Forum Gerçek

Forum Gerçek (http://www.forumgercek.com/)
-   Türk Tarihi (http://www.forumgercek.com/turk-tarihi/)
-   -   Dünya Askerlik Tarihinin En Kahraman Birliği | 57. Alay (http://www.forumgercek.com/turk-tarihi/101203-dunya-askerlik-tarihinin-en-kahraman-birligi-57-alay.html)

Dilaver 15.08.13 21:45

Dünya Askerlik Tarihinin En Kahraman Birliği | 57. Alay
 
http://img28.imageshack.us/img28/1958/jvh.gif

http://img69.imageshack.us/img69/1271/yv0.gif


Onlara ölmeleri emredildi , hepsi birden , gözünü kırpmadan öldüler….
57. Piyade Alayı Sancağı20 Ocak 1915'de Mustafa Kemal tarafından komutası üstlenilen tümen, biri 7. Tümenden 57. Piyade Alayı ile ikisi Acemileri yetiştiren Depo Alayı'ndan kuruludur.


O, askerlerine savaş gücü vermeye çalışırken, müttefik çıkartması tehlikesini yakın gören Başkomutan Vekili, "bu iki alay yetişmemiştir" diye acemileri İstanbul'daki 6. Kolordudan 72. ve 77. Alaylara değiştirdi. Daha bu alaylar gelip tümen kuruluşunu bitirmeden, 57. Piyade Alay ile hareket emrini aldı. Vapurla Tekirdağ'dan Maydos'a yola çıktı (24 Subat 1915).


Gelibolu’ya ulaşan Mustafa Kemal, kendi tümeninden 57. Alay’ı Sarafim Çiftliğine, kalan birliklerini de geldikçe Maydos bölgesine tertiplemeye başladı. Bölgeyi gezerek 26. Alay’ı Seddülbahir, 27. Alay’ı Kabatepe kıyılarına yerleştirdikten sonra , Seddülbahir'e bir de akıncı müfrezesi çıkardı.

24-25 Nisan akşamı,çıkarmanın ilk günü, İngiliz ve Anzak kuvvetleri Arıburnu’ndan karaya çıkmaya başlamışlardı.Bu bölgede kıyı gözetlemesi yapan bir Türk takımının direnişine karşın, kıyıdan belli bir noktaya kadar ilerlemeyi başardılar.Bölge yakınlarındaki 27. Alay’ın ise sahile geniş bir şekilde yayılmış olması da karşı koymayı oldukça güçleştiriyordu.Bu sırada Bigalı köyü’nde bulunan ordu yedeği 19.Tümen Conkbayırı yönünde tatbikat yapmakta idi.Top seslerinin duyulmasıyla 19.Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal, Ordudan emir gelmemiş olmasına karşın girişimi ele alıp tüm sorumluluğu yüklenerek, 57.Alay’ı bir batarya ile Kocaçimentepe yönünde harekete geçirdi. Kendisi de durumu izlemek üzere Conkbayırı’na çıktığında, Arıburnu kesiminden bazı askerlerin çekilmekte olduklarını ve düşman birliklerinin de bunları izlediklerini gördü.

O anı Mustafa Kemal , Ruşen Eşref Ünaydın ile yaptığı görüşme sırasında şöyle anlatmaktadır:

“...Bu esnada Conkbayırının güneyindeki 261 rakımlı tepeden sahilin gözetleme ve korunmasıyla görevli olarak orada bulunan bir müfreze askerin Conkbayırına doğru koşmakta, kaçmakta olduğunu gördüm... Bu askerlerin önüne kendim çıkarak:

-Niçin kaçıyorsunuz ? dedim.
-Efendim düşman, dediler!
-Nerede?
-İşte! diye 261 rakımlı tepeyi gösterdiler.

Gerçekten de düşmanın bir avcı kuvveti 261 rakımlı tepeye yaklaşmış ve tam bir serbestlik içinde ileriye doğru yürüyordu. Şimdi vaziyeti düşünün. Ben kuvvetleri (geride) bırakmışım, askerler on dakika istirahat etsin diye...Düşman da bu tepeye gelmiş...Demek ki düşman bana benim askerlerimden daha yakın! Ve düşman benim yere gelse kuvvetlerim çok kötü bir duruma düşecekti. O zaman artık bilemiyorum, bilinçli bir düşünme ile midir, yoksa önsezi ile midir, bilmiyorum. Kaçan askerlere:

- Düşmandan kaçılmaz, dedim.
- Cephanemiz kalmadı, dediler.
- Cephaneniz yoksa süngünüz var,dedim.

Ve bağırarak bunlara süngü taktırdım. Yere yatırdım. Aynı zamanda Conkbayırına doğru ilerlemekte olan piyade alayı ile dağ bataryasının yetişebilen askerlerinin ‘ marş marşla’ benim bulunduğum yere gelmeleri için, yanımdaki emir subayını geriye yolladım. Bu askerler süngü takıp yere yatınca, düşman askerleri de yere yattı. Kazandığımız an, bu andır...”

Bu sırada Türk askerleri mevzi alınca karşı taraf da mevzilenir ve 57.Alay’ın öncü bölüğünün Conk Bayırı’na yerleşmesi için süre kazanılmış olur.Bu an Çanakkale Savaşı’nın kilit anıdır. Çıkarmanın hızı kesilmiştir.Daha sonra, Kolordu Komutanı Esat Paşa’nın izniyle, 27. Alay’dan geri kalan birlikleri de emrine alan Tümen Komutanı Mustafa Kemal, karşı saldırıya geçmek üzere 57.Alay'a şu emri verir :

“ Ben size taarruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında, yerimize başka kuvvetler ve komutanlar kaim olabilir.”

25 Nisan 1915 günü, vakit ikindiye yaklaşırken, ilk çıkarma kademesi olan tümenin sahile çıkışı da tamamlanmıştır. Ne var ki, 27. Alayın birlikleri ve 57. Alayın yaptığı karşı saldırı ile süngü hücumları sonucu Anzaklar çok sayıda kayıp vermiş ve sahile çekilmişler, kritik ve endişeli anlar yaşamaktadırlar. Gene de gün batarken, Anzak Kolordusu’nun sahile çıkan Tümeni, Arıburnu’nun sarp yamaç ve tepelerinde yerleşme olanağı bulur.

Bu tarihten başlayarak harekat, 1915’in Ağustos ayına kadar dört ay boyunca, Conkbayırı- Kocaçimentepe-Kabatepe bölgelerinde, tarafların karşılıklı saldırı ve özellikle gece yapılan süngü hücumlarıyla, yakın boğuşmalar şeklinde ve çok kanlı çarpışmalarla geçecektir.

Arıburnu'nda görev yapan 27. Alayımızın yardımına koşan birliklerimizin bazıları dağılınca, 57. Alayımız daha geniş bir araziye yayılmak mecburiyetinde kaldı; dolayısıyla yoğunluğu azaldı. Kumandanı Kurmay Yarbay Hüseyin Avni şehit oldu. Kumandayı ele alan Kurmay Binbaşı Yusuf Ziya da şehit olunca alay müftüsü Hasan Fehmi kumandan oldu; o da şehit düştü. Kumandanları şehit düşen birlikler Arıburnu sırtlarında düşmanı durdurmak için canla başla savaşıyorlardı. Bombalarla düşmana saldıran Nazif Çakmak (Fevzi Çakmak'ın kardeşi) şehit düşerken, ardından gelen 57. Alay'ın 6. Bölüğü ile, Anzak Kolordusu'nun 3. Alayı'nın 4. Bölüğü süngü ve dipçiklerle birbirlerine girdiler.
Sisli bir nisan sabahı 57. Alay komutanı araziye yayılmış beyazlıklar görür ve takım komutanına bu beyazların ne olduğunu sorar. Takım komutanı, sabahleyin düşmana hücum emrini almış 57. Alay'ın, Rablerinin huzuruna temiz çıkmak için çamaşırlarını yıkadıklarını söyler; bu beyazlıklar, onların ak niyetleridir, der.

Mustafa Kemal'in ,Yarbay Hüseyin Avni Bey'in ve silah arkadaşlarının Türk ulusu için yaptıklarının unutulması mümkün değildir.

Sizleri hiç unutmayacağız ...


Padişah tarafından 57. Piyade Alayı'na verilen
Altın ve Gümüş İmtiyaz Madalyasının Beratı


http://img607.imageshack.us/img607/1346/ne6w.jpg
Şehitlik

http://img824.imageshack.us/img824/4809/io5e.jpg

Dilaver 15.08.13 22:27

Cevap: Dünya Askerlik Tarihinin En Kahraman Birliği | 57. Alay
 
Şehitlik, Kabatepe-Conkbayırı yolu üzerinde Kılıç Bayırı'nın güneyinde, Bomba Sırtı'nın kuzeyindedir. Bu sembolik Şehitlik, 1992 yılında mimar Nejat Dinçel tarafından tasarlanarak inşa edilmiştir. Gerçek şehitlik Yarbay Hüseyin Avni Bey'in mezarı karşısında bulunan Çatal Dere Vadisi içerisindedir.

http://img198.imageshack.us/img198/1270/1wjn.jpg

http://img809.imageshack.us/img809/2165/9ii.gif

http://img24.imageshack.us/img24/7388/ver9.jpg

http://img809.imageshack.us/img809/2165/9ii.gif

http://img266.imageshack.us/img266/9986/tgam.jpg

http://img809.imageshack.us/img809/2165/9ii.gif

http://img853.imageshack.us/img853/6884/gicb.jpg

http://img809.imageshack.us/img809/2165/9ii.gif

http://img854.imageshack.us/img854/5200/zsyb.jpg

http://img809.imageshack.us/img809/2165/9ii.gif

Türk Milleti; şehit oğlu şehit bu kahraman evlatları ile
dünya döndükçe öğünecektir!!


http://img32.imageshack.us/img32/5330/1hzi.jpg


http://img809.imageshack.us/img809/2165/9ii.gif

Öteden sâikalar parçalıyor âfâkı;
Beriden zelzeleler kaldırıyor a'mâkı;
Bomba şimşekleri beyninden inip her siperin;
Sönüyor göğsünün üstünde o arslan neferin.


http://img20.imageshack.us/img20/6391/mi1d.jpg


http://img809.imageshack.us/img809/2165/9ii.gif

Ey şehid oğlu şehid, isteme benden makber,
Sana âğûşunu açmış duruyor Peygamber.


http://img546.imageshack.us/img546/4775/sqkk.jpg


http://img809.imageshack.us/img809/2165/9ii.gif


Basakca 16.08.13 00:15

Cevap: Dünya Askerlik Tarihinin En Kahraman Birliği | 57. Alay
 
Alıntı:

Öteden sâikalar parçalıyor âfâkı;
Beriden zelzeleler kaldırıyor a'mâkı;
Bomba şimşekleri beyninden inip her siperin;
Sönüyor göğsünün üstünde o arslan neferin.


Şu satırları okuyunca, duygulanmamak elde değil.

Özgürlük için dökülen bunca kanı yok sayarak topraklarımızın üzerinde oynanan oyunları düşününce insanın çıldırası geliyor.
Teşekkürler Dilaver.:zgd:
Diyarbakırlı 16.08.13 00:28

Cevap: Dünya Askerlik Tarihinin En Kahraman Birliği | 57. Alay
 
Bir Hilal uğruna ne Güneşler battı..
'' Onlara ölmeleri emredildi , hepsi birden , gözünü kırpmadan öldüler…. ''

Sagay88 16.08.13 12:22

Cevap: Dünya Askerlik Tarihinin En Kahraman Birliği | 57. Alay
 
Dunya tarihinde askerlerine olmeyi emreden bir komutan yoktur.
Gelmemistir ve gelmeyecektir. Bu nasil bir ruhtur, bu nasil bir inanctir?
Dunya tarihinde aldigi sehadet emrini boylesine dusunmeden, severek, inancla
kosa kosa yerine getiren bir asker de yoktur! Bu nasil bir askerdir?
Lutfen bu hakikat uzerinde cok iyi dusunelim.
Ruhlari sad olsun.

Simdi bu sozlerimi klasik ve bayat bir kahramanlik soylemi olarak gorenler vardir.
Hatta bu anlatilanlari ve daha bircok hakikati uydurma tarih, masal zannedenler de vardir. O halde acikca ifade edelim ki kurtulus savasinda cepheden kacan onlarca yuzlerce zayif karakterli, inancsiz hain de olmustur. Birakin cepheye kadar gidip kacmayi daha Milli Mucadele'nin basinda ihanet edenler vardir. Ancak sonuca baktiginizda kazananlar hakka inanan ve hakli davasi ugruna savasan bir kac elin parmaklari sayisinca komutan, bir avuc asker, cocuk, yasli ve kadin olmustur.
57. Alaylar kazanmistir.
Gonlu kararmis, gozune perde inmisler bunu da inkar mi edecekler?

Dunya tarihinde zulmedenin hukmu daima belirli bir vakit icin surmustur. Zulum uc sekilde sona erer. Ya zulme ugrayanlar isyan eder ve zafer kazanir. Ya zulum edenler yaptiklarinin farkina varir ve vazgecer (ki bunu goren oldu mu hic bilmiyorum) Son olarak da eger toplum zulum edenlere cikari ugruna ses cikarmiyorsa oyle bir tokat gelir ki ne zulmeden kalir ne de zulum edilen! Bu son sikkin en hafifi de esaret olur.

Sevgiyle...

(Camasir yikama olayini bilmiyordum. Agladim.)

Cagliostro 16.08.13 16:29

Cevap: Dünya Askerlik Tarihinin En Kahraman Birliği | 57. Alay
 
Yemin ediyorum o gün orda ben olsaydım, ben de gözü kapalı ölüme giderdim, yeterki başımda Mustafa Kemal gibi bi komutanım olsun..


WEZ Format +3. Şuan Saat: 00:12.

Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
SEO by vBSEO 3.6.0 PL2 ©2011, Crawlability, Inc.
Copyright ©2000 - 2018 www.forumgercek.com
Protected by CBACK.de CrackerTracker