Okundu Kabul Et Bugünkü MesajlarYazdığım Cevaplar Açtığım Konular Kim Nerede
Geri git   Forum Gerçek > Görsel ve İşitsel Sanat Yapıtları > Sinema Haberleri > Türk Sinema ve Tiyatro Sanatçıları


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler
Eski 26.04.12, 14:21   #1
Fosforlu

SuLTaN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2009
Konular: 708
Mesajlar: 4,415
Ettiği Teşekkür: 36691
Aldığı Teşekkür: 24526
Rep Derecesi : SuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyorSuLTaN karizması günden güne artıyor
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Türk Sinemasının Kurosawa'sı: Atıf Yılmaz (9 Aralık 1925 - 5 Mayıs 2006)

"Bugün Türkiye’de kadın sorunu benim için önemli bir sorun. Yani kadınların kişilik kazanması, toplumdaki yerlerini belirlemeye çalışmaları Türkiye’de kadın nedir, erkekle durumu, eşitliği, eşitsizliği falan beni ilgilendiriyor. Türkiye’de gerçekte kadın sorununun Varlığına inanıyorum ve filmlerimde de bunu vermek istiyorum. Filmlerimin içinde olan kadınları hepsi bir kimlik arayışı içinde olan kadınlar..."

Atıf Yılmaz, Türk Sinemasının en çok film çeken 10 yönetmeninden biri olan Atıf Yılmaz, son 50 yılın Türkiye'sine tanıklık etmiş usta bir yönetmendir.


Dile kolay, 75 senelik ömür, 50 senelik sanat hayatı ve 100’ü aşkın filmde yönetmenlik, yapımcılık ve senaryo yazarlığı. Hayatının üçte ikisini sinemaya adamış olan Yılmaz, 1926’da Mersin’de doğar. Adana Lisesi’ni bitirdikten sonra 1945’de İstanbul Ünv. Hukuk Fakültesi'ne girer. Güzel Sanatlar Akademisi’nde bir süre resim eğitimi görür. 1947’de, ünlü ressamlarının oluşturduğu “Tavan arası ressamları” grubuna katılır. “Beş sanat” isimli dergiye sinema ve tiyatro eleştirileri yazmaya başlar. İlk senaryosunu Atlas Film’e verir. 1950’de Semih Evin’e “Allah Kerim” filminde asistanlık yaparak sinemaya girer. 1951’de ünlü jönlerden Hüseyin Peyda ile tanışıp birlikte çalışmaya başlar.
İlk Film ve İlk Sansür
İlk yönetmenlik heyecanı ile yanıp tutuşan Atıf Yılmaz, sanatın verdiği aşkla güzel bir film çekmek istemişse de sansür kurulunun duvarına toslamıştır. “Kanlı Feryat” adlı filminde kadın oyuncusunun Dicle Nehri'nde yıkanırken göğüsleri gözükmektedir. Sansür kurulu bu sahnenin çıkarılmasını ister. Bu, Atıf Yılmaz'ın Sansür Kurulu ile ne ilk ne de son tanışması olur. Sansür kurulu, hayatının geri kalan döneminde de her zaman onun ensesinde olacak, “Suçlu”,“Deprem, “Kibar Feyzo”, “Deli Kan” ve “Adak” gibi dönemin en iyi filmleri bu zihniyet tarafından yasaklanacaktır.

Yılmaz Güney'i Keşfetti
1957’de “Gelinin Muradı”yla o güne dek yaptığı en iyi filmi gerçekleştirir. Yine bu yıllarda İstanbul iktisat fakültesinde okuyan genç bir adamla tanışır. 1958’de bu gence “Bu vatanın Çocukları” adlı filmde önemli bir rol verir. Bu genç aynı zamanda filmin asistanı olur ve senaryo yapım çalışmalarına katılır. Bu kişi, Türk sinemasına adını altın harflerle yazdıran çirkin Kral Yılmaz Güney'den başkası değildi. Ancak bu beraberlikleri kısa sürecek, Yılmaz Güney bir dergide yazdığı yazıda komünizm propagandası yaptığı gerekçesi ile tutuklanacaktır.
Atıf Yılmaz, kendi filmlerini çekmek üzere 1960’da Orhan Günşiray’la yaptığı işbirliği sonucu, kendi film şirketini kurar ve peş peşe filmler çekmeye başlar. 1980’e değin macera, melodram, komedi, aşk filmleri gibi bir çok konuda güzel örnekler verir. Ama hiç birisi onu, dünyaca ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un bir romanından esinlenerek senaryolaştırılan “Selvi Boylum Al Yazmalım”dan daha fazla etkilemez. Bir kamyon şoförü ile köy kızının hikayesi anlatıldığı “Selvi Boylum Al Yazmalım” filmindeki anlatım dilindeki ustalığı, konunun verilişindeki sıcaklık nedeniyle eleştirmenlerce görüş birliği halinde beğenildi ve hatta bazılarınca Atıf Yılmaz’ın en iyi filmi olduğu ileri sürüldü.


80 Sonrası Kadın Filmleri
Yılmaz,
80 sonrası kadın ağırlıklı filmler yapmaya başlar. “Mine”, “Bir Yudum Sevgi”, “Dul Bir Kadın”, “Adı Vasfiye”, “Aaah Belinda” gibi kadın temalı filmlerle ön plana gelen sanatçı “Neden Kadın?” denildiğinde şöyle cevaplar:
“Bizim toplumda, erkekler, yasaların ve örflerin getirdiği bir takım avantajlarla dünyaya geliyorlar. Bu yüzden de kadınların yaşadığı kadar dramatik bir yaşam sürmüyorlar. Sinema ve tiyatro gibi görsel sanatların temel kahramanları, yoğun dram yaşayan kişilerdir. Böyle olunca, bu yoğun dramı daha yoğun yaşayan kadın kahramanları seçmek çok doğal hale geliyor. Onlar aslında anlatacağınız şeyi iyi anlatmanız için daha iyi bir malzeme. O filmlerin ortak teması olan kimlik arayışını kadınlar aracılığıyla daha iyi anlatıyorsunuz.”
90’lı yıllara gelindiğinde Atıf Yılmaz'ı daha çok TV dizilerinde görürüz. En son sinema filmi olan “Eylül Fırtınası”n da Türkiye’nin yakın tarihinin en sorunlu dönemi, 12 Eylül Darbesi ve sonrasını işler. Bu dönemi 5 yaşındaki bir çocuğun gözüyle ele aldığı filmi hakkında "Küçük bir adada bile 12 Eylül’ün bir aileyi nasıl darmadağın edebildiğini yansıtmak istedik.” der.
Atıf Yılmaz'dan Sözler
“Türk sineması Oscar kazanamaz. Çünkü, bir ülkenin sanat eserinin dış pazarlarda başarılı olabilmesi için öncelikle o ülkenin dünya ekonomi ve politika pazarında önemli bir yeri olması, ya da çok merak edilmesi gerekir.”
“Türk sinemasının sektör haline gelmesi lazım. Yapımcılık müessesinin olmayışı yüzünden, benim gibi pek çok yönetmen zorunlu olarak yapımcılık da yapmaya başladı.”
“Türkiye’de sinema yapmak istiyorsan, ilkel sansürcü mantığı ile düşünmeyi bileceksin.”diyerek eleştirisini dile getirir
.“Sinema işi ile bir ev geçindiriyordum. O nedenle çok uydurma filmler de yaptığımı kabul ediyorum. Ama kendi şirketimi kurduktan sonra; ya da zamanında, piyasada gerçekten güçlü olduğum zamanlar en iyisini yapmaya çalıştım."“Bir zamanlar yılda 300 film üreten Türk sineması, bugün yılda 15 film üretebilir hale geldi. İzleyicimizin profili tamamen değişti. Eskiden orta sınıftan ailelerken, şimdi tamamen 15-25 yaş arası, öğrenci ya da başıbozuk gençler hâline geldi.”
“Bugün sinema yapmak eskisi kadar kolay değil. Ben bu işin içine girdiğim dönemlerde kolaydı, çünkü toplumdan Türk filmlerine genel bir talep vardı. Türkiye’de üç bin tane sinema salonu vardı ve bunların yüzde doksan dokuzu Türk filmi gösteriyordu.”


Önemli Filmleri


1952 Kanlı Feryat
1957 Gelinin Muradı
1959 Bu Vatanın Çocukları
1964 Keşanlı Ali Destanı
1966 Ah Güzel İstanbul

1972 Zulüm
1975 Deli Yusuf
1977 Selvi Boylum Al Yazmalım

1979 Adak
1984 Bir Yudum Sevgi
1985 Adı Vasfiye
1986 Aaah Belinda


Kazandığı Ödüller

ANTALYA FİLM FESTİVALİ

1965 “Keşanlı Ali Destanı” ile en iyi yönetmen.
1972 “Zulüm” ile en iyi yönetmen.
1976 “Deli Yusuf” ile en iyi yönetmen.
1978 “Selvi Boylum Al Yazmalım” ile en iyi yönetmen
1984 “Bir Yudum Sevgi” ile en iyi yönetmen
1986 “Aaaaah Belinda” ile en iyi yönetmen


DİĞER FESTİVALLER

1959 1.Türk festivali “Bu vatanın çocukları” ile en iyi yönetmen
1967 San Remo Güldürü şenliği Gümüş Ağaç ödülü
1985 Nokta Dergisi Tarafından “Adı Vasfiye” ile en iyi yönetmen
1985 Sinema Yazarlarının Seçiminde “Adı Vasfiye” ile en iyi yönetmen
1989 1.İzmir Film Festivalinde Altın Artemis Ödülü.
Kitapları

1991 Hayallerim Aşkım ve Ben
1995 Söylemek Güzeldir

Televizyon Dizileri

Seyahatname
Sakiyedir Kızın adı
Tatlı Betüş


Alıntıdır
__________________
"Dostlar bizi hatırlasın..."
SuLTaN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
9 Üyemiz SuLTaN'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 26.04.12, 22:12   #2
Ne Mutlu Türküm Diyene

LaLe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Jan 2009
Konular: 2491
Mesajlar: 21,429
Ettiği Teşekkür: 87849
Aldığı Teşekkür: 126336
Rep Derecesi : LaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardırLaLe şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Huzurlu
Standart Cevap: Türk Sinemasının Kurosawa'sı: Atıf Yılmaz (9 Aralık 1925 - 5 Mayıs 2

Türk halkinin aklinda yer edinmis filmlerin yönetmeni.

Eger ki ben daha dogmadan cevrilmis olan Selvi Boylum Al Yazmalim filmini ben izleyip beynime yerlestirmissem, daha genc olan nesiller de bu filmleri unutmayacaklardir.


Tesekkürler ve ellerine saglik Sultan, sayende yad ettik Atif Yilmaz'i. Nur icinde yatsin.
LaLe isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
6 Üyemiz LaLe'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.04.12, 00:59   #3
Çiçekci kız

Canan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Mar 2011
Konular: 8297
Mesajlar: 30,396
Ettiği Teşekkür: 109692
Aldığı Teşekkür: 159472
Rep Derecesi : Canan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardırCanan şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Türk Sinemasının Kurosawa'sı: Atıf Yılmaz (9 Aralık 1925 - 5 Mayıs 2

Değerli bir yönetmenimizdi Atıf Yılmaz.
Al yazmalım çok sevip, etkisinde kadığım ve unutamadığım filmlerinden. Adak ve deprem de beğendiklerimdendi.

Paylaşımiçin teşekkürler Sultancığım.
__________________
Canan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Canan'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 27.04.12, 01:03   #4
Dönersen Islık Çal..

Sevda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Feb 2012
Konular: 826
Mesajlar: 7,158
Ettiği Teşekkür: 31794
Aldığı Teşekkür: 36892
Rep Derecesi : Sevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardırSevda şöhret ötesinde bir itibarı vardır
Ruh Halim: Cok Asik
Standart Cevap: Türk Sinemasının Kurosawa'sı: Atıf Yılmaz (9 Aralık 1925 - 5 Mayıs 2

Önemli filmlerin altında imzası olan değerli bir yönetmen.

Müzikle konuyu okumak daha bir güzel oldu.


Teşekkürler Sultan.
Sevda isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Sevda'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 28.04.12, 13:08   #5
...> Ata'm İzindeyiz <...

Türkü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Oct 2011
Konular: 16
Mesajlar: 3,170
Ettiği Teşekkür: 30366
Aldığı Teşekkür: 18737
Rep Derecesi : Türkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmedeTürkü muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: Keyifli
Standart Cevap: Türk Sinemasının Kurosawa'sı: Atıf Yılmaz (9 Aralık 1925 - 5 Mayıs 2

Sinema sektörünün efsanesi,dolu dolu sanat için yaşadı ve aramızdan ayrıldı. Kendisinden sonra yetişecek olan nesillere örnek teşkil edebilecek eserlere imza attı.

Yılmaz Güney'i tanıması ve rol vermesi benim açımdan ayrı bir keyif.

Teşekkürler Sultan,büyük ustayı yad etmiş olduk.
__________________
Türkü isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
3 Üyemiz Türkü'in Mesajına Teşekkür Etti.
Eski 11.11.14, 01:39   #6
Düz Adam

Sami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üyelik Tarihi: Nov 2011
Konular: 8
Mesajlar: 893
Ettiği Teşekkür: 855
Aldığı Teşekkür: 3088
Rep Derecesi : Sami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmedeSami muhteşem bir gelişmede
Ruh Halim: none
Standart Cevap: Türk Sinemasının Kurosawa'sı: Atıf Yılmaz (9 Aralık 1925 - 5 Mayıs 2

Ben bu işe başladığımda Türkiye' de ÜÇBİN sinema salonu vardı ve bunların hepsi Türk filmi gösteriyordu diyor. Yıl 1960' lar.

2014 yılında tüm Türkiye' de kaç sinema salonu var , merak ettim.

Google söyledi hemen : 1951 ' miş.

Doğrudur bence de. Ben çok net hatırlarım. Anadolu' nun küçücük ilçesinde tahta masalar üzerinde, yaz akşamları semaverle çay içip ailecek açık havada sinema izlediğimizi, masanın üstünde uyuduğumu.

O zamanlar kara çarşafla da gezmezdi kadınlar.

Hey gidi.. Ne kadar zarif günlermiş.


.
Sami isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Sami'in Mesajına Teşekkür Etti
Cevapla

Bu Sayfayı Paylaşabilirsiniz

Etiketler
2006, antalya film festivali, atıf, esin engin, hayallerim aşkım ve sen, kadir inanır, kadın hakları, keşanlı ali, kibar feyzo, kurosawaı, mayıs, ödüller, selvi boylum, sinema, türkan şoray, yeşilçam, yılmaz güney


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


İlgili Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Türk ve Dünya Sinemasının En'leri Cansuyu Sinema En'leri 0 23.03.15 15:21
Bandırma Vapuru (19 Mayıs 1919) OkyanusunKalbi Türk Tarihi 3 10.03.12 21:50
27 Mayıs 1960 Devrimi oneyouu Türk Tarihi 0 25.01.09 03:11


WEZ Format +3. Şuan Saat: 09:59.


Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2019 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker
Önemli Uyarı
www.forumgercek.com binlerce kişinin paylaşım ve yorum yaptığı bir forum sitesidir. Kullanıcıların paylaşımları ve yorumları onaydan geçmeden hemen yayınlanmaktadır. Paylaşım ve yorumlardan doğabilecek bütün sorumluluk kullanıcıya aittir. Forumumuzda T.C. yasalarına aykırı ve telif hakkı içeren bir paylaşımın yapıldığına rastladıysanız, lütfen bizi bu konuda bilgilendiriniz. Bildiriniz incelenerek, 48 saat içerisinde gereken yapılacaktır. Bildirinizi BURADAN yapabilirsiniz.
Page Rank Icon
Bumerang - Yazarkafe
McAfee Site Denetleme
Norton Site Denetleme
www.forumgercek.com Creative Commons Alıntı-Lisansı Devam Ettirme 3.0 Unported Lisansı ile lisanslanmıştır.